Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Moze opisze naczym polega centralnosc i nie centarlnosc ogrzewania PC Inwerterowa P/W ( bez zbiornika bufforowego ) i P/P.

Przedstawi straty... i wytlumaczy dlaczego w domu "izolowanym" wedlug jego widzimisie PC P/W nie moze byc zainstalowana... do CO i CWU.

 

Z tym ze fakt ani jedna ani druga PC wody w kuchni nie zagrzeja chociarzbym sie skichal.

Przecież Pan nie rozumie o czym piszę! Sam Pan to wiele razy przyznał. To po co Pan chce kolejny raz bym wytłumaczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To dlaczego w domu izolowanym NIE DA SIĘ ZAŁOŻYĆ CENTRALNEGO?

Dlaczego Ci co dopuszczają centralne w budownictwie tak zaciekle zwalczają izolację?

 

W każdym domu da się zainstalować centralne ogrzewanie. W KAŻDYM!!!

 

Pan powtarza że się nie da, i bierze to Pan jako dowód. To jest tylko Pana przeświadczenie.

 

Sam Pan proponuje centralne w swoich domach - centralne ogrzewanie za pomocą PPC i dystrybucja ogrzanego powietrza do pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym domu da się zainstalować centralne ogrzewanie. W KAŻDYM!!!

Źle się wyraziłem... nikt nie montuje centralnego w domu izolowanym bo:

- jest to za drogie

- nie da się utrzymać komortu

- jest droga eksploatacja

- i dom mimo izolacji zużywa ponad 30kwh/m2

 

Nie da się pogodzić centralnego z izolacją, dlatego takie systemy znikną niedługo z rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem... nikt nie montuje centralnego w domu izolowanym bo:

- jest to za drogie

- nie da się utrzymać komortu

- jest droga eksploatacja

- i dom mimo izolacji zużywa ponad 30kwh/m2

 

Nie da się pogodzić centralnego z izolacją, dlatego takie systemy znikną niedługo z rynku.

 

Ale Pana pompa ciepła to też centralne. I co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miales na mysli? :D

 

Na początek zarys ogólny

- fundament minimum 30 cm styropianu

-wentylacja - rekuperator 90% z wentylatorami 0.5-0.7W/l/sek

-ściany nieprzepuszczające powietrza o małej akumulacji

-dach - 30-50cm wełny z paroizolacją

- ogrzewanie - elektryczne podłogowe

-chłodzenie i dogrzewanie zestawem ppci z kanałówką - do pokojów

-cwu - przy małym zużyciu - małe termy niecentralnie, przy większym do głównej łazienki zasobnik z pompą ciepła.

 

30 cm od gruntu...30-50 w dachu... dlaczego jak grunt odbiera 6x wiecej ciepla?

 

A gdzie opis izolacji tych scian co maja maly udzial w stratach? Okna pewnie tez obojetne...

 

Ogrzewanie i dogrzewanie... + PC do CWU....

 

Sciany nieprzepuszczajace powietrze....

 

To jest jego opisem domu <20kWh/m2 ?

 

No i te reku 90% niezaleznie od temp zewnetrznej....

 

Normalnie spec jakich malo...

 

Tak o to mi chodziło. A później blisko 100 stron bajzlu. Nie daliście mu nawet dokończyć swoich przemyśleń (błędnych, czy nie). Tak w ogóle czego od niego oczekujecie? Przekroje ma pokazać? Może myli pojęcia, jednostki i ma własne definicje pewnych rzeczy, ale co do niektórych spraw ma rację.

 

Nie jestem związany z branżą budowlaną w żaden sposób. Czytam to, co ludzie piszą na tym oraz innych forach i wyciągam własne wnioski, które pokrywają się w dużej części z tym, o czym pisze TB (szczelność, ciągłość izolacji, sprawna wentylacja).

 

@Barth3z

Dzięki dokładnie tego szukałem w wersji elektronicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może myli pojęcia, jednostki
Można wiedzieć gdzie? Tu często się myli definicję współczynnika przenikania ciepła - co innego są dane materiału ( podawane w warunkach stabilnych ) a co innego przegrody - zmienny odbiornik, różnica ciśnień, ruch powietrza wilgoci... Tu się często myli te wartości podstawiając dane materiału bezkrytycznie do przegrody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem... nikt nie montuje centralnego w domu izolowanym bo:

- jest to za drogie

- nie da się utrzymać komortu

- jest droga eksploatacja

- i dom mimo izolacji zużywa ponad 30kwh/m2

 

Nie da się pogodzić centralnego z izolacją, dlatego takie systemy znikną niedługo z rynku.

Grubość izolacji i rodzaj ogrzewania są ze sobą ściśle związane.

Jak to wyglądało dla domu opisanego tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6159424&viewfull=1#post6159424 ?

Na etapie adaptacji projektu zostało policzone zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania (OZC).

Ponieważ założeniem było ogrzewanie bezobsługowe, a sieci gazowej w pobliżu nie było, źródłem ciepła miała być energia elektryczna.

Dobre warunki gruntowe (wysoki poziom wody gruntowej zalegającej w warstwach piasków i żwirów związanej hydraulicznie z przepływającą w pobliżu rzeką) dawał szansę na tanie dolne źródło dla pompy ciepła (wymiennik poziomy).

Projekt w oryginale daleki był od energooszczędności (posadowienie na ławach fundamentowych, ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego, balkon, wentylacja grawitacyjna, itp.).

Zmiana ściany zewnętrznej na dwuwarstwową, posadowienie na płycie fundamentowej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła spowodowały, że dom stał się domem energooszczędnym. Projektowane zużycie energii do ogrzewania zależało oczywiście od grubości izolacji i od jej jakości.

Miałem już wtedy zrealizowany jeden dom energooszczędny, 3 litrowy, więc zdawałem sobie sprawę jakie są koszty poszczególnych rozwiązań.

Inwestorom pozostawiłem decyzję - lepsza izolacja i ogrzewanie elektryczne, czy skromniejsza izolacja i pompa ciepła jako źródło ciepła do ogrzewania.

Dodatkowym atutem dla pompy ciepła było tańsze przygotowanie ciepłej wody.

Decydując się na ogrzewanie pompą ciepła można było zastosować do izolacji ścian zewnętrznych tańszy styropian i ściany pogrubić tylko w niewielkim stopniu. Koszty izolacji pod płytą fundamentową też były istotne.

Efekty, które zostały uzyskane mówią same za siebie.

Czy jest to ogrzewanie centralne ? Moim zdaniem tak, chociaż wg definicji TB już nie ;) (ciepło jest wytwarzane w strefie ogrzewanej i w niej też jest oddawane). Nadal istnieje możliwość zainstalowania odrębnego sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach (wymagałoby to zainstalowania siłowników na rozdzielaczu i osobnych sterowników w pokojach), ale w praktyce okazało się to zbędne. Akumulacyjność płyty fundamentowej i żelbetowego stropu jest na tyle duża, że pozwala na korzystanie w zdecydowanej większości z energii elektrycznej w tańszej taryfie, co przekłada się na niskie koszty ogrzewania, bez pogorszenia komfortu.

O jednym rozwiązaniu wcześniej nie pisałem - strop jest w tym domu izolowany od spodu (5cm styropianu, w tej warstwie rozprowadzone są też kanały wentylacyjne), w stropie są umieszczone rurki ogrzewania podłogowego - zwiększa to w sposób istotny akumulacyjność ogrzewania podłogowego.

 

No i znowu się rozpisałem :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła do centralnego - to początek tak 90tych ( Leonard ) potem było bez pompy a dziś są pompy z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem - do chłodzenia i dogrzewania.
Panie Tomaszu, udało mi ię kiedyś przekonać Pana, że pompy ciepła mogą być ekonomicznym ogrzewaniem. Przetestował Pan pompy ciepła powietrze-powietrze, zwanych przez większość klimatyzatorami, z dobrym skutkiem.

Nie jest to jedyne rozwiązanie w zakresie pomp ciepła. w porównaniu z technologią i wiedzą na temat pomp ciepła z lat 90, dokonał się naprawdę spory postęp.

Są co prawda firmy, które nadal uważają, że w instalacji z pompą ciepła obowiązkowo musi być bufor, ale jest to już rzadkość na rynku.

W większości przypadków pompy ciepła instalowane są w pomieszczeniach ogrzewanych i do nich oddają wyprodukowane ciepło.

Trudno więc mówić o stratach na magazynowanie i przesył ciepła.

Ale jak Pan chce, może Pan zostać w epoce lat 90-tych i pisać, że pompy ciepła nadają się tylko do zabytków :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o to mi chodziło. A później blisko 100 stron bajzlu. Nie daliście mu nawet dokończyć swoich przemyśleń (błędnych, czy nie). Tak w ogóle czego od niego oczekujecie? Przekroje ma pokazać? Może myli pojęcia, jednostki i ma własne definicje pewnych rzeczy, ale co do niektórych spraw ma rację.

 

Nie jestem związany z branżą budowlaną w żaden sposób. Czytam to, co ludzie piszą na tym oraz innych forach i wyciągam własne wnioski, które pokrywają się w dużej części z tym, o czym pisze TB (szczelność, ciągłość izolacji, sprawna wentylacja).

Już w pierwszym poscie tego wątku TB pisze o izolacji gr. 30cm, a pokazuje izolację o grubości max 10cm.

Dalej są podobne kwiatki, jak np. pisanie, że izolacja 10cm w ścianach wystarczy, aby dom osiągnął 0-20kWh/m2 rocznie.

Gdyby TB zatrzymał się na tym stwierdzeniach ogólnych (szczelność, ciągłość izolacji, sprawna wentylacja), do rozwiązań szczegółowych się nie wtrącając nie byłoby tej całej dyskusji. On jednak chce uchodzić za guru budownictwa, na którym się kompletnie nie zna (dotychczas nie wybudował żadnego domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ założeniem było ogrzewanie bezobsługowe, a sieci gazowej
W 1990 za 1 kWh można było kupić 1m3 gazu w 1995 za 1kWh - 0.55m3 gazu dziś za 1kWh 0.25m3 gazu, więc sugestia, że gazem taniej - jest już nieaktualna od lat.

 

Inwestorom pozostawiłem decyzję - lepsza izolacja i ogrzewanie elektryczne, czy skromniejsza izolacja i pompa ciepła jako źródło ciepła do ogrzewania.

I to jest sedno całej wojny. Trzeba wybrać - izolować czy ogrzewać centralnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest sedno całej wojny. Trzeba wybrać - izolować czy ogrzewać centralnie.

Jaką wojnę Pan w tym widzi?

To normalne wybory poparte ekonomią - wybór optymalnego wariantu.

Poza tym już Pan sam sobie przeczy. Wcześnie pisał Pan :

Ogrzewania centralne - to coś takiego co posiada bufor, zasobnik ( jak zawał tak zwał) który się ogrzewa a dalej on ogrzewa pomieszczenia. To ogrzewanie gdzie płaci się za ciepło wytworzone, nie odebrane. Ogrzewanie niecentralne ( bezpośrednie ) to takie, w którym zasobnika nie ma, w którym płacimy za ciepło odebrane.

Gdzie w tym domu, który opisałem ma Pan bufor, czy zasobnik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1990 za 1 kWh można było kupić 1m3 gazu w 1995 za 1kWh - 0.55m3 gazu dziś za 1kWh 0.25m3 gazu, więc sugestia, że gazem taniej - jest już nieaktualna od lat.

Energia elektryczna w taniej taryfie to 0,30zł/kWh. Koszt energii z gazu to ok. 0,27zł/kWh.

Różnica polega w dostępności tej energii - z gazu dostępna jest cała dobę, z prądu tylko przez 10-12h/dobę.

Przy wykorzystaniu pompy ciepła koszt energii do ogrzewania spada poniżej 0,10zł/kWh.

Należy jednak porównać też koszty inwestycyjne - instalację z kotłem gazowym wykonamy taniej, niż instalację z pompa ciepła.

No i znowu ekonomia się kłania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia elektryczna w taniej taryfie to 0,30zł/kWh. Koszt energii z gazu to ok. 0,27zł/kWh.
Tyle, że koszt kWh to koszt ogrzewania a z gazu... koszt kWh w laboratorium . Porównywaliśmy w identycznych warunkach ogrzewanie centralne ( grzałka w zasobniku ) i niecentralne - i wyszła spora różnica.

Sprawność kotłowni to nie sprawność systemu!

Jaką wojnę Pan w tym widzi?
Nieeee nikt z izolacją nie walczy. A izolacja zaczyna się od 30cm.

Szanowny Panie do dziś spotyka się OSZOŁOMY co przyklejają styropian za murem na fundamencie! To nie jest walka z izolacją?

to nie jest izolacja.jpg To jest plucie w twarz fizyce!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co TB napisał w swoim profilu na FM :

 

:)

Jak się nie ma argumentów, najlepiej przejść na osobę!

Proszę zobaczyć kiedy to napisałem!!! W lutym 2010 - nie pisałem nic na FM byłem faktycznie przez dwa lata towarzysko http://forum.muratordom.pl/member.php?154994-Tomasz-Brz%C4%99czkowski&tab=my_threads&page=213 tylko dałem centralę wentylacyjną na aukcję pomocową.

Zacząłem pisać gdy mnie Szanowna Redakcja o to poprosiła.

A etap - za ogrzewanie i chłodzenie sklepu już nic nie płacę - założyłem małą wiatrownię i 2 ogniwa PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie ma argumentów, najlepiej przejść na osobę!

Proszę zobaczyć kiedy to napisałem!!! W lutym 2010 - nie pisałem nic na FM byłem faktycznie przez dwa lata towarzysko http://forum.muratordom.pl/member.php?154994-Tomasz-Brz%C4%99czkowski&tab=my_threads&page=213 tylko dałem centralę wentylacyjną na aukcję pomocową.

Zacząłem pisać gdy mnie Szanowna Redakcja o to poprosiła.

A etap - za ogrzewanie i chłodzenie sklepu już nic nie płacę - założyłem małą wiatrownię i 2 ogniwa PV

Tę wiatrownię która leży z tyłu sklepu w stanie agonalnym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę wiatrownię która leży z tyłu sklepu w stanie agonalnym?

Tu możesz sobie obejrzeć tę instalację high-tech http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212497-Czy-da-si%C4%99-zbudowa%C4%87-tanio-i-dobrze-Lista-oszcz%C4%99dno%C5%9Bci&p=6014760&viewfull=1#post6014760

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...