Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie, ja buduję jak zalecają ci co się znają a nie fantaści no a ty tylko fantazjujesz:D

 

Ty budujesz jak zalecają i nie masz klimy to i dom ,muszę przyznać,dobrze ogacony w październiku się przegrzewa. A chodzi o to by było tanio. Klima z rozprowadzeniem instalacji ani tania,ani zdrowa nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagą przeczytałem i nie widzę rozbieżności w naszych poglądach,choć uważam,ze Boltzmann jest niezbędny by było rzeczowo a nie marketingowo.

Wszak o to chyba chodzi?

 

Boltzmann to jest potrzebny naukowcom, którzy w oparciu o teorię i doświadczenia tworzą nomogramy, współczynniki itd.

 

Nam wystarczy poznanie tych współczynników, ich zidentyfikowanie i logiczne skojarzenie. Reszta wyjdzie sama.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda ale w przypadku linku zapodanego przez kszhu,że ciało ludzkie odbiera promieniowanie przegród domu ,ostatnią deska ratunku jest Boltzmann i T do 4 potęgi. Logicznym skojarzeniem jest kierunek promieniowania podczerwonego i fakt,że latem sufit cieplejszy od posadzki ,co nasuwa myśl,że w domu pasywnym posadzka pełni funkcję chłodzenia.Pod warunkiem ,że z tej posadzki potrafimy odebrać nadmiar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sam nawet nie wiesz jak strasznie bredzisz:D

 

Przeanalizuj swoje posty z dzisiejszego dnia.A potem zażyj to co dr. zalecił.

Popytaj o odczucia tych co maja domy z inną wystawą jak południowa. Popytaj czy mają problemy z przegrzewaniem jak ty. Południowa wystawa to problem od maja do października. 1/2 roku.Warto dla zimowych promieni,które są jak na lekarstwo? Dla ciebie pewnie warto bo zejdzie kilka splitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się może zajmij swoją rodziną jak jeszcze cię nie wypędzili a nie doradzaniem innym:D

A tak w ogóle to gdybyś zechciał przestać syfić i skupił się na temacie? Ale mam na myśli konkrety a nie zmyślanie co rusz to nowych głupot;)

 

Jaki ty jesteś smieszny w tej swojej niemocy . Istny kszhu,ksyfka syfisz. Popisuj się dalej swoją ignorancją. Cały dzień klepiesz o.. ? O czym ty konkretnie piszesz? A. O niczym jak zwykle.

Rozwiń jak wg.ciebie ciało człowieka przejmuje ciepło z sufitu ,czy podłogi o tmp. 23oC:lol2: Przecież przytoczyłeś linka. Przecież w tym linku nieomylny się wypowiadał. Przecież ty w to wierzysz.Odpuść sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy liczył Pan różnice w stratach do gruntu! Jest ogromna gdy powierzchnię podłogi grzeje podczerwień i gdy grzeją rurki w wylewce.

Kolejna sprawa, to piszemy o domach które zużywają bez pompy ciepła, do 20kWh/m2. W takich domach to nie ma znaczenia

A jak tłumaczyłem żeby zostawić podłogę samej sobie to be... oj Panie Tomaszu powoli powoli Pan łapie że

Grzanie impulsowe podłogi z warstwą betonu to proces mozolny i bardzo bez władny.

Co innego jeśli ta podłoga zmienia temp w czasie miesięcy .. a co innego jeśli to ma nastąpić z godziny na godzinę.

Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Nazwa budynek pasywny wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych

To jest już cała materia dodana do standardu pasywnego, aby było już łatwiej budować.

Kiedyś na początku dużo było nie wiadomych, jakie mają być ściany, jakie detale itp... ciężko było szybko przeliczyć detal w kompie bo tego jeszcze nie było. Było ale dla wybranych typu NASA czy inne agencje .. które było stać na kopa co przeliczy im MES"em całość.

Bez tego można tylko empirycznie było budować i uczyć się na własnych błędach.

 

Kszhu sam widzisz że teraz jedziesz ostro na słońcu, nie mając typowego domu na to nastawionego tj

piętrowego lub długiego płytkiego jamnika, gdzie można łapać by było w ścianę słońce ..

To już w cale by nie trzeba było nic knuć z ogrzewaniem.Tylko kwestia odpowiedniej szyby w oknie.

Ja mam już całkiem do bani sprawę bo tylko kawałek wąskiej elewacji będzie łapał słońce.

Jeśli bym dom skierował jak ja chcę i w miejscu gdzie chcę to przez pół mniej izolacji jak teraz by potrzeba było.

Mój typ to długi jamnik, lup piętrowiec dłuższym bokiem równolegle do osi E-W ...

ja mam w osi S-N -37st ..:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, aby TB potrafił na to odpowiedzieć.

Możesz zajrzeć tutaj : http://innowacjebudowlane.pl/blog/2013/09/idealny-komfort-termiczny-w-ogrzewanym-pomieszczeniu-jak-go-osiagnac

Jest to co prawda artykuł majacy propagować "jedynie słuszne ogrzewanie", ale jest w nim ciekawy wykres Königa :

http://innowacjebudowlane.pl/files/thumb/288/0

Z wykresu tego wynika, że komfort cieplny zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale też od temperatury ścian, posadzki, sufitu.

Z czego to wynika ?

Człowiek nie potrzebuje ogrzewania, bo sam jest źródłem ciepła. Aby czuł się komfortowo musi określoną przez fizjologię ilość ciepła oddać do otoczenia. Ilość oddawanego ciepła zależy od wysiłku fizycznego czy intelektualnego.

Ciepło człowiek oddaje przez promieniowanie, konwekcję, pocenie się. To ostatnie jest już mało komfortowe, najlepiej, aby było to tylko promieniowanie.

Ilość wypromieniowanego ciepła zależy od powierzchni ciała z uwzględnieniem oporu odzieży, różnicy temperatur ciała i otaczających przegród w 4 potędze.

Większość materiałów budowlanych dobrze wypromieniowuje podczerwień (wysoki wskaźnik emisyjności). Ich emisyjność jest zbliżona do emisyjności ciała doskonale czarnego : http://biomed.eti.pg.gda.pl/~mariusz/promieniowanie.html .

Zgodnie z prawem Stefana-Boltzmana ciało doskonale czarne przy temperaturze 36 st. C wypromieniuje 516 W/m2.

To samo ciało przy temperaturze 21 st. C wypromieniuje 423 W. Różnica wynosi 93 W/m2.

Powierzchnia ciała człowieka wynosi przeciętnie 1,7 m2 - http://pl.wikipedia.org/wiki/Powierzchnia_cia%C5%82a .

Przy tej powierzchni i warunkach temperatury j/w ciało wypromieniuje 158 W, czyli więcej niż wydziela ciepła odpoczywający człowiek (człowiek pracujący fizycznie, będzie czuł się już komfortowo).

 

Jak to jest z tym ogrzewaniem sufitowym ?

Jeżeli temperatura posadzki i ścian w stanie równowagi termicznej wynosi 21 st. C, a temperatura sufitu ma 23 st. C, oraz założymy, że wszystkie te przegrody promieniują podobnie jak ciało doskonale czarne, to sufit wypromieniuje ok. 11 W/m2. Jak widać to moc, która może pokryć straty w domu pasywnym (10 W/m2).

W rzeczywistości nie mamy do czynienia z ciałami doskonale czarnymi i tym samym potrzeba nieco wyższej temperatury sufitu, aby taka moc ogrzewania osiagnąć (np. 25 st. C), ale jak widać w domu pasywnym ogrzewanie sufitowe jak najbardziej może się sprawdzić i zapewnić komfort cieplny, przy akceptowalnych temperaturach sufitu (pozwalających na korzystanie np. z pompy ciepła).

 

1,7m2 to chłopina 60kg i 170cm ,co nie jest odzwierciedleniem populacji ,ale nie ważne.

Zastanawiam się czy zyski bytowe- obecność człowieka w domu są liczone prawidłowo. Rozumiem ,że ciało ludzkie tego chłopiny emituje przy 36oC 516W/m2,ale ten chłopina,zimą chodzi w ciuchach które promieniowanie podczerwone pochłaniają,a nie przepuszczają .Temp. ciuchów na zewnątrz nie ma 36oC a mniej.. Natomiast przegrody o temp. 21oC wypromieniowują swoje 423W co godzinę.

Czy nie jest tak że lambda ciuchów powoduje ,że odczuwamy różnicę temp. w przegrodach ,w przedziale 20-23oC.

Czy to nie jest powód ,że w domach energooszczędnych mimo temp. 21oC mamy wrażenie chłodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,7m2 to chłopina 60kg i 170cm ,co nie jest odzwierciedleniem populacji ,ale nie ważne.

Zastanawiam się czy zyski bytowe- obecność człowieka w domu są liczone prawidłowo. Rozumiem ,że ciało ludzkie tego chłopiny emituje przy 36oC 516W/m2,ale ten chłopina,zimą chodzi w ciuchach które promieniowanie podczerwone pochłaniają,a nie przepuszczają .Temp. ciuchów na zewnątrz nie ma 36oC a mniej.. Natomiast przegrody o temp. 21oC wypromieniowują swoje 423W co godzinę.

Czy nie jest tak że lambda ciuchów powoduje ,że odczuwamy różnicę temp. w przegrodach ,w przedziale 20-23oC.

Czy to nie jest powód ,że w domach energooszczędnych mimo temp. 21oC mamy wrażenie chłodu?

Oczywiście, że ubrania ograniczają ilość wypromieniowanej przez człowieka energii - między innymi po to zostały stworzone.

Odpowiednie ubranie pozwala na przebywanie w znacznie niższych temperaturach.

 

W łazience powinna być temperatura o 2-3 stopnie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, bo tam przeważnie nie korzystamy z ubrań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ubrania ograniczają ilość wypromieniowanej przez człowieka energii - między innymi po to zostały stworzone.

Odpowiednie ubranie pozwala na przebywanie w znacznie niższych temperaturach.

 

W łazience powinna być temperatura o 2-3 stopnie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, bo tam przeważnie nie korzystamy z ubrań.

 

W trakcie czynności fizjologicznych ,umówmy się,że korzystamy z ubrań.W trakcie kapieli nie,ale prysznic to natychmiastowa zmiana termp. .wanna również.Pytanie więc po co w łazience cieplej ? Może promiennik na chwilowe potrzeby. Stała wyższa temp. jakby absurdalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łazience powinna być temperatura o 2-3 stopnie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, bo tam przeważnie nie korzystamy z ubrań.
kiedy potrzeba... inaczej już trzeba różnicować system, lub kombinować ogrzewanie inne niż nadmuchowe.

Farelka 1500 wat w okresie braku przepalania w C.O bardzo dobrze się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale prosty wzór kiedy się jeździ na rowerze trzymając koło 200 -300 wat ciągle mocy to

jest 1/5 tego co idzie na ciepło czyli łącznie człowiek jest w stanie wydzielić koło 1,5 kW ciepła ale przy wysiłku.

Jeszcze tego nie weryfikowałem ile daje człowiek .. siedząc i pisząć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale prosty wzór kiedy się jeździ na rowerze trzymając koło 200 -300 wat ciągle mocy to

jest 1/5 tego co idzie na ciepło czyli łącznie człowiek jest w stanie wydzielić koło 1,5 kW ciepła ale przy wysiłku.

Jeszcze tego nie weryfikowałem ile daje człowiek .. siedząc i pisząć :D

 

Tyle co z łba i rąk ,bo reszta odziana. Mało. Nie tyle co piszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...