Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ktoś kto dopuszcza stosowanie pośrednich systemów ogrzewania ( centralnych) - z definicji nie zna się na izolacji. !

Pamiętam że się Pan nie zna bo kiedyś o tym Pan pisał - że izolację projektują architekci. Pan jest od instalcji. Stąd promowanie przez Pana centralnego ogrzewania nadmuchowego zasilanego pompą ciepła jakoś mnie nie zdziwiło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pamiętam że się Pan nie zna bo kiedyś o tym Pan pisał - że izolację projektują architekci. Pan jest od instalcji. Stąd promowanie przez Pana centralnego ogrzewania nadmuchowego zasilanego pompą ciepła jakoś mnie nie zdziwiło...
U nikogo nie zadziała . Kwestia precyzyjnego sterowania - przy małych potrzebach ciepła to konieczne

- Pan ma nadmuchowe niecentralne z mikroprocesorem w każdym pokoju i samoregulacją nadmuchu.

- ja daję nadmuchowe ( jeżeli już) z pompy ciepła, ale z bezpośredniej i jako dogrzewanie, komfort i temperaturę dokładnie trzyma termostat od podłogi.

Dlaczego z bezpośredniej pompy a nie grzejącej wodę i dopiero... Bo: cena jest niższa, efektywność ( przy niższej temperaturze górnego źródła) wyższa i mam chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak byś Pan nie psioczył na OCZ ... to by Pan wiedział że, są wyszczególnione sprawności poszczególnych rozwiązań.

Od strat na przesyle, od sprawności samego źródła itp.

Rzeczywiście ogrzewanie bezpośrednie z kabla ma współczynnik 1,0 ... brak strat na przesyle, jednak sama energia jest droga.

I po mimo niech by nawet 50% zwiększenia jej w stosunku do potrzeb netto ... i tak wyjdzie taniej niż grzanie prądem.

Tańsza jest ta pompa o której Pan pisze, bo jest, tylko że mi potrzeba coś do grzania CWU.

I najlepiej wychodzi złączenie wszystkiego w jedne system i CWU i WM i "C.O"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konwektory i promienniki atlantica to nadmuchowe centralne? Bo ja mam taki system grzewczy.

Wiem, co Pan ma, To nadmuchowe niecentralne . Ogrzewa Pan powietrze bardzo precyzyjnie im wyższa temperatura powietrza pod grzejnikiem ( na wejściu ) tym mniejszy nadmuch ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak byś Pan nie psioczył na OCZ
Nie psioczę na OZC - po prostu nie uznaję takiej "wiedzy" która służy do wypaczania fizyki i oszukiwania inwestorów.

Gdyby już dziś pośrednie ogrzewanie było zakazane - nie byłoby czegoś takiego jak OZC. A tak trzeba czekać aż wejdzie budownictwo zeroenergetyczne. A i tak zaraz się okaże, że "fachowcy" od OZC wymyślą, że standard zero to 70kWh/m2 rocznie - O CZYM JUŻ WIEM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo Pan się martwi.

Jeśli dom będzie dobrze izolowany, ogrzewanie będzie stało bez czynnie, jak np teraz jest koło +15 st C.O stoi.

Druga sprawa, że energia nie ucieknie gdzieś w kosmos, pomimo strat, jest w obudowie budynku.

Jak by tak nie było to najcieplejszym miejscem nie była by piwnica bez grzejników ! tylko z samymi rurami do C.O ...

o zgrozo 2 cale główny pas.

I to że na kaloryfer dojdzie tylko 50 czy mniej jak 50% energii z paliwa spalonego w piecu, nie oznacza że ta energia uciekła gdzieś cudownie.

Została w budynku tylko rozproszona dzięki stratom na przesyle.

I dziwne jest liczenie tych sprawności, ponieważ miało by to sens jeśli rury od C.O były by po za izolacją termiczną budynku.

A i tak zaraz się okaże, że "fachowcy" od OZC wymyślą, że standard zero to 70kWh/m2 rocznie - O CZYM JUŻ WIEM!
nie

absolutnie nie .

Ja stawiam otwarcie na izolację, aby pozbyć się jakiegoś aktywnego ogrzewania, sama natura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie

absolutnie nie .

Ja stawiam otwarcie na izolację, aby pozbyć się jakiegoś aktywnego ogrzewania, sama natura.

Szanowny Panie - rolą izolacji termicznej i odzysku ciepła z wentylacji jest marginalizowanie roli ogrzewania aż do zera To dla mnie jest oczywiste. Programy OZC są wymyślone przez uczelnie, na których są wydziały ogrzewania, a nie ma wydziałów izolacji - jedno wyklucza drugie z definicji. Wszystko co "wychodzi" z wydziałów ogrzewania czy Instytutów Techniki Cieplnej - jest szkodliwe dla inwestora, bo musi z natury rzeczy zwalczać izolację. To tak trudno zrozumieć, że OZC nie jest żadna wiedzą, tylko komercją? Nie opiera się na fizyce!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bo programy do OZC wynikają z metodologi obliczania charakterystyki energetycznej budynku.

Jest na to zapis prawa, chałupa świadectwo mieć musi nowa i sprzedawana.

Niektóre programy, mają blokadę, ponieważ trzeba wybrać jakiś system grzewczy, co mnie lekko wnerwia.

Bardziej pasują z wyliczeniami do domów o większym zapotrzebowaniu, właśnie przez to.

Ręcznie to jest inna bajka, wsio wklepane w arkusz kalkulacyjny i pozamiatane.

Widzę ile wychodzi Qhnd ... odnoszę do powierzchni domu i mam .

Bilans wyszedł na -... chcdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - rolą izolacji termicznej i odzysku ciepła z wentylacji jest marginalizowanie roli ogrzewania aż do zera To dla mnie jest oczywiste.

 

Przy typowej wentylacji mechanicznej niecentralne ogrzewanie i tak nie ma sensu. Przecież nie ważne gdzie podgrzejesz, powietrze i tak zostanie przeciągnięte przez całą chałupę i będzie dążyć do wyrównania. Jaki to ma zatem sens ?

Inaczej ma się sytuacja w momencie, kiedy całkowicie rezygnujesz z ogrzewania, albo zastosujesz wentylację z nawiewem i wywiewem w każdym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy typowej wentylacji mechanicznej niecentralne ogrzewanie i tak nie ma sensu. Przecież nie ważne gdzie podgrzejesz, powietrze i tak zostanie przeciągnięte przez całą chałupę
To Pan zamontuje nawiewy w pokojach bez ogrzewania, wywiew i ogrzewanie w łazience i kuchni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że się Pan nie zna bo kiedyś o tym Pan pisał - że izolację projektują architekci. Pan jest od instalcji. Stąd promowanie przez Pana centralnego ogrzewania nadmuchowego zasilanego pompą ciepła jakoś mnie nie zdziwiło...

Po porannym "przesileniu" jest trochę czasu. więc ciut dłużej mogę wyjaśnić.

Od czasu naszych rozmów - troszkę się zmieniło. po pierwsze pojawiły się pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia bezpośredniego o działaniu ciągłym ( inverter lub DC -system ON/OF - stał się zabytkiem) . Cena tych urządzeń zaczęła lecieć w dół ( coś jak "płaskie" telewizory) - gdy cena zaczęła być porównywalna lub niższa od GWC - zastąpiłem jedno drugim.

Zaletą takich pomp jest:

- większa trwałość - dzięki ciągłej pracy

- wyższa efektywność energetyczna - dzięki niższej temperaturze górnego źródła

- Stosunkowo niska cena w wersji kanałowej bez pokojowej automatyki - porównywalna lub nawet niższa od GWC

- możliwość chłodzenia - znacznie efektywniej niż z GWC

- dogrzewanie powietrza w domu, nie tak jak GWC - przed rekuperatorem

 

Jak widać - sporo zalet bez zwiększania kosztów budowy.

 

Skupie się teraz na dogrzewaniu.

- ppci z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem są sprzedawane również z podłogówką i urządzeniami ściennymi - mamy wtedy pokojową automatykę - jak przy Pana Atlanticach , ale jest do drogie, wymaga to wyspecjalizowanych ekip montujących, a tu przeważnie spotykają się Ci co chcą jak najwięcej zrobić we własnym zakresie i tanio.

Ponieważ, uważam, że najbardziej komfortowe jest ogrzewanie podłogowe elektryczne ( automatyka w każdym pomieszczeniu) to zacząłem łączyć ogrzewanie podłogowe - z dogrzewaniem z ppci ze średnio zimowym COP 4.

Nawiew do takiej instalacji jest na ścianie pokoi (40-90cm nad podłogą) wywiew w głównym holu czy przedpokoju ( prze łazienką i kuchnią )

pompa ciepła dystrybucja.jpgrezdzielacze.jpg

Podsumowując - wprowadziłem ppci w wersji kanałowej zamiast gwc -

cena ta sama

lepiej chłodzi

dogrzewa w domu

mniej kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan zamontuje nawiewy w pokojach bez ogrzewania, wywiew i ogrzewanie w łazience i kuchni.

 

No i właśnie. Wówczas będę musiał dać więcej mocy na ogrzanie powietrza (do tych załóżmy 24oC) w łazience. Zaraz się okaże, że przy ogrzewaniu niecentralnym będę musiał izolować ścianki działowe, żeby nie było strat ciepła do pokoju obok ...

Poza tym bezwładność wylewki z kablami grzejnymi jest na tyle duża, że różnica w sterowaniu w niecentralnym a centralnym jest niezauważalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz się okaże, że przy ogrzewaniu niecentralnym będę musiał izolować ścianki działowe, żeby nie było strat ciepła do pokoju obok ...
Przecież zawsze ścianki działowe były z izolacji - choćby po to by wygłuszyć.

Poza tym bezwładność wylewki z kablami grzejnymi jest na tyle duża, że różnica w sterowaniu w niecentralnym a centralnym jest niezauważalna.
Nie ma znaczenia co jest w wylewce - akumulacja podłogi jest przydatna choćby dla zysków słonecznych - wtedy zyski te są precyzyjnie przez system grzewczy uwzględniane.

Poza tym są też szybkie systemy podłogowe ( czas podniesienia temperatury o 5 st.C do 5 minut.

Jest jeszcze szybsze - podłogowe ogrzewanie podczerwone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zaletą takich pomp jest:

...

- możliwość chłodzenia - znacznie efektywniej niż z GWC

...

Nawiew do takiej instalacji jest na ścianie pokoi (40-90cm nad podłogą) wywiew w głównym holu czy przedpokoju ( prze łazienką i kuchnią )

 

 

Jak sie ma powyższe do opinii wyrażonych na wątku o WMG, że chłodniejsze należy wprowadzać z góry ?

 

To nie jest kwestia sprzedawców, tylko podstawowej wiedzy. Pisanie o domowej wentylacji wyporowej, o zyskach itp. to zwykły brak myślenia. Skuteczna wentylacja ma zdecydowanie pozytywny wpływ na szare komórki. Pozdrawiam i przypomnę - wyniki pomiarów - nie ma najmniejszego wpływu na rozkład CO2 i H2O w powietrzu domowym w warunkach domowych, czy nawiew wentylacji jest w podłodze, ścianie czy na syficie. Dla komfortu, więc chłodniejsze powietrze wprowadzać do pokoju od góry.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości - na Bartyckiej jest miernik i można to sprawdzić. Zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po porannym "przesileniu" jest trochę czasu. więc ciut dłużej mogę wyjaśnić.

.

 

W dalszym ciagu nie moge pozbyć sie wrażenia że proponuje Pan drugi system grzewczy za, skromnie licząc 10 000 zł który jest CENTRALNY a to sie kłóci z ideą domów izolwanych. Bo chłodzenie takim system jest nieco karkołomne - wyloty 40 cm nad posadzką to komfort zaden. Ile taki system jest w stanie zaoszczędzić energii w domu 130 m2 o zużyciu 20 kwh/m2/rok? 500 zł na sezon? Czas zwrotu 20 lat? to jest totalny bezsens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież zawsze ścianki działowe były z izolacji - choćby po to by wygłuszyć.

 

O ja głupi, działówki będę robił z silki ... Będę musiał ocieplać.

 

Nie ma znaczenia co jest w wylewce - akumulacja podłogi jest przydatna choćby dla zysków słonecznych - wtedy zyski te są precyzyjnie przez system grzewczy uwzględniane.

Poza tym są też szybkie systemy podłogowe ( czas podniesienia temperatury o 5 st.C do 5 minut.

Jest jeszcze szybsze - podłogowe ogrzewanie podczerwone

 

To kosztuje !

Ma być tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile taki system jest w stanie zaoszczędzić energii w domu 130 m2 o zużyciu 20 kwh/m2/rok? 500 zł na sezon? Czas zwrotu 20 lat? to jest totalny bezsens.
Nic nie jest w stanie zaoszczędzić !

Lepiej dołożyć znacznie izolacji, pomyśleć o oknach fix z 4 szybami oprawionymi w XPS'a .. choć mam asa w rękawie okiennego ...

bez użeczywistnienia tego w prototypie zrobieniu zdjęć i dokumentacji technicznej nie będę pustych sloganów głosić .

Ostro nastawiam się na dom który dzięki zyskom bytowym itp ... akumulacji ciepła nie będzie potrzebował właśnie takich cudów .

Samo CWU na prostej pompie ciepła, gnanej przeważnie z ogniw PV i z uwzględnieniem pochmurnych dni .

Nie potrzeba dużo, ja nie zużywam wody wiele ... i bliscy też nie ..

Oczywiście uprzedzam, że to jest tylko moje, nikomu nie będę wciskał że też tak musi .. jak będzie chciał sam dojrzeje do tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja głupi, działówki będę robił z silki ... Będę musiał ocieplać.

 

 

Co zrobić, trzeba wygłuszyć. To jest szkodnictwo pierwszego poziomu. Jeszcze nie daj bóg ktoś się da nabrać, i w taki dzień jak dzisiaj w ciągu dnia będzie się za ciężkie pieniądze klimatyzował, a w ciągu nocy ogrzewał. Myślący nie muszą ani jednego ani drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...