Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

No 30cm ... jeśli bym celował w pasywnego w moim położeniu, tj stok na północ i większa elewacja północna - wschodnia :(

to 15cm by starczyło ... i 20cm na ścianie fu .. plus 40 cm na ścianie i jakieś 40-50cm na dachu ... to jest wartość dla pasywnego w moim przypadku.

No patrz a ja mam w podłodze ciut więcej ,w ścianie 30-ci a dachu przeszło 50-ąt , a kszhu i TB wyliczyli mi coś koło małej elektrowni .Mimo że to kujawy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chłopie, co tu za herezje wypisujesz! Przecież wiadomo, że najmniejsze straty są dla 18cm EPSa, no. ewent. dla 20cm. Wszystko cieńsze a co ważniejsze też grubsze, powoduje znacznie większe straty! Nie czytasz miszcza nad miszcze, niezwykle uzdolnionego i doświadczonego nydara?;)

 

Delta jest ważna,zwana gradientem temperatury.Poczytaj ,doucz się i nie błaznuj.

W moim cudownym fundamencie mizerna bo tam ciepło a nie zimno jak u zwolenników GWC pod chałupą..

No ale można .

Można i 30-ci,można i 40-ci ,można więcej.

Doczytaj.Kolega napisał ,,upraszczająć"

Wyjaśnię.To oznacza dane z normy. Norma mówi o 8oC. Ja mam średnią 16-18oC .Licz gamoniu.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na grunt jak na kolejną warstwę przegrody, nam przy zliczaniu jakiś ceglanych badziewi kazali na uczelni liczyć u do 0,000 ..:bash:

jakieś nie znaczące dochodzenie, jeśli ściana trup/ paździeż to wnikliwe liczenie można sobie ..

 

Przecież ludzie do dziś mieszkają w gruncie, prawie cali są gruntem wypalonym otoczeni... czyli cegłą.

60cm cegły daje izolacyjność bardzo dużą :D bo tyle co okno dwuszybowe z argonem i powłoczką.

:bash: no ale daje .. i nie jest to gołe powietrze.

A co dopiera metr czy więcej gruntu .. tego oporu cieplnego i masy nie da się ot tak pominąć.

 

Inaczej ciężko sobie wyobrazić że grunt daje jakieś efekty. Nas tak od tych paździeży zupełnie oderwało ... żyjemy w świecie 30cm izolacji super ciepłych itp .. to coś takiego jak 60cm ściany z cegły to epoka kamienia gładzonego.

Niestety ale moi rodzice jeszcze mieszkają w ceramicznym cudzie z U ścian 0,75 W/m2K..

to jest raptem 5cm izolacji typu EPS .. ale jest.

A nie gadanie że do gruntu, jakoś 20 lat mieszkałem i najcieplej było w piwnicy, nie piętrze.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób sobie zamiast ścian folię. Temperatura po obu jej stronach będzie taka sama nawet w największe mrozy czyli delta ZERO. Potem bierz swój wzorek i ogłaszaj światu kolejny cud z przegrodą bez strat:D

 

ZERO to ty masz pojęcia o czym piszesz.Po obu stronach folii,temp. będzie RÓŻNA!!!.

Może ci to kto wytłumaczy .Mi ręce opadają na taką ignorancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne to, co? Chyba tak skoro koledzy pakują i 40cm EPSa ...

 

Pakują bo chcą.

Równie dobrze mogą dać i 1m - tylko po co ?

Dokładanie styropianu ponad 20cm jest zabiegiem czysto "marketingowym".

Fakt daje to oszczędności rzędu 200 - 300kWh na rok dla budynku o "podstawie" 100m2, co może mieć znaczenie, jeśli walczy się za wszelką cenę o każdy 1kWh oszczędności na rok.

Tyle, że więcej zaoszczędzi się wydzielając ilość CWU do np.13l/osobę/na dobę, instalując 5l podgrzewacze wody w punktach poboru.:D

 

Nie wiem co będzie za np. 20 lat, ale wiem, ze jeśli komuś braknie kasy na te 300kWh, to najprawdopodobniej, będzie to jego najmniejsze zmartwienie .

 

Faktem jest, że podziwiam tych, którzy potrafią zrealizować swoje marzenia - także o domku pasywnym, tylko na miłość Boską, Waszych marzeń nie muszą realizować wszyscy i nie dorabiajcie do własnych marzeń ideologii, często argumentami wyssanymi z palca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SG1.jpg Jak się dobrze przypatrzeć kolorkom to cały beto płyty i ściany mają stałą temperaturę wnętrza sam jestem zaskoczony tym. Tu jeszcze nie jest dopisany pewien fakt, rozkład izoterm jest dla sytuacji ustalonej o wieków -30 na zewnątrz ...

ale to nigdy się nie stanie i będzie tylko cieplej tj grunt będzie miał w prawie całej objętości dodatnią temperaturę.

Co jeszcze zmniejsza heat flow.

Na pewno przy ile (ił ) nie będzie tak dobrze jak u Nydara ... ale koło 8-10 st będzie ...

 

Analizowałem fundament Nydara, jego dom nie wydziela do gruntu prawie ciepła, przy liczeniu opaski przeciw wysadzinowej w takim przypadku to

traktuje się taki budynek jako nie ogrzewany.

Myślę tylko że piach w cale nie jest aż tak suchy, such traci też na pojemności cieplnej ... coś za coś.

Ilość ciepła utajonego, zmagazynowanego w gruncie właśnie determinuje głębokość posadowienia wespół z strefą klimatyczną oczywiście.

Jak by nie ta zdolność gruntu to nikt by nie przechowywał ziemniaków do sadzenia w kopcach.

https://www.google.pl/search?q=kopiec+na+ziemniaki&espv=2&biw=1364&bih=683&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=R7RIVNypO8T-ywP334DACQ&ved=0CAYQ_AUoAQ

 

Pisałem o tym, że trzeba przypatrzeć się gruntowi jako kolejnej warstwy w przegrodzie. a zrobię betonową piwnicę w ile ..

Piwnica ił.jpg

 

żeby nie było proszę 2m iłu lambda 1,5 W/mK i temperatura na boku też -20 .. przedtem była od góry

teraz droga "ucieczki ciepła się skróciła od podłogi piwnicy .. bo idzie nie tylko w górę ale i na bok ..Piwnica ił 2.jpg

 

Piwnica ił 3.jpg teraz można porównać ile daje 2m iłu i 4m iłu

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakują bo chcą.

Równie dobrze mogą dać i 1m - tylko po co ?

Dokładanie styropianu ponad 20cm jest zabiegiem czysto "marketingowym".

Fakt daje to oszczędności rzędu 200 - 300kWh na rok dla budynku o "podstawie" 100m2, co może mieć znaczenie, jeśli walczy się za wszelką cenę o każdy 1kWh oszczędności na rok.

Tyle, że więcej zaoszczędzi się wydzielając ilość CWU do np.13l/osobę/na dobę, instalując 5l podgrzewacze wody w punktach poboru.:D

 

Nie wiem co będzie za np. 20 lat, ale wiem, ze jeśli komuś braknie kasy na te 300kWh, to najprawdopodobniej, będzie to jego najmniejsze zmartwienie .

 

Faktem jest, że podziwiam tych, którzy potrafią zrealizować swoje marzenia - także o domku pasywnym, tylko na miłość Boską, Waszych marzeń nie muszą realizować wszyscy i nie dorabiajcie do własnych marzeń ideologii, często argumentami wyssanymi z palca.

To zadziwiające, że wymysł nieuka którego nie powinno traktować się poważnie o "największym odbiorniku" znajduje naśladowców. To tak dramatycznie brzmi! "Ciepło ucieka!". Do niektórych to trafia, wbrew rozsądkowi. Znachorzy zawsze mieli u nas wzięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładanie styropianu ponad 20cm jest zabiegiem czysto "marketingowym".

Fakt daje to oszczędności rzędu 200 - 300kWh na rok dla budynku o "podstawie" 100m2, co może mieć znaczenie, jeśli walczy się za wszelką cenę o każdy 1kWh oszczędności na rok.

 

Ja osobiście mniejszą wagę przykładam do oszczędności rocznych. Tutaj dążenie do budynku pasywnego nie jest racjonalne.

Ale gdy popatrzymy na pasywność z innej strony - szukając oszczędności na zakupie źródła ciepła, to tutaj już można znaleźć uzasadnienie.

 

Swego czasu rozglądałem się za pompami ciepła. Rozsądnym zakupem wydawała się pompa ciepła T-CAP 9kW, ponieważ gwarantowała moc do -20oC, a przy tym była najtańsza w swojej klasie. Wydatek ok. 23tys. za tą pompę wydawał się rozsądnym zakupem, bo praktycznie w 100% urządzenie będzie pracowało na pompie dostarczając zarówno ciepło do c.o. jak i c.w.u. z wysokim COPem i zapewniając ciepło do domu NF40. Szukałem jednak dalej i kolejnym modelem, o niższej mocy była pompa o mocy 5kW (również z gwarancją mocy do -20oC). Różnica w cenie zakupu tych pomp - 10tys. złotych - spowodowała, że opłacało mi się zejść do pasywności, bo zwrot z tej inwestycji następuję w dużej mierze już na etapie zakupu takiego urządzenia. Mój dom przy -20oC i braku słońca potrzebuje ok. 2,5kW. Kolejne 2kW liczę na c.w.u. Łącznie 5kW z delikatnym zapasem mocy idealnie wpasowuje mi się w w/w pompę.

 

Myślę, że inwestorzy powinni obrać taki tok myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że podziwiam tych, którzy potrafią zrealizować swoje marzenia - także o domku pasywnym, tylko na miłość Boską, Waszych marzeń nie muszą realizować wszyscy i nie dorabiajcie do własnych marzeń ideologii, często argumentami wyssanymi z palca.
Ale nikt nie dorabia!!! Nikt nie musi tak budować! Tu w tym temacie akurat jest o domach komfortowych ( ustawia się temperaturę latem i zimą i jest wentylacja mechaniczna ) i do tego zużywających bez pompy ciepła i OZE poniżej 20kWh/m2 na ogrzewanie.

 

Ponieważ w tych domach od kilku lat zastąpiłem do chłodzenia ( niższa cena i większa efektywność) GWC - powietrzną pompą ciepła - dostałem zimą bonus w postaci dogrzanego powietrza, więc zużycie na ogrzewanie znacznie spadło.

Nie ma ideologii, wyssanych z palca argumentów - założyłem po prostu wątek o DOKŁADNIE TAKICH DOMACH. Jak nie chce mieć 13kWh/m2 na ogrzewanie, chłodzenie i cwu - to przecież nie musi.

Dlaczego Pan uważa, że nie może być wątku dla tych co chcą takie domy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Myślę, że inwestorzy powinni obrać taki tok myślenia.

Ja jednak myślę, że najlepszym pomysłem jest zaplanowanie domu i systemu grzewczego na średnie temperatury zimowe u nas występujące czyli nie branie pod uwagę przy planowaniu grubości izolacji, rodzaju okien itp skrajnych temperatur. Nakłady inwestycyjne będą zdecydowanie mniejsze. Przy skrajnych temperaturach używać skrajnych rozwiązań. :) Czyli grzałki w PC, kominek czy farelka. W tej chwili budowa domu pasywnego przypomina chodzenie od początku listopada do początku kwietnia w grubym futrze. Niestety domu nie da się docieplać doraźnie w zależności od potrzeb ale można go doraźnie dogrzewać nawet przy użyciu drogich nośników (kominek akurat taki nie jest). Te kilka dni w roku nikogo z torbami nie puści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia . I narobiło się tych budowlańców z zerową wiedzą .I budują te styropianowe potworki.Wolny kraj .

Ściana z aluminiowej blachy nie będzie miała delty zero:mad:

Ma Pan rację! Nawet w XXI wieku są takie matoły co projektuję i wykonują domy nieizolowane ( zużycie ponad 30kWh/m2) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak myślę, że najlepszym pomysłem jest zaplanowanie domu i systemu grzewczego na średnie temperatury zimowe u nas występujące czyli nie branie pod uwagę przy planowaniu grubości izolacji, rodzaju okien itp skrajnych temperatur..

 

D o k ł a d n i e .

 

Paranoją jest to, że stawiając budynek w Cieplicach "liczy" się go jak dla Suwałek - zwłaszcza jeśli chodzi o grunt.

Specjalnymi szybami "kontroluje" się ilość promieniowania cieplnego "wpadającego" do domu, a wystarczy dobrze zaprojektować okap dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak myślę, że najlepszym pomysłem jest zaplanowanie domu i systemu grzewczego na średnie temperatury zimowe u nas występujące czyli nie branie pod uwagę przy planowaniu grubości izolacji, rodzaju okien itp skrajnych temperatur. Nakłady inwestycyjne będą zdecydowanie mniejsze.

 

Czy dobrze rozumuję, że wg ciebie taniej bedzie kupić pompę ciepła pracującą do -15oC a poniżej grzać czystym prądem ? Daj konkrety, konkretne urządzenie, model i porównanie do innego wariantu jaki masz w zamyśle. Podaj też kwoty. Bo wydaje mi się, że fajnie napisać taki slogan, ale w realu nie znajdziesz takiego rozwiązania.

 

Oczywiście, jeśli ktoś się uprze na kominek, bo po prostu chcę mieć go w domu, to inaczej wtedy wygląda analiza zakupu źródła ciepła i ocieplenia budynku.

 

Przy skrajnych temperaturach używać skrajnych rozwiązań. :) Czyli grzałki w PC, kominek czy farelka.

 

czyli wypisz/wymaluj rozwiązanie TB. Dogrzewanie ppci a na skrajne warunki kable :p

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...