Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie... D mi to wyjasnil i przeslal nawet pomiary... jednostka wewn i zewn pobiera prad na ogrzewanie sprezarek i elektronike...

 

A ile elektronika a ile grzałka ? bo w dni/nocy jakie mamy teraz to zapewne grzałka nie pracuje.

 

Inne PC maja znacznei nizsze zuzycie stand by.... zarazem to nastepuje tylko podczes postoju...

W skali roku nie wiem ile kWh z tego wyjdzie... nie sa to jakies ogromne kwoty ;)

 

Ciekawe ile Aquarea 5kW bierze.

 

Wychodzi na to, że jeśli już decydujemy się na pompę ciepła do małego pasywnego domu to należy grzać nią nie tylko CO ale przede wszystkim CWU. W takim układzie nie dojdzie do bezsensownych strat postojowych, bo inwerterowa pompa ciepła i zasobnik 300L z temp. min. 45oC dla 4 osobowej rodziny spowoduje, że będzie pracowała praktycznie non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ile elektronika a ile grzałka ? bo w dni/nocy jakie mamy teraz to zapewne grzałka nie pracuje.

 

 

 

Ciekawe ile Aquarea 5kW bierze.

 

Wychodzi na to, że jeśli już decydujemy się na pompę ciepła do małego pasywnego domu to należy grzać nią nie tylko CO ale przede wszystkim CWU. W takim układzie nie dojdzie do bezsensownych strat postojowych, bo inwerterowa pompa ciepła i zasobnik 300L z temp. min. 45oC dla 4 osobowej rodziny spowoduje, że będzie pracowała praktycznie non stop.

Tylko jak wtedy chłodzić? Wbrew potocznym opiniom, przy braku odprowadzania ciepła przez ściany/fundament do gruntu, to duży problem. Żadne daszki, markizy nie pomogą. Powietrze wokół ma 30st. a wewnątrz sprzęty, ludzie - tylko dokładają.

GWC pomaga jak umarłemu kadzidło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad roku domu na samym prądzie mam nast. szacunkowe zużycia:

2400 - CO (II tar.)

2000 - CWU (II tar.)

1400 - gotowanie

2300 - reszta

Szokujące zużycie na "gotowanie"! I tego nie ma jak "przyciąć" bo gazu z butli nie chcę a jeść trzeba.

Może jakaś PC do gotowania?;)

 

Jaka kuchnia? I jaki ekspres do kawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad roku domu na samym prądzie mam nast. szacunkowe zużycia:

2400 - CO (II tar.)

2000 - CWU (II tar.)

 

Bardzo zbieżne z założeniami. U mnie CO powinno oscylować ok. 1500, CWU ok. 2500. Z tego wynika, że pompę ciepła kupuję do CWU, a CO będzie przy okazji.

 

Może jakaś PC do gotowania?;)

 

Zgłoś się do nydara po ePC ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad roku domu na samym prądzie mam nast. szacunkowe zużycia:

2400 - CO (II tar.)

2000 - CWU (II tar.)

1400 - gotowanie

2300 - reszta

Szokujące zużycie na "gotowanie"! I tego nie ma jak "przyciąć" bo gazu z butli nie chcę a jeść trzeba.

Może jakaś PC do gotowania?;)

 

Jest tylko jeden sposob aby zmniejszyc zuzycie na kazda z tych potrzeb - ogniwa PV :)

 

PC gotowania i reszty nie zalatwi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapytam jeszcze o chłodzenie PC P/W. Wg co niektórych podobno się nie da lub jest mocno niekomfortowe. Ale popatrzmy na to z drugiej strony. Skoro nydar chce grzać dom pasywny posadzką o temp. raptem 23oC, to utrzymywanie tej samej temp. w lecie nie powinno być niekomfortowe. Przy tej temp. nie dojdzie do kondensacji, a przy temp. powietrza 26-28oC w domu, taka temp. posadzki bardzo szybko i sprawnie obniży temp. do tych <25oC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapytam jeszcze o chłodzenie PC P/W. Wg co niektórych podobno się nie da lub jest mocno niekomfortowe. Ale popatrzmy na to z drugiej strony. Skoro nydar chce grzać dom pasywny posadzką o temp. raptem 23oC, to utrzymywanie tej samej temp. w lecie nie powinno być niekomfortowe. Przy tej temp. nie dojdzie do kondensacji, a przy temp. powietrza 26-28oC w domu, taka temp. posadzki bardzo szybko i sprawnie obniży temp. do tych <25oC.
Posadzka nie schłodzi powietrza - jakby tak było, nie działałyby lady chłodnicze w sklepach. To raz. Dwa to odczuwalność. Klimatyzacja odprowadza ogromne ilości wody.

Ja wolę 28 st.C i 40% niż 25 stC i 60%. A najlepiej lubię pełen komfort a nie namiastki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wynika ale nie mam pojęcia jak to kalkulujesz, że przy II taryfie opłaca się inwestycja w PC, rurki itp. itd.

 

kszhu, ja nie przekładam wszystkiego na złotówki, choć nie ukrywam, że celuję w to - http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/informacje-o-programie/.

Ciężko jest uzasadnić inwestycję bez dofinansowania w PC w takim domu jak mój biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne + eksploatacyjne np. 15 lat. Zarówno PC jak i kable wychodzą bardzo podobnie.

Dla mnie niewątpliwą zaletą PC jest możliwość napędzenia jej prądem z PV. W lecie, do zagrzania zasobnika PC potrzebuję 4-5x mniej paneli PV niż ty. A to, że przyszłość należy do systemów PC+PV to chyba każdy jest świadomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakiej podstawie się tak uważa, znowu jakieś pobożne życzenia, ale moja posadzka dopiero po ok. 2 tygodniach, gdy w domu dochodziło i do 28, osiągnęła 25. Nie mówię o miejscach nasłonecznionych bo tam bywało i 30.

 

Źle napisałem. Chodzi mi o to, że utrzymywana temp. posadzki na poziomie 23oC pozwoli utrzymać komfortową temp. powietrza w domu nie przekraczającą 25oC.

A działa to na zasadzie promieniowania o którym piszę TB. Ciepłe powietrze prze do góry, gdzie ogrzewa mi sufit. Sufit wypromieniowuje swą energię w posadzkę, która ją przyjmuje.

 

PV to dobra ale droga rzecz więc rozwiązanie kiepskie. A w lecie to ja zamontuję kolektor glikolowy na grawitacji za ułamek ceny PV i będę miał CWU w nadmiarze, w pozostałym okresie będę tym pomagał bojlerowi. Taniej chyba się nie da.

 

Jeśli przy dofinansowaniu PV i PC zwracają mi się w ciągu 5-8 lat, to powyższe zabiegi nie mają sensu. Zauważ, że mówię o instalacji PV o wielkości produkcji równej rocznemu zapotrzebowaniu domu na energię. W tym auta elektryczne ;)

 

Przyznam szcze, że w takim układzie odzysk ciepła z wody szarej stoi pod znakiem zapytania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"25 przy 70-80% to dopiero masakra"

 

Po pierwsze, 25oC i 80% nierealne do osiągnięcia. Należy zauważyć, że im wyższa temp. w lecie tym niższa wilgotność. Te 70% już prędzej.

Co lepiej mieć wewn. 23oC i 40%, czy 25oC i 70% gdzie na zewnątrz 33 i 45% ? Podpowiem, chodzi o przegrodę z paroizolacją od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytam, teorę można do wszystkiego dorobić, tak jak np. w "chropowatych" rurach są mniejsze opory przepływu a w gładkich większe.

Cieszę się, że nawet u Pana coś w głowie zostaje. Już Pan wie, dlaczego kanały do domowej wentylacji mają taką fakturę od wewnątrz Isocomplus_od_środka.jpg, dlaczego piłka do tenisa stołowego jest gładka a do golfa ma fakturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"25 przy 70-80% to dopiero masakra"

 

Po pierwsze, 25oC i 80% nierealne do osiągnięcia. Należy zauważyć, że im wyższa temp. w lecie tym niższa wilgotność. Te 70% już prędzej.

Co lepiej mieć wewn. 23oC i 40%, czy 25oC i 70% gdzie na zewnątrz 33 i 45% ? Podpowiem, chodzi o przegrodę z paroizolacją od wewnątrz.

To Pan schłodzi powietrze zewnętrzne w upał do 23 bez odprowadzania wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że nawet u Pana coś w głowie zostaje. Już Pan wie, dlaczego kanały do domowej wentylacji mają taką fakturę od wewnątrz [ATTACH=CONFIG]283281[/ATTACH], dlaczego piłka do tenisa stołowego jest gładka a do golfa ma fakturę.
Co za matolstwo. I to pisze "specjalista" od wentylacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu, ja nie przekładam wszystkiego na złotówki, choć nie ukrywam, że celuję w to - http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/informacje-o-programie/.

Ciężko jest uzasadnić inwestycję bez dofinansowania w PC w takim domu jak mój biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne + eksploatacyjne np. 15 lat. Zarówno PC jak i kable wychodzą bardzo podobnie.

Dla mnie niewątpliwą zaletą PC jest możliwość napędzenia jej prądem z PV. W lecie, do zagrzania zasobnika PC potrzebuję 4-5x mniej paneli PV niż ty. A to, że przyszłość należy do systemów PC+PV to chyba każdy jest świadomy.

 

Czy ktoś z forumowiczów dostał już dotację na pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te dofinansowanie to masz już dograne czy na razie tylko wstępnie rozeznane?

 

Czekam, aż bedzie dostępne dla klientów indywidualnych. Póki co wybierają banki do realizacji tego dofinansowania. Pod koniec roku mają opublikować listę. W Świdnicy natomiast mam polskiecentrumsolarne.pl, które zrealizuje mi tą inwestycję.

 

Co do szarej wody, to jeśli tylko masz odpowiedni spadek to za drobną kasę zapakowałbym tę rurkę fi200 z odpływem chociaż. Niech będzie, zechcesz to kiedyś dorobisz wężownicę.

 

Jak już robić to w całości. Później nie ma sensu czegokolwiek dorabiać. Mimo tego chyba jednak zrobię, tak dla sprawdzenia efektu. Stracić na tym na pewno nie stracę.

 

 

Nie wydaje mnie się;)

Gdyby tak było to co jest celem? Tylko komfort? No to kable, bojler i święty spokój.

Jak nie kasa i nie komfort to zostaje... hobby?;)

 

Ty widzisz tylko czarne i białe. A jest coś takiego jak rozwiązanie optymalne, czyli pogodzenie komfortu jaki oczekuję z kwotą jaką mogę na niego wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...