Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Czytałem to oczywiście ale to nie rozwiewa moich wątpliwości. Nie będę się upierał przy klejeniu EPS i płyt GK i trwałości takiego rozwiązania, bo nie mam takich doświadczeń. Moje wątpliwości budzi generalnie łączenie materiałów "sztywnych" z takimi pracującymi. Płyty gipsowe przykleisz na grubej warstwie EPS. To nie jest stabilne podłoże. Odkształcenie, z jakiegokolwiek powodu podłoża o 0,5 cm o co nietrudno lub też mniejsze ale systematyczne odkształcenia dadzą w efekcie pękanie na stykach. Ściany z silki tym zablokowane będą sobie "jeździć". Pękanie będzie niegroźne ale widoczne. Z podłogą podobnie. Jaką masz gwarancję, że 40 cm EPS nie ugnie się z różnych przyczyn o te 0,5 cm? Co się będzie działo z tynkiem i farbą na działówkach? Na styku ze stropem? Ścianki robione z cegieł czy silikatów zaleca się stawiać na fundamentach nie bez przyczyny. Nie stawia się ich na 5 cm styro plus wylewka, nie mówiąc o 40 cm. Akustyka to jednak problem do rozwiązania ale czy to będzie tanie wątpię. Widzisz jak to wygląda, same wątpliwości. Będziesz musiał sobie z tym poradzić a w ostateczności znaleźć rozwiązania zastępcze. Eksperymentujesz. Lepiej to robić za cudze pieniądze albo, jak pomysłodawca znaleźć kogoś kto zrobi to za nas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tyle, że to akurat kapota i cała reszta przejmuje i oddaje przegrzewając powietrze bo jakoś nie mam pustostanu i na kafle mało co świeci.

Ty jednak nadal nie rozumiesz od czego następuje wzrost temp. pomieszczenia oraz tego, że żadne kafle czy inna "cudowna podłoga grzewczo-chłodząca" tego NIE ODBIERA od powietrza:D

 

Nie od powietrza . Od słonka. Słonko przekazuje energię elementom wnętrza a od tych sprintujących przegrzewa powietrze.

Należy tak zbudować dom by sprinterzy byli poza zasięgiem słońca . Słońce może operować tylko na długodystansowcach- masywnych ścianach grubej posadzce

Tobie zostaje tylko wydać kasę na klimatyzację a mogłeś pasywnie . Cóż .Wybory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz jak się przegrzewa chałupa to się pod Wrocławiem mówi ,, ja to robię celowo dla sprawdzenia pewnych teorii i możliwości ".

Czy ciebie pogięło? Toż Ala z warzywnego wie co się dzieje w jej sklepiku jak słońce w okno świeci.

Co też ludzie nie wymyślą by usprawiedliwić swoją ignorancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar - twoje panele produkują ciepło? Pewnie na nich zarabiasz, a kasa starcza na ten szemrany brykiet.

 

A tak już bez jajec. Jeśli mamy duże zyski słoneczne, to wywiewane powietrze jest ciepłe. Co, gdyby zrobić jakąś masę akumulacyjną w układzie wentylacji - na przykład ze 200kg żelastwa lub wody. Taka masa pozwoli przenieść na później kilka kilowatogodzin, co już jest dobrym osiągnięciem. Trzeba by tylko powiększyć wymiennik, tylko nie wiem jeszcze jak. Co o tym sądzicie?

 

Nie no wymiękam:) każdy chyba marzy aby w tanim i komfortowym domu mieć z 200 kg żelastwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie napisałeś sam odpowiedź dla czego nie ma moich zdjęć z budowy,wnętrz itd.

 

ps. Dowiedz się ile kosztuje posadzka żywiczna a potem pitol o bieda więziennej posadzce betonowej . A czy to ładne,funkcjonalne? Mojej rodzinie się podoba. Tobie nie musi.

 

No na dzisiaj koniec. Jak zwykle wycieczki osobiste i nic merytorycznego . Idę kosić trawnik :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia co ich nie ma i nie będzie to mnie tak obchodzą jak ten dom co go nie ma i nie będzie ale akurat pisałem o braku przejmowani zysków przez cud-podłogę lecz oczywiście nie zrozumiałeś. Weź się za język ojczysty (dlaczego pisze się razem) a jak coś ogarniesz to za czytanie ze zrozumieniem.

 

 

 

A co mnie obchodzi przemysłowa posadzka jak ja w domu nie chcę jej za darmo?

 

 

 

To na tym blokowisku pod kodem 85-638 nawet ciecia od koszenia nie macie?:D

 

No widzisz pada i koszenie diabli wzięli . Ot i dyskusja z tobą .Nie widziałeś a za darmo nie chcesz. Pusty buc z waści .Co mam ci odpowiedzieć, że twojej też za darmo bym nie wziął? Potem przejdziemy na obrażanie rodziny? Wypomnimy sobie Mamusie? Puknij ty się w ten pusty łeb. Albo pisz na temat albo won do psychiatry.

 

A dla czego pisze się razem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to oczywiście ale to nie rozwiewa moich wątpliwości. Nie będę się upierał przy klejeniu EPS i płyt GK i trwałości takiego rozwiązania, bo nie mam takich doświadczeń. Moje wątpliwości budzi generalnie łączenie materiałów "sztywnych" z takimi pracującymi. Płyty gipsowe przykleisz na grubej warstwie EPS. To nie jest stabilne podłoże. Odkształcenie, z jakiegokolwiek powodu podłoża o 0,5 cm o co nietrudno lub też mniejsze ale systematyczne odkształcenia dadzą w efekcie pękanie na stykach.

 

Ale dlaczego uważasz, że styro będzie pracować ? Od czego ? I dlaczego sądzisz, że płyta kręcona do stelażu jest bardziej stabilna ? Mam w mieszkaniu jedną ze ścian z płyty gk (jedna warrstwa) i nic mi nie pęka mimo, że aż tak stabilne to to nie jest. Czuć że pod naciskiem lekko się poddaje. Czemu płyta klejona płaszczyznowo do styro ma poddawać się bardziej ? Zauważ, że przy klejeniu do styro masz praktycznie podporę w każdym miejscu.

 

Z podłogą podobnie. Jaką masz gwarancję, że 40 cm EPS nie ugnie się z różnych przyczyn o te 0,5 cm? Co się będzie działo z tynkiem i farbą na działówkach? Na styku ze stropem? Ścianki robione z cegieł czy silikatów zaleca się stawiać na fundamentach nie bez przyczyny. Nie stawia się ich na 5 cm styro plus wylewka, nie mówiąc o 40 cm. Akustyka to jednak problem do rozwiązania ale czy to będzie tanie wątpię. Widzisz jak to wygląda, same wątpliwości. Będziesz musiał sobie z tym poradzić a w ostateczności znaleźć rozwiązania zastępcze. Eksperymentujesz. Lepiej to robić za cudze pieniądze albo, jak pomysłodawca znaleźć kogoś kto zrobi to za nas.

 

Spokojnie, z tą akustyką to troszkę naciągane, bo przecież budują się domy z bloczków styropianowych za ciężkie pieniądze i nikt tam nie narzeka. Wiem, że wyszukuje się każdego elementu, żeby podważyć słuszność koncepcji, ale to jest mały argument.

 

Co do osiadania .. hmmm ... jeśli będą działówki z gk to też coś tam osiądzie. Poprawię, pomaluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład kołki z tworzywa łączące ściany działowe z nośnymi . W innym temacie forumowy kolega jest wyzywany , bo promuje plastiki do osadzania okien . Ty chcesz powierzyć sztywność konstrukcji domu takiemu rozwiązaniu. Nie sądzisz,że to jest ryzykowne?

 

Zmartwię Cię, mam te kotwy i mam plan je wykorzystać. To, że jadą po tym człowieku, to tylko dlatego, że głupoty gada. A, że stworzył przy okazji ciekawy produkt. No cóż, każdemu może się zdarzyć ;)

 

Jednak na styku ściana działowa -nośna ,przy tradycyjnym łączeniu cegieł na zakład ,tworzysz monolit o dużym przekroju . U ciebie będzie przekrój x szt. plastikowych kołków.Jak to będzie montowane? W zaprawie? Nie wcisną się przy dużym naporze wiatru? Ciekawe co na to konstruktor ?

 

Ty serio piszesz ?

 

Piszę to tylko po to byś przemyślał to dziesiątki razy zamiast raz żałować ,bo to nie jest błąd do poprawienia za kilkaset PLN.

 

Ludzie popełniają większe głupoty - jak na przykład ściany jednowarstwowe z BK 48cm i jakoś żyją :) Staram się rozsądnie podchodzić do tematu i nie widzę tak dużych zagrożeń jak ty je przedstawiasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu miałem nadzieję że tej długości tekst nie jest dla Pana problem. A bycie Pana żoną na szczęście mi nie grozi...

Tak czy owak zgrabnie się Pan wykręcił z odpowiedzi natomiast odpowiadam precyzyjnie

Nie było to moim zamiarem ( wykręcanie się), tylko wolę konkretne pytania.

 

O jakich domach racze pisać ?
Zapytałem, dlatego, że robię od 25 lat instalacje do domów izolowanych. Izolowanie związane jest z ekonomią, Definicję domu izolowanego ułożył w 1990 prof Krzysztof Żmijewski - ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

 

Mówię o sytuacji w której potencjalny inwestor chce zdecydować się na projekt domu i ma do wyboru ocieplenie standardowe - styropian/wełna na zewnątrz murów, lub (lubi pan to słowo :) ) izolacje od wewnątrz - i właśnie o sensie tworzenia domów izolowanych chciałem porozmawiać.
Z fizyki budowli o współczynniku przenikania ciepła czyli o izolowaniu.

I]1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.[/i

Jak Pan widzi, izolacja termiczna to termos. Nie ma mostków.

Nie ma więc znaczenia dla strat ciepła, czy będzie na zewnątrz, wewnątrz czy po środku knauf.jpg

W PN 13370 i podręcznikach jest taki przekrój WP_20140531_001.jpg Jeżeli ma Pan tak ( prawidłowo ) położoną izolację

Tu zdjęcie ze targów w Szwecji fundament izol.jpg TO MOŻE PAN "POCIĄGNĄĆ" IZOLACJĘ NA ZEWNĄTRZ.

Ja tylko protestuje, by nie nazywać izolowaniem - czegoś takiegoto nie jest izolacja.jpg

Tak więc precyzyjniej:

- domy nowo budowane - izolowane/ocieplane - jak kto chce

- górne zużycie - tutaj oczywiście musi się pojawić kompromis pomiędzy kosztem inwestycji i jej czasem zwrotu - więc generalnie chodzi o to żęby zużywać jak najmniej jak najmniejszym kosztem

A jeżeli, by się Pan przekonał na własne oczy, na własnej skórze, że dom zaizolowany na poziomie do 20 kWh /m2 ( bez OZE i pomp ciepła ) jest najtańszy w inwestycji? Że sensowne zaaplikowanie izolacji bez mostków i od gruntu minimum tyle co w dachu, oraz nie robienie centralnego ogrzewania, obniży koszty inwestycji, poprawi komfort i zmieści się Pan w ze zużyciem jak w temacie . Np j-j ma izolację na zewnątrz, ale zamkniętą z tą w podłodze przez czarne szkło piankowe. Wg mnie taniej by Mu wyszła płyta fundamentowa.

 

Jeżeli chodzi o "jedyną słuszną koncepcje" to ja właśnie odnoszę się do izolowania oraz stosowanie niecentralnego ogrzewania (oczywiście nie wpisuje się to w dyskusje którą prowadzą państwo w ostatnich postach za co przepraszam)
Z fizyki budowli jasno wynika, że jedyną formą izolacji jest termos. Jednakowo gruby, suchy i bez mostków. Nawet mała szczelina w termosie ( może być proporcjonalna do mostka ściana / fundament) np. niedomykająca się pokrywka, powoduje, że taki termos wyrzucam, że on ciepła nie zatrzyma.

 

 

Teraz jak wyjaśniłem, że nie chodzi o izolację wewnątrz czy na zewnątrz a o mostek termiczny do gruntu, opiszę Panu jaki inne widzę zalety izolowania w ten sposób ytong 1.jpg

- z fizyki budowli wiem, że od wewnątrz idą warstwy o dużym oporze dyfuzyjnym a na zewnątrz o małym . Wełna, czy styropian z paroizolacją ma duży opór dyfuzyjny. BK nie. Dlaczego, więc styropian jest przyklejany za bk?

- Od 1990 roku zaczęto wprowadzać do ogrzewania precyzyjną automatykę, odpowiadającą za temperaturę, czas i miejsce, rola grubej ściany jako stabilizatora temperatury się skończyła. Masa ściany zaczęła wręcz przeszkadzać w programowaniu.

-KOSZTY... W istniejących już domach, dużo taniej jest dać wełnę z folią od wewnątrz niż styropian dookoła fundamentu ( od wewnątrz i od spodu)

 

Mam nadzieję, że Pan to przeczyta ze zrozumieniem, łatwiej będzie potem, bez nieporozumień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

staram się ze wszystkich sił dobrze rozumieć co Pan pisze - oczywiście zgodzę się że termos MUSI być zamknięty - natomiast dom to nie termos. Wspominałem praktycznie w każdym poście o porównaniu mostka do gruntu do mostka który tworzą okna i drzwi które są w każdym domu więc cała nasza koncepcja termosu przepada...

Zeby była jasność i zrozumienie - zdaję sobie sprawę że lepszy brak mostka do gruntu niż jego obecność. Podważam jedynie ekonomiczny sens izolacji od wewnątrz (tudzież stosowania "magicznych" patentów i stawiania domu na styropianie) w kontekście tego iż sam mostek (do gruntu - gdzie ziemia jest "ciepła" i nieruchoma) nie jest bynajmniej większy niż mostek jaki tworzy jedno duże okno (o które hula zimny wiatr)

 

Pozdrawiam

Krzysiek

 

BTW: Nie potrzebuję tych obrazków ze szwecji, norwegii tudzież z krajów alpejskich, domów szkieletowych itp...- bo i tak są to raczej wyjątki nawet w tamtym klimacie co probowano Panu ttutaj na forum niejednokrotnie udowonić....

Edytowane przez Eyck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli, by się Pan przekonał na własne oczy, na własnej skórze, że dom zaizolowany na poziomie do 20 kWh /m2 ( bez OZE i pomp ciepła ) jest najtańszy w inwestycji?

 

O tak, tak! Ja też bym się chciał przekonać. Inni chyba też. Coś jak u Dudy?

 

Z fizyki budowli jasno wynika, że jedyną formą izolacji jest termos. Jednakowo gruby, suchy i bez mostków. Nawet mała szczelina w termosie ( może być proporcjonalna do mostka ściana / fundament) np. niedomykająca się pokrywka, powoduje, że taki termos wyrzucam, że on ciepła nie zatrzyma.

 

Ciekawe z jakiej fizyki wynika spostrzeżenie, że przyklejenie 10 cm styropianu na stary dom podwyższa zimową temperaturę wewnątrz. Wymiana okien na dwuszybowe też sporo poprawia, a na przykład podłogi można nie dotykać. Ba! Nawet często ociepla się od poziomu podłogi parteru, a poniżej cokół zostaje samopas. Uzyskuje się dwukrotny spadek strat przez przegrody zewnętrzne, a przecież "termos" nie jest domknięty. Jak to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podważam jedynie ekonomiczny sens izolacji od wewnątrz

 

No to podważ. Daj jakieś konkrety.

 

w kontekście tego iż sam mostek (do gruntu - gdzie ziemia jest "ciepła" i nieruchoma) nie jest bynajmniej większy niż mostek jaki tworzy jedno duże okno (o które hula zimny wiatr)

 

Ale przez okno wpadają promienie słoneczne. Zdajesz sobie sprawę, że w okresie grzewczym okno południowe potrafi być plusenergetyczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z jakiej fizyki wynika spostrzeżenie, że przyklejenie 10 cm styropianu na stary dom podwyższa zimową temperaturę wewnątrz. Wymiana okien na dwuszybowe też sporo poprawia, a na przykład podłogi można nie dotykać. Ba! Nawet często ociepla się od poziomu podłogi parteru, a poniżej cokół zostaje samopas. Uzyskuje się dwukrotny spadek strat przez przegrody zewnętrzne, a przecież "termos" nie jest domknięty. Jak to działa?

 

TB pisząc o termosie chyba zbyt realnie przenosi go na dom. Jemu chyba wydaje się, że pomiędzy ścianką wewnętrzną a zewnętrzną domu jest próżnia i jedna mała dziurka spowoduje, że stracimy cała izolację. Parodia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórym się wydaje, że kotwy JB-D powodują znaczące mostki termiczne. To taka mania perfekcjonizmu.

Fajnie to by wyglądało w salonie samochodowym. Przychodzi gość po samochód dla rodziny, a wciska mu się ulotkę z elektrycznym superautem, bo jest szybkie i oszczędne i tanie... tylko klient musi go sobie samemu zaprojektować i zbudować. Ale TYLKO TO WARTO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

staram się ze wszystkich sił dobrze rozumieć co Pan pisze - oczywiście zgodzę się że termos MUSI być zamknięty - natomiast dom to nie termos. Wspominałem praktycznie w każdym poście o porównaniu mostka do gruntu do mostka który tworzą okna i drzwi które są w każdym domu więc cała nasza koncepcja termosu przepada...

Zeby była jasność i zrozumienie - zdaję sobie sprawę że lepszy brak mostka do gruntu niż jego obecność. Podważam jedynie ekonomiczny sens izolacji od wewnątrz (tudzież stosowania "magicznych" patentów i stawiania domu na styropianie) w kontekście tego iż sam mostek (do gruntu - gdzie ziemia jest "ciepła" i nieruchoma) nie jest bynajmniej większy niż mostek jaki tworzy jedno duże okno (o które hula zimny wiatr)

 

Pozdrawiam

Krzysiek

 

BTW: Nie potrzebuję tych obrazków ze szwecji, norwegii tudzież z krajów alpejskich, domów szkieletowych itp...- bo i tak są to raczej wyjątki nawet w tamtym klimacie co probowano Panu ttutaj na forum niejednokrotnie udowonić....

 

Mostki stanowią, że dom nie jest izolowany.

Można też się przekonać o tym, czy dom jest izolowany czy nie, po zużyciu kWh

zużycie:

ponad 30kWh /m2 dom nieizolowany

15-30 kWh/m2 dom izolowany

0-15 kWh/m2 dom dobrze izolowany czy jak niektórzy wolą pasywny

0 kWh - dom autonomiczny

sprzedaż kWh - dom plusenergetyczny.

Nieizolowanie domu, podnosi jego koszt budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podważ. Daj jakieś konkrety.

No pisałem o tym wcześniej wg moich informacji do ocieplenia od wewnątrz musimy obkleić grubą warstwą zarówno ściany zewnętrzene jak i nośne wewnętrzne, strop (od góry i od dołu), a w szczególności nawet ścianki lekkie działowe (wiem że część Panów preferuje tutaj rozwiązanie kartonowo,gipsowe lub nie "powiązanie" ścianek działowych z zewnętrznymi - ja tego raczej nie byłbym w stanie zaakceptować w domu) i tak szacując mniej więcej potrzeba 3x więcej materiałów ociepleniowych niż w przypadku ocieplanie tradycyjnie tylko od zewnątrz koszta można oczywiście liczyć równie - sam materiał , materiał + robocizna, to kiklanaście - kilkadziesiąt (20? 40 ? ) tys PLN'ów wiecej.

 

Ale przez okno wpadają promienie słoneczne. Zdajesz sobie sprawę, że w okresie grzewczym okno południowe potrafi być plusenergetyczne ?

 

Zdaję sobie sprawę - ale to się raczej zdarza sporadycznie ( no bo chyba nie chcesz powiedzieć że lepiej zrobić "szklarnie" od południa niż postawić ściany ?? ) analizując bilans dobowy to i tak myśle że zazwyczaj więcej "ucieknie" nocą niż zyskamy w dzień - a bilans cało zimowy to 100% bedzie ujemny.

No a okna to przecież nie tylko na "gorące" południe....

 

Generalnie dom to nie "termos" co wypomniałeś sam w kolejnym poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostki stanowią, że dom nie jest izolowany.

Można też się przekonać o tym, czy dom jest izolowany czy nie, po zużyciu kWh

zużycie:

ponad 30kWh /m2 dom nieizolowany

15-30 kWh/m2 dom izolowany

0-15 kWh/m2 dom dobrze izolowany czy jak niektórzy wolą pasywny

0 kWh - dom autonomiczny

sprzedaż kWh - dom plusenergetyczny.

Nieizolowanie domu, podnosi jego koszt budowy.

 

 

No i ciągle nie odpowiada Pan konkretnie:

Czemu uważa Pan mostek do gruntu za całe zło, w kontekście do tego że mostki w oknach są większe ??

 

Oczywiście liczby zrozumiałem - mój ojciec ostatnio robił budę dla "Fafika" i obkleił ją ze wszyskich stron styropianem (OD WEWNĄTRZ !!) nie ma okien, małe drzwiczki - rozumiem że to jest idealny dom zużywający 0kWh... choć myśle że Fafikj est na tyle "ciepły" ze moze nawet mamy domek plusenergetyczny.

 

Przepraszam - nie potrafiłem sie powstrzymać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...