Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ja sprawdziłem w praktyce. Pompy ciepła do ogrzewania hydraulicznego nie nadają się do domów izolowanych. Zużywają więcej kWh niż kable.

 

Wrzuce kamyczek do tego ogrodka:)

 

Moja pompa obiegowa w piecu gazowym bierze 100W.

 

W porzedne mrozy jak sie odpali to i pochodzi (czy raczej chodzila) dlugo, bardzo dlugo, spokojnie polowe doby, czyli zzarlo 1,2 kWh pradu!!!

 

W tym czasie zuzylo iles tam m3 gazu, tylko ten prad dostarczony do obecnie posiadanej klimy dalby w efekcie ponad 3.5 kWh energi cieplnej, a nie energii kinetycznej do przepchania wody w rurkach.

 

Jak to sie ma do faktu, iz do dzis na dogrzewanie klima zuzylem jakies 20kWh?

 

Przeciez jakbym gonil podlogowke to tyle pradu zjadla by sama pompka...

 

P.S. Dzisiaj tak grzeje slonce ze by sie przydalo schlodzic a nie grzac, jest 26 stopni w salonie i tak zostawimy, do rana nie spadnie ponizej 24 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

;) Siedze na zapleczu i nadzoruje te wiadra z kablami...

A w reszte upycham COP...

 

A zdarzalo sie i z S pisac... ;)

A gdzie byłeś jak ja bylem, urlop ci dał? Od razu aby nie było sprostuję, tam nie ma zaplecza, chyba, że cały ten sklep to jedno zaplecze.

Ale kanapkę jak na miejsce pracy masz wygodną, takich mebelków dzisiaj się nie spotyka, choć niedane było mi na niej usiąść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I różni się bardzo. Zmiany jej temp. obserwuję w dniach jak nie tygodniach, zmiany temp. powietrza w pomieszczeniu w godzinach (dzisiaj rano dom i posadzka 22~23, teraz w domu już 25 a będzie do wieczora spokojnie 27, posadzka nie zmieni się w ogóle).

 

Zauważ drobną różnię. Ty piszesz o sytuacji gdzie temp. pow> temp. posadzki .( przy okazji,pisałeś ,że masz komfortową temp. 23oC a tu 27?)

Ja mówię o sytuacji gdy temp.pow< temp.posadzki.

To tylko potwierdza moje przypuszczenia ,że nie bardzo rozumiesz problemu.Swoją drogą dziwne ,że nie można pojąć jak działa ogrzewanie podłogowe,bo przecież fundament grzewczy to nic innego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuce kamyczek do tego ogrodka:)

 

Moja pompa obiegowa w piecu gazowym bierze 100W.

 

W porzedne mrozy jak sie odpali to i pochodzi (czy raczej chodzila) dlugo, bardzo dlugo, spokojnie polowe doby, czyli zzarlo 1,2 kWh pradu!!!

 

W tym czasie zuzylo iles tam m3 gazu, tylko ten prad dostarczony do obecnie posiadanej klimy dalby w efekcie ponad 3.5 kWh energi cieplnej, a nie energii kinetycznej do przepchania wody w rurkach.

 

Jak to sie ma do faktu, iz do dzis na dogrzewanie klima zuzylem jakies 20kWh?

 

Przeciez jakbym gonil podlogowke to tyle pradu zjadla by sama pompka...

 

P.S. Dzisiaj tak grzeje slonce ze by sie przydalo schlodzic a nie grzac, jest 26 stopni w salonie i tak zostawimy, do rana nie spadnie ponizej 24 :)

 

Tej różnicy pomiędzy pośrednim a bezpośrednim ogrzewaniem nie wszyscy chcą zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno malutkie aaaleee nie ocieplona kamienica ciepło chłonie całymi powierzchniami ścian,ciekawe ile tego ciepła pochłonie ściana z 30cm. styro,że o posadzce nie wspomnę,no chyba że ciepło które TB ucieka do gruntu w zimie będzie latem grzać posadzkę u ciebie;)

 

Mówimy o okresie zimowym .Z punktu widzenia fizyki procesu, najkorzystniej jest gdy grzeje posadzka. A,że przy okazji to masa 200ton ,to wymaga 1-2 pętli grzewczych w domu energooszczędnym-pasywnym (koszt inst.CO robi się śmiesznie niski) .Dla takiej masy zmiany dobowe temp.na zewnątrz( w dzień około zera,w nocy -10oC) nie są żadnym problemem.

Toć to nic innego jak przykład frontu atmosferycznego latem w kamienicy.A o tym,że tak jest ,wiedzą wszyscy mieszkający kiedyś,czy obecnie w domach murowanych,blokach czy kamienicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A,że przy okazji to masa 200ton
200 ton no to świetna okazja, bo ja mam pod chatą płytę 138m2 gr.20cm.i to jest ok.70 ton znaczy się mam płytę 3x za cienką.Trza by było dorzucić jeszcze 50 m3 betonu :)
to wymaga 1-2 pętli grzewczych w domu energooszczędnym-pasywnym (koszt inst.CO robi się śmiesznie niski)
A liczyłeś ile KW trzeba żeby te 200 ton ruszyć jedną czy dwoma pętlami sezon grzewczy zaczynamy w kwietniu;) u mnie na teraz temp. góry płyty (czujnik jest na płycie pod 30 cm.celulozy) 25cm. od brzegu 14,7st.C i przez ostatnie dwa tygodnie waha się od 13,3 st.C- 15,4. Natomiast czujnik umieszczony na tym samym poziomie,ale 3,5m. w głąb domu od dwóch tygodni nawet nie drgnie 15,3st.C nie grzeje jeszcze temp. w domu w dzień 22-25st.jest słoneczko nad ranem najmniej było 21,2

Toć to nic innego jak przykład frontu atmosferycznego latem w kamienicy.A o tym,że tak jest ,wiedzą wszyscy mieszkający kiedyś,czy obecnie w domach murowanych,blokach czy kamienicach.

Czy to ma być odpowiedź na mój post w którym napisałem:

Jedno malutkie aaaleee nie ocieplona kamienica ciepło chłonie całymi powierzchniami ścian,ciekawe ile tego ciepła pochłonie ściana z 30cm. styro,że o posadzce nie wspomnę,no chyba że ciepło które TB ucieka do gruntu w zimie będzie latem grzać posadzkę u ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa obiegowa w piecu gazowym bierze 100W.

 

W porzedne mrozy jak sie odpali to i pochodzi (czy raczej chodzila) dlugo, bardzo dlugo, spokojnie polowe doby, czyli zzarlo 1,2 kWh pradu!!!

 

O "mojej" pompce piszą: Min: 21 W at 10l/min / Max: 135 W at 53,8l/min. Ciekawe jaką wartość biorą do wyliczania COP.

Ale mniejsza o to. I tak mam zamiar pędzić podłogówkę, tylko wtedy kiedy grzeję, a grzać mam zamiar jedynie popołudniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o okresie zimowym .Z punktu widzenia fizyki procesu, najkorzystniej jest gdy grzeje posadzka. A,że przy okazji to masa 200ton ,to wymaga 1-2 pętli grzewczych w domu energooszczędnym-pasywnym (koszt inst.CO robi się śmiesznie niski) .Dla takiej masy zmiany dobowe temp.na zewnątrz( w dzień około zera,w nocy -10oC) nie są żadnym problemem.

Toć to nic innego jak przykład frontu atmosferycznego latem w kamienicy.A o tym,że tak jest ,wiedzą wszyscy mieszkający kiedyś,czy obecnie w domach murowanych,blokach czy kamienicach.

 

nydar, w takim układzie koszty pompki będą wyższe niż ciepło które wtłoczysz. COP wyjdzie 0,7 jak u TB ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, w takim układzie koszty pompki będą wyższe niż ciepło które wtłoczysz. COP wyjdzie 0,7 jak u TB ;)

 

I ty to Brutusie piszesz?

Masz źródło ciepła i wtłaczasz w fundament grzewczy kWh przez 2-4h. Pompka pracuje też 2-4h . Czym mniejsza moc źródła tym dłużej .Czym większa ,tym krócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 ton no to świetna okazja, bo ja mam pod chatą płytę 138m2 gr.20cm.i to jest ok.70 ton znaczy się mam płytę 3x za cienką.Trza by było dorzucić jeszcze 50 m3 betonu :) A liczyłeś ile KW trzeba żeby te 200 ton ruszyć jedną czy dwoma pętlami sezon grzewczy zaczynamy w kwietniu;) u mnie na teraz temp. góry płyty (czujnik jest na płycie pod 30 cm.celulozy) 25cm. od brzegu 14,7st.C i przez ostatnie dwa tygodnie waha się od 13,3 st.C- 15,4. Natomiast czujnik umieszczony na tym samym poziomie,ale 3,5m. w głąb domu od dwóch tygodni nawet nie drgnie 15,3st.C nie grzeje jeszcze temp. w domu w dzień 22-25st.jest słoneczko nad ranem najmniej było 21,2

 

Czy to ma być odpowiedź na mój post w którym napisałem:

Jedno malutkie aaaleee nie ocieplona kamienica ciepło chłonie całymi powierzchniami ścian,ciekawe ile tego ciepła pochłonie ściana z 30cm. styro,że o posadzce nie wspomnę,no chyba że ciepło które TB ucieka do gruntu w zimie będzie latem grzać posadzkę u ciebie

 

200ton suchego piachu ruszyć o 1oC to nędzne niecałe 50kWh. PC z COP 4 to nie problem . Z drugiej strony 50kWh dla domu energooszczędnego -pasywnego to w łagodną zimę 1-2 dni komfortu.

Masa akumulacyjna jest między izolacją a domem .Po co piszesz o temp.pod izolacją?

Na pewno rozumiesz ideę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczyłem na przykładzie ile wynosi bezwładność zwykłej posadzki, nie dotarło. Ty pokazujesz, że to mogą być miesiące jak kable/rurki głęboko i masa wielka ale też nie dotrze. Dlatego nie licz na jakiekolwiek inne odpowiedzi niż wymijające delikatnie mówiąc. Ten typ już tak ma.

 

I to jest odpowiedź na to ,że sezon grzewczy zaczynamy w kwietniu.

Fakt. Ty już tak masz. Nie dociera .Trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200ton suchego piachu ruszyć o 1oC to nędzne niecałe 50kWh. PC z COP 4 to nie problem . Z drugiej strony 50kWh dla domu energooszczędnego -pasywnego to w łagodną zimę 1-2 dni komfortu.
Tych kWh może być trochę więcej (ok. 60), ale i tak efekt jest taki, że można pełną mocą pompy ciepła, np. 6kW ładować masę akumulacyjną w czasie, gdy mamy tanią energię (nocna taryfa), bez pogorszenia komfortu.

W sytuacji, gdy następnego dnia mamy spore zyski bytowe i słoneczne, posadzka po prostu przestanie oddawać ciepło. To zaleta tego rozwiązania - samoregulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy wiedzą, że jednym marnym obwodem nie da się równomiernie rozgrzać takiej masy więc nici z grzania.

Z równomiernością rozgrzania rzeczywiście może być problem. Maksymalna odległość między rurkami powinna być zbliżona do grubości warstwy akumulacyjnej. Przy 70cm warstwy akumulacyjnej mogłoby to być ok. 1 m.

Nie warto jednak tak oszczędzać (rurki są stosunkowo tanie), bo odbędzie się to kosztem zmniejszenia COP pompy ciepła.

Przy pompie ciepła proponowałbym odległości rurek nie większe niż 30cm.

Dla domu o powierzchni posadzki 100 m2 wystarczy ok. 330 mb rur. Ze względu na opory przepływu podzieliłbym to na 4-5 pętli po 70-80mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych kWh może być trochę więcej (ok. 60), ale i tak efekt jest taki, że można pełną mocą pompy ciepła, np. 6kW ładować masę akumulacyjną w czasie, gdy mamy tanią energię (nocna taryfa), bez pogorszenia komfortu.

W sytuacji, gdy następnego dnia mamy spore zyski bytowe i słoneczne, posadzka po prostu przestanie oddawać ciepło. To zaleta tego rozwiązania - samoregulacja.

 

Cieszę się,ze rozumiesz tą ideę. :D

Nadmiar ciepła o ile w domu jak w temacie może nastąpić, może być w dwojaki sposób zniwelowane.

Pierwszy to proste przewodzenie ścian w dół, drugie to promieniowanie sufitu do posadzki.

Obydwa mało efektywne,więc perfekcyjna ochrona od słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, w takim układzie koszty pompki będą wyższe niż ciepło które wtłoczysz. COP wyjdzie 0,7 jak u TB ;)
Jeżeli chodziło Ci o koszty energii do pompki obiegowej, to zauważ, że praktycznie cała dostarczona do niej energia zamienia się na ciepło, ze sprawnością bliską 100%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z równomiernością rozgrzania rzeczywiście może być problem. Maksymalna odległość między rurkami powinna być zbliżona do grubości warstwy akumulacyjnej. Przy 70cm warstwy akumulacyjnej mogłoby to być ok. 1 m.

Nie warto jednak tak oszczędzać (rurki są stosunkowo tanie), bo odbędzie się to kosztem zmniejszenia COP pompy ciepła.

Przy pompie ciepła proponowałbym odległości rurek nie większe niż 30cm.

Dla domu o powierzchni posadzki 100 m2 wystarczy ok. 330 mb rur. Ze względu na opory przepływu podzieliłbym to na 4-5 pętli po 70-80mb.

 

Mam jakieś tam doświadczenie z pochłanianiem ciepła przez suchy piach . To nie jest tak ,że na 100m2 potrzeba 330mb. Na tej powierzchni 100mb zdaje egzamin. Nie mamy doświadczenia w rozprowadzaniu ciepła w tak grubej warstwie,więc kierujemy się typowymi rozwiązaniami w cienkich posadzkach.

W realu ,dla bezpieczeństwa i poznania zasad i funkcjonalności i tak dałbym x 2-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ty to Brutusie piszesz?

Masz źródło ciepła i wtłaczasz w fundament grzewczy kWh przez 2-4h. Pompka pracuje też 2-4h .

 

Tak, Cezarze !

OK, takie rozwiązanie jest dobre, ale wymaga potężnej mocy aby te 200ton ruszyć.

 

Czym mniejsza moc źródła tym dłużej .Czym większa ,tym krócej.

 

Pisałeś, że wtłaczasz moc grzewczą 10W/m2. W takim przypadku im dłużej tym więcej energii pójdzie na pompkę niż ciepła które wtłoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...