Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ewidentne kłamstwa nydara nie są w ogóle zauważane a TB za literówki jest wyśmiewany. W mrzonkach nydara kompletnie od czapy szuka sie sensu a w przykladach TB z praktyki na siłę szuka się bzdur. A tak naprawdę ludzie montują rekuperatory, splity, kable a nie jakieś gwc z rurek kanalizacyjnych, pomyj-odzyskiwacze czy nieistniejące podłogi nieakumulująco-niegrzejne.

Ale TB ma styl, który słabszego może wnerwiać więc wywołuje agresję. Gdyby miał styl tylko akademickiego wykładowcy to by tu większość jego rady wychwalała wprost a nie na około.

 

nydar ma niekonwencjonalne podejście do sprawy i to mi się podoba. Wiele z jego pomysłów można wdrożyć, ale nie kupisz ich w sklepie. TB to inna strona medalu. On tylko rozwiązania komercyjne stosuje. Jak kiedyś napisałem, że reku sam zrobię to pytał się czy auto też sam będę składał (i tutaj nawet trafił ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by się tak dobrze zastanowić podliczyć to co daje dom zimą (zużyte powietrze ,ścieki,grunt) to na CO i CWU starcza dla domu jak w temacie .

Jeżeli mówimy,że największym problemem jest CWU ,bo na ten cel potrzeba najwięcej energii ,to oczywiste,że szare ścieki niosą większy potencjał niż potrzeby CO . Wyśmiewanie się z prób zawrócenia tej energii jest idiotyzmem .

GWC stary jak świat patent. Skuteczny i tani. Tyle,że rurki w byle hurtowni kupisz i sam poskładasz. Jak kto wątpiący może wkleić rękaw polietylenowy z atestem dla żywności.

Wentylacja wyporowa, znana i stosowana .Dla domu parterowego najlepsze rozwiązanie .Zimą bez grama energii może chodzić .

Za cholerę nie mogę zrozumieć zajadłości kszhu w tych tematach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie kol. kszhu,wyprowadzają z równowagi pomysły zagrażające kablom ,rekuperatorowi a ostatnio i klimatyzatorowi.

Taki fundament grzewczy dla domu parterowego i jak w temacie, jest w szczególny sposób atakowany ,skoro wiadomo,że 800mb czy kabli czy peksa nie jest potrzebne by energię przekazać a rozłożyć ją równomiernie. W FG to samo zadanie spełni 100-150mb kabla czy peksa . Jedna dwie pętle na dom i mamy idealnie rozłożoną temp. na powierzchni podłogi.

Czemu takim jadem pluje kol. kszhu na ten pomysł? Za cholerę nie wiadomo. Gdyby chociaż próbował na cyferkach udowodnić absurdalność tego pomysłu to można by przypuszczać ,że nie zgadza się z tym merytorycznie, ale tu tylko słowotok okraszony plwociną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, twoje wynalazki należałoby "przepuścić przez COP", czyli szara woda z COPem + zużyte powietrze z COPem zapewniłyby 100% zapotrzebowania. Tylko trzeba znaleźć malutką inweterową pompę ciepła.

Wyobrażasz sobie co by się działo, gdybyś RSŚ'a wykorzystał jako DZ do takiej pompy ? Z powietrzem wyrzucanym na pompę ciepła z COPem=8 (te nowe jednostki mitshubishi) to samo.

I z syfonem jaśkowym jaki chcę wykonać to samo. Z chęcią bym wykorzystał zalaną wężownicę w takim syfonie, do napędzenia DZ pompy ciepła. Współpracowałby to idealnie, bo pompa pracowałaby tylko wtedy kiedy byłoby zużycie (idealne sprzężenie zwrotne). Tylko póki co nie mam tak małych pomp ciepła ;)

 

EDIT:

Gdyby zbudować taki układ (z wykorzystaniem pompy ciepła) to samodzielny RSŚ, syfon jaśkowy, czy nawet wymiennik powietrze-powietrze nie miałby sensu ponieważ te układy bez wspomagania potrafią wykorzystać energię 1:1.

 

EDIT2: A gdyby takiego z takiego aristonka wypruć sprężarkę (pobiera tylko 250W) i wpakować do RSŚ'a ? Wężownica DZ z tego aristkonka należałoby zanużyć w części twojego zasobnika zawierającą wodę szarą, a wymiennika lamelowy w cześci przez którą przebiega powietrze. Tylko należąłoby odrwórić pracę sprężarki - zasobnik z wodą szarą należąłoby chłodzić. Podgrzane powietrze ładowałoby twój GMC, przez co miałbyś wyższą temp. pod posadzką (mniejsze straty do podłogi) jak i wyższą temperaturę nawiewu powetrza wentylacyjnego.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już przegrałeś bo ja dziś kończę pisanie na forum ewent. zakładam nowego usera

I nie bluźnij bo już jesteś pewnie ignorowany przez niektorych, co piszą jak hołota;)

No popatrz na swoją deklarację. Robisz z gęby cholewę. A skąd ta pewność o ignorowaniu, popatrz na siebie, jad się wylewa z Twoich ust na każdym kroku. Weź przykład ze swojego idola bo ten co prawda pisze głupoty ale ma klasę w pisaniu i żyłka mu nie pęka. Jak się Tobie coś nie podoba to weź wszystkich nie pokornych wrzuć do ignorowanych a zobaczysz, że będziesz w końcu miał swobodny dialog z T.B. i będzie cacy.

Sam piszesz jak hołota.

Jak to odszedł?

No to po mnie.

A widzisz, szorstka miłość wygrała, gdzieś nadal trzeba wyładowywać swoje frustracje.

Jeszcze widac nie czas na Ciebie.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heretyk! Kable?!?...

No przecież wszyscy tu doceniamy te wynalazki, Oczywiście T.B. wskazuje nam drogę niosąc kaganek oświaty jakie kupić i w jakiej konfiguracji zastosować. On przecież pierwszy je zastosował i wypróbował w domu z 1990r. Jego jak i Twoja wiedza w tym temacie jest bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrze na twoją stopkę (nic perwersyjnego ;) ) to sądzę, że idealnie dobrałeś ogrzewanie. Domek mocno energooszczędny, 100m2 powoduje, że w twoim przypadku klima + kable to dobre rozwiązanie. Napisz coś o komforcie ogrzewania ppci, napisz jak ciepło z tej pompy rozchodzi się po domu.

A ile osób zamieszkuje twoją posiadłość, jeśli można zapytać ?

Komfort powiadasz,może za miesiąc jak już wszystko będzie dopięte na ostatni guzik,a tak z komfortu guzik:),a tak na poważnie to zastosowałem się do rady kol.Miłoszenko klima chodzi na najniższym biegu i nie wiem że ją mam,pomijając kwestie estetyczne,ale jest już pewna opcja ;) powiew wyczuwalny jak stoisz nie dalej niż 1m od jednostki na opcji auto tragedia raz cicho raz głośno,co do rozchodzenia się ciepła nie ma problemu różnica temp. pomiędzy pomieszczeniami nie przekracza 1st. może dzięki centralnemu umieszczeniu w salonie naprzeciw drzwi tarasowych o tak

[ATTACH=CONFIG]273556[/ATTACH] ale też pewnie WM bierze w tym udział chodzi non stop co prawda na najniższym biegu ,ale zawsze.Wracając do komfortu brak go w łazienkach pomimo temp.25 st. a po kąpieli nawet 26st.zimno wali od płytek na ścianach może to cudowna moc akumulacji,nie wiem,ewidentnie jest nieprzyjemnie,ale jak znajdę czas to zrobię eksperyment który w którymś z postów podsunął Czołgista zawieszę na suficie 500 W. kwokę.

Trzy dni temu zakupiłem stację pogody więc na koniec miesiąca dane będą ciut bogatsze,a na razie temp.zewnętrzna min.6.9 max 12,2 czujnik pod okapem w cieniu

wilg.zew. min.81% max.88%

temp.wew.min.20.3 max 23,4

wilg.wew min.52% max 63%

Stałych mieszkańców szt. 3

Edytowane przez 1964as
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heretyk! Kable?!? Przecież farelka to jest dopiero komfort! Split?!? Przy tym się nie da mieszkać! Rekuperator?!? Gdzieś to kupił??? Przecież już zniknęły z rynku! No i bojler do tego?!? Zostaniesz za to obłożony przez Unię Europejską ekskomuniką!

Dlaczegoś to zrobił! Chyba masz coś wspólnego z TB a ten tylko kłamie przecież! Dlaczego nie fantazjujesz i zmyślasz? Nie chcesz mieć komfortowo?:D

Przepraszam.:bash::bash::bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by się tak dobrze zastanowić podliczyć to co daje dom zimą (zużyte powietrze ,ścieki,grunt) to na CO i CWU starcza dla domu jak w temacie.

 

Jakby się dobrze zastanowić, to logicznie można ująć to tak:

- jeśli w domu nie mieszkasz i go nie grzejesz, to nie zużywasz żadnej energii, a w domu jest cieplej niż na zewnątrz ze względu na zyski słoneczne,

- jeśli w tym domu mieszkasz nie grzejąc go specjalnie, to i tak podniesiesz temperaturę ciepłem swojego ciała,

- skoro mieszkasz, to będziesz wentylował żeby się nie udusić. nawiewając powietrze przez GWC osiągniesz jakąś temperaturę w domu, nawiew jednak wymaga energii z zewnątrz,

- jeśli Ci to nie wystarczy, to odpalisz jakieś dogrzewanie, ale wymaga to energii z zewnątrz,

- jeśli chcesz mieć ciepłą wodę, to oprócz wody też potrzebujesz energii z zewnątrz,

- ta zewnętrzna energia będzie chciała się rozejść i nic na to nie poradzisz,

- możesz część tej energii odzyskać, ale zważywszy na różne składy strumieni nawiewanego i wywiewanego, problemy z zamarzaniem, kondensację, niedoskonałość wymienników, niedoskonałość izolacji i straty przez przenikanie, pracę wentylatorów, pomp i sterowania BILANS ENERGETYCZNY BĘDZIE UJEMNY DLA KAŻDEGO DOMU.

 

Nawet stosując pompę ciepła do CO CWU i WM musisz dostarczać energię. Wydaje mi się, że zastanowiłem się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, twoje wynalazki należałoby "przepuścić przez COP", czyli szara woda z COPem + zużyte powietrze z COPem zapewniłyby 100% zapotrzebowania. Tylko trzeba znaleźć malutką inweterową pompę ciepła.

Wyobrażasz sobie co by się działo, gdybyś RSŚ'a wykorzystał jako DZ do takiej pompy ? Z powietrzem wyrzucanym na pompę ciepła z COPem=8 (te nowe jednostki mitshubishi) to samo.

I z syfonem jaśkowym jaki chcę wykonać to samo. Z chęcią bym wykorzystał zalaną wężownicę w takim syfonie, do napędzenia DZ pompy ciepła. Współpracowałby to idealnie, bo pompa pracowałaby tylko wtedy kiedy byłoby zużycie (idealne sprzężenie zwrotne). Tylko póki co nie mam tak małych pomp ciepła ;)

 

EDIT:

Gdyby zbudować taki układ (z wykorzystaniem pompy ciepła) to samodzielny RSŚ, syfon jaśkowy, czy nawet wymiennik powietrze-powietrze nie miałby sensu ponieważ te układy bez wspomagania potrafią wykorzystać energię 1:1.

 

EDIT2: A gdyby takiego z takiego aristonka wypruć sprężarkę (pobiera tylko 250W) i wpakować do RSŚ'a ? Wężownica DZ z tego aristkonka należałoby zanużyć w części twojego zasobnika zawierającą wodę szarą, a wymiennika lamelowy w cześci przez którą przebiega powietrze. Tylko należąłoby odrwórić pracę sprężarki - zasobnik z wodą szarą należąłoby chłodzić. Podgrzane powietrze ładowałoby twój GMC, przez co miałbyś wyższą temp. pod posadzką (mniejsze straty do podłogi) jak i wyższą temperaturę nawiewu powetrza wentylacyjnego.

 

Rozważana opcja . Ale niestety mam BOŚ -kę i z przyczyn ideologicznych nie obniżam temp. ścieków poniżej 5-6oC . Gdybym miał kanalizację miejską ,było by DZ . Typowy dom z 3-4 osobową rodziną to DZ z możliwością 4-5kWh .To 96-120 kWh/dobę .Potęga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby się dobrze zastanowić, to logicznie można ująć to tak:

- jeśli w domu nie mieszkasz i go nie grzejesz, to nie zużywasz żadnej energii, a w domu jest cieplej niż na zewnątrz ze względu na zyski słoneczne,

- jeśli w tym domu mieszkasz nie grzejąc go specjalnie, to i tak podniesiesz temperaturę ciepłem swojego ciała,

- skoro mieszkasz, to będziesz wentylował żeby się nie udusić. nawiewając powietrze przez GWC osiągniesz jakąś temperaturę w domu, nawiew jednak wymaga energii z zewnątrz,

- jeśli Ci to nie wystarczy, to odpalisz jakieś dogrzewanie, ale wymaga to energii z zewnątrz,

- jeśli chcesz mieć ciepłą wodę, to oprócz wody też potrzebujesz energii z zewnątrz,

- ta zewnętrzna energia będzie chciała się rozejść i nic na to nie poradzisz,

- możesz część tej energii odzyskać, ale zważywszy na różne składy strumieni nawiewanego i wywiewanego, problemy z zamarzaniem, kondensację, niedoskonałość wymienników, niedoskonałość izolacji i straty przez przenikanie, pracę wentylatorów, pomp i sterowania BILANS ENERGETYCZNY BĘDZIE UJEMNY DLA KAŻDEGO DOMU.

 

Nawet stosując pompę ciepła do CO CWU i WM musisz dostarczać energię. Wydaje mi się, że zastanowiłem się dobrze.

 

Pełna zgoda z tym co piszesz. Mówię o potencjale. Nieudolne ludzkie próby odzyskania tego to inna sprawa a bilans będzie ujemny. Chodzi jedynie o to by minus był jak najmniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz na swoją deklarację. Robisz z gęby cholewę. A skąd ta pewność o ignorowaniu, popatrz na siebie, jad się wylewa z Twoich ust na każdym kroku. Weź przykład ze swojego idola bo ten co prawda pisze głupoty ale ma klasę w pisaniu i żyłka mu nie pęka. Jak się Tobie coś nie podoba to weź wszystkich nie pokornych wrzuć do ignorowanych a zobaczysz, że będziesz w końcu miał swobodny dialog z T.B. i będzie cacy.

Sam piszesz jak hołota.

 

A widzisz, szorstka miłość wygrała, gdzieś nadal trzeba wyładowywać swoje frustracje.

Jeszcze widac nie czas na Ciebie.

 

Bo wiesz jak się tak naczytam po robocie co on wypisuje , nawyzywa, to aż radość w sercu rośnie,że w moim otoczeniu jakby inni ludzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważana opcja . Ale niestety mam BOŚ -kę i z przyczyn ideologicznych nie obniżam temp. ścieków poniżej 5-6oC . Gdybym miał kanalizację miejską ,było by DZ . Typowy dom z 3-4 osobową rodziną to DZ z możliwością 4-5kWh .To 96-120 kWh/dobę .Potęga.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taka pompa pracowała do momentu osiągnięcia temp. DZ = 5-6oC.

Gdybym u siebie coś takiego zrealizował, to żwirowy GWC pod domem byłby niesamowitym GMC ;) Reku bym wtedy nie potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taka pompa pracowała do momentu osiągnięcia temp. DZ = 5-6oC.

Gdybym u siebie coś takiego zrealizował, to żwirowy GWC pod domem byłby niesamowitym GMC ;) Reku bym wtedy nie potrzebował.

 

To robi mi teraz powietrze wentylacyjne. Zimą temp. ścieku to właśnie 5-6oC . A to tylko 75m3/h. Potencjał tkwi w zmianie stanu skupienia ścieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort powiadasz,może za miesiąc jak już wszystko będzie dopięte na ostatni guzik,a tak z komfortu guzik:),a tak na poważnie to zastosowałem się do rady kol.Miłoszenko klima chodzi na najniższym biegu i nie wiem że ją mam,pomijając kwestie estetyczne,ale jest już pewna opcja ;) powiew wyczuwalny jak stoisz nie dalej niż 1m od jednostki na opcji auto tragedia raz cicho raz głośno,co do rozchodzenia się ciepła nie ma problemu różnica temp. pomiędzy pomieszczeniami nie przekracza 1st. może dzięki centralnemu umieszczeniu w salonie naprzeciw drzwi tarasowych o tak

[ATTACH=CONFIG]273556[/ATTACH] ale też pewnie WM bierze w tym udział chodzi non stop co prawda na najniższym biegu ,ale zawsze.Wracając do komfortu brak go w łazienkach pomimo temp.25 st. a po kąpieli nawet 26st.zimno wali od płytek na ścianach może to cudowna moc akumulacji,nie wiem,ewidentnie jest nieprzyjemnie,ale jak znajdę czas to zrobię eksperyment który w którymś z postów podsunął Czołgista zawieszę na suficie 500 W. kwokę.

Trzy dni temu zakupiłem stację pogody więc na koniec miesiąca dane będą ciut bogatsze,a na razie temp.zewnętrzna min.6.9 max 12,2 czujnik pod okapem w cieniu

wilg.zew. min.81% max.88%

temp.wew.min.20.3 max 23,4

wilg.wew min.52% max 63%

Stałych mieszkańców szt. 3

 

pochwal się jaka stacja pogody bo sam się rozglądam i nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...