Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tylko ten "wskaźnik" (EU) określa, w zasadzie bez przekłamań, "energożerność" budynku - bez względu na rodzaj paliwa jakim jest ogrzewany i bez sprawności zastosowanych urządzeń grzewczych. To jest cała prawda o budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teoretycznie wystarczy sama ława. :) Woda jednak nie ma prawa pojawić się tuż pod nią. Trzeba traktować ją jak płytę. Odwodnienie obwodowe, jeżeli będzie skuteczne załatwi sprawę.

 

Mam jeszcze szanse tak zrobić :) Właśnie mam problem w tym, że zalewając ławę w gruncie muszę wyjść ścianą fundamentową na wysokość 40cm. A skoro ława ma 40cm x 40cm, to mogę szalować i zastąpić ścianę fundamentową ławą. Izolację 40cm styro do środka i po sprawie. Taniej się nie da :)

 

Ale z tego co kojarzę, to nawet na gruntach niewysadzinowych obowiązuje jakaś minimalna głębokość posadowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten "wskaźnik" (EU) określa, w zasadzie bez przekłamań, "energożerność" budynku - bez względu na rodzaj paliwa jakim jest ogrzewany i bez sprawności zastosowanych urządzeń grzewczych. To jest cała prawda o budynku.

 

Ale żadnemu fachowcowi to nie potrzebne. Jedynie inwestorowi, żeby potrafił sobie policzyć ile szacunkowo zapłaci za ogrzewanie.

Na podsatwie Eu nie dobierzesz żadnego źródła ciepła. No może jedynie TB "dobierze" Ci kable :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest morał twojej wypowiedzi ?

 

Jeśli podważasz sens izolowania od wewnątrz to poczytaj wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223881-B%C4%99dzie-ma%C5%82y-ekonomiczny-i-tanio-koncepcja albo link w stopce do projektu takiego domu który się buduje.

 

:) To, że taki dom budujesz nie zmienia faktu, że izolowanie od wewnątrz jest, w budynku murowanym problematyczne. Ty zdecydowałeś się na kompromis, choć, myślę coraz lepiej widać, że tak rewolucyjnie tanie to nie będzie. Ma za to ta koncepcja wady takie jak choćby akustyka czy rozwiązania techniczne stropu czy ścian. Tak patrząc na to co będziesz budował coraz bardziej dochodzę do przekonania, że dużo lepszym rozwiązaniem takiego bardzo taniego domu byłaby propozycja Brzęczkowskiego czyli dom Pop-up. Z zewnątrz licówka z cegły by nic w nocy nie wlazło, konstrukcja całości prosta i lekka, budowa szybka, na upartego postawiłby to na bloczkach betonowych. Jeżeli komuś taka namiastka wystarczy to czemu nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz bardziej dochodzę do przekonania, że dużo lepszym rozwiązaniem takiego bardzo taniego domu byłaby propozycja Brzęczkowskiego czyli dom Pop-up.

 

Dom latający.

 

Ale z tego co kojarzę, to nawet na gruntach niewysadzinowych obowiązuje jakaś minimalna głębokość posadowienia.

 

50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) To, że taki dom budujesz nie zmienia faktu, że izolowanie od wewnątrz jest, w budynku murowanym problematyczne. Ty zdecydowałeś się na kompromis, choć, myślę coraz lepiej widać, że tak rewolucyjnie tanie to nie będzie. Ma za to ta koncepcja wady takie jak choćby akustyka czy rozwiązania techniczne stropu czy ścian. Tak patrząc na to co będziesz budował coraz bardziej dochodzę do przekonania, że dużo lepszym rozwiązaniem takiego bardzo taniego domu byłaby propozycja Brzęczkowskiego czyli dom Pop-up. Z zewnątrz licówka z cegły by nic w nocy nie wlazło, konstrukcja całości prosta i lekka, budowa szybka, na upartego postawiłby to na bloczkach betonowych. Jeżeli komuś taka namiastka wystarczy to czemu nie.

 

To buduj. Porównamy ;)

 

Co do kolegi Eyck, to napisałem to na przekór, bo wpadł tutaj i od razu na TB wskakuje. Tak naprawdę nie wiem o co mu chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) To, że taki dom budujesz nie zmienia faktu, że izolowanie od wewnątrz jest, w budynku murowanym problematyczne. Ty zdecydowałeś się na kompromis, choć, myślę coraz lepiej widać, że tak rewolucyjnie tanie to nie będzie.

 

A tak poważnie to co masz konkretnego na myśli ? Co się zmieniło, coś wyczytałeś, policzyłeś ?

 

Ma za to ta koncepcja wady takie jak choćby akustyka czy rozwiązania techniczne stropu czy ścian.

 

Daj konkrety. Mam szansę się jeszcze wycofać. Dopiero kręcą mi zbrojenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To buduj. Porównamy ;)

 

Co do kolegi Eyck, to napisałem to na przekór, bo wpadł tutaj i od razu na TB wskakuje. Tak naprawdę nie wiem o co mu chodzi.

Chce pogadać :) Obejrzymy znów te wszystkie wesołe obrazki. Ja najbardziej lubię ten "projekt" domu z ekoarchitekci czy jakoś tak. Taki malutki, że nic nie widać ale jest. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważnie to co masz konkretnego na myśli ? Co się zmieniło, coś wyczytałeś, policzyłeś ?

 

 

 

Daj konkrety. Mam szansę się jeszcze wycofać. Dopiero kręcą mi zbrojenie :)

Koncepcja jest do zrealizowania. Dom będzie ciepły, będzie trwały i stosunkowo niedrogi ale nie koniecznie łatwy w wykonaniu. Myślę, że praktyka zweryfikuje i zmieni sporo z tej koncepcji. Mam nadzieję, że nie na tyle, by trzeba ją porzucić. Mam wątpliwości i to poważne co do izolacji akustycznej między pomieszczeniami jak i do otoczenia. Nie podoba mi się te łączenie ścian wewnętrznych do zewnętrznych za pomocą jakichś łączników długości 30(?) cm. To ma być sztywne mocowanie? Nie wiem jak z wykończeniem ścian wewnętrznych ze styro. Siatka + klej na paroizolacji? GK bez stelażu? Dolny pas wiązarów więźby z przyklejonym EPS? Jakieś wieszaki? Płyty gipsowe kręcone do czego? Stelaż? Ciężkie dosyć ściany działowe bez fundamentów? Niby wylewka zbrojona ale na EPS i to grubym bardzo. Nie będzie to pracowało? Takie drobiazgi ale same wątpliwości i kompletny brak podobnych doświadczeń. Jak ma być pasywnie i tanio to lepiej zrobić dom "latający".

 

Pomysłodawca sprytnie pozostawił borykanie się ze szczegółowymi rozwiązaniami innym. Ja bym sie na taki eksperyment jednak nie zdecydował. jeszcze raz. To nie oznacza, że nie wybudujesz takiego domu. Może to jednak okazać się dużo trudniejsze a i efekt nie będzie do końca zadowalający.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja jest do zrealizowania. Dom będzie ciepły, będzie trwały i stosunkowo niedrogi ale nie koniecznie łatwy w wykonaniu. Myślę, że praktyka zweryfikuje i zmieni sporo z tej koncepcji. Mam nadzieję, że nie na tyle, by trzeba ją porzucić. Mam wątpliwości i to poważne co do izolacji akustycznej między pomieszczeniami jak i do otoczenia. Nie podoba mi się te łączenie ścian wewnętrznych do zewnętrznych za pomocą jakichś łączników długości 30(?) cm. To ma być sztywne mocowanie? Nie wiem jak z wykończeniem ścian wewnętrznych ze styro. Siatka + klej na paroizolacji? GK bez stelażu? Dolny pas wiązarów więźby z przyklejonym EPS? Jakieś wieszaki? Płyty gipsowe kręcone do czego? Stelaż? Ciężkie dosyć ściany działowe bez fundamentów? Niby wylewka zbrojona ale na EPS i to grubym bardzo. Nie będzie to pracowało? Takie drobiazgi ale same wątpliwości i kompletny brak podobnych doświadczeń. Jak ma być pasywnie i tanio to lepiej zrobić dom "latający".

 

odpowiedziałem w innym wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223881-B%C4%99dzie-ma%C5%82y-ekonomiczny-i-tanio-koncepcja&p=6644770&viewfull=1#post6644770

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Jaki jest powód,że tylko styropian . Styropian w ścianie ,nawet szkieletowej między słupkami ( Pan Nitka zawału dostanie), styropian w więźbie dachowej.

 

Kto tak robi ?

 

Jaki jest powód,że nikt tu nie proponuje wełny mineralnej ? Czy dom jak w temacie i wełna mineralna wzajemnie się wykluczają?

 

bo wymaga budowania stelaży.

 

,,Pomysłodawca sprytnie pozostawił borykanie się ze szczegółowymi rozwiązaniami innym."

 

Powiedzmy,że propagator-propagatorzy znanej ale odradzanej technologii.

Też to zauważyłeś?:D

 

A co jest nie tak z tymi szczegółami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem i czytałem zachwyty nad styropianowcem ze styropianem między słupkami i więźbą.

Widuję domy z wełną na elewacji bez stelaży klejone i kręcone na zagłębione kołki.

A szczegóły.cóż. Poznasz je pewnie, podzielisz się nimi i następnym będzie łatwiej.

 

Na przykład kołki z tworzywa łączące ściany działowe z nośnymi . W innym temacie forumowy kolega jest wyzywany , bo promuje plastiki do osadzania okien . Ty chcesz powierzyć sztywność konstrukcji domu takiemu rozwiązaniu. Nie sądzisz,że to jest ryzykowne? Jednak na styku ściana działowa -nośna ,przy tradycyjnym łączeniu cegieł na zakład ,tworzysz monolit o dużym przekroju . U ciebie będzie przekrój x szt. plastikowych kołków.Jak to będzie montowane? W zaprawie? Nie wcisną się przy dużym naporze wiatru? Ciekawe co na to konstruktor ? Opinię o paroszczelności takiej konstrukcji już znasz,więc nie będę powtarzał .

Piszę to tylko po to byś przemyślał to dziesiątki razy zamiast raz żałować ,bo to nie jest błąd do poprawienia za kilkaset PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał perm chcę pogadać. I tak naprawdę to czytam forum już ładny kawałek czasu - tylko z zasady się nigdy nie wypowiadałem. A jako że w 3/4 wątków o budowie pojawia się Pan Tomasz B pisząc praktycznie to samo to w końcu sam chciałem zadać mu nurtujące mnie w tej kwestii (izolacja) pytania. I bynajmniej nie chcę na niego wskakiwać

 

Upraszczając (choć wole odwołać się do mojego pierwszego posta bo tam wyjaśniam lepiej moje wątpliwości):

Podważam sens drogiego izolowania domu od wewnątrz zyskując jedynie brakiem mostka przy fundamencie i brakiem akumulacji ścian (co ja uważam osobiście za zaletę). W kontekście tego że dom i tak posiada mostki w postaci okien i drzwi (nie wspominając że czasem te drzwi trzeba otworzyć !! :p ) które na mój chłopski rozum są dużo większe od mostka do gruntu (niestety link do "programu" w którym miałem to policzyć jest zły :/ ) i próbowałem sie tutaj odwołać do prostej fizyki o której tak często wspomina Pan Tomasz (bo o fizyce budowli to ja niestety nie mam pojęcia :)

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...