Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A może taka pompa powietrze-powietrze: MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-FH50VE / MUZ-FH50VEHZ 5,0/6,0 kW funkcją grzania do -25C za 8,6 tyś zł lub 3,5/4,0 kW za 6,6 tyś. zł (jako jedyne źródło ciepła z gwarancją pracy do -20°C). Do kupienia w Polsce na pewnym portalu.

 

Za drogo. kszhu napisze, że w tej cenie będzie miał: ppci samsunga za 2k, kable za 2k i bojler za 800zł, więc kompletny system CO i CWU.

Połowa tej ceny byłaby do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taka sama powietrzna PCi w np. Świnoujściu będzie miała, w zasadzie, przez cały okres grzewczy nadmiar "pary", ale w np. Suwałkach może, bez wspomagania, nie wydolić.

Budując z głową należy mieć na uwadze położenie domu, co do regionu (miejsca) w Polsce.

Ależ oczywiście że tak, co napisałem.

Klimat w Polsce mamy bardzo zmienny.

W tamtej zimy ciekawe zjawisko, w Rzeszowie -5 st o 8 rano ... później -4 jak wyjeżdżałem, prawdziwa zima...

Dojeżdżam do Krosna a tu +8 st ciepło ...

 

W obrębie mojej miejscowości przy takim grudniu jak 1995 czy 1996 .. u mnie -29 u Koleżanki w dole wis -35 .

U kolegi 150 m nad nami w górze, minim temp -20 ledwo ledwo.

czyli jakieś 15 st na przestrzeni 1,5-2km normalne że w dolinie zbiera się gęste zimne powietrze i jeszcze efekt potęguje.

Styczeń 2006 -30 umnie u Kolegi -36

Znam miejsca gdzie śnieg leży nawet 1 miesiąc dłużej. w obrębie tej samej miejscowości.

 

U mnie to samo, pasywny się ciężko będzie sprawdzał w takim położeniu, stąd musi być inny standard bardziej surowy.

Aby zjadać zyski wewnątrzne, a słońce może będzie może nie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 x bardziej oszczędny

 

Budownictwo pasywne to nowa koncepcja w podejściu do oszczędzania energii. Co ciekawe, idea ta wcale nie narzuca nam wprowadzania dodatkowych, drogich rozwiązań technologicznych. Bazuje na poprawie parametrów elementów i systemów już istniejących w każdym budynku. Dzięki temu nie tylko uzyskujemy zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzania domu. Podnosimy również jakość i trwałość budynku, a to bezpośrednio wpływa na jego wartość rynkową.

 

Dom pasywny ma bardzo niskie zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (tylko 15kWh/m2 rok). Nasz komfort termiczny zapewniają pasywne źródła ciepła, czyli urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne czy ciepło uzyskane z wentylacji, a także my jako mieszkańcy. Oznacza to, że w czasie sezonu grzewczego, do ogrzania 1 metra kwadratowego mieszkania potrzebujemy jedynie 15kWh. Odpowiada to spaleniu 1,5l oleju opałowego, 1,7m3 gazu lub 2,3kg węgla. Dla porównania – budynki konwencjonalne wymagają 8-krotnie większego nakładu na ogrzewanie.

Koszt kWh to nie to samo co koszt ogrzewania. Przy centralnym i małych potrzebach sprawność drastycznie spada.

I tak jak mamy tu opisany do 15kWh/m2 /100m2 to nie jest możliwe, by zużył on na ogrzanie

olejem 150 litrów i nic prądu

gazem 170m3 i nic prądu

węglem 230 kg i nic prądu

pompą zasilającą podłogówkę 400kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N

Jaka jest średnioroczna temp suwalszczyzny ? jeśli w całym kraju by było co do dnia tak samo to moglibyśmy powiedzieć ziemia grzeje.

Niestety nie grzeje, co widać koło suwałk, inaczej nigdy by nie dotarła tak głęboko wieczna zmarzlina.

 

Średnie roczne promieniowanie słoneczne wynosi np. dla:

- Suwałk 2,83kWh/m2/dobę,

- Warszawy 2,77kWh/m2/dobę,

- Świnoujścia 2,73kWh/m2/dobę.

 

Średnie dane z ostatnich 10 lat.

 

Ps.

A dla Krosna 3.715 stopniodni ogrzewania i 2,87kWh/m2/dobę

Edytowane przez sSiwy12
dopisałem Ps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A średnie temperatury ? długość trwania pokrywy śnieżniej też takie same ?

nie bardzo.

 

Może prościej - napisz, co Ci nie pasi, bo nie bardzo rozumiem.

No chyba, że kwestionujesz rolę strumienia cieplnego ziemi i jego wpływ na temperaturę gruntu.

 

Ps.

A może, chcesz udowodnić tezę, że w każdym rejonie Polski, ocieplenie 30cm od gruntu, da identyczne efekty ?

Edytowane przez sSiwy12
dopisałem: Ps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może prościej - napisz, co Ci nie pasi, bo nie bardzo rozumiem.

No chyba, że kwestionujesz rolę strumienia cieplnego ziemi i jego wpływ na temperaturę gruntu.

 

Ps.

A może, chcesz udowodnić tezę, że w każdym rejonie Polski, ocieplenie 30cm od gruntu, da identyczne efekty ?

Chodzi mi oto że to za mały strumień ciepła aby mógł oddziaływać na tak znaczący parametr jak głębokość przymarzania.

Samą głębokość da się wyrugować opaską i minimum normowe to 0,35m.

Mnie nie pasi to że nie bierzesz pod uwagę innych parametrów, jak średnioroczna temp w danym rejonie, długość zalegania śniegu ...

I w cale nie chodzi o obronę 30cm od gruntu i robienie socjalizmu.

Faktycznie koło Zachód Polski jest cieplejszy, ba jeśli żniwa koło Wrocławia zaczynają się po 20 Czerwca .. a koło mnie

15-20 lipca Choć jak wykazałeś różnice w ilości średniego słońca są prawie bez znaczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi oto że to za mały strumień ciepła aby mógł oddziaływać na tak znaczący parametr jak głębokość przymarzania.

 

Ale jest ciągły - to jest tak jak z tą kroplą drążącą skałę.

Przy czym ten strumień cieplny to tylko przepływ ciepła o gęstości W/m2 a nie moc źródła ciepła w W - upraszczając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, pisałem, że 2x~2kW to ma j-j. Ja mam 3x2,7kW po ~666(sic!)zł/szt. (negocjacje, rabat, 8%VAT itd.) dlatego mając PPCi w domu jak w temacie kabli tyle nie trzeba więc wystarczy ich "strzelam" za 1.000zł. Może być i za 2.000zł - w sumie wielkiej różnicy w dłuższym okresie nie robi.

 

Kuszące ... Katalogowo są po 1000zł za 2kW, ale gdybym w tej cenie dostał 2x 2kW ...

Do tego ppci np. takie mitshubishi z gwaracnja mocy i pracująca do -20oC ... w przyzwoitej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o ogrzewaniu sypialni w domach jak w temacie ?

 

W moim przypadku przy obciążeniu 18W/m2 (przy - 20m2) mam w sypialni straty na poziomie 11m2 x 18W/m2 = 200W. Zakładając, że jeden człowiek oddaje ok. 100W, to dwie osoby pokrywają straty. Po co zatem ogrzewać ? Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o ogrzewaniu sypialni w domach jak w temacie ?

 

W moim przypadku przy obciążeniu 18W/m2 (przy - 20m2) mam w sypialni straty na poziomie 11m2 x 18W/m2 = 200W. Zakładając, że jeden człowiek oddaje ok. 100W, to dwie osoby pokrywają straty. Po co zatem ogrzewać ? Co o tym sądzicie ?

 

Tylko tyle, że doba ma 24h, a w sypialni przebywasz mniej jak 10h

 

Ps. Przy czym, nie bardzo wiem, czy ta moc człowieka, dotyczy też jego spoczynku :wiggle:

Edytowane przez sSiwy12
dopisałem: Ps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o ogrzewaniu sypialni w domach jak w temacie ?

 

W moim przypadku przy obciążeniu 18W/m2 (przy - 20m2) mam w sypialni straty na poziomie 11m2 x 18W/m2 = 200W. Zakładając, że jeden człowiek oddaje ok. 100W, to dwie osoby pokrywają straty. Po co zatem ogrzewać ? Co o tym sądzicie ?

 

Jak na zewnątrz będzie -30, to sobie trójkącik w łóżku zrobisz - dla zdrowia i oszczędności. Ma sens! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku przy obciążeniu 18W/m2 (przy - 20m2) mam w sypialni straty na poziomie 11m2 x 18W/m2 = 200W. Zakładając, że jeden człowiek oddaje ok. 100W, to dwie osoby pokrywają straty. Po co zatem ogrzewać ? Co o tym sądzicie ?
no a przy miłości ?

przecież wygotujecie się tam :)

Źródło promieniowania podczerwonego tyle ... i aż tyle, podłogówkę na 20-22 st i to dobrze zadziała z solarem...

Mnie chodzi pogłowie tylko solarne grzanie, cóż lubię raz a dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o ogrzewaniu sypialni w domach jak w temacie ?

 

W moim przypadku przy obciążeniu 18W/m2 (przy - 20m2) mam w sypialni straty na poziomie 11m2 x 18W/m2 = 200W. Zakładając, że jeden człowiek oddaje ok. 100W, to dwie osoby pokrywają straty. Po co zatem ogrzewać ? Co o tym sądzicie ?

Epoka ogrzewania już się skończyła. Ustawia Pan komfortową temperaturę w każdym pomieszczeniu i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...