Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ja bym jednak nie wykluczał pomp ciepła glikol-woda.

Przy małym zapotrzebowaniu domu na ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, dolne źródło takiej pompy nie musi być duże i drogie.

Tym samym koszt instalacji takiej pompy może być zbliżony do kosztu PC P/W.

Myślę jednak, że takie rozwiązanie nie będzie rozwijane. Wielką zaletą PC powietrznych jest mały stopień skomplikowania instalacji i łatwość montażu. Wadą, do niedawna była niska wydajność przy temperaturach poniżej zera. PC z wymiennikiem gruntowym ma też słaby punkt. Dolne źródło musi mieć zapas "mocy", by, nawet w razie długotrwałych mrozów nie wymrozić ziemi wokół wymiennika. Nie da się jej szybko zregenerować. W powietrznej włączy się odmrażanie i po problemie. Przewidując spadek cen obydwóch rodzajów, szybciej chyba instalacja z PC powietrzną osiągnie cenę kabli elektrycznych czy autonomicznych grzejników na prąd.

Problemem może być tylko brak zainteresowania producentów obniżką cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poczekajmy na wypowiedzi użytkowników ppci jak będzie wyglądał komfort ogrzewania takim urządzeniem przy -15oC na zewnątrz. Jeśli do tej temperatury będzie komfortowo to sprawa jasna, że i do -20oC dałoby się wytrzymać. Wówczas kable nie są potrzebne w ogóle.
A jak ustwić temperaturę podłogi i powietrza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla mnie i mojej rodziny komfort jest w granicach 20~25stC a tyle mam spokojnie ze śladowym ogrzewaniem i bez klimatyzacji.

O wiele większy wpływ na komfort ma sprawna wentylacja dostarczająca świeże powietrze tam gdzie należy i utrzymująca wilgotność w normie. Najcudowniejszy system grzewczo-chłodzący w domu z kiepską wentylacją schodzi na dalszy plan. Byłem w takim domu na ostanie "święta" gdzie temp. utrzymywana była w granicach 22~23 i co z tego jak kiepsko się i spało i siedziało przy stole gdzie było więcej osób.

Z tym, że w domu jak w temacie, zyski bardzo szybko podnoszą temperaturę, system musi reagować. Amplituda wahań temperatury to jedno, a czas w jakim się odbywa to drugie.

1200W kabel z termostatem - to 650 zł , czy znajdzie Pan wiele tańszy sterownik do pokoju?

 

Co do zysków. Im bardziej zdecentralizowany system, tym lepsze uwzględnianie zysków i precyzyjniej ustawiona temperatura.

Anemostat ze sterownikiem jest w tej samej cenie co kabel z termostatem, ale gorzej działa.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma dom wystawiony na promieniowanie słoneczne latem to bez klimy się nie obejdzie, zacieniony spokojnie 25*C nie przekroczy nawet w największe upały. A w pozostałym okresie zyski słoneczne to tylko zaleta. Zdarza się, że i 26*C w grudniu/styczniu jest ale nie trwa to długo i nie jest dyskomfortem. Można się szybko pozbyć dobrze przewietrzając bo te ciepłe powietrze nie ma szans poważnie nagrzać żadnej masy aby zakumulować jakąś istotną porcję energii. Bez klimy w takim wypadku można spokojnie się obyć. Ale jak będzie pod postacią PPCi (split) jako urządzenia grzewczego to dlaczego nie skorzystać i latem jak się nie utrzyma dyscypliny.

 

 

 

Anemostat ze sterownikiem albo te przedstawiane wcześniej skrzynki to świetne rozwiązanie do sterowania wentylacją i to jest chyba kierunek, który warto przebadać.

 

Tylko, że ja chcę równy rozkład temperatury, nie zimniej przy podłodze a ciepło pod sufitem

Kolejna kwestia to poczucie komfortu. Zapewniam Pana, że komfort jak się samemu wymyśliło i wykonało system, jest na znacznie niższym poziomie niż jak się dom kupuje lub zamawia. Człowiek chce być zadowolony, więc wiele rzeczy sobie wmówi.

O wadach samochodu sąsiada, dowiedziałem się gdy go sprzedał, do tego czasu nie psuł się i palił 1/2

Proszę poczytać na innych wątkach, np. ogrzewanie - ci co mają węglowe, są najszczęśliwsi i w życiu by pompy ciepła nie zrobili. Jak gość ma wentylację grawitacyjną, to jest super zadowolony, bo mu nie hałasuje ( choć jest głośniejsza) i nie żre prądu ( 12-15W!!!) .

 

Czy zapłaciłby, Pan firmie instalującej system utrzymania temperatury przy taaaakich wahaniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak .. a cegły w kominie ? przecież często gęsto ciąg kominowy jest reversyjny... trochę wariactwo.

To samo przecież z otworzonymi oknami... syf leci aż miło .. i tu nikt larum nie gra w tych sandepidach...

Żwirowce były badane na ilość bakterii itp .. miały 1/10 tego co w powietrzu czyli można ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak .. a cegły w kominie ? przecież często gęsto ciąg kominowy jest reversyjny... trochę wariactwo.

To samo przecież z otworzonymi oknami... syf leci aż miło .. i tu nikt larum nie gra w tych sandepidach...

Żwirowce były badane na ilość bakterii itp .. miały 1/10 tego co w powietrzu czyli można ?

 

Już doniesiono na te Panie dr co opublikowały tekst w MI o filtrowaniu bakterii przez żwir do PAN. Ale nie o to w atestach chodzi. Żwirowy gwc to w ogóle nieporozumienie, i tak muszą być by utrzymały powietrze na dole wymiennika. W testach chodziło o rury materiał z jakich są zrobione. Nie mogą zawierać recyklingu, kanałowe odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakty są takie, że latem uzyskuje się 16~19*C a zimą 6~9*C. Co z tym zrobić?
Poza tym, że to się ładnie na forum prezentuje, to nic Pan nie zrobi. A jeszcze zimą może być problem z wodą na wyrzutni.

Podobnie jak z 40kWh z kolektora np. lipcowy piękny dzień. Nasz Szanowny Kolektor tak wyliczał mi zyski.

 

- Tatusiu!

-Słucham

-Zarobiłem dziś 3 zł

-?

-Pobiegłem za autobusem do szkoły

-To trzeba było pobiec za taksówką, zarobiłbyś 50zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jak rozmawiam z tymi co mają a nie montują, sprawa przedstawia się inaczej.

Ja mam i ja również montuję. Mam po to aby tym u których zamontuję coś obiecać jako pewnik i wiedzieć co i jak zamontować.

Nawet latem chodzi grzałka.

tak zgadza się w lecie moż3e się zdarzyć jezeli będziemy mieli parę mocno pochmurnych dni po kolei.

Najwięcej cwu latem idzie wieczorem, a na rano, też jest ciepła potrzebna, w nocy temperatura w zasobniku się wyrówna (góra dół ) i grzałka dogrzewa.

To, że Brzęczkowski zaleca walenie kilkunastu kW kabli w podłogę to wcale nie znaczy, że instalacja solarna nie jest dobrana do potrzeb danej rodziny zamieszkałej w budynku. Instalację solarną oblicza się w taki sposób aby :

temp. zbiornika nie przekroczyła 80 stopni w kolejne po sobie następujące dni bezchmurne latem (czerwiec), przy średnim zużyciu wody przez ta rodzinę.

A więc nie jest prawdą, że przy prawidłowo dobranej instalacji nie starcza wody na rano, starcza w zupełności.

Jeżeli Brzęczkowski widział by zbiornik używany do instalacji solarnej, nie odbiegający niczym od zwykłego zbiornika to wiedział by, co to jest rozwarstwienie temperatury wody w takim zbiorniku i wiedział by jak długo to rozwarstwienie się nie utrzymuje.

A więc twierdzenie, ze woda w nocy się miesza w zbiorniku jest bzdurą. a można to bardzo łatwo sobie sprawdzić.

Poza tym, kolektor1 się na tym nie bardzo wyznaje. Np. montuje kolektory na dachu i pod kątem 45' , zamiast pionowo na elewacji.

zalety pionowego montażu

Jak by Brzęczkowski wiedział i rozróżniał do czego służą kolektory i kiedy najwięcej z nich wyciągniemy to również by wiedział, że kolektory montujemy tak aby w przeciągu roku wyciągnąć z nich jak najwięcej a nie jak najmniej jak proponuje.

- mniejszy problem z nadprodukcją latem

Pisałem wyżej nie ma problemu.

- większe zyski zimą

Jasne, lepiej stracić 40% energii do uzyskania latem i 2% więcej uzyskać zimą. To też można sprawdzić. No, ale jak ktoś nie liczy to tak będzie miał.

- większa efektywność, dzięki łatwiejszemu utrzymaniu czystości kolektora

To też jest bzdura. Ostatnio przerabiałem dużą instalację (wymiana absorberów rozwalonych przez wodę), to kolektory , które mają dokładnie 10 lat, szyby trochę brudne, ale nie na tyle aby trzeba było je myć, śnieg raz do roku robi to za nas.

- nie ma problemu śniegu

Przy kolektorach próżniowych jest problem bardziej z szadzią niż śniegiem, przy płaskich elektronika posiada specjalna funkcję rozmrażania.

- nie dziurawi się dachu

Jak by się montowało to by się wiedziało jak zaradzić problemowi ,jest specjalny system haków, bez dziurawienia.

- nie boi się gradu

Tylko przy próżniówkach może wystąpić ten problem, ale ubezpieczając dom ubezpieczone w tym są kolektory. Rury wytrzymują grad o średnicy 2,5cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwa PV.

 

Szanowny Panie, na innym forum robiący centralne Gościu, założył podlicznik na wodę i na kWh . 1 m3 /55 st.C wyszedł mu zimą 8zł na aristonie. Latem taniej.

Immergas 190l są już poniżej 5000zł i lecą w dół. Pana kolektor z przewymiarowanym zasobnikiem i zabezpieczeniami, dodając kłopoty z montażem, wyjdzie bardzo podobnie. A średnia cena ogrzania 1m3 więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie tam! Kierowców cała masa wychlapuje tę wodę. Zazwyczaj po robocie więc ma czas się nagrzać. Ale tak też jest przeważnie w domu.

Z 20 RURAMI NA 200 L

Ja się cieszę, że są leszcze co to kupują, mam przez to więcej roboty. Kup to i załóż sobie i sprawdź. Z gówna bata nie ukręcisz! To jest również policzalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie tam! Kierowców cała masa wychlapuje tę wodę. Zazwyczaj po robocie więc ma czas się nagrzać. Ale tak też jest przeważnie w domu.

 

 

 

To jest cena jak za kolektor za wysoka. Ale są jelenie co kupują takie systemy i za 10.000zł na małą rodzinkę.

 

EDIT: faktycznie może lepsze to http://sklep.gejcyg.pl/pompa-ciepla-immerwater-190-bezplatny-odbior-w-30-miastach-polski-id-10626.html od tego mini aristonka choć nadal najniższą temp. pracy PC nie powala

 

Teraz montują zamiast gwc, kanałówkę YORK (prawie 6kW) . Koszt zakupu 5000 zł brutto , 50m kanału izolowanego 650zł rozdzielacz z 6 wyjściami 300zł. montaż ppc 700zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie sprawdzam przy okazji i patrząc na wodę która z tego płynie nie mam zastrzeżeń. Działa jak należy, kosztuje niewiele, ma gwarancję na 5 lat. Czego oczekiwać więcej?

 

 

 

Do tych domków, koło których się kręcę, powinien spokojnie wystarczyć split. Poczekamy na testy forumowiczów, jak będą ok to będą splity za ~2.000zł, jak będzie potrzeba więcej to może nawet ponad 3x droższy york i to wszystko.

6kW split to 3000zł ale dołożyć cichy wentylator, kombinować z obudową? nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki model dobrego splita działającego w niskich temp.? Myślę o sobie, bez tych kanałów itd.

Na razie typowany jest taki http://www.energiajutra.com.pl/pl/p/Klimatyzator-scienny-2,5-kW-Samsung-Classic-AR09HSFSBWKNZEX-zestaw-split/663

 

YORK 2,8kW kosztuje 2000zł A+ natomiast A++ już 3000zł.

 

Przyznam się, że poprzednią ( nie ostatnią, bo była mało miarodajna) ) zimę chodziły Toshiby, Mitsubishi, Hitachi Fuji . LG ostatnią , a samsunga nikomu jeszcze nie zakładaliśmy, dlatego nie napiszę jak się sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anemostat ze sterownikiem albo te przedstawiane wcześniej skrzynki to świetne rozwiązanie do sterowania wentylacją i to jest chyba kierunek, który warto przebadać.

 

"Taka skrzynka" jest za mała do kanałówki. Taka skrzynka zbyt mocno tłumi powietrze nawiewane. A jak już poradzisz sobie ze sprężem za pomocą dodatkowego wentylatora, który mało prądu nie weźmie, to masz problem z "hałasem" w kanałach odchodzących od takiej skrzynki. Po trzecie, przymykanie któregokolwiek z odchodzących kanałów znów zwiększa Ci spręż w instalacji ...

 

Wydaje mi się, że to jest produkt mocno nie przemyślany.

 

Dlatego rozsądny klient poznawszy cenę nigdy nie zainstaluje GWC do domu. Do obory, magazynu czy innego budynku potrzebującego zimą kilka *C może tak.

 

Półkowego owszem, ale trudności w samodzielnym wykonaniu nie ma, a z materiałami można zmieścić się 1000zł.

 

EDIT: faktycznie może lepsze to http://sklep.gejcyg.pl/pompa-ciepla-immerwater-190-bezplatny-odbior-w-30-miastach-polski-id-10626.html od tego mini aristonka choć nadal najniższą temp. pracy PC nie powala

 

Na jakiej podstawie stwierdzasz, że lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Taka skrzynka" jest za mała do kanałówki. Taka skrzynka zbyt mocno tłumi powietrze nawiewane. A jak już poradzisz sobie ze sprężem za pomocą dodatkowego wentylatora, który mało prądu nie weźmie, to masz problem z "hałasem" w kanałach odchodzących od takiej skrzynki. Po trzecie, przymykanie któregokolwiek z odchodzących kanałów znów zwiększa Ci spręż w instalacji ...

 

Wydaje mi się, że to jest produkt mocno nie przemyślany.

 

 

 

Półkowego owszem, ale trudności w samodzielnym wykonaniu nie ma, a z materiałami można zmieścić się 1000zł.

 

 

 

Na jakiej podstawie stwierdzasz, że lepsze ?

 

http://www.aqua.lublin.pl/cenniki/Cennik_woda.pdf

Jak już ktoś się boi do GWC zastosować kanalizacyjne rury, to do wody z atestami .Cena razy dwa ,ale nadal w 1000PLN można się zamknąć.

Kszhu zamontował GWC pod domem jak pisał , czy do obory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...