Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

więc problemu z akumulacją już nie będzie.

 

 

 

Skąd wiesz ?

I o jakich warunkach mówisz ? Podaj.

 

60 mm izolacji na pustce wentylacyjnej to tak jakby tej izolacji nie bylo.

Sprawdź na u-wercie ,że 30cm styro ,18cm BK,pustka 20mm i 60mmwełny ,przy -17oC daje kondensat na styku ściana -styro . A program ten jest powiedzmy sobie taki tam .

Izolacja 60mm na pustce wentylacyjnej to jakby jej nie było,więc sprawdź styro i BK.

O izolacji na pustce wentylacyjnej pisał prof. Pogorzelski ,że czy na ścianie czy w garażu na kupie to efekt podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizował bym temp .na styku izolacja BK przy różnych temp. To co pokazałeś to -15oC . W domu zimą 40% i cisnienie parcjalne w środku i na zewnątrz zrobi swoje. Tam bez paroizolacji musi się wykroplić. a u-wert to tylko bezmyślny programik .

Obserwuję swój dom i co róż mnie zaskakuje. Np. Latem dach rozgrzewa się do 80 oC .Zanim założyłem pergotendę w domu bywało blisko 28oC i wiecej .WW wywala powietrze z domu na poddasze a na poddaszu 25-26oC .Chłodniej jak w domu .

Traktował bym darmowe programy z dużą rezerwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizował bym temp .na styku izolacja BK przy różnych temp. To co pokazałeś to -15oC . W domu zimą 40% i cisnienie parcjalne w środku i na zewnątrz zrobi swoje. Tam bez paroizolacji musi się wykroplić. a u-wert to tylko bezmyślny programik .

Obserwuję swój dom i co róż mnie zaskakuje. Np. Latem dach rozgrzewa się do 80 oC .Zanim założyłem pergotendę w domu bywało blisko 28oC i wiecej .WW wywala powietrze z domu na poddasze a na poddaszu 25-26oC .Chłodniej jak w domu .

Traktował bym darmowe programy z dużą rezerwą.

Szanowny Panie nydar

- fizyka budowli prawi jednoznacznie: od wewnątrz przegrody duży opór dyfuzyjny na zewnątrz mały

-temperatura dolnego źródła pompy ciepła, ma dziś pomijalne znaczenie, bo obniża się ciśnienie w DZ, a sprężarka i tak jest w układzie. Wie Pan co zrobić, by zagotować wodę w 60st? Znacznie większy wpływ na COP ma temperatura górnego źródła, dlatego pompy powietrze powietrze w klimatyzatorach mają wyższe COP niż powietrze woda w zasobnikach cwu.

-Pompy ciepła w zasobniku cwu, nie są przystosowane do gwc, ci co je mimo wszystko tak podłączyli, szybko stwierdzili, że to nie ma sensu. Duży strumień, krótki czas. Te pompy mają wentylatory o bardzo małym sprężu. Poza tym, ile jest dni z temperaturą poniżej - 7 i ile taka grzałka dogrzewa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Okna mają ograniczoną powierzchnię. Kolektor tylko zwiększa możliwości przejmowania. Czynnik ilościowy.

 

OK, jeśli masz mało przeszkleń to dokładasz taki kolektor i nadmuchujesz. Ale w domu pasywnym, w słoneczny dzień powinny wystarczyć w danej chwili tylko promienie wpadające przez okna. No chyba, że ktoś okna dał tylko od wschodu ;)

 

Wentylacja nawiewa nie wiele cieplejsze powietrze od GWC czyli tak naprawdę różnica tak mikra, że aż nie warta dyskusji.

 

Rozumiem, że masz zamiar odzyskiwać chłód w lecie ? Jeśli zatem na zewnątrz mamy 27oC, to w domu na wyciągu może być ok. 25oC. Dzięki reku temp. nawiewu obniżysz do raptem do 25,5oC vs 18oC z GWC. To jest taka różnica jak nawiew z GWC a klimy. Jest zatem o czym dyskutować.

 

Poza tym 27stC w cieniu masz tylko za dnia, w nocy już znacznie mniej. Czasami w nocy jest mniej niż daje GWC więc wtedy jest on nawet przeszkodą.

 

Do jakich wg ciebie temperatur nagrzeje się grunt po całodziennym upale - załóżmy 27oC ? Jaka będzie prawdopodobna temperatura nocą. Jaką wg ciebie temperaturą będzie nawiewać GWC ?

 

Nie mówię o osłonie przeciw przegrzewaniu a jedynie jest to przykład jak każda szmata zacienia - czy to zasłony czy też pierdotrenda z tego samego materiału.

 

Zasłona jest za szybą, więc przyjmuje promienie słoneczne więc i ciepło, które jednocześnie oddaje w domu. Zasłona i to z ciemnego materiału jest dobra w mroźne i słoneczne dni.

Pergotenda, markiza itp. są elementami ograniczającymi tylko promienie słoneczne a nie światło. Poza tym są elementami montowanymi poziomo nad naszymi głowami i przede wszystkim są montowane na zewnątrz. Nagrzane nie oddają ciepła wewnątrz domu.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizował bym temp .na styku izolacja BK przy różnych temp. To co pokazałeś to -15oC . W domu zimą 40% i cisnienie parcjalne w środku i na zewnątrz zrobi swoje. Tam bez paroizolacji musi się wykroplić. a u-wert to tylko bezmyślny programik .

Obserwuję swój dom i co róż mnie zaskakuje. Np. Latem dach rozgrzewa się do 80 oC .Zanim założyłem pergotendę w domu bywało blisko 28oC i wiecej .WW wywala powietrze z domu na poddasze a na poddaszu 25-26oC .Chłodniej jak w domu .

Traktował bym darmowe programy z dużą rezerwą.

 

nydar, wiesz dlaczego stosuje się materiały o różnym współczynniku oporu dyfuzyjnego (od wewnątrz te z największym) ? Wiesz dlaczego w moim przypadku (i nie tylko) wełna na elewacji tak znakomicie poprawia warunki wilgotnościowe przegrody (nawet bez zastosowanej paroizolacji od wewnątrz) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian Teliżyn z Rybnika, poznałem go, to jest bardzo łebski facet. To co pisze to całkowita prawda, do której dochodzą teoretycy po wybudowaniu i zamieszkaniu na swoim. Dlatego tak śmieszą mnie te wszystkie skrajne teoryjki ludzi, którzy nie mają pojęcia o rzeczywistości.

Nie będę dodawał, że piszecie Panowie w podobnych duchu ale on na forum nie pisze więc nikt go nie ma jak obsobaczyć.

A mnie może? Ja opisuję praktykę. Więc obsobaczać może tylko pusta czaszka, a tym naprawdę nie ma co się przejmować.

Najlepszym i najtańszym sposobem regulacji temperatury podłogi przy bardzo małych potrzebach ciepła jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, Najtańszym i najlepszym sposobem utrzymania temperatury powietrza latem i zimą - jest klimatyzacja z inwertorem. Najtaniej cwu wychodzi z zasobnika z pompą ciepła. Precyzyjna i energooszczędna wentylacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła.

W praktyce, żadnego z tych tematów się nie obali, choć naprawdę wielu próbowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, wiesz dlaczego stosuje się materiały o różnym współczynniku oporu dyfuzyjnego (od wewnątrz te z największym) ? Wiesz dlaczego w moim przypadku (i nie tylko) wełna na elewacji tak znakomicie poprawia warunki wilgotnościowe przegrody (nawet bez zastosowanej paroizolacji od wewnątrz) ?

 

Myślę ,że wiem . Dla twojej ściany,Sd styropianu to tylko 15m. To tyle co daje opór dla pary wodnej nieruchome powietrze. Malutko.

Nie rozumiem skąd niechęć do paroizolacji ,choćby w postaci farby na ścianach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie może? Ja opisuję praktykę. Więc obsobaczać może tylko pusta czaszka, a tym naprawdę nie ma co się przejmować.

Najlepszym i najtańszym sposobem regulacji temperatury podłogi przy bardzo małych potrzebach ciepła jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, Najtańszym i najlepszym sposobem utrzymania temperatury powietrza latem i zimą - jest klimatyzacja z inwertorem. Najtaniej cwu wychodzi z zasobnika z pompą ciepła. Precyzyjna i energooszczędna wentylacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła.

W praktyce, żadnego z tych tematów się nie obali, choć naprawdę wielu próbowało.

Fakt ciekawy tekst. Dowiedzieć się można ,że GWC to 1500kWh .Dla domu 100m2 jak w temacie na CO potrzeba tyle samo.

Dowiedzieć się też można ,że sterowanie temp. przy kablach w posadzce jest iluzją .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt ciekawy tekst. Dowiedzieć się można ,że GWC to 1500kWh .Dla domu 100m2 jak w temacie na CO potrzeba tyle samo.

Dowiedzieć się też można ,że sterowanie temp. przy kablach w posadzce jest iluzją .

Tylko, że te 1500kWh jest przed rekuperatorem czyli 1350kWh wyleci wyrzutnią. A do kabli stosuję precyzyjne termostaty w pomieszczeniach, nie iluzję. Nie wiem, nie próbowałem iluzją regulować temperatury, nie każdy jest prestidigitatorem, natomiast elektroniczne termostaty działają czarująco!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie może? Ja opisuję praktykę. Więc obsobaczać może tylko pusta czaszka, a tym naprawdę nie ma co się przejmować.

Najlepszym i najtańszym sposobem regulacji temperatury podłogi przy bardzo małych potrzebach ciepła jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, Najtańszym i najlepszym sposobem utrzymania temperatury powietrza latem i zimą - jest klimatyzacja z inwertorem. Najtaniej cwu wychodzi z zasobnika z pompą ciepła. Precyzyjna i energooszczędna wentylacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła.

W praktyce, żadnego z tych tematów się nie obali, choć naprawdę wielu próbowało. http://www.youtube.com/watch?v=PQSMA4vTfBw

To co ty nieuku opisujesz to klasyczny przykład partactwa, niechlujstwa w podejściu do tematu i pobożnych życzeń. Nie chciało się uczyć? To do miotły!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nieźle manipulujesz. Zapomniałeś dodać przy jakich warunkach,cyt.:

 

Przy ilości powietrza 250m3/h (typowa na dom 130-150m2), potrzebujemy ok. 60mb rury, która pozwoli „wyrwać” z gruntu ok. 1500 kwh.

 

Ile stale tutaj wciskasz? Poniżej 100m3/h?

 

I dalej cyt.:

 

Jeśli mamy np. piec gazowy i nasz koszt pozyskania kwh wynosi 20 gr, to zyskujemy 300 zł.

A jak mamy pompę ciepła i koszt kwh wynosi 12 groszy???

 

Proponujesz PPCi do wszystkiego więc po co jeszcze GWC?

 

 

 

Gdzie to wyczytałeś, zacytuj. Bo ja widzę taki cyt.:

 

Bezwład podłogówki powoduje, że nie jest ona sterowalna i dynamiczna tak, jak byśmy chcieli.

 

TB pisze o kablach pod panelami/kaflami a nie w wylewce, nawet czytam, że tego NIE POLECA. A kto poleca jakiś durny masywny fundament i twierdzi, że nim da się świetnie grzać? No i jeszcze chłodzić co już jest kompletną bzdurą.

 

Jak to nazwać co wypisujesz? Kłamstwa? Oszustwa? Manipulacje?

 

Kolega Adrian pisał tylko o zimie. Jest jeszcze lato i chłód pozyskiwany z gruntu .

A GWC po to by w końcu odzyskiwać ciepło ze ścieków i nie wydawać X kPLN na system wentylacji z rekuperacją To powietrze należy zużyć w PC dla COP 4.

 

"Bezwład podłogówki powoduje, że nie jest ona sterowalna i dynamiczna tak, jak byśmy chcieli." ,,sterowanie temp. przy kablach w posadzce jest iluzją ."

Sens ten sam .Kable pod płytkami czy panelami przekazują energię tylko do góry, do posadzki nie.Ciekawe.

 

,,Jak to nazwać co wypisujesz? Kłamstwa? Oszustwa? Manipulacje?"

No właśnie jak to nazwać co uprawiasz z kol.TB? Trafnie to określiłeś jw.

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Udowodnij a nie matacz."

Już zaczynasz tupać:)

Skoro pisze o koszcie energii w kontekście GWC, to pisze o zimie wyłącznie. Chyba,że latem też należy podgrzewać dom dla komfortu 0,1oC.

 

,,Sens ten sam ale nie dla normalnego, myślącego człowieka. A kable pod płytkami i głęboko w wylewce to NIE to samo."

 

Trzeba było wyjaśnić,że TB ma kable z kierunkowym przepływem energii tylko do góry .Trzeba uważać bo jakby tak odwrotnie położył. Oj by było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę dodawał, że piszecie Panowie w podobnych duchu ale on na forum nie pisze więc nikt go nie ma jak obsobaczyć.

 

Czy Ty w tym momencie porównujesz TB do Karbona ?! :eek: (jest na FM i czasami popisuje - clarnet).

 

Myślę ,że wiem . Dla twojej ściany,Sd styropianu to tylko 15m. To tyle co daje opór dla pary wodnej nieruchome powietrze. Malutko.

 

Jak najedziesz na obrazek z tekstem Moisture proofing to pojawi Ci się opis: "Amount of condensate after a condensation period of 60-days during winter and required time for complete drying"

 

Nie rozumiem skąd niechęć do paroizolacji ,choćby w postaci farby na ścianach?

 

E tam zaraz niechęć ;) Będzie farba - chyba nawet ta: http://sklep.nina.com.pl/farby-gruntujce/176-benjamin-moore-260-super-spec-podlkad-paroizolacyjny-378l.html

 

Kolega Adrian pisał tylko o zimie. Jest jeszcze lato i chłód pozyskiwany z gruntu .

 

Zwróciłem mu na to uwagę to zobacz co odpisał (ostatni komentarz pod tym artykułem) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...