Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ja rozumiem, że GWC godzi w interesy TB, ale dlaczego kszhu masz taki negatywny stosunek do niego ?

 

Żwirowy GWC jaki buduję nie jest drogi, a zdejmuje kilka wymogów, które muszą spełniać półkowe rekuperatory pracujące bez GWC. Choćby to, że nie potrzebuję filtrów na wlocie, bo żwirowiec to filtr klasy F9. Nie potrzebujemy sterowania, nie potrzebujemy ani presostatów, ani grzałek. A to już mały kroczek ku budowie własnego rekuperatora. A to właśnie nie pasuję TB.

Samodzielna budowa rekuperatora to same zalety, bo sam wybierasz wymiennik - jego wielkość - przez co masz wpływ na dobór jego sprawności i oporów tłoczenia powietrza do zakresu stosowanego przepływu powietrza. Możesz też zrobić bypass poza centralą, co również może wpłynąć zarówno na niższe oporu tłoczenia jak i brak możliwości nagrzewania się powietrza od wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://www.aqua.lublin.pl/cenniki/Cennik_woda.pdf

Jak już ktoś się boi do GWC zastosować kanalizacyjne rury, to do wody z atestami .Cena razy dwa ,ale nadal w 1000PLN można się zamknąć.

Kszhu zamontował GWC pod domem jak pisał , czy do obory?

 

Można zastosować rury kanalizacyjne z polipropylenu. Są prawie w tej samej cenie co PCV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeśli chcesz precyzyjniej to tego typu skrzynka/rozwiązanie do... kanałówki.

Ale ja pisałem o sterowaniu wentylacją;)

 

OK, ale TB stosuje takie skrzynki do ogrzewania nadmuchowego/kanałowego i to miałem na myśli.

 

Nie wiele droższe a dużo większe bo aż o 80l niż aristonek max 110l. Jeśli chcesz mieć efekty to nie możesz grzać do wysokich temp. a więc większy zbiornik to konieczność.

 

Ale na jakim strumieniu powietrza pracuje ? Jakie COPy przy jakich temperaturach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własny requ jak najbardziej bo m.in. można zrobić zamarzający w skrajnych temp. i o wiele taniej będzie też zrobić proste rozmrażanie działające od tego wielkiego dzwona niż budować po to GWC z oporami i ze sterowaniem na to rozmrażanie.

 

Robić coś, co ma działać od wielkiego dzwona to małoopłacalne. GWC działa Ci całą zimę podnosząc pojemność jak i wilgotność. W lecie jest lepsze niż klima, bo w domu z zaprojektowanymi okapami wnosi tyle energii, aby zbilansować zyski bytowe. Masz wtedy bardziej komfortową i stabilną temperaturę w domu.

A dobre filtry czasami stawiają większy opór niż GWC ...

 

Standardy, wszystko jest na stronie producenta.

 

Nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego drugi raz tego nie zrobię bo i nie ma takiej potrzeby.

 

Nie wiem dlaczego, ale ubzdurałeś sobie (sorry za sformułowanie), że reku nie zamarza przy odpowiednim układzie. Ale nikt tego do tej pory nie potrwierdził. Co więcej, ludzie piszą, że przy układzie jaki podajesz (woda spływa do wewnątrz) mają gorszą sprawność odzysku.

 

Zimą daje ~6*C to ile tam wilgoci się zmieści?

 

Dużo. Pisałem Ci już. Praktycznie tyle, żeby przy 20oC mieć 40% wilgotności.

 

Nie wnosi a wynosi i to całkiem niewiele, średnio z 10kWh/dobę. Tyle co dziennie słońca na 1m2. Działałem latem z GWC i bez - różnicy nie ma kompletnie żadnej, przeciąg chłodną nocą więcej daje.

 

10kWh/dobę to bardzo dużo, jeśli nie dopuszczasz bezpośredniego słońca. A taki mam zamiar zrobić u siebie.

 

Ale po co te filtry? Przecież mam otwarty taras, więcej jestem na zewnątrz niż w domu. Zwykły przeciwpyłkowy wystarczy dla wymiennika.

 

Mam nieco wyższe wymagania i nie ukrywam, że pokładam duże nadzieje w żwirowcu. Poza tym mam sąsiada, który niestety ma kopciucha. Tak naprawdę cała wioska ma kupciuchy ! Dopiero teraz zdałem sobie z tego sprawę. Mój dom będzie dopiero drugim domem jednorodzinnym budowanym chyba od wojny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chwilę czasu minęło kiedy pochylałem się nad GWC, ale właśnie większe wentylowanie w domu = sucho jak pieprz.

20% wilgotności to nie jest dobre. U Ciebie Kszhu jest jak by nie było cieplejszy klimat niż tu w Bieszczadach.

Przez co też i mniej wilgoci, zimniej = mniej.

http://www.taniaklima.pl/?p=p_7&sName=rurowy-czy-zwirowy-co-wybrac każdy ciągnie w swoją stronę.

Autonomiczny dom to nie przelewki, a taki knuję niczym pszczółka.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom to nie lab, że ma być temp. 21+/-0,5, wilgotność 40%+/-5% i stężenie pyłków jak w fabryce procesorów Z takiego domu strach na zewnątrz wyjść a do miasta jechać to samobójstwo
jak Cie dopadnie Pan TB to będzie wojna bo ma być do 0,1 st.

Bezpieczny mam zamiar wobec GWC taki, że będzie w razie czego reku czy inne gady odmrażał.

Kwestia budowy Reku, współgrającego z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzie spływa woda i skąd trafia chłód. Nie wiem dlaczego miałby być w proponowanym układzie mniejszy odzysk ale można sprawdzić.

 

Jak odszukam to podeślę ci linka, bo na FM w dziale reku tymi reacami już testowali ten układ. I jest tak jak napisałem - gorsza sprawność.

 

Tyle, że nawet w normalnym układzie zamarzanie nie jest żadnym problemem bo rozmrozić reku to żaden koszt.

 

To jest czas, materiał i sterownik + programowanie. Przy GWC nie ma takiej potrzeby.

 

A bez GWC ile będziesz miał? 35%? Przecież dom to nie laboratorium a GWC to nie jedyne źródło wilgoci.

 

Nie wiem ile będę miał :) Ludzie straszą, że przy wentylacji jest sucho.

 

Słońca nie dopuścisz ale z gorącym powietrzem wleci dużo więcej niż GWC usunie.

 

No to będę nawiewał max, a wyciągał min. Będę miał taką możliwość, bo planuję osobne sterowanie każdym z wentylatorów. A chwilowe otwarcie drzwi tarasowych nie spowoduje przegrzania domu.

 

GWC to tak naprawdę klima tylko rozciągnięta w czasie. Ale znacznie tańsza w eksploatacji.

 

Załóż prosty filtr z białej tkaniny na wylocie i jak się wszystko ustabilizuje, przeschnie to go obserwuj. Różnica jest ale szału nie ma. No i wychodząc na zewnątrz musi padać rozkaz: "Maski włóż!";)

 

Sprawdzę.

Co do masek, to w domu chcę chodzić bez maski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówcie mi o Krakowie, bo nie dość że w zimie duszno.. od węgla. to jeszcze te drogi.. niczym z zapadłej wsi :bash:

Gorzej nawet, bo na wsi nie widziałem takich dziur, takiego pofalowania asfaltu.

 

Wracając do tematu, ten slogan mi utkwił w pamięci .. dając 100 wat mocy na wentylator

odbierasz 4 kW ciepła.

100 wat to można na małym wiatraczku/ ogniwku przepędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poczytam bo to wygląda na zwykłą ściemę. Układ przepływu powietrza przez wymiennik kompletnie się nie zmienia. Zrobiłbym to ze swoim nawet dziś zmieniając ze sobą kanały gdyby nie by-pass lub odwracając requ "do góry nogami" ale tam znów nie ma tacki i odpływu.

 

Jeśli kondensat spływa Ci na stronę pierwotną, to sprawność wymiany spada. To chyba normalne, że woda zwiększa Ci grubość ścianki i wolniej przekazuje energię. Ale żeby nie być gołosłownym to poszukam i podeślę link.

 

A GWC to się samo zrobi i jest za darmo?;) Policz wszystko od czerpni naziemnej po wejście do reku ile to roboty i jakie koszty. Poza tym GWC bez sterowania też jest bez sensu bo temperatury zewnętrzne bardzo wiele dni w roku, w przeciągu doby przekraczają w górę i w dół to co daje GWC. Wtedy aż się prosi aby przełączać z GWC na zewnętrzne.

 

Nie porównuj GWC tylko do grzałki, bo GWC nie tylko po to się robi. Gdybym potrzebował tylko pod to, to rzuciłbym 20-30mb rury i po sprawie. Co do sterowania i przełączania, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeciągać przez GWC wyższą temperaturę niż daje on sam. To nawet na plus, bo będę go "ładował".

 

Zamieszkaj z rodziną a zobaczysz na co sobie pozwolisz z drzwiami na taras, czy nawiewanie max coś daje, ja leciałem swojego czasu oboma wentylatorami i wszystkimi kanałami na nawiewie. Jak już przegrzejesz to GWC nic nie da. A trzymając dyscyplinę bez GWC sobie poradzisz więc po co to czego z klimą nawet porównać się nie da?

 

Dla mnie GWC to wiele cech w jednym "urządzeniu". Porównywanie GWC do klimy, to jak porównywanie żarówki do grzałki. Niby można, ale nie do tego samego celu zostały stworzone te produkty.

 

Czyli na zewnątrz będziesz?;)

 

Dlaczeo u ciebie jest wszystko czarne lub białe ? Nie może być szare ? Nie mogę choć w domu mieć czystego powietrza ? Co z tego, że na zewnątrz jest brudne ?

 

Tylko jak te 4kW wykorzystać bez transformacji?

 

Ale przy zapotrzebowaniu energi 0,1kW masz COP=40. Przy takiej sprawności nie potrzebujesz transformacji. Transormacja przydatna jest w innym miejscu, nie przy wentylacji.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC sobie świetnie radzi bez GWC - popatrz choćby na parametry pracy pompy, którą planuje Barth3z. GWC jej na nic a poza tym nie ma takiego domowego GWC, które podołałoby jej zapotrzebowaniu na powietrze.

GWC to w obecnych domach przeżytek bo wszystko kiedyś się kończy.

 

Nigdy nie będzie przeżytkiem do póki na naszej szerokości geograficznej będą zimy z minusowymi temperaturami . Nie będziemy sobie chyba udowadniać,że czym DZ cieplejsze tym lepiej dla PPC . Nie koniecznie musi wtedy być pompa za 10-12kPLN. Wystarczy za 4-5kPLN. Powietrze z domu i z GWC dedykowanego do PPC to kilkaset m3 o dodatniej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie będzie przeżytkiem do póki na naszej szerokości geograficznej będą zimy z minusowymi temperaturami . Nie będziemy sobie chyba udowadniać,że czym DZ cieplejsze tym lepiej dla PPC . Nie koniecznie musi wtedy być pompa za 10-12kPLN. Wystarczy za 4-5kPLN. Powietrze z domu i z GWC dedykowanego do PPC to kilkaset m3 o dodatniej temp.

 

dla każdej PC p-w "poprawa" temperatury powietrza to lepszy COP ale przede wszystkim mniejsza ilość defrostów i użycia grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...