Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie do Pana Tomasza B

 

Za niedługo chciałbym wybudowac swój własny dom. Przeglądając forum bez trudno można znależć zarysy Pana "jedynej słusznej" koncepcji budowy domu.

O ile rekuperator jak najbardziej na +. To nie przekonuje mnie teoria ocieplenia ścian od wewnątrz 30++ (50 :) ) cm wełny. Rozumiem że jest to wg Pana wymagane z powodu "ogromnego" mostka jakim jest styk sciany zewnętrznej z fundamentem (tutaj oczywiście pojawia się słowo klucz "stały odbiornik ciepła). Rozumiem że w "Pana" podejściu wełną ocieplamy soczyście również strop od góry i od dołu oraz ściany wewnętrzene tak żęby uniknąć tutaj mostków termicznych (koszty tego ocieplenia są oczywiście ogromne - no ale wg Pana się opłaca - więc nie wnikam :) ). Chciałbym natomiast przeanalizować problem "stałego odbiornik ciepła" jakim staje się wg Pana fundament (z o zgroz przyklejonym od zewnątrz styropianem). Nie jestem ekspertem i oczywiście zgodzę się że grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze - wszak to NIERUCHOME powietrze jest jednym z najlepszych znanych izolatorów. Nieprzypadkiem jednak chciałbym podkreślić rolę jego "unieruchomienia" gdyż hulający wiatr omiatający zimą nasz dom bynajmniej izolatorem nie jest, a grunt pod domem (co by o nim nie mówić) raczej się nie porusza.

Tutaj pojawia się problem który nie daje mi spokoju mając przykładowy "prosty dom" - powierzchnia "mostka" przy fundamencie = 40mb * 0,25m (szerokość ściany ) = 10 m2 - powierzchnia okien ok 40 m2.

Nie chciałbym już nawet brać pod uwagę "przyklejonego" do fundamentu styropianu bo wg Pana nie ma on znaczenia, lub wykonania fundamentu z keramzytu. Wychodzi mi coś takiego:

Założyć trzeba że nie mamy bezpośredniego kontaktu z betonem z fundamentu i nasze ciepło ucieka de facto przez ściane wykonana z betonu komórkowego 24 cm U=0,5 W/m2K (lub z "zimniejszego" pustaka ceramicznego U ok 1 W/m2K) oznacza w praktyce że mamy "tak jakby" jedno dodatkowe (duże bo duże) okno "do gruntu") - chyba nawet superwypaśne okna nie mają U mniejszego od 0,5 (z tego co wiem to zazwyczaj ok 0,8-1). I teraz chciałby mi Pan powiedzieć że więcej ciepła ucieknie zimną przez takie "okno" do nieruchomego gruntu (o temp wyższej niż powietrze) niż przez okna które są omiatane lodowatym powietrzem ???

Prowadzi to u mnie do wniosku iż nie warto wykładać kilkanastu tysięcy zł więcej na ocieplenie skoro i tak największe mostki jakie będą w moim domu będą związane z drzwiami i oknami.

 

Rozumiem że pewnie popełniam gdzieś logiczny błąd w moim rozumowanie - bardzo więc prosze o wyjaśnienie.

 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS: Nie chce dyskutować o "niepotrzebnym" ogrzewanie ścian i betonu na podłodze bo akurat uważam akumulacje za coś "fajnego" a strat ciepła przecież na tym nie ma - rozumiem że więcej potrzeba na rozruch ale przecież ciepło zostaje "w rodzinie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jedno zero za dużo, ale to chyba specjalnie Pan się raczył pomylić?

 

EP = 40kWh/m2 rok , czyli około 13kWh/m2/rok EK dla grzejących tylko elektrycznością z sieci, lub około 200kWh/m2/rok dla np. kotła na pellet, lub około 120kWh/m2/rok dla grzejacych PCi.

 

dopisałem:

 

EP jest tylko wyznacznikiem dla zużycia paliwa nieodnawialnego, dla danego domu, zasilanego danym paliwem.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EP = 40kWh/m2 rok , czyli około 13kWh/m2/rok EK dla grzejących tylko elektrycznością z sieci, lub około 200kWh/m2/rok dla np. kotła na pellet, lub około 120kWh/m2/rok dla grzejacych PCi.

 

dopisałem:

 

EP jest tylko wyznacznikiem dla zużycia paliwa nieodnawialnego, dla danego domu, zasilanego danym paliwem.

Może zapomniał Pan, że w domach izolowanych nie da się zamontować centralnego. Skąd więc pośrednie systemy się pojawiły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że mój post zaginął na poprzedniej stronie dlatego proszę jeszcze raz Pana Tomasza o ustosunkowanie się do treści w poście: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6644530&viewfull=1#post6644530

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Pana Tomasza B

 

Za niedługo chciałbym wybudowac swój własny dom. Przeglądając forum bez trudno można znależć zarysy Pana "jedynej słusznej" koncepcji budowy domu.

O ile rekuperator jak najbardziej na +. To nie przekonuje mnie teoria ocieplenia ścian od wewnątrz 30++ (50 :) ) cm wełny. Rozumiem że jest to wg Pana wymagane z powodu "ogromnego" mostka jakim jest styk sciany zewnętrznej z fundamentem (tutaj oczywiście pojawia się słowo klucz "stały odbiornik ciepła). Rozumiem że w "Pana" podejściu wełną ocieplamy soczyście również strop od góry i od dołu oraz ściany wewnętrzene tak żęby uniknąć tutaj mostków termicznych (koszty tego ocieplenia są oczywiście ogromne - no ale wg Pana się opłaca - więc nie wnikam :) ). Chciałbym natomiast przeanalizować problem "stałego odbiornik ciepła" jakim staje się wg Pana fundament (z o zgroz przyklejonym od zewnątrz styropianem). Nie jestem ekspertem i oczywiście zgodzę się że grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze - wszak to NIERUCHOME powietrze jest jednym z najlepszych znanych izolatorów. Nieprzypadkiem jednak chciałbym podkreślić rolę jego "unieruchomienia" gdyż hulający wiatr omiatający zimą nasz dom bynajmniej izolatorem nie jest, a grunt pod domem (co by o nim nie mówić) raczej się nie porusza.

Tutaj pojawia się problem który nie daje mi spokoju mając przykładowy "prosty dom" - powierzchnia "mostka" przy fundamencie = 40mb * 0,25m (szerokość ściany ) = 10 m2 - powierzchnia okien ok 40 m2.

Nie chciałbym już nawet brać pod uwagę "przyklejonego" do fundamentu styropianu bo wg Pana nie ma on znaczenia, lub wykonania fundamentu z keramzytu. Wychodzi mi coś takiego:

Założyć trzeba że nie mamy bezpośredniego kontaktu z betonem z fundamentu i nasze ciepło ucieka de facto przez ściane wykonana z betonu komórkowego 24 cm U=0,5 W/m2K (lub z "zimniejszego" pustaka ceramicznego U ok 1 W/m2K) oznacza w praktyce że mamy "tak jakby" jedno dodatkowe (duże bo duże) okno "do gruntu") - chyba nawet superwypaśne okna nie mają U mniejszego od 0,5 (z tego co wiem to zazwyczaj ok 0,8-1). I teraz chciałby mi Pan powiedzieć że więcej ciepła ucieknie zimną przez takie "okno" do nieruchomego gruntu (o temp wyższej niż powietrze) niż przez okna które są omiatane lodowatym powietrzem ???

Prowadzi to u mnie do wniosku iż nie warto wykładać kilkanastu tysięcy zł więcej na ocieplenie skoro i tak największe mostki jakie będą w moim domu będą związane z drzwiami i oknami.

 

Rozumiem że pewnie popełniam gdzieś logiczny błąd w moim rozumowanie - bardzo więc prosze o wyjaśnienie.

 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS: Nie chce dyskutować o "niepotrzebnym" ogrzewanie ścian i betonu na podłodze bo akurat uważam akumulacje za coś "fajnego" a strat ciepła przecież na tym nie ma - rozumiem że więcej potrzeba na rozruch ale przecież ciepło zostaje "w rodzinie" :)

O jakich domach Pan raczy pisać? Jakie górne zużycie Pan zakłada?

Dużo tekstu i jakbym słyszał moją pierwszą żonę, mówiła za siebie i za mnie.

 

Ps.

Za niedługo chciałbym wybudowac swój własny dom. Przeglądając forum bez trudno można znależć zarysy Pana "jedynej słusznej" koncepcji budowy domu.

Szkoda, że Pan nie czytał. Piszę o jedynie słusznej koncepcji instalacji !!!! Do domów zaizolowanych tak, że bez OZE i pomp ciepła - zużyją 15kWh/m2.

TO JEST RÓŻNICA.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A choćby po to, żeby zdali sobie sprawę z tego co piszą.
Po co Pan mąci? Tu naprawdę są ludzie bez doświadczenia. Jeszcze ktoś Panu uwierzy.

Jest jeden Pan co się uparł i będzie w domu 110m2 zaizolowanym na 10kWh/m2 będzie robił ogrzewanie gazowe. Idzie Pan o zakład, że zużyje ponad 4 x więcej kWh niż wynika z praktyki i obliczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co poniektórzy - na pewno.

Zwłaszcza tacy, co mierzą izolacyjność domu wyznacznikiem EP

Nie interesuje mnie izolacyjność domu, a dom izolowany. W domach izolowanych, które wyposażam DSC04252.jpg montuje się wyłącznie ogrzewanie i chłodzenie elektryczne, więc przy zużyciu na te cele, plus cwu 13kWh można napisać, że w dzisiejszej nomenklaturze jest to Ep 40.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13kWh można napisać, że w dzisiejszej nomenklaturze jest to Ep 40.

 

To nie jest prawdą, bo EP może być niższe.

 

dopisałem:

 

Fachowiec posługuje się wskaźnikiem EU , bo tylko on (EU) mówi o "stanie" budynku.

 

Przy czym ogrzewając CWU dla 4 osób bezpośrednio energią elektryczną, w budynku do 150m2 , nie da się z tego zrobić EU (ani EK) = 13kWh/m2/rok. Nie da się.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu miałem nadzieję że tej długości tekst nie jest dla Pana problem. A bycie Pana żoną na szczęście mi nie grozi...

Tak czy owak zgrabnie się Pan wykręcił z odpowiedzi natomiast odpowiadam precyzyjnie:

 

O jakich domach racze pisać ?

 

Mówię o sytuacji w której potencjalny inwestor chce zdecydować się na projekt domu i ma do wyboru ocieplenie standardowe - styropian/wełna na zewnątrz murów, lub (lubi pan to słowo :) ) izolacje od wewnątrz - i właśnie o sensie tworzenia domów izolowanych chciałem porozmawiać.

Tak więc precyzyjniej:

- domy nowo budowane - izolowane/ocieplane - jak kto chce

- górne zużycie - tutaj oczywiście musi się pojawić kompromis pomiędzy kosztem inwestycji i jej czasem zwrotu - więc generalnie chodzi o to żęby zużywać jak najmniej jak najmniejszym kosztem

 

 

Jeżeli chodzi o "jedyną słuszną koncepcje" to ja właśnie odnoszę się do izolowania oraz stosowanie niecentralnego ogrzewania (oczywiście nie wpisuje się to w dyskusje którą prowadzą państwo w ostatnich postach za co przepraszam)

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... i wyszło kolejne szydło z worka drobnego kłamczuszka. A taka była paplanina o cudownej podłodze grzejąco-chłodzącej, która miała odbierać natychmiast a tu taki zonk! Szybko zmieniasz zdanie - człowiek chorągiewka?;)

 

Nadal nic nie rozumiesz a z danych jakie przedstawiasz nie wyciągasz wniosków.

 

Sam piszesz,że na posadzce 6-8cm z kaflami nieoświetlonymi słońcem masz 22oC. Te same kafle oświetlone słońcem to 23oC. .

Tymczasem kapota powieszona na krześle w słonecznym oknie ma przeszło 30oC.

To,że twoje kafle mają 23oC jest dowodem na to,że odbiera natychmiast i gromadzi.

Kapota odbiera natychmiast i oddaje.

To naprawdę nie jest trudne do zrozumienia.

Dałeś ,nieświadomie zresztą, dowód na duży sens fundamentu grzewczego ,który w sezonie letnim doskonale spełni funkcję pasywnej klimy .

Dzięki za wsparcie tej koncepcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Jaki jest morał twojej wypowiedzi ?

 

Jeśli podważasz sens izolowania od wewnątrz to poczytaj wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223881-B%C4%99dzie-ma%C5%82y-ekonomiczny-i-tanio-koncepcja albo link w stopce do projektu takiego domu który się buduje.

 

Co do strat do gruntu to zasymuluj sobie różnice w tym programie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223881-B%C4%99dzie-ma%C5%82y-ekonomiczny-i-tanio-koncepcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli trzeba zmodyfikować koncepcję kszhu i całkowicie wywalić ściany fundamentowe, bo nie są potrzebne. Wystarczy sama ława, która w moim przypadku ma wymiar 40cm x 40cm. Izolację podłogi wtedy pakujemy między ławy.

 

kszhu, odpalaj v2 koncepcji ;)

Teoretycznie wystarczy sama ława. :) Woda jednak nie ma prawa pojawić się tuż pod nią. Trzeba traktować ją jak płytę. Odwodnienie obwodowe, jeżeli będzie skuteczne załatwi sprawę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...