Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak by się tak dobrze zastanowić podliczyć to co daje dom zimą (zużyte powietrze ,ścieki,grunt) to na CO i CWU starcza dla domu jak w temacie.

 

(...)Mówię o potencjale. Nieudolne ludzkie próby odzyskania tego to inna sprawa a bilans będzie ujemny. Chodzi jedynie o to by minus był jak najmniejszy.

 

To ja już nie wiem o czym myślałeś. Ale to jest pomysł:

 

:) Pomyśl o Afryce. (...) pomyśl jak tę Afrykę przenieść do Polski. Problem jest TYLKO w kosztach.

 

Kasę to każdy głupek potrafi wydawać.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Afryka_%28wojew%C3%B3dztwo_%C5%82%C3%B3dzkie%29

 

O kurcze... O tym nie pomyślałem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby magazyn ale jak sam kolektor1 przyznał - nic w gruncie zmagazynować się nie da bo szybko ucieka. Niby fizyka udowadnia, że w gruncie super izolującym jaki ma nydar nielogicznym jest aby coś zmagazynować. Niby komercja jest taka zła a nijak niepotwierdzone nieekonomiczne rozwiązania są takie super. W marzeniach. Ciekawe jak to taki byle jaki GMC nikogo nie zastanawia ani nie wzburza choć nikt go ani nie ma ani nie widział. Ale dam sobie coś obciąć za to, że jeśli pojawi się znów TB ze swoim dowolnym wpisem to posypią się na niego gromy. Cóż, taki to nasz oryginalny jak ten GMC obiektywizm:D

 

Jak tani ,to szału nie robi ale o kilka stopni ma wyższą temp. od typowej pod domem . Co jak by nie patrzył jest wartością .

ps. pogadaj o GMC z Adamem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele? Wymień te, które mają sens i są bezwzględnie lepsze od komercyjnych. Tylko nie teorie a te działające i wszechstronnie zbadane oraz opomiarowane. Bo jak napisał przemek...

 

WMG i RSŚ. Tylko jak sam mówisz o TB, nie trzeba brać wszystkie dosłownie co pisze dlatego ja bym wynalazki nydara lekko zmodyfikował. Ale pomysły ciekawe. Np. wymiennik woda-woda, który chcę wdrożyć to taki zmodyfikowany RSŚ/syfon jaskowy. Gydby te "fantazje" nie pojawiły się na forum to pewnie bym takiego wymiennika nie zrealizował. Nie bardzo mi się jednak podoba odzysk ciepła z wody szarej do powietrza nawiewanego jak to realizuje nydar. To nie ma związku ze sobą, dlatego idea mi nie pasuję. Ale tak jak pisałeś, potrafię wyłuskać co lepsze - dla mnie.

 

Ty poza budownictwem otaczasz się jakimi rozwiązaniami spoglądając na wszystkie swoje życiowe czynności przez okrągły rok? Ile indywidualnych a ile komercji? Działającej, przetestowanej, sprawdzonej i pewnej? A jak ktoś się chce bawić w naukowca odkrywcę to niech też to robi fachowo bo marzenia są fajne ale trzeba coś z nich na rzeczywistość przełożyć.

 

Należę raczej do grona tych, co zaryzykują więcej jak mniej wynalazków - osadzanie samych pakietów w XPS'ie, izolacja od wewn., reku tymi ręcami, GWC żwirowy pod domem :p itp. Ale czy to ryzyko ? Wszystkie te rozwiązania już ktoś gdzieś zastosował. JEśli pomysł jest omówiony, opisany przez różne zjawiska fizyczno-chemiczno-bilogiczne to jest podstawa do wdrożenia.

 

Barth3z, czytaj - dom ledwo <30 wg OZC; swój masz ~3x mniej energochłonny oraz dopuszczasz różnice 20~25 a zastanawiasz się czy split da radę.

 

No nie ! kszhu, ten split działa tylko do -15oC a i pewnie od -5oC będzie załączał kable. Poza tym ja mam salon na "skraju" budynku, nie w centrum. Kolejna rzecz, to metraż. Mam go o 50% więcej jak as i dlatego potrzebuję dostarczyć więcej ciepła. I jeszcze jedno. Zapotrzebowanie to jedno, a obciążenie to drugie. Ciekawe ile ma nasz as. Ja mam 18W/m2. Jak nie mam słońca to muszę przy -20oC dostarczyć 60kWh/dobę.

 

To robi mi teraz powietrze wentylacyjne. Zimą temp. ścieku to właśnie 5-6oC . A to tylko 75m3/h. Potencjał tkwi w zmianie stanu skupienia ścieku.

 

Robi, ale 1:1. Ciepło odzyskane zawracasz do domu załóżmy z taką samą energią. Ja bym to potraktował pompką i podbij o min. x3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek_BB nie ma GMC tylko straty. Też ma wyższą temp.

 

 

 

Tak, strata zawsze jest wartością w bilansie energetycznym.

 

 

 

Twoje teorie wyśmiał dawno więc nie zasłaniaj się kimś jeśli sam nie potrafisz tego udowodnić. Możesz na to odpowiedzieć oczywiście po swojemu czyli popisać o setkach kW kabli, sprzedawcach styro, montażu GWC pod posadzką czy co tam jeszcze zmyślisz:D

 

Wszystko ok?:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WMG i RSŚ. Tylko jak sam mówisz o TB, nie trzeba brać wszystkie dosłownie co pisze dlatego ja bym wynalazki nydara lekko zmodyfikował. Ale pomysły ciekawe. Np. wymiennik woda-woda, który chcę wdrożyć to taki zmodyfikowany RSŚ/syfon jaskowy. Gydby te "fantazje" nie pojawiły się na forum to pewnie bym takiego wymiennika nie zrealizował. Nie bardzo mi się jednak podoba odzysk ciepła z wody szarej do powietrza nawiewanego jak to realizuje nydar. To nie ma związku ze sobą, dlatego idea mi nie pasuję. Ale tak jak pisałeś, potrafię wyłuskać co lepsze - dla mnie.

 

 

 

Należę raczej do grona tych, co zaryzykują więcej jak mniej wynalazków - osadzanie samych pakietów w XPS'ie, izolacja od wewn., reku tymi ręcami, GWC żwirowy pod domem :p itp. Ale czy to ryzyko ? Wszystkie te rozwiązania już ktoś gdzieś zastosował. JEśli pomysł jest omówiony, opisany przez różne zjawiska fizyczno-chemiczno-bilogiczne to jest podstawa do wdrożenia.

 

 

 

No nie ! kszhu, ten split działa tylko do -15oC a i pewnie od -5oC będzie załączał kable. Poza tym ja mam salon na "skraju" budynku, nie w centrum. Kolejna rzecz, to metraż. Mam go o 50% więcej jak as i dlatego potrzebuję dostarczyć więcej ciepła. I jeszcze jedno. Zapotrzebowanie to jedno, a obciążenie to drugie. Ciekawe ile ma nasz as. Ja mam 18W/m2. Jak nie mam słońca to muszę przy -20oC dostarczyć 60kWh/dobę.

 

 

 

Robi, ale 1:1. Ciepło odzyskane zawracasz do domu załóżmy z taką samą energią. Ja bym to potraktował pompką i podbij o min. x3.

 

Jeżeli masz ograniczoną ilość ciepła w szarych ściekach to czy odzyskam ją do 5-6oC powietrzem,czy pompką , to odzyskam identyczną ilość. Tyle ,że w pierwszym przypadku taniej i bez sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja hybrydowa lub wyporowa - znane od lat. Odzysk z wody szarej - to samo. Jakie więc wynalazki? Raczej negatywna zmiana znanych rozwiązań poprzez ich kastrację stąd myślisz o modyfikacji i rewitalizacji do stanu pierwotnego.

 

 

 

Tak samo jak to, że gdyby TB nie pisał o izolacji od wewnątrz to ja bym nie wykoncypował takiego rozwiązania i budowałbyś ten swój pierwotny lub coś na kształt.

 

 

 

Nie dość, że stosowane to jeszcze udokumentowane i sensowne. Ot taka drobna różnica dla szalonych fantazji;)

 

 

 

Pewnie tak, pewnie sporadycznie i pewnie wyjdzie lepiej w całości kosztów od tych grzejących samymi kablami lub PC P/W przy niezmiennym komforcie a o to raczej chodzi.

 

 

 

Po twojej standardowej odpowiedzi widzę, że u ciebie bez zmian - zero konkretów.

 

A o czym ty chcesz ze mną rozmawiać . Znasz zużycie wody z licznika ,znasz zużycie energii z licznika. Wiesz ile . Całość wywalasz na zewnątrz. Ja z tego odzyskuję zimą do 5-6oC. O czym tu dyskutować ? To jest konkret . Zrewanżuj się choć raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie rozbawiło do łez,, odzysk z szarych ścieków-negatywna zmiana przez kastrację".

Z tego co pamiętam to ścieki- powietrze jest autorskim pomysłem ,z możliwością (pomijając straty przesyłu,które przy odpowiedniej staranności można ograniczyć do minimum) odzysku w baniaku RSŚ > 100% energii włożonej . Wynika to z faktu ,że woda na początku zimy ma więcej niż 5-6oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwie bo tylko ty mogłeś uciąć to do pół roku funkcjonowania kiedy na świecie takich "autorskich pomysłów" jest cała masa https://www.google.pl/search?q=grey+water+recovery&es_sm=122&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Ms9UVMbaMc_gaPHagYAK&ved=0CC8QsAQ&biw=1280&bih=933 o rozwiązaniu kolektora1 nie wspominając.

 

 

 

Samo się zrobiło:D I samo się grzeje energią kosmiczną:D

 

Myślisz?

 

Nara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja hybrydowa lub wyporowa - znane od lat. Odzysk z wody szarej - to samo. Jakie więc wynalazki?

 

To samo jak u TB. Kable znane od lat, splty również. A i jak sam piszesz izolacja od wewnątrz - tylko nieco z innym podejściem w twojej koncepcji.

 

Tak samo jak to, że gdyby TB nie pisał o izolacji od wewnątrz to ja bym nie wykoncypował takiego rozwiązania i budowałbyś ten swój pierwotny lub coś na kształt.

 

Możliwe że i tak budowałbym ten sam co teraz buduję, bo wpadłem na ten domek mniej więcej w tym czasie, jak ty zacząłeś opisywać klejenie styro od wewnątrz. Twoja koncepcja diametralnie przelała szalę na jego realizację. Beż izolacji od wewnątrz pewnie dłużej bym się zastanawiał.

 

Co się zaś tyczy nydara, to wg mnie nie jest tak heretyczny w swych wywodach jak TB. TB jak islamista, który wierzy tylko w swoje "prawdy" a Ci pozostali są wrogami - u TB wrogami izolacji. nydara nie posługuje się inwektywami wobec osób, które mają inna wizję realizacji domu. U TB to niedopuszczalne.

 

Nie dość, że stosowane to jeszcze udokumentowane i sensowne. Ot taka drobna różnica dla szalonych fantazji;)

 

TB to handlarz i nic na czym nie można zarobić Ci nie zaproponuje. Jego izolowanie od wewnątrz to też chwyt marketinkowy, który niejako wymusza zakup źródła ciepła o błyskawicznym czasie reakcji (kable zaraz pod płytkami, czy kanałówka).

 

Pewnie tak, pewnie sporadycznie i pewnie wyjdzie lepiej w całości kosztów od tych grzejących samymi kablami lub PC P/W przy niezmiennym komforcie a o to raczej chodzi.

 

Nie prawda. Potrafisz to udowodnić, bo widzę zawierzyłeś TB bezgranicznie ;)

 

Jeżeli masz ograniczoną ilość ciepła w szarych ściekach to czy odzyskam ją do 5-6oC powietrzem,czy pompką , to odzyskam identyczną ilość. Tyle ,że w pierwszym przypadku taniej i bez sprężarki.

 

Racja. Odzyskam to samo, ale przy pompie spełnię zapotrzebowanie. Licząc ilość energii wyrzucanej z wentylacji + energię z szarej wody i mnożąc to x COP pompy wychodzi, że możemy zapewnieć 100% zapotrzebowania na ciepło, zarówno na CO jak i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc ilość energii wyrzucanej z wentylacji + energię z szarej wody i mnożąc to x COP pompy wychodzi, że możemy zapewnieć 100% zapotrzebowania na ciepło, zarówno na CO jak i CWU.

 

Pompować ciepła wysokotemperaturowego się nie opłaca bo samo się leje, a niskotemperaturowego masz sporo na zewnątrz i nie trzeba do tego szarych ścieków.

 

Wiem bo mam ile kosztują kable w instalacji i zużyciu. Z drugiej strony widzę co potrafi split i ile kosztuje. Z trzeciej strony nie widziałem nic tańszego z PC P/W niż planujesz a to tanie też nie jest. Rachunek jest prosty.

 

Najtańsza podłogówka z PC AQUAREA nie mieści się w 20 tyś. Przy zapotrzebowaniu CO+CWU ~7000kWh, uruchamianiu PC tylko w taniej taryfie i COP=3 wychodzi rocznie 700zł za prąd i 600 złotych za amortyzację pompy zakładając jej żywotność na 20 lat. Razem 1300zł rocznie.

Kablami i baniakiem w II taryfie wyjdzie 2100zł, czyli średnio miesięcznie 67 złotych taniej.

 

W praktyce PC będzie prawdopodobnie działać całą dobę w płaskiej taryfie, trzeba doliczyć serwis, a są jeszcze koszty montażu. Jak dla mnie to zbyt duża komplikacja systemu za pół stówki miesięcznego zysku.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie zamiast światełka oglądać na cmentarzach, dziady odprawiać itp ... to boje zażarte.

Może inaczej .. prosta kalkulacja z gruntem, 250 ton x 1000 = 250 000 kg * 0,8 kJ/kg = 200 000 kJ /3600

= 55 kWh na stopień ... razy 15 st = 825 kWh ... nieźle...

Mając kolektory słoneczne w lecie grzechem jest nadmiaru nie wykorzystać i grzać pex'em ... to szczyt prostoty i taniości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...