Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Aby podgrzać kilogram wody by była ,,ciepła" np.ok 30oC potrzeba 23Wh .Aby odparować 1kg wody potrzeba ok.630kWh.

 

Zatem jest moc ! ;)

Jaki to ma związek z GWC ? Jak wg ciebie przekłada się to na ewentualne straty ?

 

No i wlewanie wody pod dom to chyba karkołomny pomysł.

 

Czy w domu czy w GWC to co za różnica, skoro 100% zostanie zaciągnięte do domu ? Po to nawilżasz GWC, żeby podnieść wilgotność w domu. Nie chcesz nawilżać to nie lej w GWC. Będziesz miał suchsze powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście nie 630kWh a 630Wh.

Odczytuję twoją ideę tak. Chcesz lać pod dom-do GWC ciepłą wodę uzyskaną z COP 3,aby nie wychładzać złoża. Chcesz nawilżać tą wilgocią powietrze.

Ale aby nie wychładzać z tytułu tylko parowania ,potrzeba aż 27L cieplej wody na odparowanie 1kg . Nie wiem czy to dobry pomysł lać dziesiątki litrów pod chałupą w obrębie fundamentu, pod izolacją.

Sprostuj jeżeli źle zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie 630kWh a 630Wh.

Odczytuję twoją ideę tak. Chcesz lać pod dom-do GWC ciepłą wodę uzyskaną z COP 3,aby nie wychładzać złoża. Chcesz nawilżać tą wilgocią powietrze.

Ale aby nie wychładzać z tytułu tylko parowania ,potrzeba aż 27L cieplej wody na odparowanie 1kg . Nie wiem czy to dobry pomysł lać dziesiątki litrów pod chałupą w obrębie fundamentu, pod izolacją.

Sprostuj jeżeli źle zrozumiałem.

 

Z tą ciepłą to trochę przesadziłem, bo przy reku nic nie zyskam. Gdybym jednak poszedł w kierunku twojego rozwiązania, to byłaby to słuszna idea. Tym bardzie, gdy na wyrzucie powietrza wentylacyjnego pracowałaby pompa ciepła do cwu.

A nawilżanie złoża żwirowego to coś normalnego. Zwiększa to przewodność cieplną (transport energii z gruntu) jak i podnosi wilgotność powietrza nawiewanego do chałupy. Nie obawiam się rosić GWC pod domem, bo nad GWC będzie jeszcze ok. 20-30cm warstwa pospółki. Poza tym i tak powietrze przepływające przez GWC wyssie tą wodę/wilgoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna przyczyna tego stanu rzeczy może być ... więcej się wyrzuca jak wrzuca ...

I tak przez "mikro" nieszczelności bierze powietrze.

.

Nie koniecznie. Chyba nikt nie wziął z was wilgotności powietrza na czerpni i wyrzutni. Stąd te "braki", "nadwyżki" podobnie jak z kondensatem. Ale od wyjaśnienia tego jest podobno T.B. On się niby na tym zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że dowody na marketing są ale jak kupujesz TV czy auto to omijasz szerokim łukiem "doradców klienta"?

 

Staram się kupować to, co ludzie chwalą. To działa bardzo dobrze w przypadku znanych produktów i marek. Jak mi ktoś zaproponuje nowość i powie, że jestem głupi skoro nie chcę, to nie kupię od niego na pewno. Przecież to elementarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się kupować to, co ludzie chwalą. To działa bardzo dobrze w przypadku znanych produktów i marek. Jak mi ktoś zaproponuje nowość i powie, że jestem głupi skoro nie chcę, to nie kupię od niego na pewno. Przecież to elementarz.

Sprawdził Pan, czy którykolwiek użytkownik pompy ciepłą, zapłacił mniej za ogrzewanie niż j-j czy inni z kablami, bez pompy? Jak Pan sprawdzi, to zabaczy Pan, że nie. A jak teraz zamiast gwc, który zimą przez reku praktycznie nic ciepła nie daje, zastąpimy tańszą kanałówką z ppc? Która ma zimowy cop 4?

Nie widzi Pan WALKI ze stwierdzeniem:

W domach izolowanych hydrauliczne, pośrednie, centralne ( jak zwał tak zawał) ogrzewanie się nie sprawdza?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdził Pan, czy którykolwiek użytkownik pompy ciepłą, zapłacił mniej za ogrzewanie niż j-j czy inni z kablami, bez pompy? Jak Pan sprawdzi, to zabaczy Pan, że nie. A jak teraz zamiast gwc, który zimą przez reku praktycznie nic ciepła nie daje, zastąpimy tańszą kanałówką z ppc? Która ma zimowy cop 4?

Nie widzi Pan WALKI ze stwierdzeniem:

W domach izolowanych hydrauliczne, pośrednie, centralne ( jak zwał tak zawał) ogrzewanie się nie sprawdza?

 

Niedawno to liczyłem i faktycznie dla domu jak w temacie nawet teoretycznie pompa ciepła nie wychodzi taniej od drugiej taryfy. Ale to wynika z kosztów instalacji i awaryjności, a nie z kosztów eksploatacyjnych. Ci którzy zamontowali kable są zadowoleni, bo zużywają tyle, ile pokazywało OZC, ale przecież nie jest to rozwiązanie dla każdego. Pisałem o przypadku moich teściów, dla domów termomodernizowanych trudno osiągnąć takie parametry, a koszty z tym związane są wysokie. Pan pisze, że kable dobre, a jak nie to grzejniki elektryczne, ocieplenie od środka dobre i tanie, wentylacja mechaniczna tania i łatwa, a jak ktoś tego nie rozumie, to głąb nie znający podstaw fizyki. WIĘKSZOŚĆ NIE ZNA PODSTAW FIZYKI. A termodynamika to nie wiedza podstawowa. Trzeba ludziom do cholery pokazać że coś działa i się im opłaca.

 

Widzę walkę o ogrzewanie bezpośrednie. Jeśli to ma być dla mnie korzystne, to nie musi Pan ze mną walczyć, żebym to kupił. Niech Pan walczy z moją głupotą i ją pokona - tak robią nauczyciele - UCZĄ! A pan walczy. O zyski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno to liczyłem i faktycznie dla domu jak w temacie nawet teoretycznie pompa ciepła nie wychodzi taniej od drugiej taryfy. Ale to wynika z kosztów instalacji i awaryjności, a nie z kosztów eksploatacyjnych. Ci którzy zamontowali kable są zadowoleni, bo zużywają tyle, ile pokazywało OZC, ale przecież nie jest to rozwiązanie dla każdego. Pisałem o przypadku moich teściów, dla domów termomodernizowanych trudno osiągnąć takie parametry, a koszty z tym związane są wysokie. Pan pisze, że kable dobre, a jak nie to grzejniki elektryczne, ocieplenie od środka dobre i tanie, wentylacja mechaniczna tania i łatwa, a jak ktoś tego nie rozumie, to głąb nie znający podstaw fizyki. WIĘKSZOŚĆ NIE ZNA PODSTAW FIZYKI. A termodynamika to nie wiedza podstawowa. Trzeba ludziom do cholery pokazać że coś działa i się im opłaca.

 

Widzę walkę o ogrzewanie bezpośrednie. Jeśli to ma być dla mnie korzystne, to nie musi Pan ze mną walczyć, żebym to kupił. Niech Pan walczy z moją głupotą i ją pokona - tak robią nauczyciele - UCZĄ! A pan walczy. O zyski.

 

Nie chodzi o wyliczenia, nie chodzi o koszty instalacji czy serwisu, tylko o czyste kWh. W domach jak w temacie, kable zużywają mniej od pompy ciepła zasilającej podłogówkę. A o II taryfie w domu izolowanym w ogóle nie ma co piać, zwiększa zużycie bardziej niż zysk z ceny.

 

Nie wszyscy nauczyciele uczą. Ciepłownicy otumaniają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o przypadku moich teściów, dla domów termomodernizowanych trudno osiągnąć takie parametry, a koszty z tym związane są wysokie.
Termomodernizacja? hmmm przeważnie na hura robiona, nie mówię o Twoich teściach. Ale wiem po swoich ... normalnie kolor elewacji najważniejszy:bash: masa błędów swoją drogą. Myślę że przy takich pracach, potrzeba to podzielić na sensowne etapy.

Inaczej robienie na raz poważnych tematów kończy się pół środkami.

 

U rodziców strop/strych czeka na izolację dokończenie izolacji, dostanie koło 50cm grafitowego EPS'a wyburzenie ścian szczytowych i zrobienie nowych to cel na najbliższy czas. Komin jeden poszedł w odstawkę.

Całość aż po ławę będzie wyizolowana konkretnie. Ale stopniowo. później by za 5-10lat znowu coś robić .. a tak

etapami co prawda ale pasywność spokojnie się uda wyciągnąć.

Idealne położenie do stron świata...np .

 

Nie chodzi o wyliczenia, nie chodzi o koszty instalacji czy serwisu, tylko o czyste kWh. W domach jak w temacie, kable zużywają mniej od pompy ciepła zasilającej podłogówkę
jasne ciekawe na jakiej postawie ?

Panie, Panu to trzeba naście razy tłuc do główki podstawy. Pompa ciepła z COP 4 .. zje 1kW prądu da 4 kW ciepła ...

nawet mając sprawność 70% cały układ to i tak jest blisko 2,5 raza lepsze w rachunkach od prądu.

 

Inaczej jest to oszukiwanie przez nie grzanie.

 

Prosta piłka, czy Pan karnie trzyma +20 st wszędzie w każdym pokoju, czy ktoś jest czy niema

temp jest stała ? czy może sobie hasa jak jej się podoba ? nie ma nas pół dnia- to pół dnia wakacji od grzania.

Inaczej kable nie mogą zjeść mniej prądu niż PC ... i muszą oszukiwać długo ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to są kłamstwa czy niespójności wynikające z niezrozumienia to dwie różne rzeczy. Na pewno nie widzę ewidentnych kłamstw jak te nydara chociażby z tym nieszczęsnym wynikiem meczu, wciskaniem tego kto co sprzedaje jeśli to nie prawda itp. A jak czegoś nie rozumiem to piszę, że nie wiem i się nie wypowiadam, to samo z niespójnościami ale nie jeżdżę bezustannie tylko po tym bo w międzyczasie jest wiele ciekawszych informacji.

Nawet ten nieszczęsny dom z lat '90 się pojawił.

 

1. Kszhu, rozbawiasz mnie z ta historia z nydarem i meczem. Ty masz na jego punkcie manie przesladowcza

2. Gdy nydar wg ciebie prawi glupoty, jezdzisz jak po dzikiej swini. Jak TB cos pier... to nieporozumienie albo milczenie. Zauwaz, ze wiekszosc na FM widzi te zastanawiajaca dysproporcje. Zastanow sie przez chwile, co oznacza fakt, ze ze wg ciebie to wszyscy wokol sa "nie ten teges" tylko ty ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kszhu, rozbawiasz mnie z ta historia z nydarem i meczem. Ty masz na jego punkcie manie przesladowcza

2. Gdy nydar wg ciebie prawi glupoty, jezdzisz jak po dzikiej swini. Jak TB cos pier... to nieporozumienie albo milczenie. Zauwaz, ze wiekszosc na FM widzi te zastanawiajaca dysproporcje. Zastanow sie przez chwile, co oznacza fakt, ze ze wg ciebie to wszyscy wokol sa "nie ten teges" tylko ty ok.

 

chyba będzie musiał się przenieść do domu "izolowanego" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Tomasz lubi nie podawać "faktów" nie bez udziału świadomości. Przecież to trzeba być bez piątej klepki aby nie widzieć prostej oczywistej sprawy.

Układ z pompą ciepła i podłogówką niech ma 70% sprawności ... a układ z kablami 98% ... niech by 100% te 2% podaruje się.

To aby pokryć np 200 W/K strat potrzeba tyle energii i inaczej niż autooszukiwanie ... przez nie grzanie, nie da się opędzić prądem taniej niż PC.

Pomijać koszt materiałowe w obu przypadkach, bo oto chodziło Panu Tomaszowi.

Nie przyzna się w życiu że układ działa stąd sprawnie że grzeje tylko 25% czasu ? 30%max .. aby pompie dorównać.

Strata jest stratą i koniec ... jeśli dom potrzebuje 200 W/K to przy 0 będzie to 4 kW mocy ...

przełożenie na czysty prąd = 4* 24 h = 96 kWh ... pompa ciepła jak liczyłem z COP 4 zje koło 35 kWh prądu ... to proste aby pobić pompę ciepła trzeba grzać max 8 godzin.

To można by było porównywać do sprawności nowy piec na węgiel i stary piec na węgiel który lepszy ... ale nie zupełnie inne światy energetyczne.

Pod tym względem Pan Tomasz baja okrutnie i nie bez udziału świadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kszhu, rozbawiasz mnie z ta historia z nydarem i meczem. Ty masz na jego punkcie manie przesladowcza

2. Gdy nydar wg ciebie prawi glupoty, jezdzisz jak po dzikiej swini. Jak TB cos pier... to nieporozumienie albo milczenie. Zauwaz, ze wiekszosc na FM widzi te zastanawiajaca dysproporcje. Zastanow sie przez chwile, co oznacza fakt, ze ze wg ciebie to wszyscy wokol sa "nie ten teges" tylko ty ok.

 

Wydaje mi się, że to raczej strach przed tanimi rozwiązaniami nie do kupienia z półki a do złożenia przez byle instalatora .To nie mania prześladowcza,to świadome zwalczanie wyimaginowanej konkurencji.

Priorytetem w tym wątku są kable plus dwa dodatkowe systemy grzewcze dla komfortu . Ja bym to nazwał,dla drenażu kieszeni . Każdy sprzeciw wiąże się z obelgami . Ciekawe czy to tylko takie polskie,czy inne nacje też tak mają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko nie trzeba szukać aby się przekonać iż Pan Tomasz mija sie z prawdą czy to z udziałem czy bez świadomości

Weźmy taki dom jak ma QUBIC wcześniejsze okresy grane kablami, a obecnie PC w przystępnej cenie

i już widać (QUBIC nie obraź się) że nawet "gorsza" PC JULA daje sobie spokojnie rade vs kable.

Więc wygłaszanie przez TB rewelacji że kable wyjdą taniej w eksploatacji niż PC jest bzdurą ..... nawet jeśli się weźmie domy jak w temacie.

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...