Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

 

Dla przeciętnego inwestora, wystarczającą wiedzą jest Ec = T/T-Tu) .

Tylko po to by sprawdzić ,czy ulotka nie robi z nas wała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W domu masz cieplej niż w garażu stąd i dT mniejsza.

Utrzymuj tyle w garażu co i w domu to i pod garażem będziesz miał cieplej. Tylko ze względu na brak izolacji będzie nieco cieplej niż pod domem.

Utrzymuj tyle w domu co w garażu to i pod domem będziesz miał chłodniej. Tylko ze względu na izolację będzie nieco chłodniej niż pod garażem.

Straty w funkcji izolacji są jednak wyraźne - dołóż izolację pod domem to i różnica pod tym co pod domem i garażem się odpowiednio zmienią.

 

 

 

Nie wiem czy i w jakim stopniu zależy od ociepleń tj. U przegród ale na pewno zmieniając wentylację nie licz na 30~40% oszczędności.

I nie wiem czy różnica tylko 1/2 jak moja powierzchnia styku budynku z gruntem (posadzka i fundamenty) to ponad 152m2.

Za dużo niewiadomych ale wiem, że wychwalanie strat 5MWh/sezon z jednej strony i pastwienie się nad ponad połowę mniejszymi to idiotyzm.

 

 

Ciężko mi jest pojąć Twój tok myślenia jest w nim dużo racji..... ja patrze na to z drugiej strony i też widzę dużo racji ......

Odnośnie garażu jest częściej wychładzany poprzez otwieranie bramy niż powierzchnia drzwi w domu ..... rano przy kilku *C otwierany, a wiekszość dnia zamknięty od str. PN.

słońce mi go nie ogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż ... ciepło z gruntu "odparowuje" do głębokości ... 0,8 ... do 1,4 m .. stąd mamy głębokości posadowienia.

Że grunt nie straci ciepła aż tyle aby ta granica poszła głębiej.

Czyli musi mieć zapas ciepła ten że grunt na tyle aby długo, długo się wychładzać.

Co nasuwa wiosek iż nie przewodzi tak chętnie ciepła jak by się wydawało.

Może tak ... cegła, beton, BK, drewno, EPS .. one posiadają konkretne dane co do przewodności, pojemności cieplnej, gęstości, miksując te wartości mamy

inne współczynnik: ws wyrównania temperatury Lambda /cp*ro (m2/s)

Aktywność cieplna J/(m2*K*s^1/2) b= sqrt (lambda*ro* cp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dane może dać budowa karolka . Płyta z 30cm izolacji ,z opaskami przeciwwysadzinowymi pionowymi a pod płytą GMC pędzone nadmiarem ze słońca .Częściowo wymieniony grunt z gliniastego na piach . A do tego planuje umieścić kilka czujników temp. Myślę ,że temp. nie spadnie mu pod płytą poniżej 15-16oC .Przy 30cm izolacji ,ciekawe będą straty do gruntu . W końcu to nie blisko zera jak sugerują tu i tam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No porównując do izolacji termicznej ... różnice są i dyskusji nie ma...

Ale mieszkam w domu akurat który jest zbudowany z pustaków betonowych, brak izolacji do gruntu .. ale jakoś lepiej i cieplej jest w piwnicy niż

na piętrze ...

A jeszcze przecież jedno urządzenie korzysta z gruntu ... i ilości ciepła w nim siedzącej ...

pompa ciepła ... przecież zgodnie z tymi hipotezami złoże winno się wyczerpać bardzo szybko ...

zwłaszcza że nie jest to energia geotermalna, a to co słońce i duża temp w lecie nagrzała, ten że grunt.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dane może dać budowa karolka . Płyta z 30cm izolacji ,z opaskami przeciwwysadzinowymi pionowymi a pod płytą GMC pędzone nadmiarem ze słońca .Częściowo wymieniony grunt z gliniastego na piach . A do tego planuje umieścić kilka czujników temp. Myślę ,że temp. nie spadnie mu pod płytą poniżej 15-16oC .Przy 30cm izolacji ,ciekawe będą straty do gruntu . W końcu to nie blisko zera jak sugerują tu i tam.

 

Fajny układ. Czy pod płytą będzie miał też kawałek GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu u Ciebie jest układ zamknięty w sumie ... powietrze wybiera to co uciekło przez posadzkę i kieruje do domciu.

DT się robi większe ... ale tu chodzi o bilans energii to jak podstawienie wiaderka pod beczką ... i łapanie tego co skapnie :)

Perpetum mobile to nie jest .. bo trzeba to przetłoczyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze te urzadzenia sie rozwijaja... zobaczymy jakie beda dane gdy trafia do PC P/W :)

 

Przy takich urządzeniach (+PV ;) ) corazmniej ma sens budowanie domów jak w temacie.

 

Zrobię w tę zimę, jak będzie może dłużej mroźno, kilka IR to zobaczymy co i gdzie.

 

OK. Daj znać. Będę wiedział czy robić "rozbiegówkę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich urządzeniach (+PV ) corazmniej ma sens budowanie domów jak w temacie.
Już dawno odpuściłem izolowanie ścian. Przeszklenia i komfort.

Tam śmiesznie tanio wychodzi klimatyzacja i dogrzewanie powietrza, że szkoda zamiast okien mieć mur!

Natomiast powietrze nie najlepiej ogrzewa podłogę, i tu 40 cm styro i kabelki z termostatami są niezastąpione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny układ. Czy pod płytą będzie miał też kawałek GWC ?

 

bedzie. ten za RSS. Na lato bedzie bypass.

 

Zeby dac troche wiecej precyzjnych informacji, to pod plyta jest 16cm XPS, a na przyjdzie 15cm EPS. A opaska jest de fakto kombinowana: i pionowa i pozioma, by zminimalizowac wplyw stref brzegowych czyli zrobic efekt hali ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...