Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czym się różnią pod względem zużycia energii:

- akumulacyjne grzanie posadzki o grubości 8-10cm za pomocą kabli elektrycznych w II taryfie,

- akumulacyjne grzanie posadzki o grubości 8-10cm za pomocą ciepłej wody w PEXach, grzanej za pomocą grzałki elektrycznej uruchamianej w II taryfie.

 

Z góry uprzedzam, że odpowiedź "w drugim przypadku trzeba zasilać pompę" jest mi już znana. Dla ułatwienia załóżmy także, że miejsce osadzenia grzałki jest dobrze zaizolowane.

Nie ma żadnej, jeżeli chodzi o zużycie energii. Pompka... :) wytwarza ciepło, co niektórym ciężko pojąć. Różnica natomiast jest kolosalna jeżeli chodzi o możliwość obniżenia zużycia energii. Pod rurki można podłączyć wszystko, kable już na wieki. Chyba, że się zepsują, co wg niektórych sklepikarzy jest niemożliwe. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz. Zostaw w ścianach tyle co planujesz, jest przecież upalne lato . Odpuść na posadzce . Niech ci będzie,nie 18,zaszalej i daj 20cm :D

 

Jak dam mniej styro to resztę będę musiał zasypać pospółką. To też kosztuje i to nie mało. Taniej mi nie dać styro w ścianach.

 

A może zadaj inne pytanie - czego oczekujesz od domu, co oznacza komfort?

Dla mnie np. komfortowe są temp. w mieszkaniu w granicach 20-25, poniżej trzeba grzać, powyżej jako tako chłodzić ale też bez zbytniej przesady.

 

Dla mnie to samo.

 

Mieszkasz teraz bez ogrzewania podłogowego, masz jakieś wahania, jest tragicznie czy dopuszczalnie na tyle, że mogłoby być albo ewentualnie tylko trochę lepiej?

Dlatego gdybym szukał oszczędności to nigdy nie rezygnowałbym z izolacji bo tego już nigdy nie dołożysz a rozejrzał się za grzaniem splitem, popróbował u kogoś, zobaczył jak grzeje kominek z DGP itp. W takim domu jaki planujesz, jeśli nie ma to być lab, to jeden split centralnie zda egzamin. Na dodatek wcale nie musi grzać jak przy nim stoisz.

 

Mieszkam teraz w bloku z "wielkiej płyty" bez grama izolacji ! Grzejniki pędzone do wysokich temperatur. Żadnego systemu stabilizacji temperatury, wentylacja grawitacyjna. Raz za ciepło, raz za zimno ... Jak gorąco to łeb mi pulsuje, bo gorąco na górze a w stopy zimno. To jest nie do wytrzymania.

Do tego zainstalowałem sobie na okresy przejściowe klimatyzator z funkcją grzania, on-off. Kolejna porażka ... Przy takim ogrzewaniu nie da się wysiedzieć. Dlatego tak boję się ogrzewania nadmuchowego... Wiem, że inwertery to inna bajka, ale jednak grzeją powietrze.

 

A teraz będę zmieniał mieszkanie na dom, którego mało kto doświadczył. Stąd moje obawy czy da się napędzić go samą kanałówką ? Wiem jak ją tanio zrobić, ale nie znam urządzenia, które będzie potrafiło mi zapewnić 100% ogrzewania (bo kabli przecież nie zaleję ;) ). Miałem też okazję testować niejednokrotnie podłogówkę i to jest to co bym chciał. Ale tutaj znów boję się wybudować budynek zbyt ciepły, bo okazać się może, że będzie brakowało jednak źródła promieniowania cieplnego i świadomie będę kręcił ogrzewanie na wyższą temperaturę, żeby było komfortowo. I bądź tu mądry ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie porównuję do pompy cieplnej tylko kable do grzałki. Inwestycyjnie to nieco większy koszt od kabli, ale dla domku 128m2 jak mój potrzeba z 800mb PEXa, dwa rozdzielacze, pompkę, dwie skrzynki, bojler na wodę z grzałką i trochę izolacji. Razem to będzie z 6 tyś. Nie liczę sterowania, bo to podobny koszt w obydwu przypadkach. Sterowanie strefowe w wersji akumulacyjnej nie ma sensu tak czy tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa cieplna będzie koło 3x tańsza w użytkowaniu od prądu, mimo ciut gorszej sprawności.
Zapewne ma Pan rację technologia idzie do przodu. Na targach w Norymberdze 14-16 X , zaprezentowano sprężarki mieszczące się na dłoni z tłokiem 1cm2. Ale kiedy to będzie dostępne? na razie w domach jak w temacie, kable zużywają mniej kWh. Ale o tym wiedzą ci co się takimi domami zajmują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłokiem ? sprężarka typu scroll Panie Tomaszu. Cóż pędzę ogrzewanie w budynku wynajętym; jest tam s do chłodzenia i grzania

http://www.kalt.net.pl/produkty.php?id_produktu=59&&id_nadrzednej=1&&id_kategorii=45 ciut słabszy bo do 7,5 kW grzejnej.

Cóż jak by nie on to grzał bym nagrzewnicą 9kW prądową ... i choć sterował bym nią precyzyjnie, niestety nie da to efektu ekonomicznego.

Mnie ta pompa zjada 2,2 kW prądu ... patrzę na licznik.. akurat wymienionyj na elektroniczny.

A teraz będę zmieniał mieszkanie na dom, którego mało kto doświadczył. Stąd moje obawy czy da się napędzić go samą kanałówką pędzę tym klimatyzatorem ogrzewanie i nie narzekam, może stąd że nawiew nie jest bardzo gorący ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu, on ma gaz na zimniejsze dni. Z tego co pamiętam, to tak naprawdę jego LG grzał jedynie w okresie przejściowym. Zimy jeszcze nie zaznał. Zapewnić ogrzewanie w 100% w oparciu o pompę ciepła p-p jest ryzykowne. Znasz jakieś rozsądne urządzenie które zagwarantuje mi stabilną moc do -20oC ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni zainstalowany inwerter ale średniak, chyba do minus kilku stopni. Uruchomiony jest na nadmuch górą (po to te doklejone papiery bo dmuchał mi po plecach). Najpierw uruchamiałem go na max więc wiał i grzał jak wściekły po czym wyłączał się na jakiś czas i znów akcja. Teraz go okiełznałem i chodzi na manualu na minimum wiania i modulowane grzanie ale non stop, nawet w nocy. Nie słychać praktycznie nic poza tak delikatnym szumem, że można o nim zapomnieć. Grzejnik i olejak oba oczywiście off - jeszcze na zewnątrz dość ciepło.

A temp.? Bardzo stabilna i przyjemna! Przekonuję się do tego, następny szajsung, tylko lepszy, będzie u mnie w obecnym domu chyba wcześniej niż planowałem;)

 

Czy to inwerterowy czy on-off i tak cieplej będzie pod sufitem, bo tylko kowadł ... ;)

 

Nic nie będzie brakowało! Odpalisz na chwilę co będziesz miał i po temacie. Dlatego lepszy taki split czy kable pod okładziną niż pędzić całą tę podłogówkę.

 

To dwa zgoła inne systemy grzewcze. Ciężko jest stawiać na tej samej półce cena/komfort.

Faktem jest, że dogrzanie w okresie przejściowym będzie szybce i tańsze kiedy odpalimy splita. Gdyby był taki split p-p jak Aquarea 5kW za cenę 3x niższą to można zaryzykować.

 

No właśnie, mi się widzi, że podchodząc do tematu z głową to da się go ogarnąć.

 

Sądzisz, że bez głowy podchodzę do tematu ? Sądzę, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu, on ma gaz na zimniejsze dni. Z tego co pamiętam, to tak naprawdę jego LG grzał jedynie w okresie przejściowym. Zimy jeszcze nie zaznał. Zapewnić ogrzewanie w 100% w oparciu o pompę ciepła p-p jest ryzykowne. Znasz jakieś rozsądne urządzenie które zagwarantuje mi stabilną moc do -20oC ?

 

Zimy sie nie boje:)

 

Na te kilka dni, jak bedzie ponizej -10 puszcze podlogowke po calosci. Obecnie srednia dobowa to jakies +3 stopnie, slonca ostatnio przez 3 dni praktycznie nie ma.

 

Generalnie to mnie ani grzeje ani ziebi co mysla tutaj co niektorzy, zwlaszcza Ci, co to tylko cos zaplanowali a nic nie zrobili.

 

Ja zbieram calkiem duzo doswiadczenia i na wlasnej skorze przekonuje sie co zdaje egzamin. Nikogo do niczego nie zmuszam, odwdzieczam sie forumowiczom za wiele bezinteresownej pomocy i tyle.

 

P.S. Nie wiem skad wy macie tyle czasu tutaj siedziec, ja mam prace, budowe, rodzine na glowie, 3-4 razy w tygodniu jakis sport, kiedy tu pisac na forum :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O masz:

 

 

 

Jak chcesz to nagabuj kolegę a wsiądziemy w auto i pojedziemy z jakimś zapasem rozweselającym na któreś weekendowe popołudnie bo sam bardzo chciałbym zobaczyć jak to żyje się z takim czymś;)

 

EDIT: dot. TB

 

 

 

No jak ten miloszenko się nie boi VspólnotyNiereformowalnychPajaców;)

 

Ktoś tu dzisiaj określił, że to co piszesz to,, ŻENADA". A ty z uporem brniesz dalej . Godne podziwu samozaparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te kilka dni, jak bedzie ponizej -10 puszcze podlogowke po calosci. Obecnie srednia dobowa to jakies +3 stopnie, slonca ostatnio przez 3 dni praktycznie nie ma.

 

No widzisz. Ja tak samo myśle, ale co niektórzy piszą, że 10k za źródło ciepła do co i cwu to za dużo...

 

P.S. Nie wiem skad wy macie tyle czasu tutaj siedziec, ja mam prace, budowe, rodzine na glowie, 3-4 razy w tygodniu jakis sport, kiedy tu pisac na forum :p

 

To tak jak ja ! Tylko mniej sportu bo wiązadła zerwałem ... starość :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama pompa to ryzyko ale pamiętaj o tym, że przy swoim zużyciu będziesz miał takie warunki i potrzeby jak miloszenko w przejściowym.

 

Tylko urządzenie będzie musiało pracować w niższych temperaturach.

 

Zawsze mówiłem, że na te okresy gdy pompa nie da rady, sporadyczne, musisz mieć coś w zanadrzu - najtańsze w zakupie i najdroższe w eksploatacji czyli nawet biokominek.

 

j-j coś pisał o biokominku, ale to mi nie ogrzeje chałupy. Może jedynie salon. A co z resztą pokoi ?

 

To 10 czy 20? Licz całość. Zawsze bo inaczej się przeliczysz.

 

10 za same źródło. Piszę do miloszenko, który też ma podłogówkę i do tego gaz do co i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu, on ma gaz na zimniejsze dni. Z tego co pamiętam, to tak naprawdę jego LG grzał jedynie w okresie przejściowym. Zimy jeszcze nie zaznał. Zapewnić ogrzewanie w 100% w oparciu o pompę ciepła p-p jest ryzykowne. Znasz jakieś rozsądne urządzenie które zagwarantuje mi stabilną moc do -20oC ?

Ja na zimniejsze dni mam 2Kw kabli w kleju pod płytkami i 5Kw mat pod panelami i do tego to H09AK PRESTIGE Inverter LG od początku października zżarło to 14Kw, a kable 3,4Kw i to tylko w łazienkach gdzie rano przez 1 godz i wieczorem przez 2 godz.mam zadaną temp.25 stopni w pozostałych pom. temp.22-23 st.jak słonko przyświeci 25,a rano 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłokiem ? sprężarka typu scroll Panie Tomaszu. Cóż pędzę ogrzewanie w budynku wynajętym; jest tam s do chłodzenia i grzania

http://www.kalt.net.pl/produkty.php?id_produktu=59&&id_nadrzednej=1&&id_kategorii=45 ciut słabszy bo do 7,5 kW grzejnej.

Cóż jak by nie on to grzał bym nagrzewnicą 9kW prądową ... i choć sterował bym nią precyzyjnie, niestety nie da to efektu ekonomicznego.

Mnie ta pompa zjada 2,2 kW prądu ... patrzę na licznik.. akurat wymienionyj na elektroniczny.

A teraz będę zmieniał mieszkanie na dom, którego mało kto doświadczył. Stąd moje obawy czy da się napędzić go samą kanałówką pędzę tym klimatyzatorem ogrzewanie i nie narzekam, może stąd że nawiew nie jest bardzo gorący ?

Mi chodzi o jednostki zewnętrzne poniżej 500W i mocniejszym wentylatorem. By jak najmniej pobierały (tania i skuteczna fotovoltaika) oraz, by nie trzeba wspomagać się wentylatorem. Chciałem się Panu pochwalić, że do rozdzielania, powietrza z kanałówki, dopasowane obudowy wentylatorów sterujących będą z drukarki 3D. Aktualnie robimy to przez przepustnice (ograniczanie) strumienia. IMG_0353.jpgskrzynka do klimy 2.jpg a lepsze jest wzmacnianie.

Dodam Panu jeszcze, że kable grzewcze są najtańszym i najbardziej precyzyjnym sterownikiem. W połączeniu z 40 cm styro od gruntu i dogrzewanym powietrzem a pompy . Układ taki zapewnia najtaniej i najbardziej precyzyjnie... temperaturę zimą i chłodzenia latem.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na zimniejsze dni mam 2Kw kabli w kleju pod płytkami i 5Kw mat pod panelami i do tego to H09AK PRESTIGE Inverter LG od początku października zżarło to 14Kw, a kable 3,4Kw i to tylko w łazienkach gdzie rano przez 1 godz i wieczorem przez 2 godz.mam zadaną temp.25 stopni w pozostałych pom. temp.22-23 st.jak słonko przyświeci 25,a rano 21
Ja daję 40 cm styropianu pod kablami, kable (maty też nazywam kablem) w każdym pomieszczeniu z termostatem i klimatyzator kanałowy (cichszy i nie ma splitów) uzupełniam to doskonałym rekuperatorem i zasobnikiem z pc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję 40 cm styropianu pod kablami, kable (maty też nazywam kablem) w każdym pomieszczeniu z termostatem i klimatyzator kanałowy (cichszy i nie ma splitów) uzupełniam to doskonałym rekuperatorem i zasobnikiem z pc.
I na zmianę grzeję/chłodzę przez cały rok. Wiemy misiu, wiemy. Trzeba było się uczyć, głupot by się nie pisało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimy sie nie boje:)

 

Na te kilka dni, jak bedzie ponizej -10 puszcze podlogowke po calosci. Obecnie srednia dobowa to jakies +3 stopnie, slonca ostatnio przez 3 dni praktycznie nie ma.

 

Generalnie to mnie ani grzeje ani ziebi co mysla tutaj co niektorzy, zwlaszcza Ci, co to tylko cos zaplanowali a nic nie zrobili.

 

Ja zbieram calkiem duzo doswiadczenia i na wlasnej skorze przekonuje sie co zdaje egzamin. Nikogo do niczego nie zmuszam, odwdzieczam sie forumowiczom za wiele bezinteresownej pomocy i tyle.

 

P.S. Nie wiem skad wy macie tyle czasu tutaj siedziec, ja mam prace, budowe, rodzine na glowie, 3-4 razy w tygodniu jakis sport, kiedy tu pisac na forum :p

Poczekaj na zimę. Teraz jest koniec października. Niektórzy jeszcze w ogóle nie grzeją. Da ci ta twoja PC oszczędności, niewątpliwie ale jak odpalisz podłogówkę to podziękujesz, że zamiast gazu nie masz kabli grzewczych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...