Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jeśli idziemy w estetykę to jest inna kwestia, mi PV też się wybitnie nie podobają ale to nie jest temat do dyskusji.

 

Mi też nie :) Dlatego będą montował czarny rąbek stojący i na to czarne CIGSy, żeby w miarę to "schować". Łączenia też czarne.

 

Albo chcesz dostarczać do domu 1,5MWh/rok albo chcesz mieć ciepłą podłogę. To dwie różne rzeczy bo przy takim zużyciu ciepła podłoga będzie niezmiernie rzadko.

 

Nie ciepłą, tylko cieplejszą od powietrza. Wolę temp. 23oC podłogi i 20oC powietrza niż odwrotnie.

 

Ale rozsądek musisz czymś karmić - to się nazywa doświadczeniem. Inaczej rozsądek bez danych płata figle co widać po tutejszych teoretykach.

Co do rurek to od dawna radziłem - zalewaj, koszt nie wielki nawet gdyby miały leżeć odłogiem jak miloszenkowy glikolowiec.

 

Ani doświadczenia w tym temacie nie mam, ani nie znam ludzi, którzy mają taki dom i ogrzewają tylko ppci. Bazuję jedynie na tym co wyczytam z teorii.

 

W najgorszym przypadku może być tak, że PEX'a zaleję, do c.w.u. kupię zasobnik z grzałką (bo i tak pod pompę będzie potrzebny) i przetestuję ogrzewanie pseudo kanałowe - kanały wytne w 30cm izolacji styropianowej. Jeśli nie wypali będę stratny jedynie o splita i trochę własnej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale kto jeszcze nie grzeje? Jak juz w pasywniakach polecialy kWh? O czym Ty piszesz?

 

Przy moim zuzyciu dawno KWh z pradu stalo sie tansze niz kWh z gazu.

 

Poza tym piec bierze 100W na tloczenie wody w rurki, za ta "energie" to bym zagrzal lazienke za free..

 

Za gaz to ja juz generalnie podziekuje, gdyby nie to ze ciagne kolejna budowe to juz dawno przeszedlbym na prad.

Ja nie grzeję tyle, że mieszkam w bloku. :) Nikt z moich sąsiadów również choć dom nie ma kompletnie izolacji od gruntu, tylko 15 cm na ścianach więc według misia powinien nie dać się w ogóle ogrzać. Nie grzeje sąsiad który ma działkę obok i dom do 40 kWh/m2, sąsiadka z podobnym domem również. Ja mieszkam w Szczecinie. :). Ogrzewanie z PC jest tańsze, to żadna nowość. Nie bierzesz jednak pod uwagę nakładów inwestycyjnych i możliwości twojej PC. Nie pociągniesz z nią w zimie bez odpalenia CO. Patrząc na zużycie które podawałeś potrzebujesz PC o dużo większych możliwościach a ta już kosztuje.

Gaz już masz. Jakbyś nie patrzył eksploatacja taniej wyjdzie od kabli (nie od PC). Gdybyś budował dom, od razu powiedziałbym ci, że gaz to nonsens, biorąc pod uwagę nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacji. Zamieniłem przepływowy bojler gazowy do CWU (Vailand, w miarę nowy) na zwykły bojler elektryczny z zasobnikiem. Rachunki za CWU spadły, choć wydawało się, że to niemożliwe. Gaz w zimie ma zaniżoną wartość energetyczną, system z gazem ma w ogóle mniejszą sprawność. W tej chwili to bezsens.

Do czego zmierzam. To co masz u siebie to żadna nowość. Jeżeli dowiedziałeś się o czymś takim od Brzęczkowskiego, to mogę się tylko dziwić. Trochę jednak zbyt optymistycznie patrzysz na możliwości swojej PC Spore zużycie, o którym pisałeś wcześniej nie zniknie dzięki jej zastosowaniu. Poczekaj z wnioskami do zimy. Masz alternatywę na okres przejściowy ale na zimę, moim zdaniem to nie wystarczy. Napisz w kwietniu jak to wyglądało. Powinno być taniej, dzięki PC ale o ile tego nie wiesz.

 

 

p.s.

Te 100 W z obiegówki trafia do systemu w postaci ciepła. Nie odrobiłes lekcji. :)

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko subiektywny wtret.

Przy grzania akumulacyjnym można mówić o obojetnej podłodze ale na pewno nie cieplej.znajomi jak przychodzą to stwierdzają ze podłogowa jest przereklamowana.

Już lepiej pewnie jest przy gazie, ale to też że sterownikiem o małej histerezie.

 

Jeżeli wiedzą, że jest ogrzewanie podłogowe, to już wiadomo, że jest źle zrobione. Temperatura ma być komfortowa, a źródło nie do wykrycia. Podłoga nie może być ani ciepła, ani zimna. Po to jest odpowiednia moc i termostaty z czujnikami w podłodze w każdym pomieszczeniu. Inaczej nici, ze sterowania i uwzględniania zysków bytowych i słonecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu wiesz gdzie siedzi problem, wmawianiu tu nam na forum że jak dom traci np 200 W/K to kablami wyjdzie taniej niż

PC na podłogówce wodnej. Wyszło by taniej, ale nie trzymając karnie 20st, tylko nikogo nie ma w domu niech się chłodzi nawet do 10st.

Tak widzę ten system. Wychodzimy z pokoju to samo siup niech temp spada. Dokładnie pamiętam co Pan Tomasz pisał po co te 100 W/m2

czy więcej. Aby w 5 min nagrzać pomieszczenie. Gdzie było 14 st ... i nagle przychodzimy do takiego pomieszczenia i musi być 20 st.

Idziemy do pracy to samo, to od biedy można zrozumieć czemu to wychodzi "taniej" od 3-4 krotnie sprawniejszej PC trzymającej w pomieszczeniach karnie 20st, Gdzie kable grzeją nie więcej jak godzinę ... a pompa 24 godziny ot cała tajemnica systemu.

 

Przy pokrywaniu nos stop 200 W/K .. to przy dt 20 st jest 4000 W * 24 h=96 kWh

Pompa cop 4 .. zje 1kW prądu da 4 kW ciepła czyli 24 kWh prądu zje ... nawet przy sprawności 0,7 całej instalacji to będzie 24 * 1,43 =34,32 kWh prądu

jak dobrze patrzeć ~2,9 raza mniej niż czystym prądem.

 

Pan nigdy nie przyzna się do wyciągania swojego zabytku raz od święta..

W domu pasywnym temperatura sama z siebie nie spadnie. Oszczędności z tego tytułu będą śmieszne. To kolejny babol bezmyślnego misia. Zakładanie szybkiego spadku temperatury w domu pasywnym. Nie da się tak, chyba, że ten spadek wymusisz chłodząc tylko, że to byłby jeszcze większy idiotyzm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyoszczędzić zwiększając znacznie moc w łazienkach. Grzejnik z nawiewem gorącego powietrza w dół

[ATTACH=CONFIG]286649[/ATTACH] . Takie 2 kW czy 3 kW pozwala sporo zaoszczędzić.

 

I wydac najpier ok 2.8 tysiaca na prezentowany grzejnik. Rewelacja

 

O! Sekretarzyna POP wydał nawet na dziś instrukcję! Chyba tylko dla swojej grupy VybitnieNiereformowalnychPajaców. Czy dla wszystkich te wypociny panie sekretarzu(?):

 

 

 

To chyba pisiory swoim półgłówkom tak sms-owały codziennie jak mają gadać:)

Ale słaba logicznie ta instrukcja, pajace nie zrozumieją, no ale czego wymagać od permanentnego teoretyka.

Jedyna zaleta tego bełkotu, że humor na cały dzień mam gwarantowany czytając tę biedę umysłową:

 

Zarzucales komus nadmiar jadu. Moze zacznesz od siebie. W przeciwnym wypadku nie jestes lepszy od oponentów.

Rzygać sie chce od tej ustawicznej wojenki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź się wyrzygaj jak masz taką potrzebę a jak wrócisz to przyjrzyj się temu co tu inni wypisują ze śniętą trójcą na czele a nie tylko TB i ja.

Ich jakoś nie masz potrzeby upominać za ten miód na uszy, który leją, co?:D

Rzygam twoim chamstwem, rzygam chamstwem innych. Rzygam twoja tendencyjnoscia takze. Jesli sie uwazasz za tego co rzucał kamieniem jako drugi - przestan pluć pierwszy. Ale Ty ewidentnie to lubisz i to jest smutne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o ciepłej mam na myśli sztucznie podgrzaną, nie ważne o ile. A, że jest przereklamowana to też wiem.

Ja zdecydowanie sie z tym nie zgadzam. Kocham podlogowke.

 

W domu jak w temacie, nieogrzewanym choć sąsiedzi kopcą już od dawna, w sypialni jest tyle:

20141029_123129_resized.jpg

 

a od południa już tyle:

 

20141029_123343_resized.jpg

 

Co to za czujniki i z czym to jest spiete ? Ile to kosztuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzygam twoim chamstwem, rzygam chamstwem innych. Rzygam twoja tendencyjnoscia takze. Jesli sie uwazasz za tego co rzucał kamieniem jako drugi - przestan pluć pierwszy. Ale Ty ewidentnie to lubisz i to jest smutne.
Daj go do ignorowanych, tak jak ja i będziesz miał spokój. Dużo lepiej czyta się forum bez tego ujadania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja swoją rodzinę.[/Quote]

Ja też, ale moją. I fakt, bardziej niż podłogówke.

 

To moduł - zasilanie bateryjne, wifi, I2C, proc. Dopięty aktualnie czujnik temp. i ciśnienia (bo ja to pakuję w kanały z/do centrali WM) oraz poglądowo OLED bo po wifi kiepsko się czyta sporadyczne pomiary. Z niczym nie spięty, "rzucam" to tam gdzie potrzebuję. Koszt poniżej $10 za to co widzisz a bez OLEDa połowa.

 

EDIT: 3 płytki, takie wymiary:

 

20141024_160144_resized.jpg

 

Gdzie moge kupić taki komplecik ? Rzucisz namiarem ?

 

Jak poczułeś zatem misję nawracania to rób to obiektywnie a nie czepiaj się tylko jednej strony bo tak to tylko stajesz się papugą tej jednej strony i się z nimi jednoznacznie identyfikujesz.

Dlatego jasno dopisałem, ze rzygam od inwektyw rzucanych przez obie strony. O merytorycznej stronie sporu sie juz nie wypowiadam, bo... prowadzi to do inwektyw.

Co ja uważam albo lubię czy nie jest najmniej istotne. Nigdy nie pozwalam po sobie jeździć i zawsze odpowiadam agresją na agresję, coś jak przyjaciele Izraelczycy doświadczeni Holocaustem.

Juz dawno ci zdiagnozowalem syndrom oblężonej twierdzy. I teraz mamy ostateczne potwierdzenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Pan taki za 400 zł [ATTACH=CONFIG]286704[/ATTACH] kto Panu każe brać z najwyższej półki . Chodzi o zasadę działania grzejnika łazienkowego - nadmuch w dół dużą mocą.

 

No tamten za 2,8k nadmuch do grzania to ma do góry o mocy 1kW . Dysze o mocy 1kW w "wieszakach" służą do suszenia ręczników. Zakładam, ze mozna włączyć tylko suszenie, ale na ile skuteczne jest jako ogrzewanie, szczególnie przy wiszących recznikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tamten za 2,8k nadmuch do grzania to ma do góry o mocy 1kW . Dysze o mocy 1kW w "wieszakach" służą do suszenia ręczników. Zakładam, ze mozna włączyć tylko suszenie, ale na ile skuteczne jest jako ogrzewanie, szczególnie przy wiszących recznikach?

 

A czemu nie ma być skuteczne ? Grzejesz powietrze które zostaje w łazience.

Ten aktywny grzejnik bardzo mi przypadł do gustu i przyznam szczerze, że przeczytałem o nim w wypowiedzi TB. Ale czytać kilka tysięcy jego postów i wyłowić tylko ten jeden to kompletnie się nie opłaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tamten za 2,8k nadmuch do grzania to ma do góry o mocy 1kW . Dysze o mocy 1kW w "wieszakach" służą do suszenia ręczników. Zakładam, ze mozna włączyć tylko suszenie, ale na ile skuteczne jest jako ogrzewanie, szczególnie przy wiszących recznikach?

 

1kW ma górna część - działa jak promiennik . Do dołu jest 2 x po 1kW - na ogół włącza się 2kW, by jak najszybciej nagrzać. Ręczniki są gorące po 30 sek. Do suszenia po kąpieli zostawia się sam wentylator "poprzeczkach" bez grałek na 1/2h czy więcej . potem się wyłączy. i dyżuruje tylko górna cześć

corelia_control.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum nie szukaj, u nikogo, konkretnych recept na swój indywidualny dom bo się rozchorujesz! Czytaj o możliwych rozwiązaniach i adoptuj je do siebie tak jak indywidualne podejście do ocieplenia od wewnątrz, którym natchnąłeś się w mojej koncepcji, która z kolei powstała na podstawie wypowiedzi TB. Chyba nie sądzisz, że urodziłem się i wyssałem ją z mlekiem matki a tym bardziej TB ją wymyślił;)

 

TB pisał o izolacji od wewnątrz, ale wełną + paroizolacja. Pytany o detale typu łączenie ściany działowej z zewnętrzną czy izolacja stropu nie odpowiadał, albo wklejał jakieś do dupy rozwiązania. Jego koncepcje/rozwiązania nie trzymały się kupy, a przez swoją upartość nie dawał możliwości rozwinięcia tematu. Tak samo ogrzewanie, wentylacja, itp. Nic konkretnego tylko slogany i upieranie się przy jedynym "słusznym" rozwiązaniu. A pytając go o konkretne modele urządzeń to zaczyna przedstawiać urządzenia za niebotyczne ceny, mówiąc, że on ma znacznie taniej ... nydar przynajmniej przestawiając swoje pomysły potrafi powiedzieć, że to koncepcja, a urządzenia jeszcze do niej nie wymyślili :D

 

Fajnie, że ta izolacja od wewnątrz zainspirowała Cię do stworzenia koncepcji domu parterowego izolowanego od wewn. styropianem. Uważam, że jest to jeden z lepszych pomysłów tego forum. Przynajmniej postarałeś się opisać ten pomysł w swoim wątku szczegółowo wraz z przekrojem przegród. Były dyskusje, udało się conieco pozmieniać i dopieścić. Porównaj teraz swój pierwszy post do pierwszego postu tego tematu. Widzisz różnice ? A podobno TB bije Ci na głowę doświadczeniem. :D Niestety, jemu i 25 lat doświadczenia będzie za mało, gdzie niektórym wystarczy rok/dwa. Nie wszyscy rodzą się inteligentni :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

p.s.

Te 100 W z obiegówki trafia do systemu w postaci ciepła. Nie odrobiłes lekcji. :)

 

To mozesz mi wytluscic jakim cudem ta woda w obiegu krazy?

 

Skad bierze sie energia na jej przepchniecie?

 

Ile energii nalezy zuzyc aby iles litrow wody przepchac na godzine przez 800 metrow rurek?

 

Jaka wartosc energetyczna ma wytworzone cieplo przez pompe a ile procent zuzytek energii idzie na poruszenie obiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...