Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jaki mozna dzis osiagnac COP zestawu za 10 tys zl?

 

Panasonic Aquarea 5kW monoblock. Sprawdź.

 

Czy nie wystarczy PC PP i ogniw 1 kWp zeby COP byl z 20? :)

 

Może i wystarczy, z tym, że instalacja PV kosztuje. Pod samą pompę ciepła nie ma sensu, ale pod cały dom + dofinansowanie jak najbardziej.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wszystko w tym temacie było. I nie kolektor PV tylko powietrzny, za wykonanie PV w szopie to bym się nie brał;)
A to zmienia postać rzeczy, powietrznymi zajmowałem się ok. 12 lat temu i wykonałem tak płaskie jak i próżniowy powietrzny. To, że w szopie to robi to jeszcze nie tak źle i nawet tam można coś sensownego zbudować, ale że chce zrobić to tanio to tylko życzyć mu szczęścia i wytrwałości podobnej jak w pisaniu. Ale znając realia T.B. to będzie jak z tymi pływającymi domami na tereny zalewowe. Dla tego mój śmiech jest dwa razy silniejszy.

A po co on wywala otware drzwi, wszystko opisane wraz pomiarami jest tu:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1776791-0.html

Ale aby coś takiego zbudować będzie musiał wychlać rzekę piwa, chyba, ze mu pomożemy opróżniać puszki.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby takiego z takiego aristonka wypruć sprężarkę (pobiera tylko 250W) i wpakować do RSŚ'a ? Wężownica DZ z tego aristkonka należałoby zanużyć w części twojego zasobnika zawierającą wodę szarą, a wymiennika lamelowy w cześci przez którą przebiega powietrze. Tylko należąłoby odrwórić pracę sprężarki - zasobnik z wodą szarą należąłoby chłodzić. Podgrzane powietrze ładowałoby twój GMC, przez co miałbyś wyższą temp. pod posadzką (mniejsze straty do podłogi) jak i wyższą temperaturę nawiewu powetrza wentylacyjnego.

Szare ścieki to max 200 l na dobę. Przy ich temperaturze początkowej 30 st. C i końcowej +5 st. C (niżej bym nie schładzał, bałbym się zamrożenia RSŚ), masz 5,8 kWh energii. Pompa ciepła pobierająca 250 W energii elektrycznej przy COP = 4,0 potrzebuje 750 W mocy chłodniczej, czyli ciepło z RSŚ wyssie przez niecałe 8 h.

Fakt, że wydatkując niecałe 2 kWh energii elektrycznej uzyskalibyśmy ok. 7,7 kWh energii cieplnej o korzystnych wysokich parametrach.

Dla domu o powierzchni 100 m2 dałoby to ogrzewanie na poziomie 3,2 W/m2, czyli znacznie niższe niż wymagane w domu pasywnym - resztę należałoby uzupełnić z innego źródła, np. z wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mniemaj.

 

OK. Zrobię to dopiero opiszę.

 

Ja tak mniemałem o PV, że aż dach pod to zrobiłem. I co? Ano z PV on grid u nas v-ce Premier każe zapomnieć, o tanich panelach z Chin UE każe nam zapomnieć tak samo jak naukowcy o sensownym zwiększeniu wydajności i zmniejszeniu kosztów produkcji.

 

Po pierwsze, dofinansowanie jest już rozdysponowane. Dolnyśląsk jest jednym z pierwszych.

Pod drugie, cło na panele dotyczy tylko paneli krzemowych.

 

A PV byłoby dobre dla PC ale dlaczego P/W? Latem jest ciepło w domu od ciepłej podłogi czy ciepłego powietrza? To dlaczego zimą ma być niekomfortowo od ciepłego powietrza? Dlatego wolę poczytać o tym co piszą użytkownicy i sprawdzić u kogoś albo na sobie.

 

P/W bo grzeje z COPem również CWU, a ta w domu pasywnym potrzebuje więcej energii niż CO. A w lecie nie mam zamiaru chłodzić. Jeśli okaże się, że jest taka potrzeba, to schłodzę posadzkę.

Niestety nie ma jeszcze śmiałków, którzy grzeją tylko klimą. Poczekajmy na tą zimę. Jeśli będzie "normalna" to zweryfikujemy sprawność ppci, bo kilku już zainwestowało. Jeśli znajdzie się ktoś, kto nie będzie musiał dogrzewać kablami, to będzie przełom.

 

A ile ten z rodziny standardowo bierze za instalację?:p

 

Tyle co nic :p

Monoblock nie potrzebuje fachowca, bo podłączasz tylko obieg GZ i sterowanie zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic Aquarea 5kW monoblock. Sprawdź.

 

 

 

Może i wystarczy, z tym, że instalacja PV kosztuje. Pod samą pompę ciepła nie ma sensu, ale pod cały dom + dofinansowanie jak najbardziej.

 

Spokojnie zrobisz 1 kWp i zamontujesz klime nie gorsza niz moja w kwocie 10k. Jaki bedzie COP jesli 50% energii bedzie za free?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szare ścieki to max 200 l na dobę. Przy ich temperaturze początkowej 30 st. C i końcowej +5 st. C (niżej bym nie schładzał, bałbym się zamrożenia RSŚ), masz 5,8 kWh energii. Pompa ciepła pobierająca 250 W energii elektrycznej przy COP = 4,0 potrzebuje 750 W mocy chłodniczej, czyli ciepło z RSŚ wyssie przez niecałe 8 h.

Fakt, że wydatkując niecałe 2 kWh energii elektrycznej uzyskalibyśmy ok. 7,7 kWh energii cieplnej o korzystnych wysokich parametrach.

Dla domu o powierzchni 100 m2 dałoby to ogrzewanie na poziomie 3,2 W/m2, czyli znacznie niższe niż wymagane w domu pasywnym - resztę należałoby uzupełnić z innego źródła, np. z wentylacji.

 

Chodziło mi o odzysk woda- woda (CWU) oraz powietrze - powietrze, a nie szara woda - co, bo to nie bardzo ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za free ? Licz koszty inwestycyjne.

Poza tym mówisz tylko o CO. Przy panasie mam też cwu z copem.

 

PC duzej mocy nijak nie da sie rozsadnie podpiac pod PV, ale juz klime i Aristonka mozna :)

 

Buduje 2 domy, w jednym daje PC P-W za 15k w drugim PC-PP, Ariston, kableki i PV.

 

Ktory uklad ma wyzszy COP i jest trwalszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś taki tajemniczy, nie możesz zdradzić gdzie to było?

Proszę bardzo :

Przecież dom na ogrzewanie zużywa w naprawdę mroźny dzień (jak zimą jest słonecznie to i w nocy mroźno) do 20kWh

trochę jest z okien - ale nawet - to 11 zł takich słonecznych dni jest 50 -70 góra!

Instalacja "pompująca" ciepło słoneczne w podłogę - nie ma sensu gdy kosztuje ponad 2000zł . Płaski kolektor z szybą "durszlakiem" z tyłu, mający na dnie czarną włókninę, przez noą przechodzi powietrze i idzie potem rurką karbowaną (zwykły peszel jedwn lub dwa obwody - zależnośc wysokośc a wydajnośc)obwodowo wokół domu w wylewce daje ponad 500Wz m2 jak świeci słońce. Droższe rozwiązania - w domu jak w temacie - nie mają sensu.

Coś takiego

[ATTACH=CONFIG]242874[/ATTACH]

naklejamy na coś takiego [ATTACH=CONFIG]242875[/ATTACH]

obudowujemy szczelną skrzynką - od słonecznej szyba od tyłu za perforacją wyjście na wentylator i do podłogi. Przed włókniną powrót powietrza z podłogi. Tanie i baaaardzo wydajne.

Najlepiej zacząć od

1- arkusza blachy z dziurkami ( nie za duże ) [ATTACH=CONFIG]243235[/ATTACH] Chodzi o to, żeby nie ciąć arkusza blachy a do niego dorobić resztę.

2- z płyty pur ( ja użyłem takiej z papą ) [ATTACH=CONFIG]243236[/ATTACH] wycinamy ramę do arkusza blachy 12 - 15 cm szerokości, na 2-3mm mniejszą od arkusza, by blacha weszła w wyfrezowaną rowek w ramce.

3- rowek w ramce od wewnątrz na blachę na 2/3 szerokości ramki

4 - na blachę od strony gdzie jest 2/3 ramki (od frontu ) naklejamy 2 cm takiej mocno przewiewnej ( ażurowej ) pianki, gąbki ( nie wiem jak to nazwać) - [ATTACH=CONFIG]243238[/ATTACH]

5 - od frontu szczelnie przyklejamy szybę lub plexę ( ja dawałem plexę ) a z tyłu przyklejamy piankę z otworem na króciec w górnej części

6 - w dolnej części ramki, przed absorberem robimy wlot powietrza albo z zewnątrz, albo z obwody zamkniętego.

 

Należy Pamiętać, że taki absorber może osiągać chwilowo koło 800-900W z m2 dlatego na każdy m2 strumień powietrza powinien wynosić 50-70m3/h Czyli jak kupimy arkusz 125/250 to wentylator powinien być 250m3/h i króciec 125mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że teraz nie rozumiem, czy uzupełniane fabrycznie czy przez instalatora bo skrzętnie tę najważniejszą informację pominąłeś.

Jeśli

 

 

 

przez instalatora to się bardzo mylisz. Dodałbym, że jak zwykle ale poczekam na odp. o pełny sens wcześniejszej wypowiedzi.

 

Monoblok nie wymaga uzupełniania bo jest kompletnym urządzeniem takim jak lodówka.

Każde inne wymagające dołożenia rurek do jednostki zewnętrznej i owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo :

 

Dzięki Henio jesteś nie oceniony.

T.B zapomniał dopisać na końcu punkt 7. A teraz to wszystko wyrzucamy do kosza.

Co z tego, że na ten kolektor pada 800-900W/m2 skoro z niego zimą przy pełnym słońcu uzyskamy nie więcej jak 200W z jednej sztuki. A najlepsze jest miszcza stwierdzenie:

"Tanie i baaaardzo wydajne"

Taki sam projekt jak ten z wiadrem prądu. No ale skoro miszcz ma posłuch to można się samemu przekonać budując to dzieło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5? 7? 9? Dasz linka?

 

 

 

Przestań udawać znawcę wszystkiego bo jak na razie mam osobiście dwa, jeden w mieszkaniu, drugi w biurze i ŻADEN nie był uzupełniany więc nie kłam, że WSZYSTKIE.

 

A widzisz nie masz pojęcia to i instalator cię zrobił. Pamiętaj trzeba być czujnym.Chyba ,że tradycyjnie kłamiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...