Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:) Dawaj dalej . Ty tak długo możesz? Nic konkretnego tylko ple,ple,ple.

Myślisz ,że pytałem o dane?:) Geniusz!!!

 

ps. kszhu ile jest 2 + 2 ? Sory przez jedno r ale zaczynam wątpić w twoje możliwości liczenia i przy okazji poznawcze. Podasz wynik prawidłowy gadamy dalej . Nie podasz idę spać:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu,

 

Jak zwykle czepiasz sie Nydara, ale założenia przyjął mniej-więcej słuszne. 22o przy 40-45% wilgotnosci to temp. którą wyrzuce z domu przez poddasze do garażu. Wtedy kiedy będe tego tam potrzebował. Oczywiście cos straci sie na tym poddaszu, ale skosy bede miał ocieplone do kalenicy.

A Nydar wie, bo nie jest tajemnica, ze realizuje układ Nydara, wiec co do tego ma rekuperator ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu,

 

Jak zwykle czepiasz sie Nydara, ale założenia przyjął mniej-więcej słuszne. 22o przy 40-45% wilgotnosci to temp. którą wyrzuce z domu przez poddasze do garażu. Wtedy kiedy będe tego tam potrzebował. Oczywiście cos straci sie na tym poddaszu, ale skosy bede miał ocieplone do kalenicy.

A Nydar wie, bo nie jest tajemnica, ze realizuje układ nydara, wiec co do tego ma rekuperator ?

 

Tylko dlaczego w moim wątku? Tu jest o komforcie, oraz izolacji i wentylacji takiej by zużycie było poniżej 20kWh/m2. Zwalczanie izolowania domów, czy odzyskiwania ciepła z wentylacji. Walka z komfortem, przez zastąpienie automatyki akumulacją, nie jest tu tematem.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego w moim wątku? Tu jest o komforcie, oraz izolacji i wentylacji takiej by zużycie było poniżej 20kWh/m2. Zwalczanie izolowania domów, czy odzyskiwania ciepła z wentylacji. Walka z komfortem, przez zastąpienie automatyki akumulacją, nie jest tu tematem.

 

Bo chyba większość jednak uważa Pana podejście za fantastykę. Pisze Pan o izolacji w grubości która wg większości forumowiczow, ekspertow a co najważniejsze inwestorow jest poza granica oplacalnosci. Pisze Pan o tym jak ważne jest wyeliminowanie mostka do gruntu, który to chyba na dłuższą mete nie jest aż tak straszny (ale wiem bez 30 centymetrow styro od spodu nie da sie osiagnac 20kWh...) Wartości o ktorych Pan pisze tez wydaja sie troszke "z kapelusza" bo co najwazniejsze - pisze Pan i pisze a jakoś nie widać zadowolonych ludzi mówiących - " Zrobiłem tak jak Pan TB mówił (i to już 10 lat temu :) ) i wszystko jest super - inwestycja niewielka a zyski ogromne...." Prosimy o podanie przykładu zadowolonych inwestorów - i to nie jednego - wszak Pan tak już robi 20 lat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo chyba większość jednak uważa Pana podejście za fantastykę. Pisze Pan o izolacji w grubości która wg większości forumowiczow, ekspertow a co najważniejsze inwestorow jest poza granica oplacalnosci. Pisze Pan o tym jak ważne jest wyeliminowanie mostka do gruntu, który to chyba na dłuższą mete nie jest aż tak straszny (ale wiem bez 30 centymetrow styro od spodu nie da sie osiagnac 20kWh...) Wartości o ktorych Pan pisze tez wydaja sie troszke "z kapelusza" bo co najwazniejsze - pisze Pan i pisze a jakoś nie widać zadowolonych ludzi mówiących - " Zrobiłem tak jak Pan TB mówił (i to już 10 lat temu :) ) i wszystko jest super - inwestycja niewielka a zyski ogromne...." Prosimy o podanie przykładu zadowolonych inwestorów - i to nie jednego - wszak Pan tak już robi 20 lat ...

Nie jestem, bolszewikiem, nie uważam, że większość ma rację. Robię to o czym piszę zbyt długo, by się przejmować. A nie widać... Ci którzy się już wybudowali i są zadowoleni, nie zaglądają na fora budowlane.

Co do mostków. Nie ma ich w izolacji. Proszę zobaczyć fizykę budowli.

Co do opłacalności. To ekonomia.

Prof. Żmijewski : Ekonomiczna izolacja termiczna, to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

Jak Pan widzi, nie może znać się na izolowaniu ktoś, kto dopuszcza w budownictwie stosowanie centralnego. Inwestor powinien o tym wiedzieć, by nie przepłacać.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiem bez 30 centymetrow styro od spodu nie da sie osiagnac 20kWh.
Nigdzie tak nie napisałem. Bez 30 cm od gruntu, nie da się postawić domu izolowanego. A nie dobrze izolowanego jak w temacie.

Zrobiłem tak jak Pan TB mówił
Naprawdę nie słyszał Pan nawet o kimś kto rekuperator założył?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, podawał Pan przykłady z izolacją od gruntu, czasami były komiczne, ponieważ izolacja obwodowa tych fundamentów była daleka od ideału, Były wałkowane przykłady ze Szwecji, z ostrogą która niszczyła cały efekt izolacji, której było 30-40cm ... przez jeden mostek termiczny po podwaliną

i cała izolacja pod poszła w błoto. Żeby dobrze zaizolować się od gruntu trzeba to przeliczyć programowo.

Nie ma innej rady.

Ludzie do dziś mieszkają w gruncie, tyle że wypalonym w piecu ... czyli cegle... ona ma wysoki współczynnik przenikania ciepła U ... przy 60cm jest to 1,1 ..czyli tyle co szyba zespolona 4/16/4 wraz z powłokami i gazami.

Czemu gruntu nie traktować jako kolejnej warstwy w przegrodzie? energiia wpadająca w grunt, nie jest natychmiast tracona, jak to ma miejsce w przypadku powietrza, powietrze natychmiast usuwa to co wyszło z przegrody ...

A w gruncie ta energia płynie i płynie ...

 

Jeśli grunt by nie trzyma energii oddał by ciepło ze znacznie głębszych obszarów niż to się przyjmuje... stąd pojawiły się głębokości posadowienia.

Dostał Pan czarno na biały iż ten sam detal do powietrza traci więcej ciepła niż nawet dom na stalowym gruncie gdzie lambda była 57 W/mK ...

nawet w tym wypadku było cieplej niż do powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzka z kaflami (~10cm grubości) ni cholery z tego nie bierze (20~21*C)

I to się zgadza u mnie posadzka w wiatrołapie(kafle,klej +płyta wiórowo-cementowa razem 4 cm) trzy tygodnie temu miała 21stopni temp.powietrza różnie od 20-22* Teraz temp.powietrza dalej 20-22* a posadzka 16* kable pod posadzką od początku miesiąca włączyły się tylko 2 razy i zżarły aż 123W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kszhu tylko utwierdziłeś mnie w przekonaniu że posadzka nie jest wstanie łapać słońca w tym okresie.

Wystarczy sobie przeglądnąć tabele mocy na poszczególne kąty padania słonecznego, aby wiedzieć że teraz do takiej posadzki wpada 1/3 a po przeliczeniu cdn

Jeśli będzie Ci się chciało to kawałek kostki betonowej w kolorze posadzki daj przy oknie niech słońce pada na to pod kątem prostym ciekawe jaki będzie efekt.

 

Cieszę się że u Ciebie słońce dostarcza konkretne dawki energii, było chyba o tym parę stron przedrzeźniania się, że na co ja liczę .. że słońce be ...

Owszem be u mnie be ponieważ mam dom krótkim bokiem na południowy wschód i tylko narożnik na południe stąd potrzeba polowania na samogrzejność.

Bo czuję że w takim jamniku długim słońce nie podziała za dobrze.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu gruntu nie traktować jako kolejnej warstwy w przegrodzie? energiia wpadająca w grunt, nie jest natychmiast tracona, jak to ma miejsce w przypadku powietrza, powietrze natychmiast usuwa to co wyszło z przegrody ...

A w gruncie ta energia płynie i płynie ...

.

 

 

http://picslog.eu/wp-content/uploads/2014/08/iceland_is_a_truly_stunning_country_640_03.jpg

 

http://picslog.eu/wp-content/uploads/2014/08/iceland_is_a_truly_stunning_country_640_04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kawałek obrzeża betonowego może być? Będę miał kamerę IR to zrobię takie doświadczenie.
oczywiście :) byle by ciemne i pojemne.

U mnie prawie cała piwnica będzie wsadzona w grunt, szkoda tylko że więcej będzie elewacji od północnego wschodu niż od południa. Jeśli by to było od południa idealnie na zimę.

A tu jest idealnie na lato, Zacienienie letnie ? myślę że od 76 lat rośnie i daje jeszcze owoce na pyszne wino :)http://naforum.zapodaj.net/thumbs/678cf20bfa0f.jpg dziś organoleptycznie sprawdziłem o 14:50 temp tego elementu, pionowa powierzchnia przyjemnie ciepła, wierz? chłodny. Tylko nie patrzcie na ten detal ... bo to jawny gwałt grupowy na fizyce budowli.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś na początku roku pisaliśmy o ścianie Trombe'a. Ale jaki lament był, że to nie zadziała, co to za szalony pomysł itp. itd. Przecież cudna podłoga grzejąco - chłodząca łyka każdy promyk jak chomik ziarno.

A tu masz co nydar pisze - kolektor ścienny, jeszcze wczoraj podłoga (płaska jak mniemam) a dziś sam się okiwał i postawił do pionu (mniemam, że ściany pionowe):D

 

Dokładnie jak piszesz. Jak chomik ziarno.

O kolektorze ściennym piszę od dawna . Jest to moim zdaniem bardziej słuszne rozwiązanie od przegrzewania wnętrza wyposażeniem . 28oC to jednak w październiku nie jest komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten chomik posadzkowy durny jakiś bo nie chce łykać ani z rozgrzanego powietrza ani z bezpośredniego promieniowania.

 

A dla czego ? bo kumuluje w masie nie w cienkim czymś,kawałku materiału na fotelu . Bo podgrzanie o 0,5oC wystarczy na dobę , tymczasem fotel przegrzeje a jak słońce zajdzie , prawie natychmiast dochodzi do stanu pierwotnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...