Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prostoty powiadasz! No popatrz, mając taki układ w lecie najwyżej rozgrzewam grunt do 40 stopni a u progu sezonu grzewczego zostaje mi jedynie 18 stopni.

A więc gdzie błąd w moin rozumowaniu?

 

A ile masz w marcu?

Może błąd jest w gruncie. U was glina .U mnie żwirownia.Ty masz posadowione na -100cm ,ja mam pod-w chudziaku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynnik jest w jednostce zewn., jak go nie wypuścisz to co chcesz ładować?:) Rurek poszło ze 2m, tylko przez ścianę, też tyle mniej więcej potrzebuję.

 

Rzadko zdarza się, że taka klima ma załadowany czynnik. Nawet te 2 metry powoduje, że musisz dobić do odpowiedniej wartości, bo pompa będzie nie wydajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego szkoda gdybać nad tym co będzie bo żyjesz i budujesz się tu i teraz więc potrzebujesz wyposażenie teraz. I pewnie co rok gdy pojawi się coś nowego nie będziesz wymieniał?

 

Nie mniej tendencja jest. A ona przemawia za peksami nie kablami . Możesz dać baniak z grzałką i czekać na satysfakcjonujący COP i cenę. Kable takiej możliwości nie dadzą. Trza pruć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłoki zwłokami ale walczyć z czymkolwiek, tutaj kablami, nie musisz;)

 

kszhu, jakby nie było kable to schyłek.PC P/W też jakoś cenowo póki co nie zadowala. Pompa ciepła powietrze-powietrze jako jedyne źródła ciepła wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Cena kusząca, COP wysoki, tylko żeby pracowała do -20oC. No i nie wiem jak z tym komfortem z skrajnych warunkach. Na ile ogrzewanie powietrza jest skuteczne względem promieniowania wodnej podłogówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie informacje masz? Kolega, który instalował (zajmuje się tym zawodowo) twierdzi, że nigdy nic nie ładuje przy instalacji a tylko przy naprawie. Może są i puste, nie wiem.

 

Mam w rodzinie instalatora (stąd te ceny). Praktycznie zawsze uzupełnia. Poczytaj, że instalacja powinna zawierać bardzo dokładną ilość czynnika. W samej jednostce nie gromadzisz odpowiedniej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No robi się. Ma być tani, efektywny i KONKRETNIE zbadany więc cierpliwości.
Ale gdzie opublikował ten projekt, rysunek.. Czy tylko Tobie zdradził "w czom dieło"?Ale jak T.B. męczy hybrydę PV to już pękam ze śmiechu, temat wałkowałem trzy lata temu i nie tylko od strony teoretycznej ale wykonałem taką instalację. Ale jestem ciekawy przy czym dłubie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru do emerytury czekać na tendencje ani pakować się w niepotrzebną hydraulikę. Tylko PPCi a nie przeżytki z niepotrzebnymi nośnikami energii jak woda w rurkach.

 

Myślisz,że woda w rurkach to przeżytek? A może Barth ma rację pisząc,że pasywny przy coraz sprawniejszych PC to przeżytek? A wtedy nie wystarcza temp. posadzki +23oC a 26oC . W nóżki ciepło ,komfortowo,na bosaka można biegać po domu i olewać niebotyczne ilości styropianu pod spodem . Z którym po latach nie wiadomo co się stanie w permanentnej 100% atmosferze pary wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradź skąd te dane?

 

mniemanie ;)

Pod PV (które prędzej czy póżniej będzie coraz bardziej opłacalne) PC jest idealnym rozwiązaniem.

 

Kable mi nie pasują koncepcyjnie. Jeśli nawet po 10 latach bilans pompy ciepła (koszty inwestycyjne i eksploatacyjne) jest zbieżny z kablami, to zdecydowanie wybiorę pompa ciepła. Obecne pompy - twin-rotary - pracują średnio 20 lat. Jak dla mnie to wystarczające.

 

Inna opcję, którą rozważam jest split z kanałami w warstwie izolacji (w styro) jako jedyne źródło. Rurki zaleję w razie "w". Obawiam się tylko o komfort ogrzewania powietrzem. W okresie przejściowym ok, ale co będzie w -5oC lub niżej ? Może ta zima da odpowiedź, bo kilku będzie miała możliwość sprawdzić grzanie splitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(100W)

No i jak takie dane dostal od TB nowy autorytet, dr Strzeszewski, to i wyszlo mu ze kable sa lepsze przy bardzo niskich potrzebach. Wszystko jasne.

Prawdopodobnie jasne, bo dr Strzeszewski, o ile na moje pierwsze zapytanie odpowiedział dosyć szybko i chętnie, to na krytykę jego wyliczeń już nie odpowiedział.

Napisałem mu, że to co mu wyszło, może być wynikiem zmanipulowanych danych wejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, rodzimy grunt, chyba glina.

 

No i wszystko jasne. Glina odbiera doskonale i dystrybuuje.

Gdybyśmy byli oboje wiedzieli tyle co teraz,to byśmy dali na -100 jaką folię i ciut jakiego styropianu. Był by magazynek na +/- 1000kWh .

Ci pierwsi zawsze mają pod górkę.

Dzieciom zbudujemy lepiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślisz, a może, a nie wiadomo, a pofantazjujmy.

A w d... to mam.

Mieszkam tu i teraz i mam jedno życie więc wolę COŚ konkretnie robić lepiej lub gorzej niż w kółko gdybać!

 

Czy ja ma się martwić o twoją żyłkę? Wyluzuj.

Rozmawiamy o tendencjach . Kable mają przewidywalną 1= 1 . PC zaczęła od 2 a mówi się o 8. W co nie wątpię nie jest to ostatnie słowo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...