Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tych obliczen i pomiarów nie było, nie ma i nigdy nie będzie
Rozumiem, że tak jak dr Duda i dr Strzeszewski przestał być dla Pana autorytetem.

Ja na szczęście mam obliczenia w głębokim poważaniu, dla mnie jest ważny komfort i faktura. A to, że Ci co zasilają rurki z pompy ciepłą, będą zwalczać izolowanie - jest najlepszym dowodem, że to co piszę jest prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale w literaturze z 1980 r. obliczenia wykonywane były zgodnie z normą PN-74/B-03406.
Szanowny Panie Henryku, zapytam nieśmiało, czy PN 13370 ( o stratach do gruntu też powinna być stosowana?

kawałek skanu z PN 13370 WP_20140531_001.jpg bo na tym forum nie widzę by ktoś ją w obliczeniach stosował i z niej korzystał?

A inna PN 13829 - test szczelności domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię pomp ciepła zasilających rurki. Przecież to nie ma sensu.

Może jeszcze raz wyjaśnię. Obliczenia robią dr Duda i ostatnio dr Strzeszewski NIE JA! Mnie wystarczy miernik, czy licznik i faktura.

 

Sprzeczność dwóch zdań w jednej wypowiedzi ...

Skoro nigdy takiej instalacji nie zrobiłeś to skąd wiesz, że kable mniej pobierają ?! Co za absurd.. Szkoda czytać twoje wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o biezace koszty ogrzewania, to nie problem. Chodzi mi o koszty inwestycyjne, gdyz one są podstawą do obliczenia opłacalnosci kosztów ogrzewania w długim okresie czasu. Prosze przedstawic dane dotyczace tych kosztów, pisanie o opłacalnosci czy tez nie opłacalnosci bez przedstawienia danych wejsciowych to pisanie bez pokrycia. Manipulujac kosztami inwestycyjnymi, serwisu, i innymi dodatkowymi jestesmy w stanie udowodnic w praktyce opłacalnosc prawie kazdego systemu grzewwczego.

 

asolt, on pisze o kosztach eksploatacyjnych ! To jeszcze bardziej dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ucieka! Nie jest energia odbierana!

Może na przykładzie GWC Panu wytłumaczę

ma Pan wentylator dający przy konkretnym gwc 600m3/h powietrza o temperaturze 15 st.C Pobór mocy 300W . W domu jest +30... więc moc chłodnicza takiego układu jest niecałe 4kW . I teraz temperatura w domu jest 25 st. wentylator daje dalej 15 st. i pobiera 300W a moc chłodnicza jest, 2,5kW.

 

Jeszcze tylko na to odpowiem.

GWC jest elementem wentylacji. Nie ma dedykowanych wentylatorów na potrzeby pracy samego GWC. Zatem, przykładowo VENTS TT 160, pracujący w dobrze zaprojektowaanej wentylacji ma pobór prądu na poziomie 30W. Przy załączeniu czerpni przez GWC zwiększa się spreż i w najgorszym wypadku, wentylator pobiera 60W, zamiast 30W. Zatem samo GWC pobiera 30W dając załóżmy 2,5kW chłodu. COP = 83 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe wśród narzędzi do wyznaczenia charakterystyki energetycznej metodą zużyciową nie ma licznika energii elektrycznej.
Zapewniam Pana, że to najlepsza metoda do obliczeń gdzie "wszystko jest na prąd" . A skoro nikt na to nie wpadł, to może mnie Pan uważać za prekursora tej metody obliczeń zużycia w domach izolowanych.

 

Dodam, że definicja domu izolowanego powstała w 1990 roku i sformułował ją ówczesny wiceminister prof Krzysztof Żmijewski

Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

Czyli, jak najbardziej w temacie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt, on pisze o kosztach eksploatacyjnych ! To jeszcze bardziej dziwne.
To nie jest dziwne. Każdy nieuk próbujący zaistnieć będzie opowiadał podobne dyrdymały. Dziwne jest to, że ktokolwiek chce jeszcze z Brzęczkowskim rozmawiać. Z tego co wiem i Duda i Strzeszewski traktują go jak nieszkodliwego dziwaka. Takie przynajmniej dotarły do mnie ich o nim opinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko na to odpowiem.

GWC jest elementem wentylacji. Nie ma dedykowanych wentylatorów na potrzeby pracy samego GWC. Zatem, przykładowo VENTS TT 160, pracujący w dobrze zaprojektowaanej wentylacji ma pobór prądu na poziomie 30W. Przy załączeniu czerpni przez GWC zwiększa się spreż i w najgorszym wypadku, wentylator pobiera 60W, zamiast 30W. Zatem samo GWC pobiera 30W dając załóżmy 2,5kW chłodu. COP = 83 ;)

By przenieść 2.5kW przy delta T 15 st. czyli w domu +30 a z gwc +15, to trzeba ponad 400m3/h przy 200Pa. Pan zobaczy ile biorą takie wentylatory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt, on pisze o kosztach eksploatacyjnych ! To jeszcze bardziej dziwne.

 

Audytor ECO potrzebuje danych dotyczących kosztów inwestycyjnych, koszty eksploatacyjne wylicza sam na podstawie wpisanych (koszt nosników energii, opłaty stale abonamentowe itp.) i importowanych danych z ozc (z kilku wariantów). Skoro dr Strzerzewski udowodnił opłacalnosc zastosowania kabli to zrobił to na podstawie okreslonych danych dotyczacych kosztów inwestycyjnych zarówno kabli jaki i pompy ciepła czyli calkowitych kosztów inwestycyjnych w wariantach które porównywał w programie. Chciałbym poznac szczegolowo te dane, cóz w tym dziwnego.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda czytać twoje wypowiedzi.
Ależ ja odpowiadam na Pana posty nie Panu! Ja naprawdę piszę dla osób myślących, wiem, że Pan mnie nie czyta ( bo po co? ) ale czytają inni. Nie wszyscy są nawet zarejestrowani. Pan i tak nie zrozumie, więc dla Pana bym się nie wysilał. Proszę moich odpowiedzi nie brać do Siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że tak jak dr Duda i dr Strzeszewski przestał być dla Pana autorytetem.

Ja na szczęście mam obliczenia w głębokim poważaniu, dla mnie jest ważny komfort i faktura. A to, że Ci co zasilają rurki z pompy ciepłą, będą zwalczać izolowanie - jest najlepszym dowodem, że to co piszę jest prawdą.

 

To było skierowane do Pana, a chodzi o mozliwosc porównania dwóch systemów grzewczych w tym samym budynku, ogrzewanym na przemiennie raz jeden sezon jednym systemem następny sezon drugim systemem i tak przez kilka lat. Nie było, nie ma i nie bedzie nigdy takich pomiarów wykonanych przez Pana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno norma PN-EN ISO 13370:2008 Cieplne właściwości użytkowe budynków - Przenoszenie ciepła przez grunt - Metody obliczania, jak i norma PN-EN 13829:2002

Właściwości cieplne budynków - Określanie przepuszczalności powietrznej budynków - Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora, są normami obowiązującymi i są one wykorzystywane w metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków.

Korzysta z tych norm każdy, kto korzysta z programów komputerowych obliczających zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania, np. Audytor OZC lub charakterystyki energetycznej budynku, np. ArCADia Termo.

To skąd w obliczeniach do gruntu temperatura gruntu bezpośrednio pod domem i to temperatura gruntu ogrzanego przez ten dom?

Przecież licząc zgodnie z PN 13370, przy ogrzewaniu w podłodze i identycznych izolacja wyjdą większe straty do gruntu niż dachem.

Kolejna sprawa... bywa Pan na budowach... czy widział Pan to:

 

WP_20140531_001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było skierowane do Pana, a chodzi o mozliwosc porównania dwóch systemów grzewczych w tym samym budynku, ogrzewanym na przemiennie raz jeden sezon jednym systemem następny sezon drugim systemem i tak przez kilka lat. Nie było, nie ma i nie bedzie nigdy takich pomiarów wykonanych przez Pana.

 

A jak napiszę, że były to coś zmieni?

W Falenicy kilkanaście lat temu, powstało osiedle domów szkieletowych w szeregowej zabudowie. We wszystkich robiliśmy reku ( nie było wtedy konkurencji) i w niektórych ogrzewanie bezpośrednie. Inni robili sobie gaz, olej, pompy ciepłą. Ponieważ spotykaliśmy się ze wszystkimi przy konserwacji central, rozmowy o zużyciu energii były rzeczą normalną.

Poza tym, dla tych co wierzą bardziej komputerom Sankom wydał właśnie ECO by zrobić sobie symulację i porównać - tak przynajmniej zapewniał mnie dr Strzeszwski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak napiszę, że były to coś zmieni?

W Falenicy kilkanaście lat temu, powstało osiedle domów szkieletowych w szeregowej zabudowie. We wszystkich robiliśmy reku ( nie było wtedy konkurencji) i w niektórych ogrzewanie bezpośrednie. Inni robili sobie gaz, olej, pompy ciepłą. Ponieważ spotykaliśmy się ze wszystkimi przy konserwacji central, rozmowy o zużyciu energii były rzeczą normalną.

Poza tym, dla tych co wierzą bardziej komputerom Sankom wydał właśnie ECO by zrobić sobie symulację i porównać - tak przynajmniej zapewniał mnie dr Strzeszwski.

 

Symuluje sie w audytorze ECO ten sam dom, a nie kilka podobnych domów, szkoda ze tego dr Strzeszewski nie wyjasnił, to ze jest osiedle podobnych lub takich samych domów nie oznacza ze zuzycia będą takie same we wszystkich, jeden własciciel chce miec wyzszą temp. drugi zuzywa wiecej cwu, trzeci duzo piecze w piekarniku, niby podobnie ale niejednakowo. Poza tym jezeli to zabudowa szeregowa to sa domy na koncu i początku szeregówki, sa i w srodku, jak to to mozna porównywac ze sobą?

Tylko i wyłacznie porównanie dwóch systemów grzewczych zainstalowanych w tym samym budynku uzywanych naprzemiennie jest wiarygodne, porównywanie takich samych ale jednak róznych budynków nigdy nie będzie do konca wiarygodne i nie moze byc podstawą do katergorycznych opini i wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By przenieść 2.5kW przy delta T 15 st. czyli w domu +30 a z gwc +15, to trzeba ponad 400m3/h przy 200Pa. Pan zobaczy ile biorą takie wentylatory?

 

200Pa ? No to ktoś ma spieprzoną instalację. Co do " ile biorą takie wentylatory?" - tyle: http://www.ventilation-system.com/item/315/TT_160/

 

a tu jeszcze lepszy "wiatrak":

http://www.ventilation-system.com/item/6547/TT_PRO_160/ 50W dla diagramu "max". W zupełności wystarczający dla domu.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analitycznie nie bardzo wyjdzie skomplikowana przegroda, od tego są programy numeryczne .. Htr i Hve jest + plus masa aku

i można i nawet trzeba w arkuszu kalkulacyjnym ładnie to zrobić ...

Prosta rzecz ... zyski bytowe ... przyjmowanie na pałę 3W czy 3,5 W na 1m2 nijak się ma do rzeczywistości ...

Kto celuje w hał-pę samogrzejną to musi wiedzieć dokładnie na co może liczyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200Pa ? No to ktoś ma spieprzoną instalację. Co do " ile biorą takie wentylatory?" - tyle: http://www.ventilation-system.com/item/315/TT_160/

 

a tu jeszcze lepszy "wiatrak":

http://www.ventilation-system.com/item/6547/TT_PRO_160/ 50W dla diagramu "max". W zupełności wystarczający dla domu.

To wentylator na nóżce ma z 50W 1200m3/h. a dla przykładu odkurzacz 150m3/h przy 1400W.

Przy 200Pa już z tego nic nie poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja odpowiadam na Pana posty nie Panu! Ja naprawdę piszę dla osób myślących, wiem, że Pan mnie nie czyta ( bo po co? ) ale czytają inni. Nie wszyscy są nawet zarejestrowani. Pan i tak nie zrozumie, więc dla Pana bym się nie wysilał. Proszę moich odpowiedzi nie brać do Siebie.

 

perm, dlatego warto a nawet trzeba.

 

edit:

Bart to bylo do Ciebie. Wykazywac bzdury trzeba dla dobra ogolu.

Sprzeczność dwóch zdań w jednej wypowiedzi ...

Skoro nigdy takiej instalacji nie zrobiłeś to skąd wiesz, że kable mniej pobierają ?! Co za absurd.. Szkoda czytać twoje wypowiedzi.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...