Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ty tak uważasz. Ja gdybym miał wybierać, mając jako takie doświadczenie ze "ścianowym", tylko pomiędzy sufitowym a podłogowym to na pewno sufitowe. Może jak będzie gdzie sprawdzić to się przekonam.
Nie dość, że miałem możliwość, to jeszcze ciekawość sprawiła, że mam folię ESWA w suficie i kable grzewcza w podłodze. Zanim dołożyłem do systemu ppc zdecydowanie wygrywały komfortem i zużyciem folie . Teraz temperatura ustawiona dokładna jest na kablach.

Co do sterowania samym strumieniem - rozdzielacz z elektromagnesami sterującymi żaluzjami wyszedł mnie 850 zł z 8 termostatami "Flash"IMG_0355.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z temperaturą na wysokości głowy?

Tutaj raczej jest pożądana minimalnie niższa temperatura w porównaniu do reszty części ciała.

Chłodzenie jest od góry nie grzanie. Dlatego gdy jest pompa ciepła powietrze woda, rurki umieszcza się w suficie.

Przy grzaniu , podczerwień ogrzewa powierzchnię podłogi a ta ogrzewa powietrze, rozkład temperatur powietrza jest jak przy podłogowym *może poza 1 cm powietrza pod sufitem, którego temperatury nie ma jak zmierzyć nie dotykając sufitu.

Podczerwień (ciepło) z emitera zimniejszego od ciała nie grzeje go, jest wręcz odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jest od góry nie grzanie. Dlatego gdy jest pompa ciepła powietrze woda, rurki umieszcza się w suficie.

Przy grzaniu , podczerwień ogrzewa powierzchnię podłogi a ta ogrzewa powietrze, rozkład temperatur powietrza jest jak przy podłogowym *może poza 1 cm powietrza pod sufitem, którego temperatury nie ma jak zmierzyć nie dotykając sufitu.

Podczerwień (ciepło) z emitera zimniejszego od ciała nie grzeje go, jest wręcz odwrotnie.

Kolejna porcja mądrości z magla. Zapomniałeś misiu napisać o sreberku od czekolady. Zdradź nam może metodologię tego badania temperatury. Sreberko wyciąłeś w łódeczkę czy w samochodzik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywany na podłodze ;)

 

Myślisz,że jak dywan nagrzeje się od podłogi ,to nie przekazuje dalej ciepła? Wyrko czy inny mebel nie nagrzeje się od podłogi i nie podgrzewa powietrza?

W jednej sypialni pod wyrkiem nie mam podłogówki ale w dwóch następnych jest wszędzie i jest wykładzina. Nie dostrzegam różnicy .

Pamiętaj ,że mówimy o mocach 1kWh/100m2 w największe mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz,że jak dywan nagrzeje się od podłogi ,to nie przekazuje dalej ciepła? Wyrko czy inny mebel nie nagrzeje się od podłogi i nie podgrzewa powietrza?

W jednej sypialni pod wyrkiem nie mam podłogówki ale w dwóch następnych jest wszędzie i jest wykładzina. Nie dostrzegam różnicy .

Pamiętaj ,że mówimy o mocach 1kWh/100m2 w największe mrozy.

 

Nie myślę ;)

Bzdurą jest grzać sufit do 27-30oC, żeby mieć temp. podłogi 23oC ... Do tego płacić za instalację sufitową 2-3x tyle co zalanie PEX'a w wylewce. Brzeczkowskiego jednak kwoty nie ograniczają. W końcu realizuje te dziwne pomysły z kieszeni inwestora. Niech szuka frajerów na swoje wymysły. Tutaj ich nie znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

De gustibus non est disputandum. Dlatego ja na pewno bede mial podlogowke !
Bo podłogówka jest najlepsza.

Kablami ustawia się temperaturę w każdym pokoju , kuchni i łazience , kiedy jaka. Chłodzenie załatwia pompa ciepła kanałowo, przy okazji dogrzewając powietrze zimą 4 x taniej.

Co innego, gdy mamy rurki do pompy ciepła, w tedy by chłodzić muszą być na górze. A że podłogówka z rurkami na górze jest tańsza w eksploatacji i bardziej komfortowa. Dlatego zalewanie rurek w podłodze może zrobić tylko ktoś kto nie zna się na termodynamice. Ale to wolny kraj, można więc robić sobie podłogówkę w gruncie - podobno po latach dojdzie do właściwej temperatury i już tak zostanie.

 

- Kupiłem lodówkę samochodową, gdy ją podłączę odwrotnie grzeje. Ale gdybym chciał funkcję grzania - nie kupowałbym tej lodówki.

 

Jest kompletnie bez sensu kupować urządzenie które świetnie chłodzi tylko po to by grzało. I to grzało drożej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślę ;)

Bzdurą jest grzać sufit do 27-30oC, żeby mieć temp. podłogi 23oC ... Do tego płacić za instalację sufitową 2-3x tyle co zalanie PEX'a w wylewce. Brzeczkowskiego jednak kwoty nie ograniczają. W końcu realizuje te dziwne pomysły z kieszeni inwestora. Niech szuka frajerów na swoje wymysły. Tutaj ich nie znajdzie.

Nie robię ogrzewania pompą ciepła , bo nie nadaje się do domów izolowanych. Inwerter poniżej pewnego poziomu nie schodzi.

Tłumaczę tylko, że pompa ciepła z rurkami w podłodze to brak wiedzy o termodynamice i o pompach ciepłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

De gustibus non est disputandum. Dlatego ja na pewno bede mial podlogowke !

 

Póki co mieszkam w bloku, gdzie funkcjonuje ogrzewanie grzejnikami ściennymi. Do tego dogrzewam powietrze klimą. Mam zatem najgorszy system CO jaki można sobie w domu zainstalować.

http://www.pompy.termospec.pl/imagesopt/rozklad_ciepla1.gif

 

Idealnie zgadza się z tym wykresem który przytaczał kszhu. W stopy zimno, a głowa aż pulsuje od ciepła. Dlatego tak niechętnie podchodzę do ogrzewania nadmuchowego, bo mam namiastkę takiego systemu i czuje jak to działą.

 

Nie mam jednak doświadczenia w ogrzewaniu wielkopłaszczyznowym domu pasywnego. Tak jak wcześniej pisaliśmy, możliwe, że nie będziemy w stanie odczuć różnicy czy grzeje sufit czy podłoga. Dlatego póki co wybieram system tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Niech szuka frajerów na swoje wymysły. Tutaj ich nie znajdzie."

 

Łoj. Chyba jednego znalazł.:yes:

No nie. Ten tu dobrze wie, że teorie misia to bzdury. U siebie nie da 100W/m2 kabla i PC do kompletu. Nie da też 40 cm styro od gruntu. Nie zrobi sobie rurek w suficie. Tak tylko jakoś nie może znaleźć w sobie siły by przyznać, że to głupoty. Inni niech robią, on popatrzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co mieszkam w bloku, gdzie funkcjonuje ogrzewanie grzejnikami ściennymi. Do tego dogrzewam powietrze klimą. Mam zatem najgorszy system CO jaki można sobie w domu zainstalować.

http://www.pompy.termospec.pl/imagesopt/rozklad_ciepla1.gif

 

Idealnie zgadza się z tym wykresem który przytaczał kszhu. W stopy zimno, a głowa aż pulsuje od ciepła. Dlatego tak niechętnie podchodzę do ogrzewania nadmuchowego, bo mam namiastkę takiego systemu i czuje jak to działą.

 

Nie mam jednak doświadczenia w ogrzewaniu wielkopłaszczyznowym domu pasywnego. Tak jak wcześniej pisaliśmy, możliwe, że nie będziemy w stanie odczuć różnicy czy grzeje sufit czy podłoga. Dlatego póki co wybieram system tańszy.

Ten wykres nie jest prawdziwy, czy też jest to bardzo duże uproszczenie. Przy sufitowym nie ma szansy, by powietrze przy podłodze miało taką samą temperaturę jak przy podłogówce a tak jest na tym rysunku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wykres nie jest prawdziwy, czy też jest to bardzo duże uproszczenie. Przy sufitowym nie ma szansy, by powietrze przy podłodze miało taką samą temperaturę jak przy podłogówce a tak jest na tym rysunku.

 

Jest to możliwe. Zrobisz to większą mocą sufitowego . Przy jednakowej mocy nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie sobie co chcecie a ja wczoraj odpaliłem kominek ..... kilka desek spalonych od 20:00 do 22:30 podłoga wokół kominka nadal cieplutka :)

Co prawda troche przegrzałem salon bo było w nim 27*C ale ciepło bijące z kominka bezcenne :)

:) W pasywnym byś tego nie zrobił, bo byś się ugotował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...