Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Możesz mieć tyle, że jak na zewnątrz kiepskie to bym się tam nie budował bo GWC wiele nie polepszy jego parametrów.

 

Powietrze na zewnątrz mam jakie mam. Nie mam wpływu na sąsiadów i nie mogę zmusić ich do zmiany kopciucha na pompę ciepła. Ale na szczęście to nie Kraków, co nie oznacza, że w domu nie mogę mieć lepszego powietrza niż na zewnątrz.

 

Podyskutujemy o tym i o całej reszcie dot. GWC jak z rok pomieszkasz;)

 

OK. Póki co wyciągam wnioski z tego co ludziska piszą w necie i próbuję wyeliminować błędy instalacji GWC. Im mniej popełnię błędów, tym lepszy będę miał stosunek jakość/cena takiego GWC.

 

PC sobie świetnie radzi bez GWC - popatrz choćby na parametry pracy pompy, którą planuje Barth3z. GWC jej na nic a poza tym nie ma takiego domowego GWC, które podołałoby jej zapotrzebowaniu na powietrze.

 

Trzeba rozdzielić PC na te, którym GWC pomaga i te którym pomaga w promilach. Dla pomp ciepła p/w do co i cwu w wersji splitowej, to GWC za wiele nie pomoże. Jednostka zewn. mieli powietrzez prędkością ok 2000m3/h, gdzie przy wyrzucie z GWC mamy raptem 100-150m3/h. To jest 15-20x mniej niż to co mieli jednostka zewnętrzna.

Jednak dla pomp ciepła do CWU to już zupełnie inna bajka. W tych pompach GWC i podłączenie wyrzutu z reku daje możliwość pracy takiej pompy cały rok i to z wysokim COP'em. I pewnie o tym pisze nydar.

 

Ja wiem od tygodnia min.zmierzona 42% max.54%,ale w dalszym ciągu nie grzeję,nie wiem jak będzie jak zacznie się grzanie,obawiam się,że klima może znacznie wpłynąć na wilgotność.

 

To twój pierwszy sezon zimowy ? Jeśli tak, to dom jeszcze nie wysechł.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no co ty... Pyxis ma PC z poprzedniego stulecia ... Ja mowie o tych "na powietrze" ;)

 

aaa masz na myśli władcę wszechświata , osobę znaną pod pseudonimem ThunderBolt ;)

ale nie można jej brać pod uwagę ponieważ on czasowo zamieszkuje tą małą planetę w celach naukowych. testuje na ciemnej masie ludzkiej najnowsze, pierwsze we wszechświecie reku i PC . poza tym inna grawitacja wymusza stosowanie rurek na suficie. całość jest wyjątkowo bezcenna i tylko głupie ludziki na przekór opierają się tej kosmicznej technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem od tygodnia min.zmierzona 42% max.54%,ale w dalszym ciągu nie grzeję,nie wiem jak będzie jak zacznie się grzanie,obawiam się,że klima może znacznie wpłynąć na wilgotność.
Klimatyzacja obniża wilgotność tylko latem ( i bardzo dobrze) bo przy schładzaniu bez odprowadzenia wody, byłaby masakra. Natomiast zimą nie ma wpływu na wilgotność względną, miesza powietrze "domowe" to w 100% recyrkulacja.

Jeżeli jest za sucho, to zmniejszyć strumień wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To twój pierwszy sezon zimowy ? Jeśli tak, to dom jeszcze nie wysechł.
Jeśli przegrody są zabezpieczone paroizolacją, to ich zawilgocenie nie ma wpływu na wilgotność względną w domu. Jeśli nie ma paroizolacji, to w okresie grzewczym, wilgoć z domu, wchodzi w przegrody, dyfuzja pary, a nie "wychodzi" do środka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla każdej PC p-w "poprawa" temperatury powietrza to lepszy COP ale przede wszystkim mniejsza ilość defrostów i użycia grzałek.

 

Nie do końca. Wyrzut ciepłego, mocno wilgotnego powietrza z wentylacji na zimniejszy wymiennik jednostki zewnętrznej pompy ciepła powoduje, że ta woda z kondensacji będzie zamarzać. To zwiększy ilość defrostów. Ale sama kondensacja i późniejsza zamiana wody w lód to dużo energii dla takiej pompy. NIe wiem jaki będzie bilans pracy takiej pompy, czy wyjdzie na plus czy na minus.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką temperaturę ma ciepła podłoga? Czy jeśli ustawimy temperaturę podłogi na odczucie ciepła, to w domu jak w temacie można będzie wytrzymać?
W domu izolowanym na wys. 1 m jest około 1 st. chłodniej przy bardzo dobrych izolacjach nawet mniej.

Podłoga, nie może być wyczuwalnie ciepła (25-26 st.) poza łazienkami , ma nie być zimna.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 i więcej czuć, 25 i więcej czuć wyraźnie. Temp. powietrza szybko będzie mieć ciut mniej niż podłoga jeśli nie ma zysków innych. Jeśli są to podnoszą tę temp.

Odpowiedz sobie sam czy wytrzymasz w 25 lub więcej jak pozwolisz aby podłoga miała 23 zamiast 20.

 

Odczuwanie zależy też od wykończenia podłogi.

Testowaliśmy kiedyś jak odczuwa stopa terakotę na betonie i dechy na legarach

Stawało się na bosaka jedną nogą na terakocie drugą na dechach. Temperatura powierzchni była identyczna

Przy 15 st.C dechy wydawały się znacznie cieplejsze, przy 23 - jednakowe a przy 27 terakota wydawała się znacznie cieplejsza o dech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Wyrzut ciepłego, mocno wilgotnego powietrza z wentylacji na zimniejszy wymiennik jednostki zewnętrznej pompy ciepła powoduje, że ta woda z kondensacji będzie zamarzać. To zwiększy ilość defrostów. Ale sama kondensacja i późniejsza zamiana wody w lód to dużo energii dla takiej pompy. NIe wiem jaki będzie bilans pracy takiej pompy, czy wyjdzie na plus czy na minus.

 

Jesteś w błędzie kol. Wyrzut ciepłego ,wilgotnego ,zmieszanego z tym z GWC powoduje spadek temp. wewnętrznego i kondensację . Myk polega na tym by na PPC leciało powietrze o temp. +/- 10oC . Wykorzystujemy jedynie ciepło właściwe powietrza i pary wodnej oraz ciepło skraplania pary wodnej w ilości adekwatnej do zmiany temp. z 22oC i 40% do 9-10oC i wilg. bliskiej 100%.Nie masz defrostów bo PPC nie zabiera więcej jak 10oC.

GWC jest po to by nie było lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że ma on sens tyko w budynku z dużymi stratami gdzie zyski mają mikry wpływ na sumę dostarczanej energii. A w domach jak w temacie zyski potrafią stanowić ponad 100% potrzeb grzewczych więc po cholerę jeszcze grzać podłogę. Chyba po to aby wietrzyć i tracić.

 

W domu jak w temacie zyski solarne mają być odbierane przez ..... lub dedykowane urządzenia a nie przez okna. Okna są nie sterowalne a aura nie przewidywalna. Kolega raczy pisać bzdury. Nie ma domu który jest wstanie wytrzymać nadmiar promieniowania słonecznego bez sztucznej ,sprężarkowej klimatyzacji a to jest koszt..Tematem jest tanio . Klimatyzator w salonie to nie komfort dla wszystkich pomieszczeń domu,zwłaszcza jak jest piętro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie kol. Wyrzut ciepłego ,wilgotnego ,zmieszanego z tym z GWC powoduje spadek temp. wewnętrznego i kondensację . Myk polega na tym by na PPC leciało powietrze o temp. +/- 10oC . Wykorzystujemy jedynie ciepło właściwe powietrza i pary wodnej oraz ciepło skraplania pary wodnej w ilości adekwatnej do zmiany temp. z 22oC i 40% do 9-10oC i wilg. bliskiej 100%.Nie masz defrostów bo PPC nie zabiera więcej jak 10oC.

GWC jest po to by nie było lodu.

 

Ja miałem na myśli wersję splitową a ty pompę do cwu ;) Zgadzam się z tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna to najlepsze źródło pasywnego ogrzewania. Na dodatek całkiem za darmo, bez żadnych dedykowanych i kosztownych bzdur bo okna to wymóg prawny.

 

 

 

Jest cała masa ale dlatego trzeba domy tak budować aby ten nadmiar też PASYWNIE usuwać choćby przez proste wietrzenie. Też oknami nomen omen.

Staraj się więcej obserwować i doświadczać a nie fantazjować i wtedy może przyjdzie taki czas, że zrozumiesz założenia projektowania budynków pasywnych:D

 

Błą logiczny. Nie pasywnie usuwać a akumulować na potem .To w tej idei jest chyba istotą . Nie usuwanie a wykorzystywanie,

 

Okno jest najgorszym rodzajem pasywnego ogrzewania,bo jest nie sterowalne i nie przewidywalne. Wymóg prawny nie określa orientacji okien .

W końcu to nie ja a ty masz w październiku 26oC wewnątrz ,dzięki oknom chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz grzać ścianą, grzejnikiem albo dmuchawą, nie ma znaczenia jak podniesiesz tę temp. jeśli nie rozumiesz o co chodzi.

A te podgrzane w dowolny sposób powietrze i tak trafi do rekuperatora więc nie zmyślaj kolejnych dziecinnych bzdur.

 

Zrozum droga bzduro , że to była odpowiedź na TB tekst; ,,W domu izolowanym na wys. 1 m jest około 1 st. chłodniej przy bardzo dobrych izolacjach nawet mniej.

Podłoga, nie może być wyczuwalnie ciepła (25-26 st.) poza łazienkami , ma nie być zimna."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcę to mam, jak nie chcę to nie mam i skończ zmyślać i fantazjować tylko udowodnij cokolwiek bo tak koszmarne głupoty wypisujesz, że dziecko by się wstydziło.

 

Ty to pisałeś nie ja. Nie wiem czy zmyślasz. Nie mam nad tym kontroli.

Ja osobiście wolę ,latem w miarę stałą temp. o jesieni nie wspomnę, bo to bardziej w szklarni możliwe a nie w domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...