Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A ja wczoraj od inwestora dowiedziałem się, że w nowym domu a'la ten z mojej koncepcji (kolejny?) chce mieć drewnianą podłogę na legarach - żadnej wylewki, żadnych rurek czy kabli w podłodze bo nie ma gdzie. Nie ma jedynie słusznych rozwiązań.
Wtedy kapilary na suficie i pompa ciepła, lub luźno ułożone kabelki pod legarami ( świetnie działają) . Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szanowny Panie, trzeba być naprawdę wymaglowanym z myślenia, by wymyślić coś tak głupiego i energochłonnego jak centralne.

 

Panie Tomaszu ale to co Pan pokazał na filmie to jak to nazwać ? centralne wg TB? problem widzę inny, Panu to tak zaszło w skórę polowanie na centralne że gryzie Pan teraz własny ogon. Na spierał się Pan w tych latach 90 z oponentami dla których C.O był kult .. takie "prawdziwe" co z 300 L wody w rurach i węglakiem górnego spalania. Posiadł Pan obsesję na tym punkcie.

Pamiętam jak Pan negował jakiekolwiek formy pomp Ciepła !! ileż to trzeba było tłumaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie rozważysz solarów? Ich ceny naprawdę spadły, też są dotowane jak chcesz a potrafią być kompletnie autonomiczne - ani ćwierć kW do pracy jak PC. Pytaj kolektora1 ile na nich można CWU rocznie oblecieć.
- Jak rozmawiam z tymi co mają a nie montują, sprawa przedstawia się inaczej. Nawet latem chodzi grzałka. Najwięcej cwu latem idzie wieczorem, a na rano, też jest ciepła potrzebna, w nocy temperatura w zasobniku się wyrówna (góra dół ) i grzałka dogrzewa.

Poza tym, kolektor1 się na tym nie bardzo wyznaje. Np. montuje kolektory na dachu i pod kątem 45' , zamiast pionowo na elewacji.

zalety pionowego montażu

- mniejszy problem z nadprodukcją latem

- większe zyski zimą

- większa efektywność, dzięki łatwiejszemu utrzymaniu czystości kolektora

- nie ma problemu śniegu

- nie dziurawi się dachu

- nie boi się gradu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu ale to co Pan pokazał na filmie to jak to nazwać ? centralne wg TB? problem widzę inny, Panu to tak zaszło w skórę polowanie na centralne że gryzie Pan teraz własny ogon. Na spierał się Pan w tych latach 90 z oponentami dla których C.O był kult .. takie "prawdziwe" co z 300 L wody w rurach i węglakiem górnego spalania. Posiadł Pan obsesję na tym punkcie.

 

 

Centralne to ogrzewanie pośrednie.

Pamiętam jak Pan negował jakiekolwiek formy pomp Ciepła !! ileż to trzeba było tłumaczenia.
Ma Pan złą pamięć - negowałem pompy ciepła do ogrzewania domu!

Nie do chłodzenia. Nie było też wtedy tanich pomp ciepła do cwu.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie podobne coś http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-kompakt-200l-20-rur-i4761025799.html stoi na placu hurtowni niedaleko mnie. Dzisiaj koło godz. 17 będzie miało do 40*C bo tak ostatnio ma. Podgrzać to cut jak komuś mało to grosze, może taniej niż praca PC przez pół dnia. Do września włącznie gotowało to wodę, że i do rana wystarczyło gorącej a kosztuje tyle ile kosztuje z 5-cio letnią gwarancją.

 

Tak znam to. Testowałem, to bardzo popularne kolektory... ale w Grecji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu 10~12kWh/m2*r? Po co?

Nadmuch i awaryjnie może konwektorki za set zł no i będzie kominek w oranżerii/ogrodzie zimowym.

Będzie ogrzewanie i klimatyzowanie a kominek dla przyjemności. Taniej i wygodniej się nie da.

Kszhu Ty tak widzę zaczynasz poszukiwać i taniości i klimatu.

Kominek można wykorzystać na wiele sposobów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nigdy nie będziesz mógł mieszkać w domu jaki buduje Barth3z bo tam ogrzewanie będzie pracować tylko sporadycznie. O domu "zero" nawet nie mówię. Ale są ludzie, którzy nie mają potrzeby stąpania po ciepłej podłodze. U mnie ma ona teraz <21*C a temp. pow. ~23*C, ogrzewanie nie włączy się jeszcze przez wiele dni bo jest ciepło a jakoś chodzić niestety trzeba;)

I to wzbudza moj coraz wiekszy niepokoj. W zasadzie, zaczynam sie zastanawiać, czy tego nie trzeba leczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja ważniejsza niż ogrzewanie - ale gdzie, bo u nas (w Polsce) jest tak:

- w Zakopanym ilość stopniodni ogrzewania 4.436, a stopniodni chłodzenia 449

- w Warszawie odpowiednio 3.532 i 1.044

 

Babol był przy Zakopanym nie 6.671 (bo to dla Kasprowego) tylko 4.436 - przepraszam, ręka mi się omskła :cool:

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja ważniejsza niż ogrzewanie - ale gdzie, bo u nas (w Polsce) jest tak:

- w Zakopanym ilość stopniodni ogrzewania 6.671, a stopniodni chłodzenia 449

- w Warszawie odpowiednio 3.532 i 1.044

To jest jak by maksymalna długość sezonu

bez uwzględniania tego jak budynek jest izolowany i jak jest pojemny.

 

STH.jpg sie robi sie wie

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto rozumie przez komfort bo to kwestia względna. Ja np. wolałbym pracować pod palmą nad Morzem Śródziemnym niż w klimatyzowanym domu.
Dokładnie to mam na myśli. By Pan Sobie w domu, mógł ustawić warunki jak najbardziej zbliżone. Łącznie z zefirkiem. Aromaty, też już można kupić. Rozprowadzenie ich przy klimatyzacji kanałowej i rekuperatorze, powinno być prostsze niż przy otwartych oknach.

GWC latem już dawno odpuściłem bo czy działa czy nie różnicy nie widać - zacienionemu nie potrzebne, nasłonecznionemu pomaga jak umarłemu kadzidło.
Również "odpuściłem" mamy podobne doświadczenia.

W domu 10~12kWh/m2*r? Po co?

Nadmuch i awaryjnie może konwektorki za set zł no i będzie kominek w oranżerii/ogrodzie zimowym.

Będzie ogrzewanie i klimatyzowanie a kominek dla przyjemności. Taniej i wygodniej się nie da.

Dla komfortu, Szanowny Panie, dla komfortu. Poza tym, za 5 lat wchodzi standard zeroenergetyczny - a PV + klimatyzacja będzie tańsze niż PV + konwektorki ( i nie ma dalej klimatyzacji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja ważniejsza niż ogrzewanie - ale gdzie, bo u nas (w Polsce) jest tak:

- w Zakopanym ilość stopniodni ogrzewania 6.671, a stopniodni chłodzenia 449

- w Warszawie odpowiednio 3.532 i 1.044

 

Szanowny Panie... Piszemy o domu izolowanym na poziomie zużycia bez OZE i pompy ciepła do 20kWh/m2.

W takim domu, zużycie na grzanie i chłodzenie jest porównywalne a jak pracujemy w domu, lub jesteśmy na emeryturze, to klima zużywa więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jak by maksymalna długość sezonu

bez uwzględniania tego jak budynek jest izolowany i jak jest pojemny.

 

Tylko, że w domu żyjemy! Są zyski z nas, sprzętów, słońca. W domu jak w temacie, takie bonusy pokrywają lwią część ogrzewania!! Ale latem Szanowny Panie? Latem trzeba je z domu wyrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla komfortu, Szanowny Panie, dla komfortu. Poza tym, za 5 lat wchodzi standard zeroenergetyczny
To co Pan nazywasz zeroeergetyczym to jest 7 litrowiec ...

 

Tylko, że w domu żyjemy! Są zyski z nas, sprzętów, słońca. W domu jak w temacie, takie bonusy pokrywają lwią część ogrzewania!! Ale latem Szanowny Panie? Latem trzeba je z domu wyrzucić.
Ale tu się rozumiemy na tej płaszczyźnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jak by maksymalna długość sezonu

 

To są średnie wartości klimatyczne z danego terenu (dla danej stacji meteo), z ostatnich 10 lat.

 

To co i jak postawimy, będzie miało znaczenie, ale nie w każdych warunkach klimatycznych, będą takie same efekty, przy polecanej tu standaryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunek ze standardu pasywnego mówi jasno pierwsze 10 wat mocy na 1m2 przy temp obliczeniowej

a dopiero potem 15 kWh/m2 ... które może być różne .. w Zakopanem będzie nawet może 25 kWh .. ale nadal zgodnie z standardem.

Przecież utrzymanie mocy 10 wat w Wierchojańsku będzie kosztować pewnie z 30 kWh .. czemu tak nisko przyjmuje ? bo tam jest ful słońca znowu.

Konkretne warunki dla konkretnego domu. Nawet bzyczenie komara może mieć wpływ ...

A próba robienia jakiś uniwesalnych wytycznych ... to tylko szkic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunek ze standardu pasywnego mówi jasno pierwsze 10 wat mocy na 1m2 przy temp obliczeniowej
To jest najgłubsza rzecz jaką słyszałem. Radzę przestać czytać Pana G S bo wyjdą Wam domy drogie i energochłonne - tak jak PIBPIEO

j-j słusznie prawi, by olewać takie założenia. Dom ma być dla nas nie wskaźników. Ma być tani, komfortowy i mamy mało płacić a nie przejmować się kretyńskimi wskaźnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najgłubsza rzecz jaką słyszałem. Radzę przestać czytać Pana G S bo wyjdą Wam domy drogie i energochłonne - tak jak PIBPIEO

j-j słusznie prawi, by olewać takie założenia. Dom ma być dla nas nie wskaźników. Ma być tani, komfortowy i mamy mało płacić a nie przejmować się kretyńskimi wskaźnikami.

Czyli idiotyczne kW kabli i jeszcze bardziej idiotyczne 40 cm od gruntu wg twoich wskazówek. Ty się w ogóle czytasz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...