Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Rozróżniam te sprawy. Nie zajmuję się teorią. Napisałem wyraźnie: z rzeczywistością. Pisałem zresztą o tym, zanim byłem na prezentacji Audytora ECO.

Rzeczywistość jest taka, że nikt w domach izolowanych rurek nie stosuje, tylko kable. To nawet na tym forum łatwo sprawdzić.

 

Zapomnial Pan o istotnej rzeczy: nikt nie widzial rzeczy o ktorych Pan pisze. Nawet owej prezentacji nikt nie widzial. Oprocz Pana, ale tu nie mozna byc pewnym czy nie miesza pan realu z matrixem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapomnial Pan o istotnej rzeczy: nikt nie widzial rzeczy o ktorych Pan pisze. Nawet owej prezentacji nikt nie widzial. Oprocz Pana, ale tu nie mozna byc pewnym czy nie miesza pan realu z matrixem.
Pan pisze za Siebie. Kto chciał to widział, kto nie chciał to widział zdjęcia. Przyjeżdżali i przyjeżdżają ludzie do J Zajdlera. Zaczynają kolejny dom. Podobno inwestor na film się nawet zgodził.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- kable 71000

-podłogówka z pompy 93000"

 

u mnie wychodzi 49000 przy pompie ciepła i wodnej podłogówce.

 

Tam był dom 114m2 ze zużyciem 44kWh/m2 . COP pompy gruntowej przy takiej izolacji wyszedł 1.8 Gdyby dom zużywał 90kWh/m2 COP byłby ponad 3

A Pan jaki przyjął ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co izolować lepiej niż może "zejść" pompa ciepła? To nieekonomiczne! Jak się upieramy na pompę ciepła to nie budujmy domu izolowanego! Wtedy będzie można wykorzystać zalety pompy ciepła.

Poza tym, samo umieszczanie rurek w podłodze przy pompie ciepła jest jakimś wygłupem, nazwałbym to nawet abstrakcją.

Pompy ciepła wymyślono do chłodzenia (lodówka, klimatyzacja) dlaczego pozbawiać ich tych rzeczy.

Ciepły sufit RTEmagicC_13.jpg.jpg w termosie, doskonale podczerwienią ogrzewa powierzchnię podłogi zużywając znacznie mniej kWh . Nie ma też ograniczeń w wykończeniu podłogi. Natomiast latem, taki układ doskonale chłodzi.

Zaletą tego jest jeszcze świetne przejmowanie nadmiaru zysków bytowych i słonecznych przez system ogrzewanie. Podłoga tego nie potrafi, nie przejmie zysków z ciepłego powietrza gromadzącego się pod sufitem

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, o czym dobitnie świadczy fakt utrzymywania się temp. pomieszczeń pow. 25stC gdy podłoga ma zaledwie 22stC w pierwszej fazie "przegrzewania" domu. Te 25stC podłoga (cienka, nie jakaś ogromna masa) osiąga po tygodniach dopiero. Już lepiej stabilizować temp. czy też akumulować energię w tych wiszących sufitach, które nydar nieopatrznie pokazał.

 

Chyba jasnym jest, że najlepsze ogrzewanie to ogrzewanie płaszczyznowe. A najlepszą przegrodą do tego celu jest ściana wewnętrzna. Niestety, nie w każdym domu jest możliwość wykonania takiej ściany, dlatego pozostaje podłoga. A dlaczego podłoga a nie sufit ? Wystarczy zobaczyć jak wygląda rozkład temperatury i porównać go do optymalnego dla cżłowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, o czym dobitnie świadczy fakt utrzymywania się temp. pomieszczeń pow. 25stC gdy podłoga ma zaledwie 22stC w pierwszej fazie "przegrzewania" domu. Te 25stC podłoga (cienka, nie jakaś ogromna masa) osiąga po tygodniach dopiero. Już lepiej stabilizować temp. czy też akumulować energię w tych wiszących sufitach, które nydar nieopatrznie pokazał.

Podłoga i ściana nie jest najlepsza do akumulacji zysków bytowych. Ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem i biegnące tam rurki czy kanały powietrzne mogą odebrać ten nadmiar i przenieść do innych pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co izolować lepiej niż może "zejść" pompa ciepła? To nieekonomiczne! Jak się upieramy na pompę ciepła to nie budujmy domu izolowanego! Wtedy będzie można wykorzystać zalety pompy ciepła.

Poza tym, samo umieszczanie rurek w podłodze przy pompie ciepła jest jakimś wygłupem, nazwałbym to nawet abstrakcją.

Pompy ciepła wymyślono do chłodzenia (lodówka, klimatyzacja) dlaczego pozbawiać ich tych rzeczy.

Ciepły sufit [ATTACH=CONFIG]281525[/ATTACH] w termosie, doskonale podczerwienią ogrzewa powierzchnię podłogi zużywając znacznie mniej kWh . Nie ma też ograniczeń w wykończeniu podłogi. Natomiast latem, taki układ doskonale chłodzi.

Zaletą tego jest jeszcze świetne przejmowanie nadmiaru zysków bytowych i słonecznych przez system ogrzewanie. Podłoga tego nie potrafi, nie przejmie zysków z ciepłego powietrza gromadzącego się pod sufitem

 

Jaka jest temp. sufitu przy ogrzewaniu podlogowym? Jaka jest temp. podlogi przy ogrzewaniu sufitowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Po co izolować lepiej niż może "zejść" pompa ciepła? To nieekonomiczne!"

 

Nieekonomiczne względem czego ?

 

"Zaletą tego jest jeszcze świetne przejmowanie nadmiaru zysków bytowych i słonecznych przez system ogrzewanie. Podłoga tego nie potrafi, nie przejmie zysków z ciepłego powietrza gromadzącego się pod sufitem"

 

Jaka jest zatem różnica temperatur na poszczególnych wysokościach przy działającej WM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak się upieramy na pompę ciepła to nie budujmy domu izolowanego! Wtedy będzie można wykorzystać zalety pompy ciepła. "

 

Zapominasz o powierzchni użytkowej domu. Im większa, tym bardziej opłacalna (inwestycyjnie) jest pompa ciepła. Nawet w domu pasywnym 150m2 warto taką pompą zastosować. Np. u mnie, pierwotnie obciążenie wyszło na poziomie ok 3kW mocy grzewczej na samo CO mimo, że zszedłem z zapotrzebowaniem poniżej 15kWh/m2. Pod takie obciążenie idealnie nadaje się PC 5kW, bo przy -15oC zapewni mi CO z COP=2,5 i CWU z COP=2. Przy -20oC mam gwarancję mocy = 5kW, ale COPy spadają poniżej 2, ale dalej jest to lepiej niż kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla leniwych fajny kalkulatorek, Postarajcie się znaleźć własny domek i podstawić własne dane, czy będzie się w miarę zgadzać? Radzę jeszcze dla zabawy podstawić najwyższe wartości izolacji i porównać z np. najniższą izolacją w podłodze. Podstawiać różne systemy grzania, najlepiej wychodzą elektryczne, o EP nie wspomnę.

http://www.dobredomy.pl/kalkulator/maja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mogę się zgodzić że chłodzenie płaszczyznowe sufitowe może być efektywniejsze niż podłogowe i bardziej komfortowe ( choć z pewnością droższe ) to nie widzę powodu aby w zimie grzać sufitem ( gdzie tu komfort ??? jak w w głowę ciepło a w nogi zimno ?? ) .
Troszkę fizyki. Promieniowanie podczerwone nie grzeje powietrza tylko podłogę. Podłoga ogrzewa powietrze. Można to zaobserwować gdy świeci Słońce. Czyli najcieplejsze powietrze przy ogrzewaniu podłogi sufitem będzie przy podłodze. Co do grzania w głowę... otóż nie jest to możliwe. Sufit ma 27-30st.C głowa 35 st.C tak więc głowa grzeje podczerwienią sufit nie odwrotnie.

Fizyki warto się uczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla leniwych fajny kalkulatorek, Postarajcie się znaleźć własny domek i podstawić własne dane, czy będzie się w miarę zgadzać? Radzę jeszcze dla zabawy podstawić najwyższe wartości izolacji i porównać z np. najniższą izolacją w podłodze. Podstawiać różne systemy grzania, najlepiej wychodzą elektryczne, o EP nie wspomnę.

http://www.dobredomy.pl/kalkulator/maja/

 

Ep 40 na ogrzewanie i cwu ( 200 litrów dziennie) nie jest złym wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP dla gruntówki 1,8. Ktoś mu pięknie instalację spieprzył ;)

 

Taki jest cop przy małych potrzebach.

Weźmy dom zużywający 1500kWh - to jest 10kWh/dziennie - optymalna pompa powinna mieć 0.5 kW - Niech Pan taką znajdzie. Jak Pan wstawi 5kW to COP będzie mniej niż 1!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mogę się zgodzić że chłodzenie płaszczyznowe sufitowe może być efektywniejsze niż podłogowe i bardziej komfortowe ( choć z pewnością droższe ) to nie widzę powodu aby w zimie grzać sufitem ( gdzie tu komfort ??? jak w w głowę ciepło a w nogi zimno ?? ) .

 

Też jestem tego zdania. Poza tym, skoro ciepło ciągnie do góry i ogrzewa sufit, to i tak on promieniuje (90% ogrzewania sufitowego to promieniowanie). Po co jeszcze go podgrzewać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jasnym jest, że najlepsze ogrzewanie to ogrzewanie płaszczyznowe. A najlepszą przegrodą do tego celu jest ściana wewnętrzna. Niestety, nie w każdym domu jest możliwość wykonania takiej ściany, dlatego pozostaje podłoga. A dlaczego podłoga a nie sufit ? Wystarczy zobaczyć jak wygląda rozkład temperatury i porównać go do optymalnego dla cżłowieka.
Ściana wewnętrzna jako emiter... to najgorsze rozwiązanie. Konwekcja jest przy ścianie a podczerwień spieprza oknami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem tego zdania. Poza tym, skoro ciepło ciągnie do góry i ogrzewa sufit, to i tak on promieniuje (90% ogrzewania sufitowego to promieniowanie). Po co jeszcze go podgrzewać ?
Ciepłe powietrze idzie do góry ! nie ciepło! Tylko konwekcja. Podczerwień i przewodzenie nie mają tendencji "do góry". Przy ogrzewaniu podłogi podczerwienią, najcieplejsze powietrze jest przy podłodze, dla powietrza grzejnikiem jest powierzchnia podłogi. Tak jak słońce grzejące asfalt.

Przecież to fizyka szkoły podstawowej!

Nie trzeba rozgrzewać całej płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że "głowie" lepiej jak bardziej grzeje okolice bo lepiej się wtedy chłodzi. A chłodzić w określonych warunkach się musi bo nasz metabolizm powoduje, że produkujemy energię a jak w okolicy za ciepło to trudniej ją oddać więc gorzej nam się chłodzi.

Tyle, że jak ktoś nie buduje "piwnicy" 2,3m wysokości tylko dom dla ludzi i nie pracuje w domu na drabinie to te zimowe grzanie TEŻ w głowę problemem raczej nie będzie.

 

Coś co co ma 30 st C nie ogrzewa podczerwienią czegoś co ma 35st.C tylko odwrotnie.

Ale ma Pan rację, w momencie gdy sufit zacznie mnie ogrzewać, czyli temperatura moja spadnie do 25st... to bardziej potrzebna będzie lodówka niż ogrzewanie.Przynajmniej przejściowo.

Tyle, że wtedy i problemy będą mało ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...