Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

GWC dla PPC jest nieoplacalne. Jesteś geniuszem . 1mb rurki fi160 to 10PLN .A COP dla DZ -15 to taki sam jak dla +5.Gratuluję wiedzy .

 

Spracyzujcie o czym mówicie. Jeśli o PC do CWU, to GWC pomaga, jeśli o splicie, to budowanie GWC żeby uzyskać 0,1 COP'a więcej jest nieopłacalne.

 

Obawiam się,że TB ma rację,pisząc ,że nie miesza się wentylacji z ogrzewaniem powietrznym.

 

Nie mieszamy. To są dwa odrębne systemy, oddzielnie sterowane, ale wykorzystujące wspólne kanały nawiewne. I jak słusznie rafał zauważył, muszą mieć większe przekroje.

 

Nie jestem specjalistą od wentylacji ale wydaje mi się,że nie ma gwarancji w którym kierunku poleci czyste połączone z dużą ilością z kanałówki.

Zresztą należy spytać TB.

 

Jeśli nawiewasz w pokojach czystych a czerpnie do ogrzewania nadmuchowego masz w korytarzu, to może zdażyć się, że zamiast wyciągać powietrze w kibelku, to będzie cofało się na korytarz i z powrotem nawiewało na salony ...

 

A do ogrzania pasywnego, nie wystarczy zasobnik dobrze zaizolowany około 300l podpięte solary i nagrzewnica wodna do ogrzewania nadmuchowego?

 

W zimie słońca wystarczy tylko na tyle, żeby w momencie kiedy świeci nie właczać ogrzewania. Jak słońce zajdzie, to możesz utrzymać komfortową temp. jeszcze przez kilka godzin. 4-6m2 kolektora nie jest w stanie ogrzewać zimą domu.

 

Bo nie ma takiej PC, która by sobie poradziła z oporem GWC.

 

Jest, np. Logatherm WPT270 A-S. Do tego modelu możesz podpiąć do 60metrów rurowego GWC - http://www.buderus.pl/files/201302201255570.Logatherm_WPT270.pdf

 

Po to aby korzystać z krótkich przebłysków słońca. Ale to wymaga kawałka lepszego sterowania wtedy gdy np. masz jeszcze GWC i z niego cieplejsze.

 

Jako wstępne grzanie powietrza np. z rozbiegówki i później wtłaczanie go w GWC pod domem - to tak. Pchanie tego powietrza bezpośrednio do domu jest bezsensu.

 

Czy z GWC latem leci 16~18 czy z wentylacji po requ 21~23 to żadnej różnicy nie robi. Obie temperatury "dmuchałem" do domu, z GWC z pominięciem requ i z zewnątrz przez requ. Jak to są normalne wydajności albo nieco zwiększone (200~250m3/h) to żadnej istotnej różnicy w ilości odbieranej energii. Faktycznie jak trzeba się schłodzić to zamiast pędzić wentylację na setki m3/h lepiej jak Miłoszenko odpalić lekko klimę.

 

Jeśli dopuściłeś do nagrzanie się ścian silikatowych to rzeczywiście tylko klima pomoże. Jeśli nie masz wystawionych ścian i podłóg na bezpośrednie promienie słoneczne to dzieki małej akumulacji ciepła w powietrzu samo GWC wystarczy, żeby utrzymać komfortową temp. w domu max. 25oC.

 

Posiłków na tarasie nie spożywamy w kilkanaście sekund itp. więc nie zmyślaj znów. Dom ma być dla mnie a nie ja dla GWC.

 

Jeśli siedzisz na tarasie i masz otwarte drzwi to wyłącz wentylator wywiewny w wentylacji i zostaw tylko nawiew powietrza z GWC. Powietrze te będzie wtedy wypychane przez drzwi tarasowe i nie dopuści to wtłaczanie powietrza ciepłego z zewnątrz.

 

150m3/h schlodzone w GWC utrzymuje mi 140m3 w temp. do +25oC w największe upały.

 

No i te 25oC jest komfortową temp. w lecie. Po co zbijać klimą do 23oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nydar pisał o domu, który robiliśmy na Białołęce - faktycznie wyszło 50000, Szkoda, że nie dodał powierzchni. Ten dom ma 1000m2

[ATTACH=CONFIG]282909[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]282910[/ATTACH] To mitsubishi chłodzi i dogrzewa, maty lub grzejniki grzeją, są 3 rekuperatory i pompa ciepła co cwu. Te szczegóły Pan nydar pominął.

 

Pan nydar jedynie skomentował że 50ooo PLN to dużo.Pan nydar nie wiedział gdzie i co . To była reakcja na informację forumowego kolegi .

Czy Szanowny Pan przyjmuje taktykę kol. kszhu we wmawianiu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi Barth. W czym tkwi problem ,że jak piszemy GWC + PPC ,to kszhu dostaje dylerki? Co jest złego w chęci zapewnienia dla DZ plusowej temperatury? Nie potrafię pojąć tej bezmyślnej zajadłości. A może to głupota w czystej postaci? Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiec mi Barth. W czym tkwi problem ,że jak piszemy GWC + PPC ,to kszhu dostaje dylerki? Co jest złego w chęci zapewnienia dla DZ plusowej temperatury? Nie potrafię pojąć tej bezmyślnej zajadłości. A może to głupota w czystej postaci?

 

* popraw błąd, bo razi ;)

Co do pompy ciepła, to pewnie on ma na myśli splita i podawanie powietrza z GWC na jednostkę zewnętrzną. Taki wentylator w jednostce zewnętrznej mieli min. 1800m3/h do 3000m3/h. Nie ma takiego GWC, który można byłoby podłączyć do takiego wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko o CO bo do CWU jak na razie dla mojej rodziny bojlerka 120l za 520zł brutto z wypasionym sterowaniem nie jest w stanie pokonać żadna PC z czy bez GWC.

 

kszhu, ale taki aristonek +GWC w postaci "przy okazji zakopnej rury" dla rodziny 4 osobowej jest opłacalne.

 

Cena...

 

Zdarza się, że niektórym się opłaca.

 

Zimą pod dachem osiągam 30~40stC. Ile byłoby z tego kolektorka? Nie wiem, sprawdzę wkrótce bo "się robi".

Słońce w całym domu i takie powietrze przez nawet 6h, wtłaczane z pominięciem reku, robi różnicę.

 

W pasywniaku wystarczy słońce wpadające przez niezacienione okna południowe. Taki kolektor podniesie Ci temp. do 26-28oC ! Będzisz musiał reku na bypasie puścić. Nie ma sensu taki kolektor. No chyba, że zatopisz rury w posadzce i tam będzie ładował te ciepło - jak w tym amerykańskim linku, który przytaczał sailah.

 

Tutaj jest błąd logiczny bo jak nie przegrzewasz to GWC nie potrzebne a jak przegrzewasz to GWC nic nie da. Sprawdziłem obie opcje.

 

Nie kszhu, GWC daje tyle chłodu, żeby pokryć zyski bytowe i nawiewać powietrze o niższej temperaturze niż powietrze na zewnątrz. W dobrze zaprojektowanym pasywniaku jest to wystarcająca ilość chłodu do utrzymania komfortowej temp. <25oC.

 

Tak robię jak mi się chce ale przy drzwiach będzie za jakiś czas kontaktron do sterowania.

 

O właśnie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantazjujesz jak zwykle. Jaki to model, któremu wystarczy tyle powietrza na GZ i co on wtedy potrafi na DZ?

Pamiętaj, że Barth3z potrzebuje do 60kWh/dobę w najchłodniejsze dni, czyli wtedy gdy GWC może mieć sens.

Jaka więc pompa to da i ile potrzebuje wtedy powietrza?

KONKRETY a nie FANTAZJE poproszę.

 

Dom pasywny nie potrzebuje 60kWh/dobę .

Na dom 100m2 Buderus jest wystarczający .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny nie potrzebuje 60kWh/dobę .

 

Potrzebuje.

Mam zaprojektowany dom o zapotrzebowaniu 10kWh/m2/rok oraz obciążeniu cieplnym na poziomie 17,5W/m2. W skrajnych warunkach, przy temp. -20oC na zewnątrz i zero słońca muszę dostarczyć 17,5W x 143m2 x 24h = 60kWh

 

PS. Patrząc tylko na obciążenie cieplne, które ustala się dla pasywnego domu na poziomie 10W/m2 to nie ma szans wybudować parterówki z takim współczynnikiem. Tzn. można, ale sensu mieć to żadnego nie będzie.

 

EDIT: Jest taka zależność, że im więcej przeszkleń od południa, to zapotrzebowanie maleje a obciążenie rośnie. Chyba, że znajdziemy szyby o U równym U ściany pasywnej.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Tzn. można, ale sensu mieć to żadnego nie będzie."

 

Nie wiem skąd taki pogląd. Przy moich 140m2 ,grzałka w buforze 1,5kW , wystarcza zimą by utrzymać komfortową temperaturę jak nikogo przez kilka dni nie ma.

Kiedyś zapodałeś tabelkę z ilością dni w różnych temp. Przypomnij.

Kiedy miałeś u siebie -20oC i przez ile godzin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...