Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Karolek, nie obchodzi mnie co rozumiesz z tego co czytasz a czego nie ale nie wciskaj mi ciemnoty. Niczego nie potwierdziłem bo jak piszę nie to znaczy nie, tak znaczy tak a nie wiem znaczy nie wiem i nie kombinuj bo się tylko pograżasz.

 

No to jeszcze raz, wytlumacz co miales na mysli:

 

Cuda panie cuda - sufit ma 27 a powietrze pod nim 18 C , podłoga 23 C a powietrze nad nią 22 C - nowe prawa fizyki Waść głosisz.

Cieplejsza płaszczyzna tj. sufit grzeje słabiej niż zimniejsze tj. podłoga, ciepłe powietrze zalega przy podłodze i wcale się nie unosi do góry .

Nie cuda, promieniowanie tak działa. Wystaw osłonięty przed słońcem termometr i sprawdź temp. powietrza a potem temp. tego przysłowiowego asfaltu. Nawet jadąc autostradą latem, jak słońce świeci, to masz dwie temp. na termometrach przy drodze. Którą temp. pokazują wyższą? To nie cuda, tak działa przekazywanie energii przez promieniowanie - polecam pooglądać dowolne zdjęcia IR;)

 

A na pytanie co w takim razie glownie grzeje powietrze:

Przede wszystkim przewodnictwo od ciała cieplejszego (np. ten rozgrzany asfalt), potem konwekcja a na koniec, minimalnie, promieniowanie.

Kamera IR to dobry przykład - pokazuje na ekranie wysoką temp. np. pracującego silnika choć wokół mróz - powietrze między kamerą a silnikiem nie ma temp. silnika;)

 

 

Krym tez pewnie zajal desant Filipinczykow, co?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie piszą, że jest to najlepsze rozwiązanie. Gdzie to widziałeś ?

Wszędzie są obrazki tego typu:

http://thermo-vitae.eu/wp-content/uploads/2012/04/Podlogowka-rozklad-temp-1024x345.jpg

"Podkręciłem" dziś ogrzewanie sufitowe, by się włączyło. Wykonałem jeszcze raz pomiary. Rozkład temperatur jak na środkowym rysunku jest dokładnie taki sam, gdy mierzę samym termometrem . Gdy z foli od czekolady wykonałem daszek nad czujnikiem, rozkład temperatur był ja na rys. 1. Ten co wykonywał pomiary do tego rysunku, nie wie, że temperaturę powietrza mierzy się "w cieniu" Termometr to ciało stałe i jest ogrzewane promieniami podczerwonymi w przeciwieństwie do powietrza. Sufit nie ogrzewa powietrza, bo ogrzane się unosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli pojmujesz jak pojmujesz to ja nie jestem od tego aby starego konia uczyć czytania ze zrozumieniem. Są tacy, co twierdzą, że nic ich nie przekona, że białe jest białe a czarne jest czarne i ok, też na takich nie ma mocnych aby im cokolwiek przetłumaczyć.
Czy znając fizykę można robić centralne? przyklejać izolację za murem? nie dawać izolacji od gruntu? Nie! A jak się nie zna fizyki to i podczerwień grzeje powietrze!

Podczerwień w powietrzu ogrzewa tylko

CO2 - 350-800 ppm

metan - 1.5ppm

parę wodną 6-10g/m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakby się uparł to kryteriami tak/nie może twierdzić więc, że powietrze jest ogrzewane podczerwienią.

Tyle, że pomijanie faktu, że ta podczerwień w znakomitej większości grzeje również ciała stałe a te dalej powietrze, jest głupotą.

Może kiedyś to pojmie, może ktoś inny wytłumaczy.

 

No tak, tylko, że podczerwień wytwarzana jest przez przepływającą ciepłą wodą w rurkach (matach kapilarnych). Te rurki montowane są pod sufitem i swoją ciepłotą ogrzewają powietrze - przewodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa promieniowanie i przykład. Nie wiem gdzie widzisz tam potwierdzenie temperatur ale nie obchodzi mnie tok rozumowania jaki prezentujesz.

 

Przewodnictwo od napromieniowanego ciała ale nie to promieniowanie.

 

Ale jeśli pojmujesz jak pojmujesz to ja nie jestem od tego aby starego konia uczyć czytania ze zrozumieniem. Są tacy, co twierdzą, że nic ich nie przekona, że białe jest białe a czarne jest czarne i ok, też na takich nie ma mocnych aby im cokolwiek przetłumaczyć.

 

To stary kon do starego konia: Analiza logiczna odpowiedzi do postu surgiego wykazuje, ze nie zgadzasz sie: "nie cuda", z zarzutami tegoz surgiego: "cuda", argumentujac ze tak dziala propmieniowanie, a zatem na jego skutek jest mozliwe jest to co napisal surgia wlasciwie TB. I zatem zgadzasz z bzdurami TB. Ale ciag dalszy, o przewodnictwie", jednoczesnie zaprzecza mozliwosci wystapienia takiego zjawiska ( chyba ze zalozyles ze tam jest nadmuch powietrza grzanego i chlodzonego innymi zrodlami. Ale o tym nikogo nie poinformowales ;) )

Nie sadze, zebys uwazal taki rozklad temperatur za mozliwy, ale zapedzajac sie w obronie TB walnales babola. Ale przyznac sie do zwyczajnej pomylki ty nie potrafisz, wiec zaczales sie wic jak piskorz, piep...yc ze nie wiesz i takie tam i uzywac przytyczkow ad personam, majacych zdyskredytowac dyskutantow. Jest na to jakies madre okreslenie...ale patrz...nie pamietam.

 

To moze jeszcze raz. Czy rozklad temperatur:

sufit 27o

powietrze pod sufitem18o

powietrze nad podloga 22o

podloga 23o

 

jest wg ciebie mozliwy w pomieszczeniu bez innych zrodel grzania i chlodzenia, ze standardowa WM lub WW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakby się uparł to kryteriami tak/nie może twierdzić więc, że powietrze jest ogrzewane podczerwienią.

Tyle, że pomijanie faktu, że ta podczerwień w znakomitej większości grzeje również ciała stałe a te dalej powietrze, jest głupotą.

Może kiedyś to pojmie, może ktoś inny wytłumaczy.

 

Ty naprawde jestes mistrzem manipulacji. To ty sie pieprznales i potwierdziles rozklad powietrza TB, zaprzeczajacy ze rozgrzane ciala stale grzeja powietrze. A twierdzisz, ze ja? Gdzie, pokaz mi. (pewnie zaraz cos posklejasz z kawalkow wyrwanych z kontekstu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakby się uparł to kryteriami tak/nie może twierdzić więc, że powietrze jest ogrzewane podczerwienią.

Tyle, że pomijanie faktu, że ta podczerwień w znakomitej większości grzeje również ciała stałe a te dalej powietrze, jest głupotą.

Może kiedyś to pojmie, może ktoś inny wytłumaczy.

Nie powietrze a jego składowe, których podgrzanie nie ma wpływy na temperaturę powietrza, przynajmniej z zakresie dostępnych nam termometrów. Nie potrafię tego zmierzyć, ale jeżeli termometr o dokładności 0.1 st. tego nie wykazuje, uważam, że powinno to ogrzewanie powietrza podczerwienią zostać w sferze teorii.

Ma to ogromny wpływ na życie na Ziemi, ale nie na ogrzewanie domu. Dzięki tej właściwości, że CO2 chłonie promieniowanie podczerwone, żyjemy. Mało tego, być może, że dzięki temu i żyć przestaniemy. CO2 jest 1.5 raza cięższe od powietrza, ale dzięki temu, że chłonie ciepło z promieniowania podczerwonego, te 350 czy więcej części na milion jest cieplejsze od otaczającego go azotu i tlenu, dlatego gromadzi się w górnych warstwach atmosfery, zatrzymując ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że ogrzewają ale małą warstwę a nie połowę pułapu;)

Zakryj od góry i dołu zwykły wodny grzejnik konwektorowy uniemożliwiając przepływ powietrza a szybko wychłodzisz pomieszczenie choć woda będzie płynąć. Wiele on nie wypromieniuje bo powierzchnia niewielka.

 

Ogrzewa taką warstwę, że różnica temperatur na wysokości głowy jest o ok. 2oC wyższa przy ogrzewaniu sufitowym. Do tego jeszcze samo promieniowanie, które podgrzewa Ci głowę. Ja dziękuję, wole promieniowanie, konwencje i przewodzenie od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewa taką warstwę, że różnica temperatur na wysokości głowy jest o ok. 2oC wyższa przy ogrzewaniu sufitowym. Do tego jeszcze samo promieniowanie, które podgrzewa Ci głowę. Ja dziękuję, wole promieniowanie, konwencje i przewodzenie od dołu.
Ciepło, w tym i to przez promieniowanie, jest emitowane ze środowiska o wyższej temperaturze, do tego o niższej temperaturze. Sufit 27 ' a nawet 30' nie grzeje głowy a odwrotnie.

Może Pan to Sobie sprawdzić, mierząc temperaturę różnych płaszczyzn i ogrzewanie na wyczuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło, w tym i to przez promieniowanie, jest emitowane ze środowiska o wyższej temperaturze, do tego o niższej temperaturze. Sufit 27 ' a nawet 30' nie grzeje głowy a odwrotnie.

Może Pan to Sobie sprawdzić, mierząc temperaturę różnych płaszczyzn i ogrzewanie na wyczuje.

 

Ta... ale dla powietrza juz to nie obowiazuje. Idiotyzm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę podziwiam tok myślenia, dobry przykład do analiz dla psychologów, ale:

 

 

 

jest ci obca.

 

 

 

To może jeszcze raz, albo i dwa:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6618842&viewfull=1#post6618842

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6618903&viewfull=1#post6618903

 

 

 

Karolku nie brnij dalej bo przytaczasz moje wpisy gdzie piszę o ogrzewaniu przede wszystkim przez przewodzenie od ciał stałych i jednocześnie twierdzisz, że temu zaprzeczam. Analiza logiczna?;)

 

Potwierdzasz wszystkie swoje najgorsze cechy. Ale nie mozna wiele od ciebie oczekiwac w tej materii.

 

"Nie raz nie dwa..." wicie piskorza.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka jest faktyczna różnica, nie badałem dlatego chciałbym gdzieś tego doświadczyć. O ogrzewaniu ściennym też naczytałem się różnych bzdur ale pooglądałem, pobyłem w takim budynku i jak dla mnie jest lepsze od podłogowego, przy tym teoretycznie mniej stratne bo dT do gruntu mniejsza.

 

Ścienne jest bardziej efektywne od podłogowego czy sufitowego ze względu na to, że promieniowanie przyjmuje cała powierzchnia ciała, a nie tylko stopy czy głowa. Piszą, że przy ogrzewaniu ściennym można obniżyć temp. powietrza o 1-2oC w stosunku do ogrzewania podłogowego. Ale czy jest bardziej komfortowe od ogrzewania podłogowego, tego już nie jestem tak pewny.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że te wszystkie badania w internecie prawdopodobnie dotyczą domów "standardowych" a nie pasywnych. W domu pasywnym dawka mocy jest tak mała, że te wszystkie wykresy będą znacznie mniej zróżnicowane między sobą. Prawdopodobnie mieszkaniec domu pasywnego nie jest w stanie rozróżnić jakie działa w danej chwili ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do karolka nim zapyta - nie wiem czy tak jest, czy tak nie jest, nie badałem;)

 

Ja nie musze badac, zeby wiedziec, ze powietrze o temp. 18o bedzie sie nagrzewac od podlogi o temp 23o i sufitu o temp 27o

Ja nie musze badac, zeby wiedziec, ze powietrze o temp. 25o bedzie sie ochladzac od podlogi o temp 23o grzac od sufitu o temp 27o

Jesli ty tego nie wiesz, to marnuj czas i pieniadze na badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...