Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/przewodnosc_cieplna_gruntu/236-3-pol-PL/przewodnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

- można brać lambde z szarego obszaru. Im niższe wody gruntowe, tym lepsza lambda piachu.

 

Aleś zawzięty. Chcesz uwzględniać coś o czym nikt nie ma pojęcia. Nie wystarczy temp. nad i pod?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś zawzięty. Chcesz uwzględniać coś o czym nikt nie ma pojęcia. Nie wystarczy temp. nad i pod?

 

Nie chcę udowadniać nic oprócz tego, że mamy weekend ;)

Chodzi o to, że zdarzają się warunki dla których lambda piasku pod podłogą będzie nawet i 0,7W/mK. Czasami można taką lambdę osiągnąć niejako przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt na pewnej głębokości ma stałą temp. Na powierzchni, zimą, ma nawet ujemne bo się wychładza. Jeśli go przykryjemy, bez domu, samą dobrą izolacją jak na GWC "kopcowym" to będzie tracił znacznie mniej. A, że temp. dążą do wyrównania więc temp. pod dużą, zaizolowaną płaszczyzną gruntu osiągnie nawet tyle ile stała gruntu (u nas przyjmuje się 8,5stC choć w skali kraju wynosi niby 8~10stC.

Nie chodzi o to.

Przykładowo.

Kontakt gruntu ze styropianem ( np. 20 cm) pod domem jest na 0.8m temperatura na 1.5 m jest + 5 st. a w kontakcie z gruntem +12 . Podłoga nad styropianem ma 26 st.

To do obliczeń należy przyjąć Delta T 21 st. i 20 cm styropianu o lambdzie 0.035 i 0.7m gruntu o lambdzie 2

A nie delta T 14 st. i 20 cm styro o lambdzie 0,035

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja.

 

Od początku września chałupa w trybie grzania pasywnego (bez sztucznych źródeł ciepła, tylko słońce przez okna, powietrze do wentylacji neutralne) - hardcore, wiem już jak mają się ci co im latem słońce wali po oknach w energo/pas budynku i z akumulacją.

W chałupie nawet i 28stC choć przez weekend średnio 25~26stC. Udało się osiągnąć temp. ścian na poziomie ~25stC i posadzki na poziomie ~24stC ale ile to trwało.

O szybkiej reakcji akumulacji na zyski można zapomnieć. Nad sensownością chłodzenia w domu jak w temacie w przypadku braku ochoty trzymania dyscypliny też warto poważnie pomyśleć. Ogólnie bardzo wyraźna jest zależność precyzyjnego dozowania energii od strat budynku - im mniejsze straty tym wymagana większa precyzja. Kwestia znalezienia najtańszego rozwiązania.

 

Mam dokladnie to samo, chodz moje przeszklenia sa wieksze i mniej optymalnie dobrane. Slonce wdziera mi sie juz do polowy podlogi w salonie, a wieczorem od zachodu swieci na 3/4 wysokosci sciany :)

 

Jak trzeba odpalam klime i chlodze. Jak jest pochmurno 2,3 dni to dogrzeje, choc jeszcze nie bylo takiej potrzeby bo duze zyski bytowe sa poki co.

 

Tak czy inaczej uwazam, iz instalacja ogrzewania w domu porzadnie izolowanym coraz bardziej przypomina system podtrzymania komfortowych warunkow niz system grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja.

 

Od początku września chałupa w trybie grzania pasywnego (bez sztucznych źródeł ciepła, tylko słońce przez okna, powietrze do wentylacji neutralne) - hardcore, wiem już jak mają się ci co im latem słońce wali po oknach w energo/pas budynku i z akumulacją.

W chałupie nawet i 28stC choć przez weekend średnio 25~26stC. Udało się osiągnąć temp. ścian na poziomie ~25stC i posadzki na poziomie ~24stC ale ile to trwało.

O szybkiej reakcji akumulacji na zyski można zapomnieć. Nad sensownością chłodzenia w domu jak w temacie w przypadku braku ochoty trzymania dyscypliny też warto poważnie pomyśleć. Ogólnie bardzo wyraźna jest zależność precyzyjnego dozowania energii od strat budynku - im mniejsze straty tym wymagana większa precyzja. Kwestia znalezienia najtańszego rozwiązania.

 

A moze tak jak pisze perm - masz za małą akumulację i przegrzałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej uwazam, iz instalacja ogrzewania w domu porzadnie izolowanym coraz bardziej przypomina system podtrzymania komfortowych warunkow niz system grzewczy.
Ma Pan 100% racji. W domach Ep 40 ( ciepłą woda i temperatura ) nie ma mowy o ogrzewaniu, jest precyzyjny system ustawiania temperatury. Akumulacja jest zaprzeczeniem precyzji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze tak jak pisze perm - masz za małą akumulację i przegrzałeś.

 

Zyjecie jakims mitem za malem badz za duzej akumulacji.

 

Ja mam caly dom z silki i co? I same z tym problemy.

 

Poza tym wam sie wydaje (niektorym) ze jak ktos ma dom z silikatow a drugi ma tylko wylewke do akumulacji to roznica miedzy niby bedzie kolosalna. G... prawda. Moze jakby to byly 2 szklane domy, to moze...

 

Niech ten dom utrzyma temperature w ryzach przez dobe, nie wiecej to jest szansa ze bedzie komfortowo, chociaz jak juz wspomnialem, dobrze izolowany dom trzeba i grzac i chlodzic zeby komfort utrzymac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyjecie jakims mitem za malem badz za duzej akumulacji.

 

Ja mam caly dom z silki i co? I same z tym problemy.

 

Poza tym wam sie wydaje (niektorym) ze jak ktos ma dom z silikatow a drugi ma tylko wylewke do akumulacji to roznica miedzy niby bedzie kolosalna. G... prawda. Moze jakby to byly 2 szklane domy, to moze...

 

Niech ten dom utrzyma temperature w ryzach przez dobe, nie wiecej to jest szansa ze bedzie komfortowo, chociaz jak juz wspomnialem, dobrze izolowany dom trzeba i grzac i chlodzic zeby komfort utrzymac.

 

Jak nie jest samogrzejny - trzeba grzac. Jak przegrzejesz - trzeba chlodzic. W obu przypadkach akumulacja moze byc sprzymierzeńcem jak i wrogiem. Tak samo bedzie w domach ze srednia, mała i bez akumulacji. Wszystko trzeba umiec uzywac.

Nie dokonca chodzilo mi o to jak zabrzmialem - bo na spor kiedy w przypadku akumulacji nalezy powiedziec ze mam jej dosc sie nie pisze. Ale nie zgadzam sie z potepianiem jej. To co kszhu udowodnil, to to ze brak umiejetnego z niej korzystania prowadzi do problemow. Przegrzal i ma za gorąca. A co do utrzymwania non-stop komfortowej temperatury przy włączonych grzejnikach w postaci potężnych zysków słonecznych - realizacja tego poprzez klime zamiast braku dyscypliny, zawsze kosztuje. W domu bez akumulacji wiecej - bo nie masz masy ktora czesc tej energii zakumuluje. Wszystko musisz zrekompensowac klima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jest samogrzejny - trzeba grzac. Jak przegrzejesz - trzeba chlodzic. W obu przypadkach akumulacja moze byc sprzymierzeńcem jak i wrogiem. Tak samo bedzie w domach ze srednia, mała i bez akumulacji. Wszystko trzeba umiec uzywac.

Nie dokonca chodzilo mi o to jak zabrzmialem - bo na spor kiedy w przypadku akumulacji nalezy powiedziec ze mam jej dosc sie nie pisze. Ale nie zgadzam sie z potepianiem jej. To co kszhu udowodnil, to to ze brak umiejetnego z niej korzystania prowadzi do problemow. Przegrzal i ma za gorąca. A co do utrzymwania non-stop komfortowej temperatury przy włączonych grzejnikach w postaci potężnych zysków słonecznych - realizacja tego poprzez klime zamiast braku dyscypliny, zawsze kosztuje. W domu bez akumulacji wiecej - bo nie masz masy ktora czesc tej energii zakumuluje. Wszystko musisz zrekompensowac klima.

 

Oj tam, nie znasz sie :p

 

Dom energooszczedny = ograniczone potrzeby grzejne/chlodnicze, wrazliwy na przegrzewanie

 

Dom durszlak = duze potrzeby grzejne, minimalny wplyw akumulacji na komfort

 

Nie ma takiej ilosci akumulacji zeby powiedziec, ze jest optymalna, bo moze byc optymalna tylko dla konkretnych - stalych warunkow, a sezon grzewczy to warunki zmienne.

 

Wiec trzeba sobie dac z nia spokoj, budowac szczelnie, z materialu, ktory ma zniesc konstrukcje a zapewnieniem komfortu niech sie zajmuja urzadzenia do tego stworzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...