Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokładnie jak piszesz, to że auto spala średnio 5 l to nie znaczy że pod moją nogą tyle spali.

Mi akurat się udaje osiągnąć dane producenta, ale poprzedni właściciel sprzedawał bo za dużo paliło..no tak

Z lodem to trafny przykład. Też jeszcze subiektywne doznania od komfortu mają wpływ, przekroczyć 2x zużycie w pasywnym to nie takie znów trudne.

Teściowa w lecie nie raz się przerzuciła z drewnem... i co łaska szło na grzejniki. I zaraz się ilość paliwa rozminie z tym co policzone.

 

Uważam że przeliczone trzeba mieć pewne sprawy, aby było co porównać, przecież J-J ubierając cieplejsze ciuchy ... pewnie nigdy by nie włączył ogrzewania z tego co pamiętam ... brakowało mu psa do trzymania temp :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak piszesz, to że auto spala średnio 5 l to nie znaczy że pod moją nogą tyle spali.

 

Uważam że przeliczone trzeba mieć pewne sprawy, aby było co porównać, przecież J-J ubierając cieplejsze ciuchy ... pewnie nigdy by nie włączył ogrzewania z tego co pamiętam ... brakowało mu psa do trzymania temp :lol2:

 

Dlatego jest EU (energia użytkowa).

Liczy ile "spali" budynek kWh/m2/rok dla celów ogrzewania/chłodzenia, wentylacyjnych, CWU - bez względu na zastosowany system grzewczy i jego sprawność. W obliczeniach uwzględnione są nie tylko parametry przegród, ale i dane klimatyczne dla terenu posadowienia budynku. Z reguły liczy się temperaturę wewnątrz jako znormalizowaną 20 stopni.

 

Podając EU zawsze pisze się czego dotyczy :ogrzewania/chłodzenia, wentylacji (jakiej), CWU (dla ilu osób).

 

EK (energia końcowa) w uproszczeniu, jest to EU z uwzględnieniem paliwa zastosowanego w budynku, sprawności układów grzewczych/chłodniczych, wentylacyjnych i CWU, oraz energii pomocniczej (np. do zasilania wentylatorów WM)

 

Podając wartość EU zawsze określa się czego dotyczy.

 

TB umiejętnie manipuluje tymi wskaźnikami.

Troszkę wcześniej pisał, że dom 100m2 o EU 10kW/m2/rok zużyje 4 razy więcej gazu niż wynika to z tej ilości - i ma rację, bo gaz ogrzewa też CWU, które w tym wskaźniku nie jest uwzględniony, a obciąża ten dom około 7kWh/m2/rok/1 osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 13kWh/m2 ogrzewanie chłodzenie i cwu - bardzo łatwo zrobić dom autonomiczny. Wtedy dużo nie podrożeje.

Ale nawet drastyczne podwyżki przy dobrej izolacji, to pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 13kWh/m2 ogrzewanie chłodzenie i cwu - bardzo łatwo zrobić dom autonomiczny..

 

Pewnie - kocioł na pellet, solary i EK wyjdzie nizsza niż te 13kWh/m2/rok, a to wszystko budując dom tylko zgodnie z obowiązującymi minimalnymi wymaganiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamiast przyklaskiwac zrob sobie jak guru kaze... ustwa 23*C na caly rok z regulacja co do 0,1*C to unikniesz scen.

 

Bedziesz grzal i chlodzil 365 dni w roku, a komfort bezcenny.

 

karolek tak zrobił. Kupił klimatyzator, ustawił auto - chłodzenie/grzanie i temp. 23oC. Przez to teraz nie wie kiedy skończył się sezon letni a kiedy zaczął się sezon grzewczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak wedle algorytmu mam dwa poziomy, każdy ze swoją histerezą - grzanie np. w granicach 21~22 a chłodzenie pow. 25. Wg mnie jeden nastaw i mała histereza to tylko do skrajnie energo domków i przy szybkim oraz precyzyjnym systemie. Ani powietrzny ani akumulacyjny taki nie jest.

 

Wiem.

Napisałem to w formie żartu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarty żartami ale tak się zastanawiam, czy sterownik ogrzewania powinien bazować tylko na odczytach temp. czy też na wilgotności albo inaczej temp. odczuwalnej. Ten googlowy nest też daje do myślenia. I może zrobię taki nastawnik, który będzie do bazy zapisywał temp. i wilgotność, może i ciśnienie bo to w jednym czujniku, i który będzie się ręcznie regulować jak za zimo/ciepło (znaczy połowica będzie podnosiła, ja obniżał;)). Roboty nic a można zaobserwować i "nauczyć" sterownik optymalnych więc najekonomiczniejszych ustawień.

 

Nie ma sensu. Zauważ, że w okresie w którym zaczynasz grzać wilgotność nigdy nie będzie tak wysoka jak w lecie. Nawet przy 90% wilgotności na zewnątrz i temp. zewn. 8oC w domu będziesz miał nie więcej jak 50%. W sezonie grzewczym będziesz poruszał się w zakresie 30-50. To nie wpływa znacząco na odczuwalną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu tak Ci powiem że to będzie ciężkie, bo jak spadnie śnieg to ja np cieszę się jak dziecko :) ten wewnętrzny nastrój poprawia odczucie ciepła.

Włącza się przełącznik optymizmu i jest "cieplej"

Wiesz co? dodawanie kabli nie jest za dobre, masz przecież już 8kW.. cdn

Przydało by się źródło promieniowania podczerwonego. Stawiał bym tu na oświetlenie..

halogeny dobrze grzeją, masz dwie pieczenie na jednym ogniu i światło i ogrzewanie.

Plus właśnie inny klimat.

Przecież nie możesz powiedzieć że w koncie "mróz wchodzi" nie no tak jest u kolegi w drewnianym domu ... od narożnika "bije" zimnem że ciężko wysiedzieć ...

a w głowę gorąco.. na nogi +10 .. w głowę +25... :D

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego układu nie ma sensu. W ogóle jestem umiarkowanie zadowolony z akumulacyjnego grzania - niby II taryfa ale jakby to dobrze policzył to więcej mocy w płaskiej wyjdzie pewnie podobnie. Dziś, w pierwszy dzień grzania dałem się zaskoczyć pogodzie - przed godz. 15 temp. wzrosła o prawie 1stC ale nie na tyle aby wyłączyć grzanie no i pod koniec grzania wyszło słonko, które już robi swoje więc całe to moje grzanie psu na budę. A kWh poszły, płacić trzeba.

 

Otóż to. W domach pasywnych może mieć to kolosalne znaczenie. Tym bardziej tych mało akumulacyjnych. Warto grzać wtedy, gdy potrzebujesz, a nie wtedy gdy jest druga taryfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ TB wypisz wymaluj - moc odpowiednia do podgrzania wtedy gdy to potrzebne i natychmiastowe wyłączenie gdy nie potrzeba - szybkie i efektywne.

 

Tak, tylko odwrotnie :) To pompa ciepła powietrze-powietrze dogrzewa błyskawicznie, a podłogówka może pracować ze źródłem ciepła o małej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pal licho czy podłogówka czy PC, aby tylko szybko dostarczyła odp. porcję energii a jak jest jej za dużo naturalnej z zewnątrz to niech się natychmiast wyłączy.

 

EDIT: Nie ma co, trzeba robić sterownik pogodowy do akumulacji...

Było w prognozie numerycznej, że ok 15. znikają chmury. No i zniknęły dzięki czemu teraz podłoga ma tyle:

 

20141024_153404.jpg

 

 

Sterowanie na bazie prognozy, ale takie maksymalnie 1 dzień do przodu, żeby było jak najbardziej wiarygodne to świetna sprawa ! Taki system rzeczywiście będzie potrafił oszczędzić energię a zmaksymalizować wykorzystanie słońca.

OLED display - co za technologia ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko odwrotnie :) To pompa ciepła powietrze-powietrze dogrzewa błyskawicznie, a podłogówka może pracować ze źródłem ciepła o małej mocy.
Tylko, ze... nadmuchowe jest tak mało precyzyjne i tak od razu odczuwalne, ,ze bardzo szybko Pan się przekona, ze

moc powinna być precyzyjnie okiełznana a nawiew delikatny i ciągły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,A co mają mówić? Przecież to ich szef twierdził, że nikt mu nie wmówi iż białe jest białe a czarne jest czarne. Żadnych argumentów tylko bełkot. Coś jak niektórzy koledzy na tym forum"

 

Fakt. Nie przepadam za tobą. Ale z tą samokrytyką to przesadziłeś.

"To taki przykład na obalenie tych wszystkich bzdur o cudownym przejmowaniu przez akumulację, utrzymywaniu stałej temp. CPG (cudowna podłoga grzejąca) i w ogóle o ogrzewaniu akumulacyjnym w domu jak w temacie. Chociaż to ostatnie, może nie najtaniej ale jako tako jednak działa."

 

Cudowna podłoga grzejąca i akumulacja to jakby to samo.

Zdecyduj się. Beznadzieja czy jako tako.Ewoluujesz. Jeszcze z pół roku i będziesz za . Było by szybciej gdybyś rozumiał jak to działa,jaki jest mechanizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...