Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale konkretnie o co chodzi?

Bo powiedzieć "bzdura" ale nie mówiąc nawet CO jest tą bzdurą, nie dochodząc nawet do DLACZEGO to COŚ jest bzdurą, to nawet nydar potrafi;)

Konkretnie, to pewnie chodzi o to zdanie :

Nie łączy się ogrzewania pomieszczeń i wody bo:

.....

-temperatura cwu jest znacznie wyższa niż ta do pomieszczeń, a grzanie pompą do wyższej temperatury, by potem to schładzać, obniża jej efektywność.

Jeżeli ktoś wykona instalację, aby tak ona działała, to rzeczywiście brakuje mu "podstawowej lub gimnazjalnej" wiedzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wpisu TB to jeśli COP jest większy im różnica pomiędzy DZ a GZ jest mniejsza to po co tracić COP na grzanie do tej przykładowej temp. 55*C jeśli podłogówka napędzana jest coś koło 30*C?
Jeśli ktoś coś takiego proponuje, to widać, że jest kompletnym dyletantem, w tej dziedzinie.

Dobrze, że się tacy w porę ujawniają, przynajmniej wiadomo, u kogo pomp ciepła nie kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wpisu TB to jeśli COP jest większy im różnica pomiędzy DZ a GZ jest mniejsza to po co tracić COP na grzanie do tej przykładowej temp. 55*C jeśli podłogówka napędzana jest coś koło 30*C?

 

Pci (upraszczając) zawsze grzeje z taka samą temperaturą bez wzgledu na to czy jest to C.O czy CWU (dla tej samej PCi) - w zasadzie temperatura pracy skraplacza PCi jest taka sama.

 

Możliwe ale sSiwy12 zacytował mój wpis mówiący o rozdziale dedykowanych urządzeń i dochodzę, co takiego szokującego w tym?;)

 

Bo normalna PCi jest dedykowana do C.O. i CWU.

 

O tym co konkretnie grzeje w danym momencie i z jaką temperaturą "końcową" decydują pompy obiegowe danego obiegu i ich czas działania + to co napisałem wyżej

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że wodna podłogówka nie jest jedną rurą spięta we wszystkich pomieszczeniach.

Tylko na każde idzie osobna pętla ?

No i mając podłogówkę kiedyś mając kaprys zapoda sobie solara i będzie grzał się słonkiem za prawie free.

Oczywiście, że każde pomieszczenie oddzielenie. A solar do ogrzewania? Może hybryda to tak, bo chłodzone wodą ogniwa dają więcej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś coś takiego proponuje, to widać, że jest kompletnym dyletantem, w tej dziedzinie.

Dobrze, że się tacy w porę ujawniają, przynajmniej wiadomo, u kogo pomp ciepła nie kupować.

 

Panie Henryku! Pan nazywa kogokolwiek dyletantem? Tu nawet Szanowny nydar dał 18 cm styropianu od gruntu. Pan jest na poziomie Szanownego wiedzy Szanownego Szweda co googlami się posługuje. Naprawdę Pan przesadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku! Pan nazywa kogokolwiek dyletantem? Tu nawet Szanowny nydar dał 18 cm styropianu od gruntu. Pan jest na poziomie Szanownego wiedzy Szanownego Szweda co googlami się posługuje. Naprawdę Pan przesadził.
Panie Henryku! Monter wentylacyjny, z największym sukcesem w postaci zdanej matury twierdzi! Ja bym już chyba nie zasnął. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu kasa. Licz dokładnie ile wyjdzie ten cały system na gotów z robocizną lub własnymi roboczogodzinami.

 

Sądzę, że z zasobnikiem, rurkami, rozdzielaczem i robocizną zmieszczę się poniżej 20tys. zł brutto.

 

Po pierwsze to podłogówka w cieplejszych pomieszczeniach nie ma szans się nagrzać więc nic nie przeniesie a po drugie jak masz zamiar tym sterować? Jakaś sama cyrkulacja międzyobwodowa?

 

Tak. Włączasz tylko pompę obiegową.

 

A myślisz, że jak ja mam (z wyłączeniem sypialni)? To w ogóle nie działa tak jak to sobie niektórzy wyobrażają. 100~150m3/h nie przenosi za wiele, zwłaszcza jak ma się przeciskać pod drzwiami.

 

To podkręcę do 200-300m3/h.

 

Mi nie chodzi o funkcje bo te mogą być zoptymalizowane ale o ew. awarię - tracisz natychmiast wszystko. Tutaj jest to ryzyko.

 

Kupię wówczas farelki ;) A do CWU będę miał grzałkę w zasobniku.

 

No to jest rozwiązanie optymalne pod warunkiem tego dofinansowania. Inaczej całkowity koszt w okresie życia systemu nie zachęca.

 

Nawet bez dofinansowania mi się opłaca.

 

A co do wpisu TB to jeśli COP jest większy im różnica pomiędzy DZ a GZ jest mniejsza to po co tracić COP na grzanie do tej przykładowej temp. 55*C jeśli podłogówka napędzana jest coś koło 30*C?

 

Nie wiem czy wiesz co piszesz. Zobacz jak wygląda podłączenie cwu i co do monoblocka:

http://www.aircon.panasonic.eu/uploads/__/clima_happenings/WH-AQ-5kw_3.jpg

W czym problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: na rysunku ciepła z PC jest rozdzielana zaworem na podłogówkę i zbiornik więc oba odbiorniki dostają tę samą temp.(?), po dajmy na to te 45*C na zbiornik do CWU i podłogówkę? po co?

 

Przełączenie zaworu wysterowywane jest przez pompę ciepła. Przy przełączeniu z CWU na CO temperatura obiegu jest niższa. I nie poprzez układ mieszający, tylko mniejszą moc inwertera. Moc spada, COP rośnie. Nie bardzo wiem o co chodzi z tym CWU zasilanym pompą ciepła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednoznacznie - nie ma szans na równoczesne grzanie podłogi i CWU, z czegoś trzeba zrezygnować. A czym większy zbiornik CWU tym dłużej trzeba czekać na wodę o sensownej temp. czyli tym dłużej rezygnować z ogrzewania.

Tym bardziej stanowczo wolałbym dwa urządzenia, grzejąc mieszkanie w płaskiej taryfie zwłaszcza .

 

Tak działa każda pompa.

Mam obliczone obciążenie na poziomie 2,5kW (przy -20oC), więc grzejąc mocą 5kW mam połowę doby na ładowanie zasobnika CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem potrzeby zgłębiania tematu i chyba dobrze, zwłaszcza widząc jak to działa i ile w sumie kosztuje.

 

Możliwe, że u ciebie taniej wychodzą kable i bojler. Nie neguje.

Ja wybrałem wodną podłogówkę i pc do co i cwu. Mi taki układ bardziej pasuje pod kątem obsługi, komfortu, możliwości i ceny. Wiesz dobrze, że zamieniając tą pompkę na kable, bojler i ewentualną ppci zaoszczędzę na zakupie, ale będę tracił na eksploatacji. Pewnie na jedno wyjdzie. Pisałem już nie raz, że nie można traktować tych rozwiązań jako gorsze/lepsze czy tańsze/droższe bo różnica w kwotach jest zbyt mała, żeby forsować "swoje".

 

Czasowo tak tyle, że jedno i drugie zbiega się popołudniem. Chciałeś do południa łapać zyski a potem dogrzewać. Wtedy też trzeba zagrzać wodę na te wszystkie popołudniowo-wieczorne kuchenne rewolucje i kąpiele.

 

Dlaczego ? CWU mogę grzać o dowolnej porze. Zauważ, że mam do dyspozycji moc 5kW na 300L. 2-3 godzinki i woda gotowa.

 

Zimą zbiornik 300l można grzać bo jego straty ogrzeją resztę (gdzie go będziesz miał bo chyba nie w łazience?) ale latem?

 

Chodzi Ci o straty dobowe ? 0,5kWh/dobe ? Nie dość, że COP w lecie będzie na poziomie 6-8 to jeszcze pompa zasilana z PV. Chyba nie ma co sobie tym głowy zaprzątać.

 

No i cały czas zachodzę w głowę, po co do takiego energo domu grzać podłogę? Jeśli jak piszesz, nie potrzebujesz warunków laboratoryjnych to pogadaj z miloszenko o jego odczuciach z grzania splitem; nawet bym się z nim umówił na wizytę;)

 

I tu masz rację, dlatego cały czas nie widzę sensu ładowania tyle izolacji w przegrody. Wyżyłowałem budynek do niespotykanych wartości U, ale po co ? Powinienem dać tyle, żeby lepiej wykorzystać tą pompę. Wtedy będzie optymalnie - tanio i komfortowo. Cały czas zastanawiam się na tą grubością ściany ... czy nie dać "jedynie" 25cm styro.

Zobaczymy. W najgorszym wypadku bedę mógł mówić, że mam przewymiarowane źródło ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że u ciebie taniej wychodzą kable i bojler. Nie neguje.

Ja wybrałem wodną podłogówkę i pc do co i cwu. Mi taki układ bardziej pasuje pod kątem obsługi, komfortu, możliwości i ceny. Wiesz dobrze, że zamieniając tą pompkę na kable, bojler i ewentualną ppci zaoszczędzę na zakupie, ale będę tracił na eksploatacji. Pewnie na jedno wyjdzie. Pisałem już nie raz, że nie można traktować tych rozwiązań jako gorsze/lepsze czy tańsze/droższe bo różnica w kwotach jest zbyt mała, żeby forsować "swoje".

 

 

 

Dlaczego ? CWU mogę grzać o dowolnej porze. Zauważ, że mam do dyspozycji moc 5kW na 300L. 2-3 godzinki i woda gotowa.

 

 

 

Chodzi Ci o straty dobowe ? 0,5kWh/dobe ? Nie dość, że COP w lecie będzie na poziomie 6-8 to jeszcze pompa zasilana z PV. Chyba nie ma co sobie tym głowy zaprzątać.

 

 

 

I tu masz rację, dlatego cały czas nie widzę sensu ładowania tyle izolacji w przegrody. Wyżyłowałem budynek do niespotykanych wartości U, ale po co ? Powinienem dać tyle, żeby lepiej wykorzystać tą pompę. Wtedy będzie optymalnie - tanio i komfortowo. Cały czas zastanawiam się na tą grubością ściany ... czy nie dać "jedynie" 25cm styro.

Zobaczymy. W najgorszym wypadku bedę mógł mówić, że mam przewymiarowane źródło ciepła.

 

Dobrze kombinujesz. Zostaw w ścianach tyle co planujesz, jest przecież upalne lato . Odpuść na posadzce . Niech ci będzie,nie 18,zaszalej i daj 20cm :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią pod względem zużycia energii:

- akumulacyjne grzanie posadzki o grubości 8-10cm za pomocą kabli elektrycznych w II taryfie,

- akumulacyjne grzanie posadzki o grubości 8-10cm za pomocą ciepłej wody w PEXach, grzanej za pomocą grzałki elektrycznej uruchamianej w II taryfie.

 

Z góry uprzedzam, że odpowiedź "w drugim przypadku trzeba zasilać pompę" jest mi już znana. Dla ułatwienia załóżmy także, że miejsce osadzenia grzałki jest dobrze zaizolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...