Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Prawda jest taka, że 10cm ocieplenia posadzki na gruncie np. w Cieplicach, będzie bardziej skuteczne niż 30cm w np. Suwałkach - i nie chodzi tu tylko o strefę klimatyczną.

 

Jak Ci to wyszło ? Przecież ten strumień to miliWaty.

 

Bedzie CI pizgac po nogach w lazience, nie ma nic lepszego niz ciepla podloga pod prysznicem :)

 

miloszenko, jest, jest :p

A jeśli chodzi o ciepła podłogę to czemu nie. Ale w pasywniaku i tak ciepła podłoga o temp. 24oC w łazience będzie odczuwana jako chłodna. Trzeba będzie przegrzewać, żeby poczuć komfort ciepłej podłogi.

 

 

Trzeba przenieść Islandię do nas albo spiętrzyć płyty tektoniczne ;) Ani jedno, ani drugie tanie nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale TB ma styl, który słabszego może wnerwiać więc wywołuje agresję.
Agresja charakteryzuje brak zrozumienia, brak wiedzy. A ja staram się opisywać dość jasno. Stąd agresja może być tylko kompletnego tumana lub kogoś kto języka nie zna i googlem tłumaczy.

Poza doświadczeniem i licznikiem - są symulacja na Audytorze ECO ) opisywałem wykład dr Strzeszewskiego.) Różnice między zużyciem przez pompę i kable przy 44kWh/m2 przy 30 i przy poniżej 20-tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agresja charakteryzuje brak zrozumienia, brak wiedzy. A ja staram się opisywać dość jasno. Stąd agresja może być tylko kompletnego tumana lub kogoś kto języka nie zna i googlem tłumaczy.

Poza doświadczeniem i licznikiem - są symulacja na Audytorze ECO ) opisywałem wykład dr Strzeszewskiego.) Różnice między zużyciem przez pompę i kable przy 44kWh/m2 przy 30 i przy poniżej 20-tu.

To nie agresja tylko brak zgody na wypisywanie głupot nie popartych żadnymi dowodami. Nie przypisuj sobie misiu jakiejś ważnej roli. Tak samo zwalczany byłby każdy ignorant, który próbuje występować w roli eksperta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzysz na temperatury roczne dzień po dniu a nawet co kilka godzin to zobaczysz, że nawet przy splicie dogrzewanie czymś innym będzie sporadyczne. Nawet niechby tylko split zapewniał ogrzewanie na 1/2 sezonu to przy jego kosztach nie ma się co zastanawiać. Z tym, że tutaj znów jest pułapka super energo domu i ceny - mamy listopad, ja ledwo grzałem tyle co nic a co w domu jak planujesz? Wystartujesz koło zera, zużyjesz na czysto 1,5MWh więc kiedy i na czym tutaj oszczędzać?

 

Dlatego tym bardziej twierdzę, że split powinien być jedynym źródłem CO. Dorzucanie kabli na kilka dni, a nawet godzin w roku sensu nie ma. Poczekajmy jeszcze trochę. Po nowym roku Daikin wypuści nową serię swoich urządzeń opartych na czynniku R32. Prawdopodobnie będą to urządzenia potrafiące pracować do -20oC.

 

Tyle będzie chodził jeśli dom słabszy i dłużej trzeba go grzać.

 

Tyż prawda. Im dom mocniej pasywny, tym COP pomp ciepła spada i coraz bardziej sensowne jest ogrzewanie tylko kablami lub farelką lub nagrzewnicą w kanale nawiewnym. Ale jak mamy do przygotowania dużo CWU i opłaca się zakup pompy ciepła, to niejako przy okazji zapewnimy też CO.

 

Dlaczego tak strasznie boisz się tego braku promieniowania? A co zrobisz, jak większość sezonu NIE będziesz miał potrzeby grzania bo będzie dostatecznie ciepło? Tak jak od wczesnej wiosny do późnej jesieni - promieniowania nie ma a w domu ciepło.

 

W okresach przejściowych mamy dużo słońca. To one zapewnia nam ten komfort promieniowania. Nie czytałem o domach pasywnych ogrzewanych tylko powietrzem i o odczuwalnym komforcie termicznym mieszkańców tych domów. Czytałem jednak kilka opowieści, w których mówi się, że brak promieniowania to dyskomfort i trzeba pędzić powietrze do wyższych temperatur aby jakoś skompensować jego braki. A wyższa temperatura powietrza to niekomfortowy rozkład temperatury - cieplej w bani, chłodniej w stopy ... Wiem jakie to dyskomfortowe ... Mam tak teraz u siebie.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W okresach przejściowych mamy dużo słońca. To one zapewnia nam ten komfort promieniowania. Nie czytałem o domach pasywnych ogrzewanych tylko powietrzem i o odczuwalnym komforcie termicznym mieszkańców tych domów. Czytałem jednak kilka opowieści, w których mówi się, że brak promieniowania to dyskomfort i trzeba pędzić powietrze do wyższych temperatur aby jakoś skompensować jego braki. A wyższa temperatura powietrza to niekomfortowy rozkład temperatury - cieplej w bani, chłodniej w stopy ... Wiem jakie to dyskomfortowe ... Mam tak teraz u siebie.

Do tego dochodzi nieprzyjemne odczucie braku ciepła gdy nadmuch ciepłego jest wyłączany. Miałem już wątpliwą przyjemność doświadczyć czegoś podobnego w domu szkieletowym ale myślałem, że tam jest to związane ze słabym ociepleniem. Byłem wczoraj u kuzyna który ma ogrzewanie nadmuchowe (sam sobie robił na kanałach z Polskiego Komfortu). Dom ma dosyć dobrze ocieplony; 20 cm styro ściany, 30 wełny na poddaszu i 10 w podłodze. Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie działa bardzo dobrze pod warunkiem, że akurat się nie wyłączy. Kilka chwil i przestaje odczuwać się ciepło. Dokładnie to samo co opisywałem. Nawiewy ma przy podłodze. On się przyzwyczaił ale jego córki i żona narzekają. Temperatura niby ustawiona na 22 a wszyscy siedzą w kapciach. Do bani takie coś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego dochodzi nieprzyjemne odczucie braku ciepła gdy nadmuch ciepłego jest wyłączany. Miałem już wątpliwą przyjemność doświadczyć czegoś podobnego w domu szkieletowym ale myślałem, że tam jest to związane ze słabym ociepleniem. Byłem wczoraj u kuzyna który ma ogrzewanie nadmuchowe (sam sobie robił na kanałach z Polskiego Komfortu). Dom ma dosyć dobrze ocieplony; 20 cm styro ściany, 30 wełny na poddaszu i 10 w podłodze. Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie działa bardzo dobrze pod warunkiem, że akurat się nie wyłączy. Kilka chwil i przestaje odczuwać się ciepło. Dokładnie to samo co opisywałem. Nawiewy ma przy podłodze. On się przyzwyczaił ale jego córki i żona narzekają. Temperatura niby ustawiona na 22 a wszyscy siedzą w kapciach. Do bani takie coś.

 

To potwierdza moje obawy.

Idealnym rozwiązaniem zatem wydaje się wodna podłogówka zasilana pompą ciepła. Z tym, że trzeba określić kwotę jaką można na takie źródło wydać. Ja określiłem swego czasu taki poziom i go osiągnąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw już te kable jak masz na nie taką awersję;) Pomyśl ciepło o farelce albo spirytusie w kominku chociaż ten 2~3x droższy od prądu.

 

To nie awersja. Po prostu mają za dużo minusów i nie pasują mi do mojej koncepcji.

 

I prawdopodobnie, patrząc po cenach z Korei, nie zwróci się przez 130 lat.

 

Obecny Daikin Ururu Sarara kosztuje ok. 10tys. Nowe jednostki muszą być zdecydowanie tańsze. A zaraz po Daikinie pojawią się pewnie jednostki na R32 innych producentów - np. Panasonica ;)

 

A może jednak?;)

Teraz mam 3 kable >8kW za ~2.000zł i rachunki 700~800zł. Gdybym miał taki dom jak budujesz to dałbym 2 kable za 1.300zł i miał rachunki <500zł i nigdy nic innego nie wybrał ze względu na komfort. CWU solarami za ~1.500zł do kompletu i czekał na taniego Daikina na R32, a może dożyję?

 

Pomiń na razie cenę. Jaki system do CO i CWU Ci wychodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pietra przed bojlerem 140l, na elektrycznym pukali się w głowę twierdząc, że 120l to za dużo. Okazało się, że i 140 i 120 spokojnie w II taryfie oblatuje do 5-ciu osób plus psa. Dlatego tylko bojler i solar - minimum komplikacji i niska cena bo tego nie da się pominąć.

 

Co do CWU to jedna kąpiel w wannie i bojler pusty. A zdarza się u mnie.

CO pędzony solarem ? hardcorowe podejście, bo wymaga potężnego bufora, który załadowany wytrzymałby min. z tydzień. Jaki tu sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie awersja. Po prostu mają za dużo minusów i nie pasują mi do mojej koncepcji.

 

 

 

Obecny Daikin Ururu Sarara kosztuje ok. 10tys. Nowe jednostki muszą być zdecydowanie tańsze. A zaraz po Daikinie pojawią się pewnie jednostki na R32 innych producentów - np. Panasonica ;)

 

 

 

Pomiń na razie cenę. Jaki system do CO i CWU Ci wychodzi ?

Nie łączy się tych systemów nawet w durszlakach, inne parametry i okres pracy. A już przy pompie ciepła, to bez sensu. Nie ma chłodzenia.

No chyba że w najnowszych bardzo drogich rozwiązaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz tej wanny? Ile potrzebujesz wody i o jakiej temp.? Bojler możesz podgrzać do 85*C.

Jeśli jednak masz całą rodziną kąpać się po kolei w 300l całej wanny wody to nie pakuj się w PC bo ona na pewno ze zbiornikiem 200~300l o temp. 45*C nie da rady.

 

Z wanny - na szczęście - póki co korzysta tylko żona. I to doraźnie. Z tym 85oC masz rację. Bojer dałby radę napełnić wanne (liczę ok. 120litrów) i jeszcze by zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dopisałem, że CO to to co wcześniej pisałem - kable za 1.000~2.000zł w zależności od fanaberii inwestora przy rachunkach <500zł.

 

Jak te kable liczysz ? Ze sterownikami ? Jaki rozstaw ?

 

No ale ten Barth3zowy monoblock potrafi różnymi parametrami w różnych porach osobno grzać i CWU i podłogówkę. Cena za wszystko 20.000zł to trochę, jak dla mnie, dużo jednak.

 

- 40% ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ten Barth3zowy monoblock potrafi różnymi parametrami w różnych porach osobno grzać i CWU i podłogówkę. Cena za wszystko 20.000zł to trochę, jak dla mnie, dużo jednak.
Naprawdę mierzył Pan i porównywał?

W takim razie, dlaczego w domu izolowanym jak w temacie, pompa ciepła zasilająca podłogówkę zużywa więcej kWh niż kable z termostatami w każdym pomieszczeniu?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę mierzył Pan i porównywał?

W takim razie, dlaczego w domu izolowanym jak w temacie, pompa ciepła zasilająca podłogówkę zużywa więcej kWh niż kable z termostatami w każdym pomieszczeniu?

 

Skąd Pan to wie? Przecież nie robi Pan instalacji PC P/W.

Chyba, że przyszedł do Pana jakiś inwestor i błagał o wybawienie, bo zrobił sobie dom na 40cm styropianu, ściany i strop 0,08, folię i ocieplenie od środka, wentylację mechaniczną i POMPĘ CIEPŁA P/W, a tu rachunki wysokie - 1500zł rocznie. Pan wtedy zaproponował skucie wylewek i swoje kable, a rachunki spadły do 1200, tak?

 

Jak już Pan naciągasz, to chociaż z głową!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Pan to wie? Przecież nie robi Pan instalacji PC P/W.

Chyba, że przyszedł do Pana jakiś inwestor i błagał o wybawienie, bo zrobił sobie dom na 40cm styropianu, ściany i strop 0,08, folię i ocieplenie od środka, wentylację mechaniczną i POMPĘ CIEPŁA P/W, a tu rachunki wysokie - 1500zł rocznie. Pan wtedy zaproponował skucie wylewek i swoje kable, a rachunki spadły do 1200, tak?

 

Jak już Pan naciągasz, to chociaż z głową!

Porównywałem różne instalacje w identycznych warunkach.

Poza tym jest jeszcze forum. W domach z 30 cm izolacją od gruntu, najtaniej wychodzą kable. Wystarczy poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...