Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie ogrzewam pompą ciepła!!! Może Pan to zrozumieć? - Po co pytanie ile m2 ogrzeje. W domach izolowanych o których w temacie - jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Najbardziej precyzyjne, niedrogie w instalacji i najbardziej komfortowe.

Na nawet 750W przy -15 to 3240 kWh w sezonie grzewczym ( 6 miesięcy) - ale średnia temperatura zimą w Polsce nie wynosi - 15 st.C a 0 stC . Tak więc nawet taka ppci załatwia sprawę w izolowanym domu 150m2 - na tyle, by podłogówka załączała się bardzo sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoro

 

... ogrzewanie podłogowe elektryczne. Najbardziej precyzyjne, niedrogie w instalacji i najbardziej komfortowe.

 

i

 

... ppci załatwia sprawę w izolowanym domu 150m2 - na tyle, by podłogówka załączała się bardzo sporadycznie.

 

To tego komfortu jest bardzo mało. Chodzi mi o to co sam piszesz, że ciepłe powinno być podawane od dołu, a ty ładujesz je PPCi wprost na głowy mieszkańców. Nie jest to zatem rozwiązanie zgodne z tematem wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tego komfortu jest bardzo mało. Chodzi mi o to co sam piszesz, że ciepłe powinno być podawane od dołu, a ty ładujesz je PPCi wprost na głowy mieszkańców. Nie jest to zatem rozwiązanie zgodne z tematem wątku.
Gdzie Pan przeczytał, że "na głowy" ? Nawiew jest 40 cm nad podłogą w ścianie! Wentylacja jest od góry. Pan nie czyta a krytykuje, to takie polskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tanie to już nie będzie ... Dodatkowe kanały oprócz kabli grzejnych i kanałów wentylacyjnych ... A sterowanie takim nawiewem ?

Nie wiem co dla Pana jest tanie, ale mieścimy się sporo poniżej centralnego ogrzewania.

A Pan izoluje dom czy ogbrzewa centralnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytałem całkiem poważnie - robi Pan centralne ogrzewanie?

 

A ja całkiem poważnie odpowiedziałem ...

Merytoryczna rozmowa nie ma sensu, póki nie przedstawisz cen rynkowych powyższego rozwiązania. Wówczas odniosę się do niego proponując moje niecentralne/centralne (sam nie wiem jakie one jest) ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom potrzebuje tyle i tyle mocy przy danej temperaturze to oszukać to można tylko nie grzejąc ... lub grzejąc impulsowo.

Nie chcę w życiu takiego domu ... już mieszkam w takim ... jest -10 na zewnątrz ...wieczorem się pali ... a nad ranem ...

zimno ! szczególnie od okien ... jak by otworzyć zamrażarkę w lecie ... taki jest kontrast.

I właśnie to proponuje TB.

Zamiast pisać faktycznie o izolacji ... gdzie ruguje się całkowicie ogrzewanie ...cóż .. zbankrutował by nasz klaun .

Może go do cyrku by przyjęli ... tylko od razu pod namiot 30cm izolacji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja całkiem poważnie odpowiedziałem ...

Merytoryczna rozmowa nie ma sensu, póki nie przedstawisz cen rynkowych powyższego rozwiązania. Wówczas odniosę się do niego proponując moje niecentralne/centralne (sam nie wiem jakie one jest) ogrzewanie.

Zapytałem wprost, bo po to sie dom izoluje i odzyskuje ciepło z wentylacji, by nie robić centralnego ( pośredniego ) ogrzewania. Ogrzewania centralne - to coś takiego co posiada bufor, zasobnik ( jak zawał tak zwał) który się ogrzewa a dalej on ogrzewa pomieszczenia. To ogrzewanie gdzie płaci się za ciepło wytworzone, nie odebrane. Ogrzewanie niecentralne ( bezpośrednie ) to takie, w którym zasobnika nie ma, w którym płacimy za ciepło odebrane.

Zapytałem wprost, bo nie da się połączyć małych potrzeb cieplnych domu z pośrednim centralnym ogrzewaniem.

W innym wątku, Szanowny Panie Barth3z, walczy Pan o oszczędności wynikające z z wentylacji wyporowej gdzie roczne koszty rekuperatora są 80 zł, a nie zastanawia się Pan, czy system ogrzewania takie niuanse uwzględni.

Opiszę to na przykładzie:

Dwa podobnej mocy silniki spalinowe - z jedno i z wielopunktowym wtryskiem - pierwszy na biegu jałowym pali 4 l/h drugi 0.8l/h I corsa eco mająca palić 3.5l/100km - czy zda w niej egzamin stary "centralny" jednopunktowy wtrysk? Czy jest sens w corsie z silnikiem jednopunktowym szukać dalszych oszczędności na spalaniu przez lepsze opony, aerodynamiczny kształt, jak silnik i tak mniej nie zużyje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Pan przeczytał, że "na głowy" ? Nawiew jest 40 cm nad podłogą w ścianie! Wentylacja jest od góry. Pan nie czyta a krytykuje, to takie polskie.

 

 

Proszę mnie wyprowadzić z błędu. Bo ja to zrozumiałem tak że w takim domu potzrebne są w sumie:

1. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z normalnymi anemostatami w suficie

2. Centralne ogrzewanie nadmuchowe pedzene powietrzna pompą ciepła z nawiewami w ścianach

3. ogrzewanie nie-co w razie gdy PC sobie nie poradzi.

 

Ile kosztują te 3 instalację na dom powiedzmy 130m2 parter + poddasze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro

i

To tego komfortu jest bardzo mało. Chodzi mi o to co sam piszesz, że ciepłe powinno być podawane od dołu, a ty ładujesz je PPCi wprost na głowy mieszkańców. Nie jest to zatem rozwiązanie zgodne z tematem wątku.

 

Barth3z dużo piszesz, a mało czytasz i zapamiętujesz - TB pisał o dystrybucji ciepła do DOGRZEWANIA z PPC. Na konkurencyjnym forum więcej tego było opisu i zdjęć.

 

A pan tylko sobie gada czy jest wstanie cos przedstawic.... oprocz zdjecia sklepu

 

Sklep funkcjonuje od ponad 20 lat, więc chyba szarlatanem nie jest, bo by go z dymem puścili ;)

 

A ja od jakiegos czasu prosze aby pan przedstawil swoja koncepcje domu 0-20kWh/m2 w swietle swoich tu wyglaszanych teori...

W koncu po to pan ten watek zalozyl...

A nie ma nic tylko pajacowanie z pana strony...

Dlaczego jest pan wrogiem racjonalnego myslenia. Dlaczego nie potrafi pan niec przedstawic tylko belkotac? Powie pan?

 

Zacznij czytać ten wątek od początku zanim zrobił tu się taki bajzel.

 

Małe sprostowanie, te 30 cm tylko od gruntu, powyżej moze byc nagumowana tkanina.

 

aslot tak merytorycznie - masz jakieś dane odnośnie wpływu szczelności przegrody na straty przez nią? (wiem że w Niemczech/Austrii były takie robione i wyniki były ciekawe)

 

Mam grzejniki i nie posiadam zadnego bufora, zasobnika czy co pan tam sobie wyobraza.

 

(...)

 

Centralne/niecentralne - spal 5g węgla w kotłowni i zagotuj tym szklankę wody stojącą w kuchni. To tak obrazowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z dużo piszesz, a mało czytasz i zapamiętujesz - TB pisał o dystrybucji ciepła do DOGRZEWANIA z PPC. Na konkurencyjnym forum więcej tego było opisu i zdjęć.

 

Wiem, ale to nie jest tanie.

 

aslot tak merytorycznie - masz jakieś dane odnośnie wpływu szczelności przegrody na straty przez nią? (wiem że w Niemczech/Austrii były takie robione i wyniki były ciekawe)

 

http://www.waze.pl/documents/dopobrania/Pieprzyk_R_Szczelnosc_powietrzna.pdf - strona 29, 30

 

Centralne/niecentralne - spal 5g węgla w kotłowni i zagotuj tym szklankę wody stojącą w kuchni. To tak obrazowo.

 

A co jeśli ja mam ogrzewanie podłogowe osadzone w tym samym miejscu co kable grzejne TB ? Oba przypadki będą ogrzewały wodę w szklance tym samym ciepłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Sklep funkcjonuje od ponad 20 lat, więc chyba szarlatanem nie jest, bo by go z dymem puścili ;)

...

Niektórzy płacą i nie myślą. Na takich jedzie Brzęczkowski. To co robi, niewątpliwie działa a za jaką cenę to już dla niektórych nie jest ważne. Nie wiem czy zauważyłeś czy też w zapale obrony Brzęczkowskiego nie ale on nie jest w stanie ani przedstawić spójnej koncepcji tego co oferuje ani udowodnić żadnego ze swoich stwierdzeń na których w końcu opiera politykę sprzedaży. To co on mówi klientom to "będzie dobrze, ja się znam" Tak jak robi to tu. Nie zna się bo bzdury wypisuje co jest oczywiste już nie tylko dla zawodowców ale nawet przeciętnego amatora który trochę wgłębił się w temat.

 

Jak chcesz mu pomóc to może zamiast niego opisz jak ma wyglądać (konkretne rozwiązania) ten "tani, komfortowy i energooszczędny dom" wg jego koncepcji. On nie jest w stanie tego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mnie wyprowadzić z błędu. Bo ja to zrozumiałem tak że w takim domu potzrebne są w sumie:

1. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z normalnymi anemostatami w suficie

2. Centralne ogrzewanie nadmuchowe pedzene powietrzna pompą ciepła z nawiewami w ścianach

3. ogrzewanie nie-co w razie gdy PC sobie nie poradzi.

 

Ile kosztują te 3 instalację na dom powiedzmy 130m2 parter + poddasze?

 

Ponieważ można to bardzo łatwo wykonać we własnym zakresie, a ceny robocizny są drastycznie różne, podam Panu ceny materiałów, i wyjaśnię.

1 - najcichsza i najlepsza ( 12 W przy 100m3/h ) wentylacja np. na kanałach PE - 8700 zł brutto 23%

2- ogrzewanie podłogowe z termostatami w każdym pomieszczeniu i centralką wysyłającą rozkazy do termostatów - 9000zł

3 dogrzewanie powietrza i chłodzenie - kanały i skrzynki - 3000zł - ( koszt kanałówki od 4000 do 7000zł) tym na razie się nie handluję - ale ceny idą szybko w dół a temperatura zewnętrzna może już być nawet -36 ( w przypadku nowych hitachi )

 

punkt - 3 doszedł ostatnio, bo upały stały się dokuczliwsze, a urządzenia do chłodzenia coraz tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralne/niecentralne - spal 5g węgla w kotłowni i zagotuj tym szklankę wody stojącą w kuchni. To tak obrazowo.

 

Kiepska analogia.

Jasne, że jak palisz paliwem stałym czy gazem, to część energii idzie w komin. Jaka to część to zależy od kotła, opału, sposobu palenia itd. Ale to co zostanie w domu, to zostanie i ucieknie na zewnątrz przez przegrody i wentylację. Nie straci się samo z siebie tylko dlatego, że ciepło jest wytwarzane w jednym miejscu i dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń.

 

Co innego jak jest jakaś ciepłownia miejska, albo w skali domków jednorodzinnych, jak masz kotłownię w osobnym budynku i do domku musisz ciepło dostarczyć rurami. Tutaj są straty na dystrybucji, ale nie jeśli ciepło wytwarza się po wewnętrznej stronie izolacji! Bo niby co się dzieje z tym ciepłem na drodze od źródła do grzejnika? Znika??? Nie znika tylko jest częściowo emitowane do pomieszczeń. Dzięki temu grzejnik musi mniej grzać. problem polega na tym, żeby nie przegrzewać pomieszczeń, bo to są faktyczne straty, ale to dotyczy centralnych jak i niecentralnych systemów. Pozostaje więc kwestia dobrego sterowania.

 

A ogrzewanie PC by TB to co to jest innego jak ogrzewanie centralne z dystrybucją ciepła do poszczególnych pomieszczeń??? Ale nie, to wg TB jest dom izolowany. Pisze chłop brednie i tyle, bo to się kupy nie trzyma. Nie ma w tym logiki, ani technicznej wiedzy, za to są dogmaty i widzimisię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy płacą i nie myślą. Na takich jedzie Brzęczkowski. To co robi, niewątpliwie działa a za jaką cenę to już dla niektórych nie jest ważne.
Gdyby tak było, to bym nie pisał na forum budowlanym od wieku lat, bo się można na kontrę inwestora naciąć. Jak Pan widzi, ani się nie kryje za nickiem, ani się nie obawiam moich klientów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepska analogia.

Jasne, że jak palisz paliwem stałym czy gazem, to część energii idzie w komin. Jaka to część to zależy od kotła, opału, sposobu palenia itd. Ale to co zostanie w domu, to zostanie i ucieknie na zewnątrz przez przegrody i wentylację. Nie straci się samo z siebie tylko dlatego, że ciepło jest wytwarzane w jednym miejscu i dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń.

To dlaczego w domu izolowanym NIE DA SIĘ ZAŁOŻYĆ CENTRALNEGO?

Dlaczego Ci co dopuszczają centralne w budownictwie tak zaciekle zwalczają izolację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...