Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Zaczynamy budowę kolejnego domu . Zdaje się, że inwestor się na zdjęcia zgodził

 

Czy Pan , Panie nydar ma ochotę spotkać się z ludźmi typu - projektanci domów 10 kWh/m2 z 20 letnim doświadczeniem ? Może z dr Dudą, czy Strzeszewskim od OZC - czyli z praktykami i teoretykami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W życiu inteligencji nie ubliżałem. Mało tego... budownictwo kończy się na 30kWh/m2. Dalej to ciemnota, czyli inteligencji brak.

A jak Pan powiem, że technologia pozwoliła (pompa ciepła do cwu i druga do powietrza - pozwoliły z 1kWh zrobić 3 czy 4 - to ile wg Pana będzie z domu izolowanego ?

 

Dziś ( w czasach pomp ciepła) można śmiało pisać, że 15kWh/m2 - to już nie budownictwo. Czy jak Pan woli brak inteligencji w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu inteligencji nie ubliżałem. Mało tego... budownictwo kończy się na 30kWh/m2. Dalej to ciemnota, czyli inteligencji brak.

A jak Pan powiem, że technologia pozwoliła (pompa ciepła do cwu i druga do powietrza - pozwoliły z 1kWh zrobić 3 czy 4 - to ile wg Pana będzie z domu izolowanego ?

 

Dziś ( w czasach pomp ciepła) można śmiało pisać, że 15kWh/m2 - to już nie budownictwo. Czy jak Pan woli brak inteligencji w temacie

 

To po co izolować jak szaleniec. Wystarczy tak na 40kWh/m2. Z PC wyjdzie 10kWh/m2.Dla domu 100m2 z 500PLN/rok .

Czy Szanowny Pan nie podciął właśnie gałęzi na której siedzi?

Zastanawiam się,czy 60 kWh/m2 nie będzie w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co izolować jak szaleniec. Wystarczy tak na 40kWh/m2. Z PC wyjdzie 10kWh/m2.Dla domu 100m2 z 500PLN/rok .

Czy Szanowny Pan nie podciął właśnie gałęzi na której siedzi?

Zastanawiam się,czy 60 kWh/m2 nie będzie w sam raz.

W sam raz? W temacie instalacji do domu już zaizolowanego tak by zużywał bez OZE i pomp ciepła 20kWh/m2 ? Pan się zastanawia trochę?

Jaki sens jest wyjmować styropian już położony? Może mi Pan to wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sam raz? W temacie instalacji do domu już zaizolowanego tak by zużywał bez OZE i pomp ciepła 20kWh/m2 ? Pan się zastanawia trochę?

Jaki sens jest wyjmować styropian już położony? Może mi Pan to wyjaśnić?

 

Myśli Pan ,że ktoś będzie wyciągał styropian już położony? Myślę ,że mniej położy .

Po co robić bez OZE 20kWh/m2? PC z COP 4 tego nie wymaga,bo jest to po prostu nieekonomiczne.Robimy dom 40-60kWh/m2 i dzięki PC mamy 10-15kWh/m2 za całe 500PLN/rok .Jedna impreza w roku mniej i mam cały rok komfortowo i ciepło.

Cieszę się,że doszedł Pan do takich wniosków . Tyle,że nie kabelki a pexsik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśli Pan ,że ktoś będzie wyciągał styropian już położony? Myślę ,że mniej położy .

Po co robić bez OZE 20kWh/m2? PC z COP 4 tego nie wymaga,bo jest to po prostu nieekonomiczne.Robimy dom 40-60kWh/m2 i dzięki PC mamy 10-15kWh/m2 za całe 500PLN/rok .Jedna impreza w roku mniej i mam cały rok komfortowo i ciepło.

Cieszę się,że doszedł Pan do takich wniosków . Tyle,że nie kabelki a pexsik.

To wątek o instalacja w domach dobrze izolowanych izolowanych a nie czy warto w ogóle dom izolować ( domy izolowane kończą się na 30kWh/m2) . To po pierwsze.

Po drugie - wchodzi standard zeroenergetyczny a więc nie obejdzie się bez PV. Mniejsza pompa ciepła jest tańsza, bardziej sprawna i wymaga nieporównywalnie tańszego PV

Po trzecie, od początku pisałem, że nie da się pogodzić izolowania z centralnym ogrzewaniem! Nie da się tego zrobić w praktyce, a nawet jakby się dało, byłoby to nieekonomiczne.

Przypomnę definicję izolacji

Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

 

Dlatego mam do Pana ogromną prośbę, Pan pisze o instalacjach w domu zaizolowanym na poziomie zużycia do 20kWh,m2 bez pomp ciepłą, lub założy wątek o instalacja w domach nieizolowanych, czyli 40-60kWh/m2.

 

Co do rurek w podłodze. - Przyznam, że dopuszczam rurki na suficie, grzeją podczerwienią podłogę i pięknie chłodzą latem. Pięknie odbierają zyski bytowe i słoneczne, bo ciepłe powietrze gromadzi się na górze, podłoga tych zysków nie odbierze. Rurki w podłodze współpracujące z pompą ciepła - to wg mnie brak wiedzy o pompie ciepła i o ogrzewaniu. RTEmagicC_13.jpg.jpg tak wygląda prawidłowo zrobione ogrzewanie z pompy ciepła.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśli Pan ,że ktoś będzie wyciągał styropian już położony? Myślę ,że mniej położy .

Po co robić bez OZE 20kWh/m2? PC z COP 4 tego nie wymaga,bo jest to po prostu nieekonomiczne.Robimy dom 40-60kWh/m2 i dzięki PC mamy 10-15kWh/m2 za całe 500PLN/rok .Jedna impreza w roku mniej i mam cały rok komfortowo i ciepło.

Cieszę się,że doszedł Pan do takich wniosków . Tyle,że nie kabelki a pexsik.

 

Do domu 40-60kWh potrzebujesz pompę o mocy 9kW za 23tys.zł. Do domu 10-20kWh potrzebujesz pompę 3,2-5kW za 13tys. Dlaczego nie wpakować kwoty z różnicy zakupu pomp ciepła w izolację i zrobić dom jak w temacie z realnym zużyciem na poziomie 3-5kWh ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domu 40-60kWh potrzebujesz pompę o mocy 9kW za 23tys.zł. Do domu 10-20kWh potrzebujesz pompę 3,2-5kW za 13tys. Dlaczego nie wpakować kwoty z różnicy zakupu pomp ciepła w izolację i zrobić dom jak w temacie z realnym zużyciem na poziomie 3-5kWh ?

 

Barth3z zejście z 40-60kWh/(m2rok) do 10-20kWh/(m2rok) to nie jest kwestia tylko dołożenia izolacji.

Myślę, że mógłbyś się nie zmieścić w zaoszczędzonej kwocie na PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z zejście z 40-60kWh/(m2rok) do 10-20kWh/(m2rok) to nie jest kwestia tylko dołożenia izolacji.

Myślę, że mógłbyś się nie zmieścić w zaoszczędzonej kwocie na PC.

Ale po wymianie pc już na pewno się zmieści. Izolacja jest mniej awaryjna i trwalsza.

Poza tym, jeżeli chodzi o pompę powietrze woda i ogrzewanie rurkami, to izolowanie na poziomie 20kWh/m2 nie ma sensu. I tak pompa nie zejdzie poniżej.

Jeszcze raz przypomnę, co pisałem a co potwierdził dr Michał Strzeszewski - Przy 30kWh/m2 wyrównuje się koszt ogrzewania kablami i pc - przy gorszej izolacji tańsza jest pompa, przy lepszej kable.

A co dopiero kable wsparte dogrzewanym powietrzem z klimatyzacji!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z zejście z 40-60kWh/(m2rok) do 10-20kWh/(m2rok) to nie jest kwestia tylko dołożenia izolacji.

Myślę, że mógłbyś się nie zmieścić w zaoszczędzonej kwocie na PC.

 

Policzyłem jedynie zwiększenie izolacji z 20cm (dach, podłoga, sufit) do 30cm. Dla mojego domu to będzie 500m2 (minus 20m2 okien), czyli ok. 50m3 z cenie 200zł/m2 = 10tys. To może spowodować, że z PC 9kW T-CAP Panasonica za 23tys. przeskakujesz 13tys. Tak podchodząc do tematu okazuje się, że się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z nie wiem jak liczysz ale zwiększenie o 10cm izolacji nie starczy aby zejść z 60kWh/(m2rok) do 20kWh(m2rok), ani z 40kWh/(m2rok) do 10kWh(m2rok).

Może dało by radę z 40kWh/(m2rok) do 20kWh(m2rok), ale też wątpię.

 

Domy poniżej 20kWh/(m2rok), to nie tylko odpowiednia izolacja, ale także odpowiedni projekt i rygor na budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...