Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Sciana Trombe'a to nie akumulator.

 

 

... a bardziej finezyjne rozwiązanie to Ściana Trombe'a.

 

 

Być może mogłem użyć innego synonimu, np. wytwornym :)

 

Ps. I zasada działania opiera się na akumulacji.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

SG1.jpg jest odpowiedź, osiągnięcie stanu bez grzejnego jest możliwe.

w 20-25 tonach drewna jest dość energii aby przez 20 dni dostarczać 6 wat mocy na 1m2 pomieszczeń.

Napieram na standard samogrzejny ponieważ mam trochę gałęzi, drzewa do zagospodarowania, czasem na grzyby się idzie ..

dwa trzy sucharki się przyniesie ... koszty zero ... nie jest to rozwiązanie do epicentrum miasta.

Dla masy domów na wsi tak ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy grunt jest wysadzinowy czy nie, zależy od jego składu a nie wilgoci. W wilgotnym piachu wilgoć też zamarza ale nie "wysadza" bo ma miejsce na rozprężanie się. Nawet dla tych co mało wiedzą a tylko szperają po sieci jest trochę informacji, np.: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CEsQFjAF&url=http%3A%2F%2Fkarnet.up.wroc.pl%2F~kajewski%2Fdydaktyka%2Fmechgrun%2Fmroz.ppt&ei=Sg5GVNjvNtDOaNG-gdgJ&usg=AFQjCNHH11SMM4JpJE9xJMoFITmOWj-wZQ&sig2=RyvJGRBlZMDW6UkGztBAsw&bvm=bv.77880786,d.d2s&cad=rjt czy http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private/szrensk/1544.pdf

 

Z tego wynika, że mam grunt tzw. małowysadzinowy z elementami niewysadzinowego ;)

Poza tym ławę fundamentową mam wysoką na 40cm, do tego 40cm wysokość ściany fundamentowej i już mam osiągnięta granicę strefy przemarzania dla mojego rejonu (0,8m). No i jeszcze ten proszek od pigeona, który w ogóle nie podciąga kapilarnie.

 

Czekam jednak na "dzieło";)

 

A ja się zastanawiam jaki jest sens w budowaniu takiego domu ? Wykładając ciężkie pieniądze na super ciepłe przegrody zaoszczędzi jedynie kwotę zakupu pompy ciepła powietrze - powietrze, czyli jakieś 2tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano słyszałem w lokalnym radio o budowie domu plusenergetycznego gdzieś w Świętokrzyskiem. Otóż budowa miała trwać 3 miesiące, ale niestety trwa już 20 i końca nie widać. Wypowiedzi osób odpowiedzialnych sprowadzają się do tego, że jest to laboratorium, koncepcja, słuszny zamysł, ale wykonanie rozbija się o rzeczywistość, a często o Polską rzeczywistość.

Ciekawe co na to TB i jego fantastyczne domy z początku lat 90-tych. Gdzie on w ogóle jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano słyszałem w lokalnym radio o budowie domu plusenergetycznego gdzieś w Świętokrzyskiem. Otóż budowa miała trwać 3 miesiące, ale niestety trwa już 20 i końca nie widać. Wypowiedzi osób odpowiedzialnych sprowadzają się do tego, że jest to laboratorium, koncepcja, słuszny zamysł, ale wykonanie rozbija się o rzeczywistość, a często o Polską rzeczywistość.

Ciekawe co na to TB i jego fantastyczne domy z początku lat 90-tych. Gdzie on w ogóle jest?

 

http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/inwestycje/budowa-domu-autonomicznego-z-duzym-opoznieniem-i-mnostwem-problemow - to jest ten słynny dom dr Dudy ! :D

 

EDIT: W nawiązaniu do wypowiedzi kszhu o hobby, to dla dr Dudy ten dom to jak skok na bungee :D

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z taką baterią PV na dachu to nie ma co się dziwić. A ile netto bez OZE? Czy te 7 to netto?

 

Pisze NF7 a dokładniej: "Precyzyjnie rzecz ujmując w ADD zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wynosi 7[kWh/(m2*a)]. Zapłacić trzeba za energię końcową, to jest trochę więcej, jako że energia końcowa to energia użytkowa podzielona przez ηHtot – całkowitą sprawność systemu – która w przypadku ADD wynosi ηHtot >0,95.

 

Instalacje solarne w wersji prosumenckiej ADD obniżają do zera koszty energii. W wersji ekonomicznej łączne koszty ogrzewania i ciepłej wody nie powinny przekroczyć 5[zł/(m2*a)]."

 

EDIT: jedyne co mi się podoba to pomysł na własny stawik jako drugi etap oczyszczania; ale nie przy domu pod salonowym oknem to wąchać (sic!) tylko gdzieś na skraju działki, skąd wiatry nie nawiewają na dom bo nawet czysty staw nie zawsze pachnie różami;)

 

Wbrew pozorom to to tanie nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam stawik czy co? Bo ja stawik wykopałem za kilkadziesiąt zł (kilka dziabnięć koparki), na wiosnę pójdzie do niego folia za drugie tyle i co więcej? No chyba, że dłuższa rura z osadnika ale z drugiej strony nie ma pakietów rozsączających.

 

Mówię o tym stawie dr Dudy przed tarasem. Zobacz jakie tam fundamenty wylewają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu tak straty będą zawsze, pisząc z tego obecnego domu, to przy stracie koło 400 W/K to przy 15 st strata jest większa niż u mnie przy -30a

a maszyny stop, tylko pyknięcie z wieczora na ciepłą wodę. Miło jak ten stan będzie przy możliwie najniższej temperaturze ... czyli -30 akurat do tego miejsca

to prawie granica mrozu, choć pewnie do -32 by dobiło... za to niżej spokojnie parę jeszcze st mniej może być... różnica była w 2012 roku 4-6 st ...

 

Budynek z założenia ma zjadać szarą wodę i zyski bytowe ... a słoneczne to jest gratis który może być i nie musi do pełni szczęścia, to właśnie jest różnica w stosunku do standardu pasywnego. Tam głównie zjada się zyski ze słońca i mgli się oczęta że to u nas przejdzie...

Liczenie strumieni zysków arbitralnie to też nie jest dobre... 3,5 wata mocy na 1m2 ślicznie, tylko że to nie jest stałe i dokładne.

Przy takich izolacjach nie można sobie grać w totka.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/inwestycje/budowa-domu-autonomicznego-z-duzym-opoznieniem-i-mnostwem-problemow - to jest ten słynny dom dr Dudy ! :D

 

EDIT: W nawiązaniu do wypowiedzi kszhu o hobby, to dla dr Dudy ten dom to jak skok na bungee :D

Obiecuję, że i dr Duda będzie budował tanio komfortowe domy Ep 40. To jest przewaga doświadczenia i praktyki nad teorią. Już był już widział, już się przekonał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie do poczytania dla tych co uprawiają czarnowidztwo w kwestii cen energii: http://www.wnp.pl/wiadomosci/236612.html oraz http://www.wnp.pl/wiadomosci/236616.html - będzie dobrze bo wbrew pozorom mało jest durni, którzy chcieliby podcinać gałąź, na której siedzą.

 

"W raporcie zapisano także, że od 2015 r. wiele elektrowni planuje wyłączenia jednostek wytwórczych. Oznaczać to może przerwy w dostawach energii, szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych lub w przypadkach wzrostu zapotrzebowania na energię w obiektach położonych daleko od elektrowni. - dalej sądzisz, że ogrzewanie kablami jest najlepszym rozwiązaniem ? Okazać się może, że wtedy, gdy ich potrzeba jest największa, czyli przy temp. -15oC i niżej to zabraknie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co na to TB i jego fantastyczne domy z początku lat 90-tych. Gdzie on w ogóle jest?
Jestem, tylko nie będę wdawał się w pyskówki. Panowie i tak zdaje się, muszą przekonać się na własnej skórze:

ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny (pośredni) system ogrzewania.

W domach izolowanych, najbardziej komfortowe i najtańsze w eksploatacji są kable i termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W raporcie zapisano także, że od 2015 r. wiele elektrowni planuje wyłączenia jednostek wytwórczych. Oznaczać to może przerwy w dostawach energii, szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych lub w przypadkach wzrostu zapotrzebowania na energię w obiektach położonych daleko od elektrowni. - dalej sądzisz, że ogrzewanie kablami jest najlepszym rozwiązaniem ? Okazać się może, że wtedy, gdy ich potrzeba jest największa, czyli przy temp. -15oC i niżej to zabraknie prądu.
Pompa ciepła pobiera 350W - więc autonomiczne zasilanie do niej z akumulatorów zasilanych pv czy małego agregatu, nie jest problemem . Taki 500W agregacik zasili awaryjnie pompę, ledy i wentylację 15W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że mam grunt tzw. małowysadzinowy z elementami niewysadzinowego ;)

Poza tym ławę fundamentową mam wysoką na 40cm, do tego 40cm wysokość ściany fundamentowej i już mam osiągnięta granicę strefy przemarzania dla mojego rejonu (0,8m). No i jeszcze ten proszek od pigeona, który w ogóle nie podciąga kapilarnie...

Czyli masz normalne fundamenty. :) Na głębokość przemarzania. Grunt o niczym nie przesądza. decydująca jest ilość wody. Wysadziny lodowe powstaną nawet w żwirze o ile wody będzie wystarczająco dużo. Drogi są zawsze robione ze skutecznym odwodnieniem, mimo, że tam również stosuje się warstwy niepodciągające. To jest to niebezpieczeństwo płytkiego fundamentu. Oprócz warstw niepodciągających wody trzeba jeszcze zapewnić jej odpływ o ile jest szansa, że się ona pod fundamentem pojawi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję, że i dr Duda będzie budował tanio komfortowe domy Ep 40. To jest przewaga doświadczenia i praktyki nad teorią. Już był już widział, już się przekonał.

 

Ale to doświadczenie zaowocowało kwotą 1.200.000 zł za niedokończony dom 144m2 + garaż.

 

A domy o EP 40 budowane są już od dawna - żadna mecyja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz normalne fundamenty. :) Na głębokość przemarzania. Grunt o niczym nie przesądza. decydująca jest ilość wody. Wysadziny lodowe powstaną nawet w żwirze o ile wody będzie wystarczająco dużo. Drogi są zawsze robione ze skutecznym odwodnieniem, mimo, że tam również stosuje się warstwy niepodciągające. To jest to niebezpieczeństwo płytkiego fundamentu. Oprócz warstw niepodciągających wody trzeba jeszcze zapewnić jej odpływ o ile jest szansa, że się ona pod fundamentem pojawi.

 

czyli trzeba zmodyfikować koncepcję kszhu i całkowicie wywalić ściany fundamentowe, bo nie są potrzebne. Wystarczy sama ława, która w moim przypadku ma wymiar 40cm x 40cm. Izolację podłogi wtedy pakujemy między ławy.

 

kszhu, odpalaj v2 koncepcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak prądu to nie tylko brak ogrzewania, który dla domów jak w temacie przez pewien czas nie będzie problemem. Bez prądu nie ma nawet wody, przynajmniej w moim mieście, bo wież ciśnień już nie ma i wszystko leci na pompach a MPWiK nie stosuje zasilania awaryjnego bo to horrendalne koszty. Ale tam gdzie zdarzają się wyłączenia to zastanowiłbym się nad back-up'em (bikominek, gazownik, generator itp.). Nie widzę problemów.

 

Ale właśnie przez takich jak Ty tego prądu nie będzie ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest zawarte w koncepcji;)

Jeśli budowa, którą planuję w rodzinie, będzie się odbywać na działce jak moja, a jest na to szansa, to ławy zostaną wylane ok. -20cm pod trawnikiem.

 

Rysunek na pierwszej stronie tego nie uwzględnia.

Jest jeden szkopół - mostek na brzegu posadzki, ponieważ ława zawsze będzie szersza od ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...