Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tutaj ciekawy opis Karbona (Clarnet) na temat nowości w sterowaniu Althermą gruntową (inwerterową):

"Sterowanie

 

Uważam, że tutaj jest największy atut gruntowej Althermy. Pominę tak oczywiste elementy jak sterowanie pogodowe czy programy czasowe dla ogrzewania i przygotowania wody użytkowej, a wymienię tylko kilka naprawdę ciekawych możliwości.

Jedną z nich jest uśrednianie temperatury zewnętrznej z ostatnich 12÷72 h. Aktualnie wznoszone budynki energooszczędne mają bardzo duży bezwład. Domy są coraz cieplejsze i z coraz większym opóźnieniem reagują na zmiany temperatury zewnętrznej. Jeśli tylko w nocy mamy kilkustopniowy spadek temperatury, to standardowa pogodówka zareaguje od razu podniesieniem temperatury zasilania, które niepotrzebnie przegrzewa budynek. Uśrednienie odczytu pozwala lepiej dopasować pracę pompy ciepła do parametrów konkretnego budynku.

Kolejny element to sterownik, który może pełnić także funkcję termostatu pokojowego. Niby nic, ale tradycyjne termostaty zazwyczaj budzą lub usypiają urządzenie grzewcze, działając w trybie on/off z określoną histerezą. Im większa, tym mniej cykli on/off , ale i niepotrzebne przegrzanie/przechłodzenie pomieszczenia.

W przypadku Althermy jest inaczej. Po osiągnięciu temperatury w pokoju, pompa nadal będzie pracowała, modulując temperaturę zasilania tak by utrzymywać stabilną temperaturę pomieszczenia z możliwie najniższą temperaturą zasilania, a ta ostatnia wpływa przecież na sprawność pompy ciepła. Modulacja zasilania oraz przepływu pozwala również na bezproblemową pracę instalacji podłogowej, grzejnikowej, klimakonwektorowej czy mieszanej, gdyż możemy określić żądaną deltę w instalacji oraz jej bezwład. Jeśli termostatu nie możemy zamontować w reprezentatywnym miejscu pomieszczenia, to możemy skalibrować jego odczyt temperatury lub dołączyć do niego zdalny czujnik.

Ciekawa jest również kompensacja temperatury zasilania jeśli temperatura zewnętrzna oscyluje wokół 0 stopni. Spadek temperatury od +8 do +4 stopni odczuwamy o wiele słabiej niż od +2 do -2 stopni, co związane jest z wilgotnością powietrza. Funkcja ta pozwala zrobić małą górkę w krzywej grzewczej i właśnie wokół 0 stopni podnieść nieco temperaturę zasilania."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytales o Ururu Sarara na R32 :)

 

Moze warto... za rok P/W i G/W maja zniknac z rynku wedlug przepowiedni ;)

 

Niezły to jest sprzęt SCOP 5,9 i praca do -25oC. Co więcej potrzeba ? No może nieco niższa cena, bo póki co poraża.

W przyszłym roku Daikin ma wprowadzić całą gamę swoich produktów opartych na R32. W Japoni już sprzedają. Może pojawią się u innych producentów.

 

Rzeczywiście, z czasem pompy gruntowe i wodne mogą zniknąć z rynku. Ale nie kable ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest taki, a przynajmniej tak mnie uczono, że każde potwierdzenie lub zaprzeczenie trzeba umieć racjonalnie udowodnić. Nie dotyczy to gustów.
Jak się ma dowody, nie pisze się "bzdura"!

Tylko podaje się np. Pompa Panasonic 5kW pracując na minimum pobiera x W.

Gdyby się wyłączała, byłaby ON/OFF i byłyby wysokie prądy rozruchowe. Mało tego, częstotliwość rozruchu, byłaby tym większa im lepiej dom izolowany.

I mamy znowu ( jak od początku ) "walkę" izolacji z centralnym, czy centralnego z izolacją .

 

Kto wie ile "upragniony" przez Szanownego Barth3z Panasonic pobiera chodząc na minimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest taki, a przynajmniej tak mnie uczono, że każde potwierdzenie lub zaprzeczenie trzeba umieć racjonalnie udowodnić. Nie dotyczy to gustów.

 

 

Mnie uczono tego ze kazde tezę trzeba udowodnic, a udowodnienie to nie powinno nalezec do odbiorcy a do twórcy tezy. Skoro ja mam wątpliwosci co do prawdziwosci to nie ja mam ją udowadniac, a twórca tezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może się po prostu wyłącza? Przecież to też dobry stan - zagrzać buforek i się wyłączyć? Może COP w tym momencie idealny nie będzie ale średnioroczny będzie odpowiedni?

 

Buforek z racji ograniczonej wielkości musi być grzany do wyższych wartości niż temp. wody w obiegu . Wtedy faktycznie COP nie będzie idealny.

Ale jakby tak podgrzać tylko o 1-2oC fundament grzewczy ,to COP zbliży się do ideału .GZ wybitnie niskie. U Bartha w zależności od pogody ,pracowała by PC od nastu minut do nastu godzin i to ta 3,2kW.

 

ps. Barth .Ludzi zafiksowanych na OZE bardzo szanuję ,a PV ignoruję bo nie potrafię w domu zbudować:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB przedstawia swoją wersję opartą o doświadczenie - pomiary. Jest to dowód choć ja np. nie widziałem tych pomiarów więc nic nie dam sobie za nie uciąć. Jeśli ktoś to kwestionuje to sama "bzdura" jak dla mnie to za mało.

 

Ale to tylko słowa, gdzie wyniki tych pomiarów, gdzie opis ich wykonania, rodzaj mierzonych wielkosci, zastosowane przyrządy pomiarowe, data wykonania pomiarów, przyblizona lokalizacja, gdzie to wszystko jest opublikowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dlatego piszę, że nie dam sobie za nie nic obciąć.

Może tam gdzie OZC domku klocka, które obiecałeś policzyć aby wykazać udział procentowych strat do gruntu?

Na stadionach śpiewają: "Nie ma i nie będzie";)

 

Jak znajde chwile czasu to obliczenia wykonam, nigdy nie twierdziłem ze je zrobiłem, TB twierdzi ze pomiary wykonał, mysle ze to jest jednak róznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien, że nie?

 

Jestem pewien, ze nie. Dopoki tego nie udowodni w wiarygodny sposob, nalezy przyjmowac ze ich nie zrobil. Dr Strzeszewski, tez jak dla mnie na razie nie istnieje. A jak zacznie istniec, to jego obliczen nie ma. itd itp.

Ja bylem na ksiezycu i wyobraz sobie tam jest temp 30o. Tak samo wirygodne jak pieprzenie TB.

Mam dosyc tego twojego ....lepiej przemilcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko TB czy wszyscy? Nasza cywilizacja opiera się na trochę innych zasadach, prawo też. Jeśli zarzucasz komuś kłamstwo czy pomówienie to musisz je udowodnić bo idąc tym tokiem kombinowania to nic czego nie widziałeś na żywo, nie zbadałeś, nie pomacałeś nie istnieje.

 

Ale dlaczego to my mamy ciągle udowadniac ze TB sie myli ?, przeciez TB moze chociaz raz udowodnic prawdziwosc swoich kontrowersyjnych tez.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trzy stany - za, przeciw i neutralny. Ja tylko mówię, że kto jest przeciw powinien używać argumentów jak to np. pokazał dzisiaj Barth3z a nie pisać "bzdura" i nie mając argumentów uciekać się do epitetów.

 

Jakie argumenty ma TB?, to nie oponent ma udowodnic a twórca tezy, tak jest na całym swiecie, ale jak widac nie na na fm. Nie zgadzam sie z twierdzeniem ze ten kto jest przeciw ma udowadniac nieprawdziwosc tezy, Twoje przekonania ze tak ma byc tego nie zmienią. To jest tylko Twoje i na dodatek odosobnione zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sranie w banię krótko mówiąc. Brzęczkowski wypisuje głupoty, na zasadzie, "a może trafię", jedno nieszczęście z pokręconą psychiką go wspiera nie wiadomo po co a reszta próbuje znaleźć w Brzęczkowskim jakiś cień rozumu. Przecież to zwykły monter, bez wykształcenia i ze szczątkową wiedzą. Nie uczył się całe życie a wy chcecie by nagle zaczął? Życie go nie zmusiło, to i wy nie dacie rady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sranie w banię krótko mówiąc. Brzęczkowski wypisuje głupoty, na zasadzie, "a może trafię", jedno nieszczęście z pokręconą psychiką go wspiera nie wiadomo po co a reszta próbuje znaleźć w Brzęczkowskim jakiś cień rozumu. Przecież to zwykły monter, bez wykształcenia i ze szczątkową wiedzą. Nie uczył się całe życie a wy chcecie by nagle zaczął? Życie go nie zmusiło, to i wy nie dacie rady.

 

Tu nie chodzi o to ze TB jest taki czy inny, chodzi o ze to ktos moze wygadywac to tylko mu do głowy przyjdzie a inni sie z tym nie zgadzając muszą to udowodnic. Dlaczogo Einstein publikując swoje słynne E=mc2 nie powiedział "tak sobie wymysliłem, kto sie z tym nie zgadza niech udowodni ze to nieprawda", Einstein podał dowód, wprawdzie matematyczny ale jednak, empirycznie z powodu braku mozliwosci technicznych nie był w stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...