Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hmm, no tylko, ze jesli chcesz CO i CWU to i tak w bilansie musisz energie brac z zewnatrz na pokrycie strat (w uproszczeniu) = przez przegrody + cwu[do30stC] * (1 - sprawnosc RSS lub U rurki jesli sa) – zyski bytowe{w tym cwu[powyzej30stC] z COP1}

 

mam nadzieje, ze to w miare czytelne co napisalem?..

 

czyli i tak trzeba brac wtedy temp. zewnetrzna do rozwazan na pokrycie tych wynikowych strat i ewentualnie dzialac chyba tylko by moglo przy bardzo duzych proporcjonalnie zyskach bytowych, albo dla domu Merkavy z metrowa izolacja...

 

Jesli brac tylko pompke do CWU z wentylacji to sie zamykamy w rozwazaniach z DZ na 20stC. Tylko potem trzeba oczywiscie na CO uwzglednic i przegrody i wentylacje wiec wieksza pompa, ewentualnie niekoniecznie duzo wieksza ze wzgledu na akumulacje budynku i wykorzystanie nocnego przewentylowania/obnizania temp. Ale idea jest taka, ze ta do CO jest nieskomplikowana i pracuje z wyzylowanym COPem i podobnie ta do CWU, a razem tworza cos jak model althermy HT, tylko rozdzielone, a nie w jednym urzadzeniu i dzieki temu mozna dobrac sobie np jakas mikro pompke gruntowa – pomijajac fakt, ze na razie to chyba nie istnieje ;p

 

no ja tak to rozumiem w kazdym razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ma tyle,że PC dostaje powietrze o temp>OoC zawsze bez względu na temp. zewnętrzną.Nawet w mrozy -20oC.
Tylko, ze w domach jak w temacie nie ma gwc, bo źle działa , jest klimatyzacja. Dlatego nie bardzo Pana rozumiem. W domach pasywnych gwc się nie sprawdziło. jest droższe i nieskuteczne. Pan trzyma się tematu, bo bałagan się robi i jeszcze pomyśli, że gwc można ustawić temperaturę powietrza latem czy zimą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowny panie TB. moze pan po prostu angoli splagiatuje?

 

http://www.energieuk.co.uk/hotwater.html

Angole nie mają mrozów poniżej - 7

Szkoda, że Pan nie rozumie o czym piszę. Kolektor podgrzewa, gdy jest słońce! A najwięcej wody do mycia idzie na rodzinę wieczorem. A na rano też jest potrzebna ciepła woda. Przy dużych mrozach włącza się grzałka. Umieszczenie wymienników w 2m3 odizolowanego piasku, pozwoli w dzień podgrzać piasek, z którego ciepła pompa w nocy skorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RSŚ + GWC + GMC + PC do CWU i tak nie osiągnie SCOP'a wyższego niż normalna pompa pracująca tylko na powietrzu zewnętrznym np.:

pc5kw.jpg

 

A oprócz CWU mamy w tym jeszcze CO.

 

Znacznie bardziej efektywnie będzie zastosować reku + w/w pc na całość. A i odzysk z wody szarej mi pozostanie do zagospodarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia rubryka mówi wszytko -15 ... do 45 st .. cop 2,04 wystarczy ... i tak jest 2x lepiej niż czysty prąd ...

Gdyby tak było przy małym zapotrzebowaniu, to takie pompy byłyby stosowane w domach izolowanych do ogrzewania. A są stosowane tylko do cwu.

W praktyce ważny jest rachunek nie teoretyczny COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RSŚ + GWC + GMC + PC do CWU i tak nie osiągnie SCOP'a wyższego niż normalna pompa pracująca tylko na powietrzu zewnętrznym np.:

[ATTACH=CONFIG]282527[/ATTACH]

 

A oprócz CWU mamy w tym jeszcze CO.

 

Znacznie bardziej efektywnie będzie zastosować reku + w/w pc na całość. A i odzysk z wody szarej mi pozostanie do zagospodarowania.

A po co reku? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że samodzielnie ... kluczem jest tu wymiennik ciepła

Ale mam w użyciu pompę ciepła grzanie/chłodzenie ... klimatyzator z jednostką zewnętrzną ... i korzystam z niego aż do -5 / -7 ..

jak najpóźniej chcę włączyć nagrzewnicę 9 kW ... budynek ma duże przeszklenia, izolacja

http://www.panoramio.com/photo/19166678 takiego typu ... to najcieplejsza konstrukcja z prl'u .. płyta warstwowa około 7-10cm wypełniona pianą...

Dach i ściany .. z płyty warstwowej ... jakość montażu .. przeciętna, parę pianek zużyłem niczym doszczelniłem tego gada...

Ale pompa ciepła daje radę do -5 ogrzać 65 m2 ... szyby słabe bo bez powłok ... jakieś 20m2 przeszklenia o U 2,9 :( ...

ale tamtej zimy nagrzewnica 9kW chodziła sporadycznie ... co przełożyło się na niski rachunek za prąd ...

9kW a 2,2kW to jest różnica w zużyciu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że samodzielnie ... kluczem jest tu wymiennik ciepła

Ale mam w użyciu pompę ciepła grzanie/chłodzenie ... klimatyzator z jednostką zewnętrzną ... i korzystam z niego aż do -5 / -7 ..

jak najpóźniej chcę włączyć nagrzewnicę 9 kW ... budynek ma duże przeszklenia, izolacja

http://www.panoramio.com/photo/19166678 takiego typu ... to najcieplejsza konstrukcja z prl'u .. płyta warstwowa około 7-10cm wypełniona pianą...

Dach i ściany .. z płyty warstwowej ... jakość montażu .. przeciętna, parę pianek zużyłem niczym doszczelniłem tego gada...

Ale pompa ciepła daje radę do -5 ogrzać 65 m2 ... szyby słabe bo bez powłok ... jakieś 20m2 przeszklenia o U 2,9 :( ...

ale tamtej zimy nagrzewnica 9kW chodziła sporadycznie ... co przełożyło się na niski rachunek za prąd ...

9kW a 2,2kW to jest różnica w zużyciu ...

Będziesz sprzedawał wino marki "Wino"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzut na pc można i tak zastosować bez rezygnacji z reku.
No tak ale, wiesz do czego zmierzam? Zysk energetyczny z reku, przy przy ogrzewaniu domu za pomocą PC jest tak mały, że moim zdaniem nie warto w ogóle zawracać się tym głowy. Trzeba zapewnić wymianę powietrza ale po co do tego całe to "ustrojstwo" łącznie z rurami itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale, wiesz do czego zmierzam? Zysk energetyczny z reku, przy przy ogrzewaniu domu za pomocą PC jest tak mały, że moim zdaniem nie warto w ogóle zawracać się tym głowy. Trzeba zapewnić wymianę powietrza ale po co do tego całe to "ustrojstwo" łącznie z rurami itp.

 

Wiem, wiem. Efektywność może być lepsza (o ile pompa ciepła w danej chwili pracuje), bo odzyska temp. ze sprawnością nie 80-90% lecz 350 - 400 (COP pompy). Czasami może być jednak tak, że pompa nie pracuje, bo zyski bytowe i słoneczne są wystarczające, a ty wyrzucasz (i marnujesz) powietrze o temp. 20-23oC.

 

A jak chcesz nawiewać świeże powietrze ? Nawiewnikami okiennymi ? Jak chcesz nimi sterować ? Podciśnieniem montując wentylator tylko na jednym centralnym wywiewie ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...