Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Upór, nic więcej. Do chłodzenia maty kapilarne na suficie są o niebo lepsze od podłogówki. Do grzania już nie.

 

Nie mówmy o chłodzeniu, bo w domach jak w temacie jest bezsensu. Nikt takich domów nie buduje, żeby je później wystawiać na bezpośrednie promienie słoneczne i włączać klimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożność przyznania się do błędu. Pewnie dostaje swędzącej wysypki jak przyzna, że się mylił.

 

Myślisz,że to jakiś zespół chorobowy, czy raczej złe dzieciństwo?

Jaka twoim zdaniem jest przewaga sufitowego ogrzewania nad podłogowym. Mówimy o domach jak w temacie,więc 1oC różnicy między temp. posadzki a powietrza to w sam raz. Nie mogę dostrzec tej przewagi .Morze pobieżnie się przyglądam? Mówmy o funkcji grzania a nie o chłodzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby można kablami. Jak poszukać w sieci to są i promienniki niskotemperaturowe elektryczne, wodne.

 

Z tymi kablami czy rurkami na suficie to nie taka prosta sprawa. Ogrzewanie płaszczyznowe cechuje się tym, że cała powierzchnia jest elementem grzewczym, dlatego zaleca się podłogę kamienną. W przypadku sufitu będą to płyty gipsowe. One nie są najlepszym przewodnikiem i przez to kable/rurki będą gorzej promieniować niż betonowa posadzka.

 

A sufit to idealne miejsce na ogrzewanie wielkopłaszczyznowe bo niczym nie ograniczone.

 

Przykład - kuchnia. Nie ma sensu grzać pod szafkami, skoro tam nie chodzisz. A co ze stołem. Lepiej grzać jego blad czy jednak posadzkę pod nim ?

 

Nigdy podłogówka mi nie podchodziła ani mojej rodzinie, w obecnym zdecydowałem się tylko na jeden kabel w podłodze z trzech w sumie i to był błąd.

 

Może tak być. Kwestia gustu. Ale to co czytałem w necie, to nigdzie nie napisali, że ogrzewanie sufitowe jest lepsze (w czymkolwiek) od podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jaka twoim zdaniem jest przewaga sufitowego ogrzewania nad podłogowym. Mówimy o domach jak w temacie,więc 1oC różnicy między temp. posadzki a powietrza to w sam raz. Nie mogę dostrzec tej przewagi .Morze pobieżnie się przyglądam? Mówmy o funkcji grzania a nie o chłodzeniu.

Jaka przewaga? Ani w domach pasywnych ani w energooszczędnych ogrzewanie sufitowe nie przewyższy w żadnym aspekcie podłogowego. Nagrzać mocno sufit, by, pośrednio nagrzać trochę podłogę i od niej powietrze. To jest tak naciągane, że nikt chyba nie uwierzy w jakąkolwiek przewagę takiego sposobu ogrzewania. Chłodzenie za pomocą takiego systemu powinno być jednak skuteczne z tym zastrzeżeniem, że komuś będzie chciało się pakować rurki w sufit zamiast zastosować klimę. Nie bez powodu ogrzewanie sufitowe jest stosowane incydentalnie. Nie znalazłem w sieci pozytywnych opinii o nim. Można oczywiście zamiast szukać opinii udowadniać, że jest inaczej wykorzystując sreberko od czekolady. :) Po dokładnym wylizaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pokrycia - mam regipsy na ścianach i żadnego problemu. Dlatego radzę wszystkim wszystko sprawdzić niż tylko czytać co inni piszą i to przypisywać. A co z deskami, dywanami itp. na grzejącej podłodze?

Stół w kuchni a tym bardziej sofa w salonie to dobry przykład na grzanie od góry czy z boku bo z dołu nie wiele czuć.

 

Po pierwsze jak mam to zbadać przed wybudowaniem jak nie czytając testów/opini w necie ?

Po drugie: skoro regips nie stanowi problemu dla ogrzewania sufitowego, to panele na podłodze też nie będą problemem.

 

Nagrzać mocno sufit, by, pośrednio nagrzać trochę podłogę i od niej powietrze. To jest tak naciągane, że nikt chyba nie uwierzy w jakąkolwiek przewagę takiego sposobu ogrzewania.

 

Otóż to.

W necie piszą, że 90% ogrzewania sufitowego to promieniowanie, ale nie podają wartości. W przypadku podłogi mamy 70% promieniowanie + 30% konwekcja z tym, że te 70% promieniowania to ta sama wartość w kWh co 90% sufitowego. To oznacza, że sufitowe jest mniej efektywne - ma większe straty.

No i ta instalacja. Zdecydowanie łatwiej zatopić PEX'a w wylewce niż zmontować na suficie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Gdyby było w suficie zużycie by spadło, mieliby klimę

O ile i za ile

.

Wie Pan... znajdę tu na forum całkiem sporą grupę zadowolonych z ogrzewania węglem i nic ich nie przekona, że nie są zadowoleni.

Mówimy o systemie bezobsługowym worków już się nanosiłem.

.

Co do pomp ciepła... pierwsze były lodówki i klimatyzacja, ogrzewanie przyszło znaaacznie później

Co to ma wspólnego z urządzeniem i jego nazwą - ona jest jednoznaczna.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...