Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Pan w ogóle mnie nie rozumie, sądząc po tym co Pan podaje! Zapytam kolejny raz !!! Nie chodzi w tym o parametry maksymalne pompy a o minimalne!!

Pan poda z podlicznika, ile ta pompa pobiera na minimum .

W każdej DTR ce pompy znajdzie Pan COP z uwagą drobnym druczkiem . Przy maksymalnym obciążeniu . !!!!!

 

Akurat COP pomp inwertorowych, a przynajmniej Daikina jest wiekszy dla mocy mniejszych od mocy maksymalnej, nie jest to zaleznosc liniowa ani stała. ale COP dla mocy min nie rózni sie zbytnio od COP dla mocy znamionowej (nie maksymalnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Akurat COP pomp inwertorowych, a przynajmniej Daikina jest wiekszy dla mocy mniejszych od mocy maksymalnej, nie jest to zaleznosc liniowa ani stała. ale COP dla mocy min nie rózni sie zbytnio od COP dla mocy znamionowej (nie maksymalnej)

Czy może Pan prosto podać : Ile W pobiera ten Daikin dając minimum 900W ? Ma Pan go gdzieś by zmierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Pan? Co Pan znowu kombinuje ? Przecież to oczywiste, ze jak liczymy straty przy ogrzewaniu to chodzi o średnią sezonową

 

I o to chodzi, tylko jak udowodnic ze suma strat z pozostałych przegród jest mniejsza od strat przez podłogę na gruncie, dT w jednym jak i w drugim przypadku nie róznią duzo, ale za to róznią się powierzchnią , wieksza powierzchnia scian, stropów i skosów okien i drzwi powoduje ze powoduje ze te straty są duzo wieksze niz w przypadku strat do gruntów, pozostaje oczywiscie mostek na styku sciana fundament (przy fundamentach, przy płycie nie) i tu jak zwykle kontrowersje odnosnie temp fundamentu który rzekomo sie nie ociepła zapewne po to aby ten mostek był jeszcze wiekszy, ach zapomniałem ze nikt (prawie nikt nie ociepla od zewnątrz). Tak czy inaczej pomiaru bezposredniego strat do gruntu nie nie ma i nie wiadomo czy kiedykolwiek bedzie, na dzien dzisiejszy wszystkie pomiary tych strat to pomiary posrednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Pan? Co Pan znowu kombinuje ? Przecież to oczywiste, ze jak liczymy straty przy ogrzewaniu to chodzi o średnią sezonową

 

I o to chodzi, tylko jak udowodnic ze suma strat z pozostałych przegród jest mniejsza od strat przez podłogę na gruncie, dT w jednym jak i w drugim przypadku nie róznią duzo, ale za to róznią się powierzchnią , wieksza powierzchnia scian, stropów i skosów okien i drzwi powoduje ze powoduje ze te straty są duzo wieksze niz w przypadku strat do gruntów, pozostaje oczywiscie mostek na styku sciana fundament (przy fundamentach, przy płycie nie) i tu jak zwykle kontrowersje odnosnie temp fundamentu który rzekomo sie nie ociepła zapewne po to aby ten mostek był jeszcze wiekszy, ach zapomniałem ze nikt (prawie nikt nie ociepla od zewnątrz). Tak czy inaczej pomiaru bezposredniego strat do gruntu nie nie ma i nie wiadomo czy kiedykolwiek bedzie, na dzien dzisiejszy wszystkie pomiary tych strat to pomiary posrednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to chodzi, tylko jak udowodnic ze suma strat z pozostałych przegród jest mniejsza od strat przez podłogę na gruncie, dT w jednym jak i w drugim przypadku nie róznią duzo, ale za to róznią się powierzchnią , wieksza powierzchnia scian, stropów i skosów okien i drzwi powoduje ze powoduje ze te straty są duzo wieksze niz w przypadku strat do gruntów, pozostaje oczywiscie mostek na styku sciana fundament (przy fundamentach, przy płycie nie) i tu jak zwykle kontrowersje odnosnie temp fundamentu który rzekomo sie nie ociepła zapewne po to aby ten mostek był jeszcze wiekszy, ach zapomniałem ze nikt (prawie nikt nie ociepla od zewnątrz). Tak czy inaczej pomiaru bezposredniego strat do gruntu nie nie ma i nie wiadomo czy kiedykolwiek bedzie, na dzien dzisiejszy wszystkie pomiary tych strat to pomiary posrednie.

Przecież to można nawet policzyć

Pan nie miesza !

Piszemy teraz o porównaniu strat przez dach i do gruntu przy

1 identycznej izolacji

2 ogrzewaniu w podłodze

3 rekuperatorze

 

I o to chodzi, tylko jak udowodnic ze suma strat z pozostałych przegród jest mniejsza od strat przez podłogę na gruncie,
To , To jest inne zagadnienie . Przypomnę

Chodziło i ten rysunek z wielu podręczników %  izolacji.jpg z opisem: Tak przedstawiają się procentowo straty ciepła standardowego domu, Wtedy (gdy to pisałem by zwrócić uwagę na problem) standardem i normą było 5 cm styro od gruntu, mostek termiczny do gruntu, 10cm styro na zewnątrz i 20 cm w dachu.

Jeżeli Pan to policzy do gruntu wyjdzie ponad 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to można nawet policzyć

Pan nie miesza !

Piszemy teraz o porównaniu strat przez dach i do gruntu przy

1 identycznej izolacji

2 ogrzewaniu w podłodze

3 rekuperatorze

 

To , To jest inne zagadnienie . Przypomnę

Chodziło i ten rysunek z wielu podręczników [ATTACH=CONFIG]282230[/ATTACH] z opisem: Tak przedstawiają się procentowo straty ciepła standardowego domu, Wtedy (gdy to pisałem by zwrócić uwagę na problem) standardem i normą było 5 cm styro od gruntu, mostek termiczny do gruntu, 10cm styro na zewnątrz i 20 cm w dachu.

Jeżeli Pan to policzy do gruntu wyjdzie ponad 50%

 

Ja wiem ze mozna policzyc, ale dyskutujemy o pomiarach.

Tak, te straty mogą byc porównywalne lub niewiele sie rózniące

 

 

 

Co do rysuneczku to nie wiem czy zauwazył Pan ze ow domeczek ma piwnicę zagłebioną prawie calkowicie w gruncie, zareczam ze tu proporcje są nieco inne, ale zwazywszy na nizszą temp. piwnic oraz izolacje stropu parteru to straty do gruntu absolutnie nie przkroczą 50 % nie przekroczą nawet 15-20%.

Standartowe straty na wentylacji mech z rekuperatorem zakładając normowe przepływy to ok 25-35% całosci strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to można nawet policzyć

Pan nie miesza !

Piszemy teraz o porównaniu strat przez dach i do gruntu przy

1 identycznej izolacji

2 ogrzewaniu w podłodze

3 rekuperatorze

 

To , To jest inne zagadnienie . Przypomnę

Chodziło i ten rysunek z wielu podręczników [ATTACH=CONFIG]282230[/ATTACH] z opisem: Tak przedstawiają się procentowo straty ciepła standardowego domu, Wtedy (gdy to pisałem by zwrócić uwagę na problem) standardem i normą było 5 cm styro od gruntu, mostek termiczny do gruntu, 10cm styro na zewnątrz i 20 cm w dachu.

Jeżeli Pan to policzy do gruntu wyjdzie ponad 50%

Ten poglądowy rysunek, tak jak jak i inne podobne przedstawia procentowe straty dla budynku BEZ żadnej izolacji. Inaczej byłby bezużyteczny. Jaki sens miałoby podawanie strat dla budynku ocieplonego wg norm? Po to by go jeszcze docieplić? Bzdury misiu piszesz i to od lat. Stary a głupi, znasz to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem ze mozna policzyc, ale dyskutujemy o pomiarach.

Tak, te straty mogą byc porównywalne lub niewiele sie rózniące

Pomiary... stosowałem dwie metody, pomiar różnic temperatury i wyliczenia, oraz zużycia na zasadzie porównawczej. Zużycie kWh przy identycznych "pozapodłogowych" warunkach .

Poza tym, potwierdzili to dr Duda i dr Strzeszewski .

Jeżeli liczenie i te nazwiska Panu nic nie mówią, to może Pan podać, kogoś kto Pana przekona?

 

 

 

Co do rysuneczku to nie wiem czy zauwazył Pan ze ow domeczek ma piwnicę zagłebioną prawie calkowicie w gruncie, zareczam ze tu proporcje są nieco inne, ale zwazywszy na nizszą temp. piwnic oraz izolacje stropu parteru to straty do gruntu absolutnie nie przkroczą 50 % nie przekroczą nawet 15-20%.

Standartowe straty na wentylacji mech z rekuperatorem zakładając normowe przepływy to ok 25-35% całosci strat.

Dalej twierdzę, że jest ponad 50 %. Może Pan źle liczy straty do gruntu? Może Pan pokaże jak Pan liczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% strat do gruntu :D :hug: łączmy się w bólu i cierpieniu nad dolą Pana Tomasza

[ATTACH=CONFIG]282237[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]282238[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]282239[/ATTACH] można zobaczyć ile idzie w grunt ile poszło by w powietrze ... no ale ...

A co to ma do tego o czym piszemy? Wyskoczy Pan wstawi nie to co trzeba i komentuje?

Może Pan o tym, czego to dotyczy?

 

Może wyjaśnię Panu kontekst:

Zapytałem autora podręcznika z powyższym rysunkiem, w którym straty do gruntu stanowią 3-6% jakiego domu to dotyczy. Chodzi o dom wtedy normatywny 5 cm styro w podłodze, dookoła mostek ściana fundament, 10 cm ocieplenia z zewnątrz i 20 cm w dachu.

Skomentowałem to, że straty do gruntu będą 10 x większe.

Niech Pan przeliczy mostek i 5 cm styro do gruntu i porówna ze ścianami, dachem oknami i wentylacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W określonych warunkach!! Rozumie Pan to?

Założę ( pomijam koszty ) pompę ciepła panasonic 12 kW do zaizolowanej styropianem budy dla psa! I do takiej samej budy dam 2m kabla grzewczego z termostatem . Może Pan sprawdzić, że z każdej włożonej kWh w pompę buda odbierze znacznie mniej .

 

Mówny o warunkach realnych, majac budynek pasywny o obciązeniu 1,5 kW (150 m2, 10W/m2), instalujemy pompe np. Daikina o mocy 4 kW i mocy min ok 900 W.

Czy mamy szanse w takich warunkach na COP moze nie mniejszy a przynajmniej równy 1?

 

No tak, z takimi bzdurnymi przykładami to nie ma co polemizować. To tak jakby porównywać budę psa (1m x 1m x 1m) do domu (10m x 10m x 10m). Różnica jest 1000-krotna. Więc podtrzumując skalę absurdu do w/w domu musielibyśmy wstawić pompę ciepła o mocy 12MW (megawatów) !!!

 

Akurat COP pomp inwertorowych, a przynajmniej Daikina jest wiekszy dla mocy mniejszych od mocy maksymalnej, nie jest to zaleznosc liniowa ani stała. ale COP dla mocy min nie rózni sie zbytnio od COP dla mocy znamionowej (nie maksymalnej)

 

Co do pracy inwerterowej, to czy znów mam tłumaczyć na czym polega jej praca? W jakim zakresie częstotliwości potrafi być modulowana ? Jak modulacja (zmiana częstotliwości) wpływa na wydajność i COP sprężarki ? Myślę, że powyższe hasła wystarczą, żeby TB mógł się dokształcić nawet poprzez google.

 

PS. Modulacja Hz nie wpływa na COP pompy. COP jest uzależniony o innych czynników.

 

EDIT: Jednak COP się zmienia, przy mniejszym obciążeniu rośnie !

http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2014/06/cop.jpg

 

Prościej i dobitniej chyba się nie da ukazać bzdur jakie wygłasza TB.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, z takimi bzdurnymi przykładami to nie ma co polemizować. To tak jakby porównywać budę psa (1m x 1m x 1m) do domu (10m x 10m x 10m). Różnica jest 1000-krotna. Więc podtrzumując skalę absurdu do w/w domu musielibyśmy wstawić źródło ciepła o mocy 12MW (megawatów) !!!

No więc powiększmy budę i dajmy mniejszą pompę

np Daikin 4kW pobiera minimum 400W. Ma Pan dom np 110 m2 tak zaizolowany, że przy 0 st na zewnątrz kable zużyją 9 kWh a pompa 9.6kWh na dobę.

Jaka będzie efektywność?

Weźmy j-j dom 110 x 8kWh = 880 kWh - w 150 dniach. I daikin chodzący na minimum - 1440kWh

Jaki jest COP ?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy on od rana pije?

 

Jego pompka pobiera te slawne blendne 355W ... niech bedzie, 8,52kWh / dobe + 15kW kabli.... jaki bedzie COP? 4? 6?....

 

A jaki będzie COP, kiedy jego pompa nie pracuje a pobiera podobno 100W ?! :p

 

Co do:

"Daikin 4kW pobiera minimum 400W. Ma Pan dom np 110 m2 tak zaizolowany, że przy 0 st na zewnątrz kable zużyją 9 kWh a pompa 9.6kWh na dobę. "

 

Mogą zaistnieć takie warunku - pewnie poniżej -25oC na zewnątrz. W ostatniej zimie nie było chyba nawet 1 godziny o takich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc powiększmy budę i dajmy mniejszą pompę

np Daikin 4kW pobiera minimum 400W. Ma Pan dom np 110 m2 tak zaizolowany, że przy 0 st na zewnątrz kable zużyją 9 kWh a pompa 9.6kWh na dobę.

Jaka będzie efektywność?

Weźmy j-j dom 110 x 8kWh = 880 kWh - w 150 dniach. I daikin chodzący na minimum - 1440kWh

Jaki jest COP ?

Panie Tomaszu czy do pana w końcu dotrze to że inwerter nie pracuje 24h/dobe. Jak na minimum mocy nagrzeje to się wyłączy. Co Pan się tak ciska z tym ile bierze na minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prościej i dobitniej chyba się nie da ukazać bzdur jakie wygłasza TB.
Pan naprawdę nie rozumie o czym piszę? Wydaje mi się to dość proste.

Pan skupia się na wychodzących kW a nie na poborze. Co mi z COP nawet 10 gdy chodząca pompa na minimum pobiera na dobę 9.6kWh a potrzeba 9kWh .

 

To tak jak Szanowny Kolektor1 liczy zyski z kolektorów. Ładny lipcowy dzień, "zarobiłem" dziś 40kWh. Choć do ogrzania tego co poszło cwu potrzeba było 2kWh

 

To coś jak w tej historii:

- Tato zarobiłem dziś 3 zł

-Jak?

-Pobiegłem za autobusem do szkoły

-Gdybyś synku pobiegł za taksówką, zarobiłbyś 30 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu czy do pana w końcu dotrze to że inwerter nie pracuje 24h/dobe. Jak na minimum mocy nagrzeje to się wyłączy. Co Pan się tak ciska z tym ile bierze na minimum.

 

Jeżeli nie pracuje to jest ON/OFF czyli nie inwertor ! "Oszczędnością" takich pomp jest brak rozruchu, czyli ON!

Montujemy to od 4 lat i wystarczy podlicznik na zasilaniu, by się przekonać.

 

Ja nie mam nic przeciwko! Tylko po co tak izolować dom, jak się chce zrobić koniecznie pompę ciepła do rurek? PO CO?

Pompa ciepła do rurek zużyje tyle samo kWh w domu 10 kWh/m2 20kWh/m2 i 30kWh/m2!!!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą zaistnieć takie warunku - pewnie poniżej -25oC na zewnątrz. W ostatniej zimie nie było chyba nawet 1 godziny o takich warunkach.

Przecież za ostatnią zimę j-j podał coś koło 7kWh/m2 dla kabli a dom chyba 110m2

Czyli 800kWh - to ile zużyje Dajkin 4kW z minimalnym poborem 400W!?? Trudno to policzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np Daikin 4kW pobiera minimum 400W. Ma Pan dom np 110 m2 tak zaizolowany, że przy 0 st na zewnątrz kable zużyją 9 kWh a pompa 9.6kWh na dobę.

Jaka będzie efektywność?

Weźmy j-j dom 110 x 8kWh = 880 kWh - w 150 dniach. I daikin chodzący na minimum - 1440kWh

Jaki jest COP ?

 

Skąd takie dane??

To tylko przypuszczenia lub pobozne zyczenia mające uprawdopodobnic Pana tezę, nigdy nie porównał Pan tego samego domu zasilanego raz kablami a raz wodną podłogówką z pompy ciepła, skąd wiec takie wartosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...