Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Czasami może być jednak tak, że pompa nie pracuje, bo zyski bytowe i słoneczne są wystarczające, a ty wyrzucasz (i marnujesz) powietrze o temp. 20-23oC.
Jeżeli pompa nie pracuje, to z reguły temperatura na zewnątrz bardzo niska nie jest, więc straty nie będą duże.

 

A jak chcesz nawiewać świeże powietrze ? Nawiewnikami okiennymi ? Jak chcesz nimi sterować ? Podciśnieniem montując wentylator tylko na jednym centralnym wywiewie ?
Taki mam pomysł ale każdy inny skuteczny będzie dobry. Nawiewniki w pomieszczeniach są akurat dosyć łatwe do sterowania, nawet ręcznego. Mechanicznie też da się to rozwiązać. Dlaczego wentylator wyciągowy. Najbardziej w działaniu przypomina wentylację naturalną - grawitacyjną (ale działającą :) ). Poza tym nawiew na wymiennik PC można zrealizować tylko w takim układzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli pompa nie pracuje, to z reguły temperatura na zewnątrz bardzo niska nie jest, więc straty nie będą duże.

 

Ja mam zamiar grzać tylko w dzień - po południu. Na noc bedę obniżał temp., więc pompa nie bedzie pracowała, a wentylacja tak.

 

Taki mam pomysł ale każdy inny skuteczny będzie dobry. Nawiewniki w pomieszczeniach są akurat dosyć łatwe do sterowania, nawet ręcznego. Mechanicznie też da się to rozwiązać. Dlaczego wentylator wyciągowy. Najbardziej w działaniu przypomina wentylację naturalną - grawitacyjną (ale działającą :) ). Poza tym nawiew na wymiennik PC można zrealizować tylko w takim układzie.

 

Ręczne sterowanie nawiewników - do dupy .. Są higrosterowalne, ale te zamkną się w zimie całkowicie, bo wilgotność jest niska. Takie nawiewniki powinny być sterowane CO2, ale takich niestety nie ma.

Pozostaje zrobić jednak typową wentylację bez wymiennika. Ale mając już typową wentylację, to nie problem dorzucić wymiennik za 500zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nawiewników higro, i się nie zamkną przy niskiej wilgotności. Mogą być tylko wywiewniki higro. Zimą z natury rzeczy nawiewnik ma bardzo niską temperaturę, więc wilgotność względna w nim ( tam gdzie jest element higroczuły ) i w jego najbliższej okolicy, będzie bliska 100% nawet przy 35% w pokoju.

WP_20140917_003.jpg wywiewnik higro z 1991r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan to z kosmosu bierze ? przecież w tedy ciężko było załatwić głupie odpowietrznik do kaloryferów ...

aż taki młody nie jestem aby nie pamiętać jak w tedy było ...

czysta epoka kamienia palonego, oraz drzewa łupanego ... wszytko co piec mógł zjeść.

A pan tu wręcz o klingońskiej technologi pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan to z kosmosu bierze ? przecież w tedy ciężko było załatwić głupie odpowietrznik do kaloryferów ...

aż taki młody nie jestem aby nie pamiętać jak w tedy było ...

czysta epoka kamienia palonego, oraz drzewa łupanego ... wszytko co piec mógł zjeść.

A pan tu wręcz o klingońskiej technologi pisze.

 

Nie z kosmosu a z francuskiej firmy ELGE - Dziś już jej nie ma.

Dla jednych kamień łupany, dla mnie kable grzejne 30 cm styro i rekuperacja.

]install1.jpg

4af7f475d6876.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie ma Pan może zdjęć z tego co Pan przez tyle lat uknuł ? skanery teraz są powszechne

30cm w epoce węgla łupanego brzmi jak fantasytka .. może jakieś foto ?

 

Nie było cyfrówek i netu, a trochę zdjęć zaginęło, gdy "przyjaciele" zburzyli sklep 133.jpg na Bartyckiej 133

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamiar grzać tylko w dzień - po południu. Na noc bedę obniżał temp., więc pompa nie bedzie pracowała, a wentylacja tak.
To ile na tym stracisz? :) Pamiętaj, że PC nie pracuje na pełny gwizdek jak jest ciepło. Straty w związku z tym duże nie będą.

Ręczne sterowanie nawiewników - do dupy
A czym to się różni od rozszczelnienia okna?

Pozostaje zrobić jednak typową wentylację bez wymiennika. Ale mając już typową wentylację, to nie problem dorzucić wymiennik za 500zł ;)
Do wymiennika dodatkowo jeden wentyl, który pobiera prąd, więcej rurek, bardziej "nieustawna" instalacja. No i za 500 stów można mieć wymiennik wodny podłączony do PC, który, w przeciwieństwie do wymiennika powietrznego może też chłodzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angole nie mają mrozów poniżej - 7

Szkoda, że Pan nie rozumie o czym piszę. Kolektor podgrzewa, gdy jest słońce! A najwięcej wody do mycia idzie na rodzinę wieczorem. A na rano też jest potrzebna ciepła woda. Przy dużych mrozach włącza się grzałka. Umieszczenie wymienników w 2m3 odizolowanego piasku, pozwoli w dzień podgrzać piasek, z którego ciepła pompa w nocy skorzysta.

 

rozumiem i popieram kazdy powod oderwania sie od monitora..

 

tylko uczulam, zeby Pan nie stosowal podejscia literackiego do eksperymentow fizycznych, co ma Pan w zwyczaju robic..

 

a tak z ciekawosci to nie popelnil Pan jakiegos wiersza z okazji nowego eksperymentu? najbardziej podobal mi sie ten z pod-nie-ta..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

To musi działać bez wentylatorów

Myślałem o tym ale nie jest to możliwe. Praw fizyki się nie przeskoczy a spręż do wykorzystania, nawet jeżeli występuje (PC) to niestety z przerwami. Przynajmniej jeden wentylator musi być na lato. W zimie już coś można pokombinować, choć grawitacyjnie ciężko jest sterować i a prawie niemożliwym dopasować do zapotrzebowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze w domach jak w temacie nie ma gwc, bo źle działa , jest klimatyzacja. Dlatego nie bardzo Pana rozumiem. W domach pasywnych gwc się nie sprawdziło. jest droższe i nieskuteczne. Pan trzyma się tematu, bo bałagan się robi i jeszcze pomyśli, że gwc można ustawić temperaturę powietrza latem czy zimą.

 

W domach jak w temacie, GWC to podstawa systemu wentylacji i klimatyzacji .Jest tanie i niezwykle skuteczne.

I tak możemy bez końca .

Tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi mi o wpięcie PC w układ .. tylko aby WM była WBW wentylacja bez wentylatorów ...

U rodziców w łazience jest zamontowany wentylator wyciągowy ... i bez prądu potrafi osiągać niezłe prędkości tylko przez różnicę ciśnień ..

http://audyt.co-operatio.pl/audyt-energetyczny.php?page=kalkulator

 

104.8277713811 kJ/kg ... w 25 st .. czyli 0,02 kWh ... całe nic ...

 

http://www.steamtablesonline.com/steam97web.aspx

 

http://www.cumulus.nazwa.pl/teoria/wiedza/w_cieploutaj.htm

 

Dobrze Nydar wyliczyłeś :)

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...