Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

O tak, tak! Ja też bym się chciał przekonać. Inni chyba też. Coś jak u Dudy?

 

To nie są żadne mecyje, bo TB napisał wyraźnie:

 

... dom zaizolowany na poziomie do 20 kWh /m2 ( bez OZE i pomp ciepła ).

 

Podaje EU tylko dla ogrzewana domu - bez wentylacji i CWU

 

Że nie mecyje, wystarczy napisać, że NFOŚIGW dopłaca do budynków EU nie większym jak 15kWh/m2/rok (przy EP na wszystko, nie większym jak 120kWh/m2/rok)

 

Warszawka sobie marzy o tym, że koszt wybudowania takiego budynku jest tańszy lub równy kosztowi postawienia budynku "tradycyjnego" (a buduje w kosztach 2 a nawet 3 razy większych), a na "prowincji" buduje się takie i z rzeczywistości wynika, że koszt 1m2 jest droższy o 600 - 900 zł.

Także na "prowincji" wykazano, że realna dopłata NFOŚIGW do budynku 120m2, o EU do 15kWh/m2/rok, to około 35.000zł (około 300zł/m2).

 

Czyli nawet z dopłatą NFOŚIGW, taki budynek jest droższy o 300 do 600zł/m2.

 

Ps. Oczywiście wyliczenie wzrostów kosztów nie dotyczy "szkieletorów", ale Duda też nie buduje szkieletora.

Edytowane przez sSiwy12
dopisałem: Ps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i ciągle nie odpowiada Pan konkretnie:

Czemu uważa Pan mostek do gruntu za całe zło, w kontekście do tego że mostki w oknach są większe ??

 

Oczywiście liczby zrozumiałem - mój ojciec ostatnio robił budę dla "Fafika" i obkleił ją ze wszyskich stron styropianem (OD WEWNĄTRZ !!) nie ma okien, małe drzwiczki - rozumiem że to jest idealny dom zużywający 0kWh... choć myśle że Fafikj est na tyle "ciepły" ze moze nawet mamy domek plusenergetyczny.

 

Przepraszam - nie potrafiłem sie powstrzymać...

Nie zło, tylko brak izolacji. Okno nie jest większym mostkiem. Proszę Sobie użyć nawet nielubianego przeze mnie audytora sankomu i w "obliczonym" domu z BK z przyklejonym na zewnątrz styropianem, zlikwidować okna, tak by był sam beton i styropian, zobaczy Pan, że zapotrzebowanie wzrośnie.

Takie są fakty, że bez 0.1 W/m2xK czyli około 30cm styropianu od gruntu, nie da się wybudować domu izolowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zarys ogólny

- fundament [ATTACH=CONFIG]204527[/ATTACH] minimum 30 cm styropianu

Takie są fakty, że bez 0.1 W/m2xK czyli około 30cm styropianu od gruntu, nie da się wybudować domu izolowanego.

Zagadka :

Jeżeli na tym zdjęciu styropian ma 30 cm grubości, to jakie wymiary ma leżąca na nim ława fundamentowa i jaką grubość ma betonowa ściana fundamentowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pisałem o tym wcześniej wg moich informacji do ocieplenia od wewnątrz musimy obkleić grubą warstwą zarówno ściany zewnętrzene jak i nośne wewnętrzne, strop (od góry i od dołu), a w szczególności nawet ścianki lekkie działowe

 

Zgadza się. Dlatego izolacja od wewnątrz nie wszędzie jest dobrym pomysłem.

 

(wiem że część Panów preferuje tutaj rozwiązanie ... nie "powiązanie" ścianek działowych z zewnętrznymi - ja tego raczej nie byłbym w stanie zaakceptować w domu)

 

Dlaczego ? Masz na myśli ściany działowe z silki czy g-k ?

 

Zdaję sobie sprawę - ale to się raczej zdarza sporadycznie ( no bo chyba nie chcesz powiedzieć że lepiej zrobić "szklarnie" od południa niż postawić ściany ?? ) analizując bilans dobowy to i tak myśle że zazwyczaj więcej "ucieknie" nocą niż zyskamy w dzień - a bilans cało zimowy to 100% bedzie ujemny.

 

Podobno (wg wyliczeń "mądrych ludzi" tylko w styczniu i grudniu). Dla przykładu, dla mojej parterówki, gdybym przeszklił całą południową elewację to jednostkowo tracę 828W a zyskuję ze słońca średnio 738W. Tylko właśnie te "średnio" jest pojęciem mocno względnym ;)

 

No a okna to przecież nie tylko na "gorące" południe....

 

Podobno nawet od północy okna mogą być niegorsze energetycznie niż ściana pasywna.

 

Generalnie dom to nie "termos" co wypomniałeś sam w kolejnym poście

 

Oczywiście. Chciałem jedynie pokazać Ci, że nie wszystkie przypadki są takie jakie opisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zło, tylko brak izolacji. Okno nie jest większym mostkiem. Proszę Sobie użyć nawet nielubianego przeze mnie audytora sankomu i w "obliczonym" domu z BK z przyklejonym na zewnątrz styropianem, zlikwidować okna, tak by był sam beton i styropian, zobaczy Pan, że zapotrzebowanie wzrośnie.

Takie są fakty, że bez 0.1 W/m2xK czyli około 30cm styropianu od gruntu, nie da się wybudować domu izolowanego.

Spróbuje sobie zobaczyć wspomniany program. Natomiast czy Pan właśnie powiedział (napisał :) ) że dom z oknami zużywa mniej energi niz dom bez okien ?? Rozumiem że zyski z energii słonecznej etc. ale are you serious - bo ja lubie skrajności w których zamiast domu zbuduje szklarnie i co ? ma to być "cieplejsze" od domu ocieplonego styropianem ??

 

PS: Jeszcze w kontekscie tego co pisał Barth3z oczywiście wiem że "wypaśne" okna z U 0,5 i mniej daja stosunkowo dobry bilans energetyczny - natomiast nie zapominajmy że takie okna sa BARDZO drogie... może dla części Panów to fakt pomijalny ale dla mnie ma to duże znaczenie

Edytowane przez Eyck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje sobie zobaczyć wspomniany program. Natomiast czy Pan właśnie powiedział (napisał :) ) że dom z oknami zużywa mniej energi niz dom bez okien ?? Rozumiem że zyski z energii słonecznej etc. ale are you serious - bo ja lubie skrajności w których zamiast domu zbuduje szklarnie i co ? ma to być "cieplejsze" od domu ocieplonego styropianem ??

 

PS: Jeszcze w kontekscie tego co pisał Barth3z oczywiście wiem że "wypaśne" okna z U 0,5 i mniej daja stosunkowo dobry bilans energetyczny - natomiast nie zapominajmy że takie okna sa BARDZO drogie... może dla części Panów to fakt pomijalny ale dla mnie ma to duże znaczenie

Zdarzało się . Np salon VOLVO - rotunda 30cm styro od gruntu wylewka z kablami akumulująca ciepło i 30 cm w dachu. Zużycie 25kWh/m2.

Zrobił już Pan symulację z programie sankom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie pakietów 0,5 a okien gorszych ale <1,0 jest już teraz tak mała, że szkoda się zastanawiać. Kwestia samych ram jest taka jak piszesz bo ramy 0,5 to hi-end więc i cenią się. Ale my tutaj też rozważamy często same pakiety do robienia fix-ów, bez niepotrzebnych ram.

 

Oczywiście mówimy okna nie szyby (generalnie producenci mówią wtedy nie o U a o Uw

 

Zrobił już Pan symulację z programie sankom?

 

NIe chcę się zrobić całkiem głupi - ale mając demo programu chyba nie do końca ograniam jak szybko dokonać wyliczeń. Tak więc przepraszam - i jeżeli Panu mogłoby zająć 5 minut to proszę o wrzucenie wyników - ktoś na pewno zweryfikuje. Ja niestety nie mam ani wiedzy ani czasu żeby nauczyć się obsługi....

Edytowane przez Eyck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być tanio i KOMFORTOWO, to trzeba okna otwierać - choćby do mycia, albo jak się za gorąco zrobi od południa. Same szyby to trochę jednak ekstremalne rozwiązanie.

 

W ogóle często tutaj się pisze o tych watach i kilowatogodzinach, ale komfort domu to jeszcze:

- spokój, że nic go nie zeżre: grzyb, myszy, owady itp.

- spokój, że nie porwie go wiatr, ani nie podmyje woda,

- możliwość normalnego mieszkania w domu, który radzi sobie w razie awarii sterownika od 0,01 stopniowego sterowania temperaturą podłogi,

- możliwość przejścia na inny nośnik energii w razie jakichkolwiek NIEPRZEWIDZIANYCH kłopotów,

- możliwość umycia okien z zewnątrz bez wzywania firmy alpinistycznej,

- cisza we wnętrzu,

- ładny wygląd,

- możliwość odsprzedania domu w razie potrzeby lub konieczności.

 

Skupianie się wyłącznie na niskim zużyciu energii na ogrzewanie, to tak, jakby patrzeć tylko ile pali samochód. Są konstrukcje, które przejechały kilkaset kilometrów na litrze paliwa, ale zgodzicie się chyba, że nie nadają się do normalnego transportu ludzi i towarów. Trzeba znaleźć jaką-taką równowagę i stąd naciski niektórych, żeby dom energooszczędny był ewolucją klasycznej konstrukcji, a nie rewolucją i wywróceniem wszystkiego do góry nogami.

Był kiedyś taki Le Corbusier, który zrobił rewolucję w budownictwie. Dzięki niemu mamy takie budynki:

 

http://bi.gazeta.pl/im/7/7712/z7712517Q,Unite-d-Habitation--czyli-jednostka-mieszkalna-od-.jpg

 

i każdy ma "słońce, przestrzeń i zieleń". Może zluzujmy trochę z tą pasywnością, bo piękna w tej architekturze jakby na lekarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mówimy okna nie szyby (generalnie producenci mówią wtedy nie o U a o Uw

 

 

 

NIe chcę się zrobić całkiem głupi - ale mając demo programu chyba nie do końca ograniam jak szybko dokonać wyliczeń. Tak więc przepraszam - i jeżeli Panu mogłoby zająć 5 minut to proszę o wrzucenie wyników - ktoś na pewno zweryfikuje. Ja niestety nie mam ani wiedzy ani czasu żeby nauczyć się obsługi....

 

W nowym budynku Elektry w Ożarowie, wyliczono, że mniejsze straty będą przez okna niż ocieplany od zewnątrz bk i mają wyłącznie okna,

Styropian od zewnątrz zatrzymuje zyski słoneczne i wodę w ścianie, a ciepło i tak przez fundament do gruntu. Bo kto u nas pamięta o izolacji izolacja fundamentów.jpg Przed zrobieniem ław?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym budynku Elektry w Ożarowie, wyliczono, że mniejsze straty będą przez okna niż ocieplany od zewnątrz bk i mają wyłącznie okna,

Styropian od zewnątrz zatrzymuje zyski słoneczne i wodę w ścianie, a ciepło i tak przez fundament do gruntu. Bo kto u nas pamięta o izolacji [ATTACH=CONFIG]285733[/ATTACH] Przed zrobieniem ław?

:D:D:D Dawaj misiu! Dzień bez wica dniem straconym. Magiel rzondzi. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym budynku Elektry w Ożarowie, wyliczono, że mniejsze straty będą przez okna niż ocieplany od zewnątrz bk i mają wyłącznie okna,

Styropian od zewnątrz zatrzymuje zyski słoneczne i wodę w ścianie, a ciepło i tak przez fundament do gruntu. Bo kto u nas pamięta o izolacji [ATTACH=CONFIG]285733[/ATTACH] Przed zrobieniem ław?

siedziba_ELEKTRA_230514.jpg - rozumiem że mówimy o tym.... typowy dom jednorodzinny - choć oczywiście nie taki był temat - a ja jeszcze raz zadam KONKRETNIE pytanie;

Lepiej okno W DOMU JEDNORODZINNYM (normalne Uw ok 0, 8 ) od wsch/zach czy ściana z styropianem....

 

 

A propos tego ocieplenia ławy - pięknie - natomiast:

1) nie jest to bynajmniej 30 cm...

2) i tak jest to droga inwestycja w styrodur która zwróci się po 20++ latach (przy grzeniu gazem (nieee tylko nie to !!! centralne ogrzewanie :p - nie chce tego słuchac :p ) pewnie po 40-50 :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]285733[/ATTACH]

 

Tylko dla jasności - ze strony producenta (Klub Wynalazców PRAKTECH) tego szalunku:

 

W chwili obecnej wszelkie ew. zamówienia na szalunek możemy zrealizować jedynie w formie niekomercyjnego prototypu o charakterze jednostkowym (wg indywidualnego projektu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]285736[/ATTACH] - rozumiem że mówimy o tym.... typowy dom jednorodzinny - choć oczywiście nie taki był temat - a ja jeszcze raz zadam KONKRETNIE pytanie;

Lepiej okno W DOMU JEDNORODZINNYM (normalne Uw ok 0, 8 ) od wsch/zach czy ściana z styropianem....

 

 

A propos tego ocieplenia ławy - pięknie - natomiast:

1) nie jest to bynajmniej 30 cm...

2) i tak jest to droga inwestycja w styrodur która zwróci się po 20++ latach (przy grzeniu gazem (nieee tylko nie to !!! centralne ogrzewanie :p - nie chce tego słuchac :p ) pewnie po 40-50 :p

 

Jak się instalacja z gazem może zwrócić, skoro będą większe opłaty? Dom izolowany jest tańszy w budowie i w eksploatacji. Komfort zapewnia precyzyjnie ustawiona temperatura latem i zimą oraz wentylacja.

Ogrzewanie gazem, czy węglem można zwalić tylko na brak rozumu, inaczej się tego wytłumaczyć nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się instalacja z gazem może zwrócić, skoro będą większe opłaty? Dom izolowany jest tańszy w budowie i w eksploatacji. Komfort zapewnia precyzyjnie ustawiona temperatura latem i zimą oraz wentylacja.

Ogrzewanie gazem, czy węglem można zwalić tylko na brak rozumu, inaczej się tego wytłumaczyć nie da.

 

Na potrzeby świętego spokoju zgodzę sie - instalacja ogrzewania centralnego na gaz ziemny nigdy się nie zwróci :)

 

natomaist pytam po raz 3? 4?

 

Lepiej okno W DOMU JEDNORODZINNYM (normalne Uw ok 0, 8 ) od wsch/zach czy ściana z styropianem ?

 

Lubi Pan obrazowe porównanie - prosiłbym również o komentarz:

Mamy zimowy dzień - standardowy -5 stopni C, zachmurzenie umiarkowane, wiaterek lekki 5m/s. Mamy butelke z ciepłą wodą - mamy możliwość zawiesić ją na sznurku na drzewie - będzie miała kontakt tylko z powietrzem, lub zakopać 1m pod ziemią... gdzie wg Pana szybciej się ona wychłodzi ? (nie chiałbym tutaj nawet wspominać o ekstremalnych warunkach -20 *C oraz wietrzyku 10-20m/s....)

Edytowane przez Eyck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej okno W DOMU JEDNORODZINNYM (normalne Uw ok 0, 8 ) od wsch/zach czy ściana z styropianem ?

 

Patrząc na portfel, to wybrałbym ścianę. Jeśli cena nie gra roli to wybieram - okna.

 

Lubi Pan obrazowe porównanie - prosiłbym również o komentarz:

Mamy zimowy dzień - standardowy -5 stopni C, zachmurzenie umiarkowane, wiaterek lekki 5m/s. Mamy butelke z ciepłą wodą - mamy możliwość zawiesić ją na sznurku na drzewie - będzie miała kontakt tylko z powietrzem, lub zakopać 1m pod ziemią... gdzie wg Pana szybciej się ona wychłodzi ? (nie chiałbym tutaj nawet wspominać o ekstremalnych warunkach -20 *C oraz wietrzyku 10-20m/s....)

 

W ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr nie ma nic do rzeczy, to potoczne rozumowanie że wiatr wzmaga wychładzanie.

Przy prędkości wiatru 3-4m/s opór przejmowania ciepła Rse wynosi 0,04 m2K/W co daje U 26 W/m2K ... taki opór stawia powietrze ...

zwiększanie ruchu powietrza zmniejsza ten opór ... co za tym idzie przy wietrze "czuć" zimno...

drobna warstwa ziemi, ma znacznie większy opór cieplny niż warstewka powietrza...

Przy około 10m/s opór powietrza prawie znika... i mamy w tedy czyste przewodzenie do powietrza dalej .. czyli niczym brud ścierką energia jest zabierana z powierzchni. I jest niesiona dalej w świat.

W gruncie natomiast energia zachowuje się jak układzie trawiennym, chwilę czasu potrzeba niczym wyjdzie na zewnątrz i znowu poczujemy głód.

W powietrzu to jak picie wody .. chlup i nie ma ...

i za 5 min siusiu ...

a grunt dobry grunt to niczym smażony schab ... długo męczy niczym wyjdzie ...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ściana o jakim U? Jeśli ma mieć 0,8 to tylko szkło. Jeśli inna to trzeba liczyć jej bilans wynikający również z zysków.

 

No ściana dwuwarstwowa z np 20 cm styro czyli Uw ok 0,15

 

Wiatr nie ma nic do rzeczy, to potoczne rozumowanie że wiatr wzmaga wychładzanie.

Przy prędkości wiatru 3-4m/s opór przejmowania ciepła Rse wynosi 0,04 m2K/W co daje U 26 W/m2K ... taki opór stawia powietrze ...

zwiększanie ruchu powietrza zmniejsza ten opór ... co za tym idzie przy wietrze "czuć" zimno...

drobna warstwa ziemi, ma znacznie większy opór cieplny niż warstewka powietrza...

Przy około 10m/s opór powietrza prawie znika... i mamy w tedy czyste przewodzenie do powietrza dalej .. czyli niczym brud ścierką energia jest zabierana z powierzchni. I jest niesiona dalej w świat.

W gruncie natomiast energia zachowuje się jak układzie trawiennym, chwilę czasu potrzeba niczym wyjdzie na zewnątrz i znowu poczujemy głód.

W powietrzu to jak picie wody .. chlup i nie ma ...

i za 5 min siusiu ...

a grunt dobry grunt to niczym smażony schab ... długo męczy niczym wyjdzie ...:D

 

No dobra - moze juz sama prędkość nie ma znaczenia - chcę tylko podkreślić fakt że powietrze "hula" to jest odbiera i ucieka - a grunt się nie ruszy i jak już zabierze szybko to co ma zabrać to potem już coraz wolniej bo różnica temperatur będzie maleć....

 

Generalnie Panowie już teraz podtrzymują teze że lepiej skierować mostek na poziomie U=0,8 do gruntu niż do powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...