Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

mniej.

 

Uważa Pan że ocieplając od środka zużyjemy mniej materiału ociepleniowego ? Proszę o uzasadnienie

 

Proszę o analizie na przykładzie "normalnego" domku z poddaszem użytkowym i jedną ścianą nośną w budynku (normalność podyktowana jest tym że 90% projektów jest właśnie taka - najefektywniejsze wykorzystanie działki, pieniędzy i komfort w postaci strefy życia i strefy spania)

Edytowane przez Eyck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Izolacja od środka ? można, ale to musi być specjalny projekt do tego.

A nie bawienie się ze zwykłym budynkiem w taką izolację... to się nie udaje.

Wyobrażasz sobie izolować strop, podłogę, wszystkie ściany ?

Paranoja, traci się też na pojemności cieplnej.

 

Dom ma 100m2, czyli potrzebuję średnio około 0,45kW i obliczeniowo maksymalnie około 1kW. (przy ponad -20 na zewnątrz, będzie pracowała tylko 10h)

Po kiego te kable, sterowanie 0,01, i inne pierdoły ?

A jeśli by dobrze popatrzeć i zebrać np komputer czy inne urządzenie, może jakiś serwer ? czy coś i mamy bilans na zero.

Plus trochę betonu na duży mróz, aby było z czego zabrać.

Cała idea pasywności opiera się na chomikowaniu darmowej energii.

Niestety ale żeby co robić energii trzeba. Ja uważam że spokojnie wystarczy do ogrzewania domu to co się przy okazji wytworzy.

Laptop, komputer, oświetlenie, gotowanie itp spokojnie starczą na tzw C.O kwestia cm izolacji.

Myślę że warto izolować, izolacja jeść nie woła. Super, pompa ciepła daje ekonomiczną energię, cóż ale wiekuista nie jest.

Czynnik roboczy wypada nabić, to kompresor pracował 30 lat nie będzie, inaczej by firmy padły.

Przecież jak ktoś ma dobrą pompę nie kupi następnej. W tedy się robi na "przyzwoitą" trwałość, tak aby się nie wychylić w jedną czy drugą stronę.

 

Zeszłej zimy tylko w grudniu dało popalić, grudzień (pierwsze 3 tygodnie) były poniżej normy przynajmniej w "bieszczadach"

To parę dni pracowała nagrzewnica 9kW... resztę klimatyzator

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź dla przykładu mój projekt - Jamnik w stopce -, zamień izolację ze ścianą i licz.

 

NIe zdązyłem na czas zedytować posta - wiedziałem ze tak sie to skończy :) - oczywiście Pana Jamnik to ideał dla ocieplania od środka - ja z całym szacunkiem (o gustach nie powinno się dyskutować) Jamnika nie chce - wole owczarki niemieckie - bardziej uniwersalne - można poczochrać jak jamnika a i złodzieja czasem przegoni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź dla przykładu mój projekt - Jamnik w stopce -, zamień izolację ze ścianą i licz.

 

Ale to już nie klasyczny dom murowany, tylko izolacja obmurowana ścianą. Taka hybryda, bo mur to nie licówka, tylko konstrukcja. To może się udać i chętnie zobaczyłbym jak Ci się udaje, ale to niestety wersja beta i sporo może pójść nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth oczywiście, zaznaczyłem że projekt musi od początku być na to nastawiony.

Jeśli coś już przenosi obciążenia w środku na posadzkę, to wypada zrobić płytę .

Bardzo ładny przekrój. Myślę że grubsza wylewka zbrojona stalowym włóknem, zamiast 40cm izolacji pod ...

Izolacja przydaje się na brzegach, a nie w centrum domu. Przeliczałem chyba raz jak zmienia się długość sezonu grzewczego u Ciebie...

w zależności ile kWh mieści się w betonie.

Zobacz jak u mnie wyszło, całość betonu jest jednakowej temperatury, czyli pełne wykorzystanie pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Jeżeli Pan da bezpośrednio, bez zasobnika - to grzeją bezpośrednio.

 

Czyli, i inaczej mówiąc, ogrzewanie podłogowe np.PCi bez zasobnika, jest ogrzewaniem bezpośrednim - czyli też może być w domu izolowanym, tak jak kable podłogówki, albo nagrzewanie nadmuchowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth oczywiście, zaznaczyłem że projekt musi od początku być na to nastawiony.

Jeśli coś już przenosi obciążenia w środku na posadzkę, to wypada zrobić płytę .

Bardzo ładny przekrój. Myślę że grubsza wylewka zbrojona stalowym włóknem, zamiast 40cm izolacji pod ...

 

Tak, ta koncepcja przedstawia 30cm izolacji i 10cm chudziaka miedzy ścianami fundamentowymi, więc nie potrzebuję 40cm styro.

 

Izolacja przydaje się na brzegach, a nie w centrum domu. Przeliczałem chyba raz jak zmienia się długość sezonu grzewczego u Ciebie...

w zależności ile kWh mieści się w betonie.

Zobacz jak u mnie wyszło, całość betonu jest jednakowej temperatury, czyli pełne wykorzystanie pojemności.

 

Ja nie potrzebuję aż tak dużej pojemności. Dla mnie wystarczy podłoga (tak jak na zdjęciu z chudziakiem nad izolacją) oraz ściany działowe z silki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec PC P/W ktora dziala bez buffora jest ogrzewaniem bezposrednim ... nareszcie dotarlo ze tak mozna..

jak się jest takim rezystorem na wiedzę to się nie dziw.

Naście razy było tłumaczone, ale gdzie tam. Najlepiej jak sam się na swoich błędach poparzy.

Ile to było sporów, przecież trąbił że musi być naście kW kabli aby w 5 min podnieść temp.

Ta bo jeśli kogoś nie było w pomieszczeniu to przez godzinę lodówka.

Takie straty .. ale co tam dom "izolowany"

 

Ja nie potrzebuję aż tak dużej pojemności. Dla mnie wystarczy podłoga (tak jak na zdjęciu z chudziakiem nad izolacją) oraz ściany działowe z silk
Myślę że będzie przyzwoicie.

Więcej uzyskasz jeśli zapodał byś okiennice? myślałeś knułeś taki pomysł ?

Nie ma Ciebie w domu to można "zaprzeć" okna i zawsze oszczędzić.

Zwłaszcza że masz do czego to zamocować, spory plus konstrukcji na zewnątrz, nie ma ma zielonego mosteczka.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu nie bój żaby, żaba w wodzie nie pobodzie. https://www.google.pl/search?q=k%C3%B3%C5%82ko+z+%C5%82o%C5%BCyskiem&espv=2&biw=1223&bih=535&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=wvRIVM_wMIjdywPPo4GoCQ&ved=0CAYQ_AUoAQ

Czasem trzeba coś samemu uknuć, wiem jeden przypadek na jedno okno jest drogi, ale jeszcze jak dom nie stoi to knuć trzeba.

Płyta OSB/ łaty dachowe/ spokojnie można to zrobić. Zwłaszcza że Barth będzie miał mur na zewnątrz, miód malina pierwsza klasa.

https://www.google.pl/search?q=profile+ze+stali+nierdzewnej&espv=2&biw=1223&bih=535&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ifVIVP3iLIH8ywPEpoL4DQ&ved=0CAYQ_AUoAQ na prowadnice.

Dobrze uknuty system i myślę że przy dobrej lokalizacji 95% sezonu przepędzi się na tym co dają okna.

http://www.cnc.info.pl/topics65/pytanie-o-silnik-z-drukarki-vt35840.htm jako zapieranie ... nie potrzeba żeby robił to w ciągu 2 s ..

może 2 min pracować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawia się pytanie czy warto ocieplić wszystko 40 cm (Pan TB czasem i o 50cm mówi ) - tutaj koszty już rosną

zdecydowanie nie! Nie warto.

 

Jakby Pan Sobie raczył wygooglować opracowanie Uniwersytetu

Danmarks Tekniske Universitet

Institut for Byggeri og Anlæg

 

Udvikling og analyse af

højisolerede

klimaskærmskonstruktioner

 

Na stronie 2 jest o domach jak w temacie do 20kWh/m2

Dach 0.07W/2xK

ściana 0.08W/m2xK

podłoga 0.07W/m2 xK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, i inaczej mówiąc, ogrzewanie podłogowe np.PCi bez zasobnika, jest ogrzewaniem bezpośrednim - czyli też może być w domu izolowanym, tak jak kable podłogówki, albo nagrzewanie nadmuchowe?

Pompa ciepła jest do chłodzenia. Czy to tak trudno pojąć? Czemu Pan przekręca. Nie da się precyzyjnie ( a dom izolowany wymaga precyzji ) ustawić temperaturę zimą z pompy ciepła.

Powtórzę - temperaturę ustawiamy kablami i termostatami - telewizor, komputer, osoby, słońce, pompa ciepła ... to są zyski, bonusy czy jak tam kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła jest do chłodzenia. Czy to tak trudno pojąć?

 

Czyli rozumiem, że w tych 20kWh/m2/rok też jest ujęta energia potrzebna do chłodzenia tego budynku.

Na ile pan ocenia zapotrzebowanie - bez "udziału PCi (bo to EU) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że w tych 20kWh/m2/rok też jest ujęta energia potrzebna do chłodzenia tego budynku.

Na ile pan ocenia zapotrzebowanie - bez "udziału PCi (bo to EU) ?

Nie. Źle Pan rozumie.

Dom jest izolowany tak, że zużywa bez pompy ciepła i OZE do 20kWh/m2. Takie zużycie było przy chłodzeniu ( mało skutecznym ) z gwc . Od czasu gdy na naszym rynku, pojawiły się inwertorowe pompy ciepła w cenie podobnej do GWC a duuużo skuteczniejsze, to zastąpiłem gwc - kanałówką.

Ponieważ też znacznie spadała i wciąż spada cena zasobników z pompą ciepła, to zastąpiłem nimi zasobniki z grzałkami elektrycznymi .

I teraz dom który zużywał 20kWh na ogrzewanie zużywa 12-15 na ogrzewanie chłodzenie i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...