Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie tylko na dwa tygodnie ale i na pół dnia. Rano chłodniej, po południu cieplej. I tak przez 5 dni w tygodniu. Cała zima. To jest oszczędność a nie grzanie non stop. W lekkim, ciepłym domu z XXI wieku a nie średniowiecznym Malborku.

 

No to masz dom jaki masz. To niczyja wina. U mnie rano wyłączone ,to pod wieczór zmiana temp. nie wyczuwalna przez termometr. No ale to przy [pogodzie

 

+/- 0oC.

Kszhu .Nie obarczaj świata za swoje niepowodzenia. To były twoje wybory i twoja wiedza na temat choćby GWC pod domem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, tak, piszemy teraz o kablach i sterowaniu temp. a nie o głupich fundamentach grzewczych:D

Kontynuuj, dobrze, że chociaż udajesz, że niby wiesz o co chodzi:D

 

Kszhuniu.Halo. Jak jest z tą pompką? Odpowiesz czy jak zwykle zwiejesz?

 

Nie jest prawdą ,że FG są głupie .One skończyły szkoły i są ,,mundre"

 

Jak ja lubię jak ty tupiesz. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienia ciecz położenie.

Statek kosmiczny w trakcie lądowania na Ziemię zmienia położenie. Dlaczego więc jego ścianki nagrzewają się do wysokiej temperatury? Dlatego, że występuje tarcie ścianek o atmosferę, w wyniku czego wydziela się ciepło. Podobnie jest z wodą w rurkach, lecz nie ta skala wartości.

PS. To co nie widać (nie da się wyczuć) nie znaczy że nie ma.

Może to Cię przekona, że HenoK ma rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym problem chłopaki,że kszhuniu ma zawsze rację a na zadane pytanie nie odpowie,bo ...... nie ma pojęcia lub ma zawsze rację.On tak ma.( jedynak czy co?)

Nie wiem czy warto wierzyć takiemu specjaliście w teorie izolacji od wewnątrz? Po doświadczeniach z jego wiedzą,bym się kilka razy zastanowił.

 

Tak prywatnie ,to gość ugrywa jakiś durnowaty interesik na łamach forum .

Nawet mu idzie .Znaczy w ośmieszaniu się:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem że wodociągi swoimi zespołami pompowymi tłoczą tony wody do mieszkań a to przecież przedsiębiorstwo ogrzewania miasta!:D
Ten przykład byłby trafiony, gdybyś miał kotłownię w piwnicy, a instalację grzewczą wykonał jako jednoprzewodową - pobierałbyś wodę ze zbiornika, podgrzewał ją pompował do grzejników, a po ochłodzeniu wylewał do kanalizacji.

Wtedy rzeczywiście Twoja pompka wykonywałaby pracę mechaniczną, która zamieniona na energię potencjalną i kinetyczną wody byłaby tracona bezpowrotnie.

Skoro jednak masz układ zamknięty, to suma energii potencjalnej w nim jest równa zero (to co włożysz w podniesienie cieczy, np. na poddasze, odzyskujesz, gdy ta ciecz wraca z powrotem do pompki), podobnie jest z energią kinetyczną - po wyłączeniu pompki bardzo szybko spada ona do zera, w całości zamieniając się (poprzez tarcie) w ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym jeszcze dodal straty na przesyle mocy biernej jak kiepski silnik indukcyjny, czyli tez pojdzie w cieplo, ale już poza domem..

 

kszu jak henok tak gada po wypiciu to trzeba mu dolewac te napoje.. wyskokowe..

 

Energia mechaniczna dostarczona do p.o. przez silnik przekazywana jest za pośrednictwem wirnika do strumienia cieczy, powodując przyrost jej ciśnienia (energii potencjalnej) i prędkości (energii kinetycznej). Przyrost energii cieczy następuje tylko w wirniku pompy obiegowej, jako jedynym elemencie przekazującym energię.

 

odswiez sobie zasady dynamiki Newtona ;> Energia pot. ciesnienia idzie w kin. ruchu (i ciutke cieplna sprezania), a ruch hamowany jest przez tarcie, potrzeba wytworzyc nowe cisnienie, zeby byl nowy ruch, zeby bylo na to ciagle tarcie.. suma sumarum wiekszosc idzie w cieplo..

 

Zmienia ciecz położenie. Coś dzisiaj masz słaby dzień... a silnik w lokomotywie to też do grzania?

 

Do wykonania pracy na rozpedzenie od 0 do jakiejs predkosci. Potem hamowanie – mocne tarcie – duzo ciepla. Gdybys mial KERS w lokomotywie 100% sprawny to bys odzyskal energie i ja wykorzystal w 100% sprawnym silniku el. na ponowne rozpedzenie. I tak do usranej smierci.. pardon.. Poza tym do tarcia na torach (malego) i oporow powietrza (wiekszych), itp, czyli wlasciwie masz racje.. silnik w lokomotywie jest do grzania :) No chyba, ze jedziesz z Warszawy do Zakopanego – to bedziesz mial do wykonania prace wspiac sie cos kolo 600m do 1000m :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku, czy dalej uważa Pan, że można rurki przy pompie ciepła umieszcza się a podłodze?
Panie Tomaszu, coś się Panu język plącze ...

Rurki można umieścić w podłodze, ścianach, w suficie. Ogrzewanie podłogowe (w domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania) jest uznawane za najbardziej komfortowe.

Ogrzewanie sufitowe wymaga znacznie wyższych parametrów (dla tej samej mocy grzewczej), dlatego przy pompie ciepła jest mało ekonomiczne.

Ogrzewanie ścienne stosuje się przeważnie wtedy, gdy brakuje miejsca na rurki w podłodze (np. w łazienkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre z tą pompką. Takie to proste a nikt wcześniej tego "drobiazgu" nie zauważył. Brawo HenoK! Trochę już żartując zróbmy ogrzewanie wodne z dużymi oporami przepływu i wieeeelką pompą. Będzie się samogrzało. :) Jeszcze tylko rury diamentowe, by takie tarcie wytrzymały. :)
Coś podobnego wykorzystuje się w pompie kawitacyjnej : http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/cieplo/pk.html .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia wygody,kosztów i fizyki ,podłoga wydaje się najtrafniejszym rozwiązaniem . W suficie nie za bardzo,bo kol.kszhu udowodnił iż to bez sensu .Mimo,że jest mało wiarygodny to jednak w tym akurat z nim się zgadzam.
Zdecydowanie się z Panem zgadzam w 100%

Podłoga jest najlepszym rozwiązaniem jako powierzchnia do odgrzewania. Lecz moje pytanie dotyczyło nie tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, coś się Panu język plącze ...

Rurki można umieścić w podłodze, ścianach, w suficie. Ogrzewanie podłogowe (w domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania) jest uznawane za najbardziej komfortowe.

Ogrzewanie sufitowe wymaga znacznie wyższych parametrów (dla tej samej mocy grzewczej), dlatego przy pompie ciepła jest mało ekonomiczne.

Ogrzewanie ścienne stosuje się przeważnie wtedy, gdy brakuje miejsca na rurki w podłodze (np. w łazienkach).

Widzi Pan, tu wracamy do wiedzy... Nigdzie nie pisałem o ogrzewaniu sufitowym a o rurkach w syficie. Ciepły sufit podczerwienią ogrzewa powierzchnię podłogi, a ta jak przy rurkach w podłodze jest dla nas i powietrza grzejnikiem. (tu nie ma różnicy)

Nie ma Pan racji, że rurki grzejące podłogę z sufitu, wymagają wyższych parametrów niż te zalane z kilku czy kilkunastu centymetrowym betonie. Jest wręcz odwrotnie! Mało tego, przy podłogach wykończonych drewnem czy wykładziną, różnica na korzyść parametrów jest dla rurek w suficie jeszcze korzystniejsza.

No i na koniec najważniejsze. Parametry rurek w podłodze przy chłodzeniu ( a pompa została wymyślona do chłodzenia) są już całkiem do niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pompka jest w osłonie termicznej budynku (w pomieszczeniach ogrzewanych), to jest to bliskie 100% (bliskie, bo niewielka część energii elektrycznej zamienia się w fale radiowe).

 

OK, ale ja mówiłem o pompce do cyrkulacji. Po co mi jej ciepło w okresie letnim ?

 

Czy na pewno masz to samo ? Nie rozpatrujmy może temperatur zewnętrznych -20 st. C.

Powiedzmy, że przy temperaturze zewnętrznej 0 st. C, pochmurnej pogodzie (zero zysków słonecznych) przez tydzień nie będzie energii elektrycznej. W wariancie nydara temperatura w domu spadnie o jakieś 2 st. C, ile to będzie u Ciebie ?

 

Nie rozpatrujemy takich skrajnych przypadków. Jeśli nie będzie energii elektrycznej w domu przez tydzień, to przecież nie będziesz w nim siedział.

 

Co do fundamentu grzewczego nydara to rozważmy jakiś normalny scenariusz, który zdarza się bardzo często. Niech to będzie tydzień z temperaturami ok. 0oC i ze dwa-trzy dni słoneczne. nydar utrzymuje swój fundament w stałej temp. 23-24oC. Ja planuję ogrzewać tylko popołudniu. nydar ma zatem większe straty nocą i do południa, ma większe straty do gruntu, i przyjmuje mniej zysków słonecznych ode mnie. Ja zaczynam ogrzewać dopiero na ok. 2 godziny przed powrotem do domu, czyli dopiero ok. godz. 14:00-15:00 i wyłączam ogrzewanie ok. 21:00-22:00. Do 14:00 łapię zyski słoneczne, które powodują że mogę znacznie opóźnić lub w ogóle nie włączać ogrzewania. Kolejną zaletą jest to, że pompa ciepła załącza się w ciągu dnia, gdzie temp. powietrza na zewnątrz potrafi być nawet do 10oC wyższa od temp. w nocy. Nie muszę też przegrzewać domu w nocy (przegrzewanie to podniesienie temp. powyżej ustalonej).

Do czego mi zatem ten fundament grzewczy ?

 

Nie wiem czy warto wierzyć takiemu specjaliście w teorie izolacji od wewnątrz? Po doświadczeniach z jego wiedzą,bym się kilka razy zastanowił.

 

Oj tam, oj tam. ;)

 

Dobre z tą pompką. Takie to proste a nikt wcześniej tego "drobiazgu" nie zauważył. Brawo HenoK! Trochę już żartując zróbmy ogrzewanie wodne z dużymi oporami przepływu i wieeeelką pompą. Będzie się samogrzało. :) Jeszcze tylko rury diamentowe, by takie tarcie wytrzymały. :)

 

Dobre.

kszhu, uważaj, żebyś w studni wody nie zagotował stosując pompkę o mocy 1kW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...