Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Bzdurą jest grzać sufit do 27-30oC, żeby mieć temp. podłogi 23oC
W domu nieizolowanym * skoro mowa o pompie do zasilania rurek ) lepiej ogrzać płytę gk do 27 st niż płytę betonową do 27 st - by powierzchnia podłogi miała 23 st..

A bzdurą to jest kupować pompę ciepła co nie chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście że pompa ciepła winna działać wspak ... Może skoncentrujmy się na nie grzaniu ...

bo ciągle gdakanie jest ogrzanie ... pytam się jeśli dom potrzebuje przy -20 tylko 10wat mocy na 1m2 to przy 0 st potrzebuje tylko 5W...

i niechby odjąć od tego zyski czyli pi razy drzwi 3/ 3,5 wata wyjdzie 2 - 1,5 wata braku mocy .. co to jest ? całe nic ... z szarej wody śmiało można pokryć te straty ... pasuje zatem koncentrować się na CWU .. a grzanie wyrugować do zera ...

Zagospodarowanie szarej wody ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu nieizolowanym * skoro mowa o pompie do zasilania rurek ) lepiej ogrzać płytę gk do 27 st niż płytę betonową do 27 st - by powierzchnia podłogi miała 23 st..

A bzdurą to jest kupować pompę ciepła co nie chłodzi.

 

Największą bzdurą jest wypisywanie wszelakich form na przekór innym ... sufitowe wg mnie nadaje się jedynie do już istniejących pomieszczeń w których zmieniamy sys ogrzewania i nie da się pruć podłogi np. kościoły itp .... każdy normalny człowiek mając możliwość wyboru zrobi podłogowe, ścienne lub kanałowe i wg mojej opinii sufitowe zrobi tylko ktoś kto nie wie co zrobić z pieniędzmi albo nie ma innej możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że pompa ciepła winna działać wspak ... Może skoncentrujmy się na nie grzaniu ...

bo ciągle gdakanie jest ogrzanie ... pytam się jeśli dom potrzebuje przy -20 tylko 10wat mocy na 1m2 to przy 0 st potrzebuje tylko 5W...

i niechby odjąć od tego zyski czyli pi razy drzwi 3/ 3,5 wata wyjdzie 2 - 1,5 wata braku mocy .. co to jest ? całe nic ... z szarej wody śmiało można pokryć te straty ... pasuje zatem koncentrować się na CWU .. a grzanie wyrugować do zera ...

Zagospodarowanie szarej wody ....

 

Mówią ,że to nic nie warte pomyje.:D

Musi być,że się mylą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu nieizolowanym * skoro mowa o pompie do zasilania rurek ) lepiej ogrzać płytę gk do 27 st niż płytę betonową do 27 st - by powierzchnia podłogi miała 23 st..

A bzdurą to jest kupować pompę ciepła co nie chłodzi.

 

O czym Pan pisze? 27oC posadzki ,oznacza moc 72Wh/m2. Panie to nie ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rugowanie wskazuje standard pasywny ... jeśli przyjmiemy że przy -30 ... dom nie może potrzebować więcej jak 10 wat mocy ... to przy

0 st będzie to jakieś 4 waty ... nie jest dopowiedziane czy to być już z zyskami czy bez ... jeśli bez zysków to poprzeczka idzie w górę .. i po dodaniu zysków bytowych ... będzie tylko lepiej ...

Rachunki są proste ... o ile pasywny przejdzie z izolacją ścian 30 -40cm ... w naszym klimacie ... o tyle pozbycie się ogrzewania to .. już grubości niebotyczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co mieszać requ i GWC z CWU - optymalne wykorzystanie wymaga optymalnego sterowania a to wszystko przewyższy oszczędności z odzysku. Wynalazek kolektor-a jest praktycznie idealny a ceny jakie za niego woła też przyprawiają o zawrót głowy - po szczegóły odsyłam na elektrodę.

 

Problem w tym, że w takim syfonie nie odzyskasz 100% ciepła, a raptem 50%. Lepszym jest jednak syfon przeciwprądowy - czyli taki w którym woda wodociągowa przepłwa w przeciwnym kierunku do ruchu wirowego wody spustowej. Wtedy jest szansa na odzysk 75%. adam_mk pisał, że lepszym jest taki układ bez przetrzymywania ciepłej wody, bo nie trzeba wówczas rewizji i czyszczenia układu. Tylko, że taki układ działa praktycznie tylko przy kąpieli pod prysznicem.

Układ nydara - RSŚ - jest lepszy, ponieważ odzyskuje 100%. Woda spustowa ma temp. gruntu więc i wody wodociągowej. Z tym, że przy reku nie ma on sensu. Coś za coś.

Pytam merkavy, może on ma jakiś nowy pomysł.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy remoncie dodałem rurę fi 75 jako osobny pion do kanalizacji ... i kadź będzie stawiona w miejsce pieca na gaz ... no właśnie RSŚ

 

ale żeby coś działało dobrze trzeba przeanalizować w czymś takim ... akurat jeszcze się łapie na wersję stud...

Mnie chodzi o reku zasilany różnicą ciśnień ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię ogrzewania pompą ciepła , bo nie nadaje się do domów izolowanych. Inwerter poniżej pewnego poziomu nie schodzi.

Tłumaczę tylko, że pompa ciepła z rurkami w podłodze to brak wiedzy o termodynamice i o pompach ciepłą.

 

Porownanie sufitu do slonca to objaw prozni "pod sufitem". Brakuje Panu podstawowej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ... pompa ciepła działa sprawnie jak nie ma właśnie dużego kontrastu termicznego ...

Między DZ a GZ to jest urządzenie oparte o tak prostą zasadę ... i jest starsze piece na gazy, piece C.O ...

Sprawa jest prosta ... pierwsze sprężamy gaz ... a ten rozprężając się ... mocno się ochładza ...

a w pompie gruntowej musi ten gaz ochłodzić glikol ... który to glikol robi dt w gruncie ... jest zimniejszy niż otaczający grunt ...

a grunt po prostu go ogrzewa ... i sprężenie gazu okolicy podgrzanego glikolu i znowu ...i znowu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że w takim syfonie nie odzyskasz 100% ciepła, a raptem 50%. Lepszym jest jednak syfon przeciwprądowy - czyli taki w którym woda wodociągowa przepłwa w przeciwnym kierunku do ruchu wirowego wody spustowej. Wtedy jest szansa na odzysk 75%. adam_mk pisał, że lepszym jest taki układ bez przetrzymywania ciepłej wody, bo nie trzeba wówczas rewizji i czyszczenia układu. Tylko, że taki układ działa praktycznie tylko przy kąpieli pod prysznicem.

Układ nydara - RSŚ - jest lepszy, ponieważ odzyskuje 100%. Woda spustowa ma temp. gruntu więc i wody wodociągowej. Z tym, że przy reku nie ma on sensu. Coś za coś.

Pytam merkavy, może on ma jakiś nowy pomysł.

Należy w takim razie zastanowić się nad sensem reku . Mająć GWC i RSŚ będziesz dysponował zawsze 150-200m3/h powietrza o temp. 10oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Ciepła podłoga jest jak dla mnie nienaturalna, w obuwiu jest nieprzyjemnie więc wymaga łażenia w okresie grzewczym na boso a to już samo w sobie jest kuriozum - nie mam zamiaru nawet sugerować gościom łażenia w skarpetach/rajstopach"

 

Absurd goni absurd. Temp.23-24oC parzy stopy? Bez papci nie dasz rady .

 

Karolek. Obawiam się,że o ile uda ci się wybudować tak jak planujesz, to nie będziesz zadowolony z podłogówki.Podłoga jest zbyt zimna byś doznał miłego ciepełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23-24 stopnie to nawet będzie za dużo ... dom który przy -30 potrzebuje 10 wat mocy ... to ile potrzebuje przy 0 st ...

może w starym domu trzeba by było dawać temp podłogi 30 st... i to pewnie mało ... ale nie przy ciepłym korzuszku.

Oczywiście reku ma sens ... ale nie w takiej formie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy w takim razie zastanowić się nad sensem reku . Mająć GWC i RSŚ będziesz dysponował zawsze 150-200m3/h powietrza o temp. 10oC.

 

Ja jestem pazerny. Wole jedno i drugie. Mając reku odzyskuje 95% energii z powietrza do powietrza. Mając syfon odzyskuje kolejne 50%-75% z wody do wody i to przez cały rok ! a nie tylko w sezonie grzewczym. Co ciekawe, cześć ciepła z tzw. wody szarej, zanim trafi do kanalizacji ogrzeje mi płytki w łazience i powietrze. Wyciągając te powietrze z łazienki odzyskuje 95% tego ciepła ! Resztę w syfonie. Gdybym tylko potrafił wykorzystać 90% z wody do wody to byłoby idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jednak doświadczenia w ogrzewaniu wielkopłaszczyznowym domu pasywnego. Tak jak wcześniej pisaliśmy, możliwe, że nie będziemy w stanie odczuć różnicy czy grzeje sufit czy podłoga. Dlatego póki co wybieram system tańszy.

 

ja tak się zastanawiam czy nie powinieneś przemyśleć mocy PC i jednak nie kupić tej 3,2 kW

zależy czy wg.specyfikacji bardzo różnią się te PC jeśli chodzi o możliwość pracy na minimum inwertera.

wydaje mi się, że większy komfort osiągniesz grzejąc ciut dłużej ale znacznie mniejszą mocą.

rozumiem, że CWU jest problemem i nie da rady nagrzać i tego i tego ale w sumie popatrz w specyfikację bo może się okazać, że PC 3,2kW moduluje niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Ciepła podłoga jest jak dla mnie nienaturalna, w obuwiu jest nieprzyjemnie więc wymaga łażenia w okresie grzewczym na boso a to już samo w sobie jest kuriozum - nie mam zamiaru nawet sugerować gościom łażenia w skarpetach/rajstopach"

 

Absurd goni absurd. Temp.23-24oC parzy stopy? Bez papci nie dasz rady .

 

Karolek. Obawiam się,że o ile uda ci się wybudować tak jak planujesz, to nie będziesz zadowolony z podłogówki.Podłoga jest zbyt zimna byś doznał miłego ciepełka.

 

Ta podloga nie ma parzyc. Bylem zima w domach w ktorych pod dotykiem reki podloga wydawala sie moze nie chlodna ale normalna. A w stopach odczuwalem przyjemne cieplo. Wlasnie o to mi chodzi, by ta podloga nie WYSYSALA energii z moich stop. I nie widze sensu instalowania "podwojnie posredniego systemu grzania" ;) i cieplejszym sufitem ogrzewac podloge.

Na szczescie moj pasywny nie bedzie raczej :p to i temp. zasilania nie beda extremalnie niskie. W koncu dalem tylk 31cm izolacji od gruntu.

Ciebe tez odwiedze zima i polatam na bosaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem pazerny. Wole jedno i drugie. Mając reku odzyskuje 95% energii z powietrza do powietrza. Mając syfon odzyskuje kolejne 50%-75% z wody do wody i to przez cały rok ! a nie tylko w sezonie grzewczym. Co ciekawe, cześć ciepła z tzw. wody szarej, zanim trafi do kanalizacji ogrzeje mi płytki w łazience i powietrze. Wyciągając te powietrze z łazienki odzyskuje 95% tego ciepła ! Resztę w syfonie. Gdybym tylko potrafił wykorzystać 90% z wody do wody to byłoby idealnie.

 

Zbuduj dwópłaszczowy zbiornik o pojemności dobowego zrzutu szarych ścieków.Między ścianami podwójnego płaszcza umieść wężownicę i zalej wszystko wodą. Odbierzesz 100% tego co do baniaka wpłynie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta podloga nie ma parzyc. Bylem zima w domach w ktorych pod dotykiem reki podloga wydawala sie moze nie chlodna ale normalna. A w stopach odczuwalem przyjemne cieplo. Wlasnie o to mi chodzi, by ta podloga nie WYSYSALA energii z moich stop. I nie widze sensu instalowania "podwojnie posredniego systemu grzania" ;) i cieplejszym sufitem ogrzewac podloge.

Na szczescie moj pasywny nie bedzie raczej :p to i temp. zasilania nie beda extremalnie niskie. W koncu dalem tylk 31cm izolacji od gruntu.

Ciebe tez odwiedze zima i polatam na bosaka?

 

Różne jest odczucie ciepła ,więc uprzedzam jedynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak się zastanawiam czy nie powinieneś przemyśleć mocy PC i jednak nie kupić tej 3,2 kW

zależy czy wg.specyfikacji bardzo różnią się te PC jeśli chodzi o możliwość pracy na minimum inwertera.

wydaje mi się, że większy komfort osiągniesz grzejąc ciut dłużej ale znacznie mniejszą mocą.

rozumiem, że CWU jest problemem i nie da rady nagrzać i tego i tego ale w sumie popatrz w specyfikację bo może się okazać, że PC 3,2kW moduluje niżej.

 

Teoretycznie 3,2kW wystarczy mi na CO. W skrajnych warunkach CWU mogę grzać grząłką, bo i tak przy pompie ciepła COP byłby marny. Ale jeśli uda mi się ściągnąć ten monoblock 5kW za podobne pieniądzę, to nawet się nie będę zastanawiał. Jest lepszy od tej wersji 3,2kW. Ma lepszego COP'a, nie ma jednostki wewnętrznej, no i większą moc, która pozwala przy -20oC grzać CWU. Bądź co bądź z marnym COPem, ale wyższym niż czystym prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...