Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie łyknie rozgrzanego powietrza ... ponieważ robi to z oporem 0,17 m2K/W czyli blokuje to U będzie 5,88 W/m2K

nie ma tu czystego przewodzenia do posadzki.

System zysków "bezpośrednich" w posadzce się rozsypał jak domek z kart. O czym była dyskusja chyba na początku tego roku, jak Kszhu wspominał o ścianie Trombe'a . Akurat miałem zajęcia rok wcześniej z gościem co robił doktorat z takich ścian i dużo mógł powiedzieć na ten temat.

Tak ale dziś dotykałem i pionowych płytek i poziomych równie wystawionych na słońce.

Pionowe były przyjemnie ciepłe koło 30-35 st .. te poziome były temperatury otoczenia.

Sprawdzałem murek za płytkami czy ciepły... może ciupinkę .. ale to jest 20cm betonu...

Czyli dobre wystawienie tego na słońce działa.

Po posadzce ślizga się ostro.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nydar, taki kolektor ścienny nie jest opłacalny w domu jak w temacie ... Bardzo ciężko znaleźć jakieś rozsądne ekonomicznie "doładowanie", które nie będzie zrealizowane nie jako przy okazji, bez żadnych dodatkowych kosztów materiaówych.

 

O ile przewidzisz w budżecie z 1000PLN i kilkanaście godzin swojej pracy, to masz taki kolektor który dom ogrzeje i częściowo CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łyknie rozgrzanego powietrza ... ponieważ robi to z oporem 0,17 m2K/W czyli blokuje to U będzie 5,88 W/m2K

nie ma tu czystego przewodzenia do posadzki.

System zysków "bezpośrednich" w posadzce się rozsypał jak domek z kart. O czym była dyskusja chyba na początku tego roku, jak Kszhu wspominał o ścianie Trombe'a . Akurat miałem zajęcia rok wcześniej z gościem co robił doktorat z takich ścian i dużo mógł powiedzieć na ten temat.

Tak ale dziś dotykałem i pionowych płytek i poziomych równie wystawionych na słońce.

Pionowe były przyjemnie ciepłe koło 30-35 st .. te poziome były temperatury otoczenia.

Sprawdzałem murek za płytkami czy ciepły... może ciupinkę .. ale to jest 20cm betonu...

Czyli dobre wystawienie tego na słońce działa.

Po posadzce ślizga się ostro.

 

Podczerwień, jak światło, to co się ,,ślizgnie" -odbije jest akumulowane przez inne przegrody i sprzęty . Tyle,że to jest przypadkowe i kłopotliwe bo przegrzewa pomieszczenie. Okna od południa we wrześniu,październiku,marcu,kwietniu bez zabezpieczeń to jednak problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile przewidzisz w budżecie z 1000PLN i kilkanaście godzin swojej pracy, to masz taki kolektor który dom ogrzeje i częściowo CWU.

 

1000 to kupa szmalu. U mnie to 3 lata ogrzewania. Ile z tego taki kolektor pokryje mi ogrzewanie ? Sprawdź dni słoneczne w okresie zimowym i policz w kWh ile uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 to kupa szmalu. U mnie to 3 lata ogrzewania. Ile z tego taki kolektor pokryje mi ogrzewanie ? Sprawdź dni słoneczne w okresie zimowym i policz w kWh ile uzyskasz.

 

Interesuje mnie wrzesień,październik,marzec,kwiecień .Najgorszy z tych miesięcy,październik to blisko 40kWh/m2/m-c.

W twojej sytuacji wydawanie żadnej zł. na ogrzewanie sensu nie ma ,skoro 1000PLN/3lata. Oplacalność PC wątpliwa. Zatem co? Permowa farelka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, pojmi to wreszcie! W normalnym świecie podłoga betonowa z kaflami NIE akumuluje energii z powietrza ani promieniowania słonecznego bo to pada pod zbyt małym kątem. U mnie trwało ze 2 tygodnie CELOWEGO przegrzewania chałupy (ogniskiem jak dla ciebie) aby posadzka osiągnęła ok. 25*C. Takie rozwiązanie NIE ma sensu fizycznego o ekonomicznym nie wspominając.

 

W normalnym świecie podgrzana podłoga betonowa o 1oC słońcem zakumuluje więcej od wszystkich elementów wyposażenia. Tyle,że tego nie zauważysz bo ręką nie odróżnisz 21 od 22oC . Kanapę natomiast z temp. 30oC i owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie wrzesień,październik,marzec,kwiecień .Najgorszy z tych miesięcy,październik to blisko 40kWh/m2/m-c.

W twojej sytuacji wydawanie żadnej zł. na ogrzewanie sensu nie ma ,skoro 1000PLN/3lata. Oplacalność PC wątpliwa. Zatem co? Permowa farelka ?

 

Mam już zabukowaną aquarea w takiej cenie, że nic się nie opłaca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to właśnie chodzi. Cena ostatecznie rozwala wszystkie durnowate pomysły.

Z tym, że nie sądzisz abyś z bookingiem się nieco pospieszył? Nim będzie potrzebna to może tylko stanieć.

 

Booking bez zobowiązań ;) Jak stanieje, to bedę miał taniej. Zakup planuję na wiosnę przyszłego roku, a wiem, że coś ma się w tym czasie jeszcze pojawić. Czekam, i może być już tylko lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że aby ją podgrzać to trzeba za dużo czasu i za dużą temp. w pomieszczeniu w tym czasie trzeba znieść. Ten pomysł zostaw w sferze marzeń albo raczej koszmarów;)

 

Czas czy w meblach,panelach nie jest istotny w stosunku do betonu pokrytego kaflami . Energia dostarczona jest taka sama na panele ułożone na izolacji jak i na kaflach.W pierwszym przypadku jest od razu oddawana do otoczenia,w drugim akumulowana i oddawana stopniowo. O jakiej temp. mówisz. Ciepłym powietrzem chcesz grzać posadzkę? Proszę cię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to tak trudno zrozumieć, że im większa masa tym jej temp. zmienia się wolniej . Fotel to skóra czy materiał i izolacja w środku .Nagrzewa się błyskawicznie i oddaje to ciepło do otoczenia .

Mam domek za miastem z posadzką na gruncie w kaflach,na ścianach 5cm izolacji ,dach bez izolacji z pustką powietrzną,kryty papą,płaski. W październiku temp wewnątrz nie przekroczyła 26oC mimo,że wystawa idealnie południowa . Grunt odbiera to co słońce daje na kafle a ściany przenoszą ciepło w dół do posadzki . Przeszklenia to jedna szyba. Wytłumacz zatem jak to się dzieje że temp. zbliżyła się jedynie do 25oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię w to co masz, nie chcę mieć domu z 5cm izolacji i nie obchodzą mnie szopy.

W domu jak w temacie posadzka ani nie ogrzewa się od bezpośredniego słońca ani od ciepłego powietrza.

To NIE działa, takie są fakty.

 

U pojechałeś po moim domku letniskowym za miastem .To nie było fer .

To działa takie są fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...