Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bo słońce wykorzystane zaledwie "przy okazji" to duży udział w bilansie energetycznym. Bez tworzenie głupkowatych teorii o ogrzewaniu podłogi słońcem padającym pod małym kątem czy przejmowaniem przez nią energii z rozgrzanego powietrza. To nie działa.

Ale okna są rozsądnym obowiązkiem więc to co przez nie wpada warto wykorzystać i to kompletnie bez żadnych dodatkowych nakładów oraz bezsensownych systemików ani nie grzejących ani nie chłodzących.

 

Zasada budowy domów faktycznie pasywnych jest bardzo prosta,

W największym skrócie to robić wszystko odwrotnie niż radzi

Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej

imienia Güntera Schlagowskiego

 

Wszystkie elementy zewnętrznych przegród budynku są izolowane termicznie w takim stopniu, aby współczynnik U całej bryły budynku ze wszystkimi przegrodami zewnętrznymi nie przekraczała wartości 0,15 W/(m2K).

- 0.1 W/m2xK

Pasywne wykorzystanie energii słonecznej jest znaczącym czynnikiem przy projektowaniu budynku pasywnego – wykorzystuje się do tego Pakiet do Projektowania Budynków Pasywnych PHPP.
Instalacja w domu ma uwzględniać zyski a nie wykorzystywać, Pasywne wykorzystanie to poza zbędnym kosztem, dyskomfort

Okna (oszklenie i ramy) muszą mieć współczynniki U poniżej 0,80 W/(m2K), przy czym współczynniki g okien muszą wynosić około 50%.
Przy oknach 1.1 bez problemów schodzi się poniżej 15kWh/m2 ogrzewanie, chłodzenia i cwu

Infiltracja powietrza przez nieszczelności połączeń przegród zewnętrznych musi być mniejszy od 0,6 h-1 objętości całego budynku na godzinę i certyfikowana przez Blower Door Test.
Dom musi być znacznie szczelniejszy!! 0.5 kubatury na h infiltracją? To durszlak nie dom izolowany.

Świeże powietrze zewnętrzne może być doprowadzane do budynku przez GWC rurowe, w których dochodzi do wymiany ciepła z gruntem. Powoduje to wstępne podgrzanie powietrza świeżego do temperatury powyżej 5°C, nawet w trakcie zimnych dni sezonu zimowego.

i

Większość ciepła obecnego w powietrzu usuwanym jest przekazywana do napływającego powietrza świeżego (sprawność odzysku ciepła powyżej 80%).

To jakieś chore. Infiltracja pół kubatury na h , a jeszcze większość przez rekuperator i po co podgrzewać powietrze przed wymiennikiem ? Więcej wody i kłopotu na wyrzutni.

Energię do przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczają kolektory słoneczne lub pompy ciepła.
Kolektory same się nie nadają, a jak jest pompa do cwu to bez sensu kolektor, jeżeli już to PV!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom musi być znacznie szczelniejszy!! 0.5 kubatury na h infiltracją? To durszlak nie dom izolowany.

 

i

To jakieś chore. Infiltracja pół kubatury na h

 

Warto jednak poczytac w zakresie w jakim sie chce dyskutowac, niedopowiedzenie lub brak precyzji dyskutanta/oponenta trzeba nie powielac, a prostować. W tym przypadku nie chodzi o wartosc infitracji 0,5 kubatury na h, a chodzi o wielkosc wsp. n50. Dla domów pasywnych n50=0,6. Najmniejszą wartoscią którą otrzymałem od inwestora było 0,47 (M.A.G.) co jest wielkoscią rewelacyjnie niską. Panie Tomaszu zapraszam do zapoznania sie z definicją n50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jednak poczytac w zakresie w jakim sie chce dyskutowac, niedopowiedzenie lub brak precyzji dyskutanta/oponenta trzeba nie powielac, a prostować. W tym przypadku nie chodzi o wartosc infitracji 0,5 kubatury na h, a chodzi o wielkosc wsp. n50. Dla domów pasywnych n50=0,6. Najmniejszą wartoscią którą otrzymałem od inwestora było 0,47 (M.A.G.) co jest wielkoscią rewelacyjnie niską. Panie Tomaszu zapraszam do zapoznania sie z definicją n50.

 

Normalnie wychodzi od 0.1 do 0.3 przy 50Pa.

Nie uważam domów "pasywnych" za domy izolowane.

Wolę posługiwać się zużyciem. Wstawi Pan do obliczeń kominek, Da mu Pan 50% ogrzewanie i biopaliwa x 0.2 i ma Pan pasywny dom nieizolowany.

 

Ps. Kilka kat temu, kłóciliśmy się o sensowność szczelności, Pan raczej ten aspekt lekceważył. Paroizolacja jest szczelna na wszystkich przegrodach i otworach, nie może być więcej jak 0.3 objętości przy 50Pa.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie do rad Güntera Schlagowskiego?

Pewnie po twojemu...

 

http://www.igkt.net/beginners/images/solomon-man/solomon8.gif

 

0,1W/m2xK?

A w filmiku z Elektry było mówione, że izolacja ścian 10-15cm styropianu! I 3kW kabli na cały dom.

 

Jaka jest różnica pomiędzy "uwzględnić", a wykorzystać? Jeśli wykorzystując zyski słoneczne nie włączę "systemu utrzymywania temperatury", to znaczy, że je uwzględnię, czy nie?

 

Czy zdajesz sobie Tomku sprawę z tego, że Blower Door Test przeprowadza się przy różnicy ciśnień 50Pa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie wychodzi od 0.1 do 0.3 przy 50Pa.

 

Moze jakis skan z protokołu testu blow-door z normalnym wynikiem n50=0,1 (prosze usunąc dane osobowe, dane firmy wykonującej pomiar mozna zostawic, jakby co moze mają jakąś statystykę "normalnych" wyników n50 i zechcą sie nia podzielic na fm).

Musze jednak zmartwic co niektórych ze mają durszlaki, a n50=0,6 to wynik skandalicznie słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jakis skan z protokołu testu blow-door z normalnym wynikiem n50=0,1 (prosze usunąc dane osobowe, dane firmy wykonującej pomiar mozna zostawic, jakby co moze mają jakąś statystykę "normalnych" wyników n50 i zechcą sie nia podzielic na fm).

Musze jednak zmartwic co niektórych ze mają durszlaki, a n50=0,6 to wynik skandalicznie słaby.

 

Jak będą robić, to poproszę.

Przecież 0.6/50Pa i 0.15 W/m2xK + wentylacja 80% - nie wyjdzie dom izolowany! Panie Andrzeju, dla domów nieizolowanych można liczyć z OZC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą robić, to poproszę.

Przecież 0.6/50Pa i 0.15 W/m2xK + wentylacja 80% - nie wyjdzie dom izolowany! Panie Andrzeju, dla domów nieizolowanych można liczyć z OZC!

 

Różnica na stracie na wentylację miedzy n50=4.0 (dom szczelny wg normy) a n50=0.6 (dom pasywny) to tylko ok 8% zapotrzebowania na ciepło, nie liczyłem róznicy miedzy n50=0,6 a n50=0,1 ale szacuję to na ok 2-3% całosci zapotrzebowana na ciepło. Demonizowanie wartosci n50 =0,6 jako za wysokiej jest naduzyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica na stracie na wentylację miedzy n50=4.0 (dom szczelny wg normy) a n50=0.6 (dom pasywny) to tylko ok 8% zapotrzebowania na ciepło, nie liczyłem róznicy miedzy n50=0,6 a n50=0,1 ale szacuję to na ok 2-3% całosci zapotrzebowana na ciepło. Demonizowanie wartosci n50 =0,6 jako za wysokiej jest naduzyciem.

 

Jakoś kolejny raz mi nie pasuje ten % ! Szanowny Panie Andrzeju... weźmy identyczną szczelinę czy sumę nieszczelności i 50Pa w domu z przegrodami 0.3W/m2 xK 0.15kW/m2 xK i 0.08W/m2 xK, ni jak moja wiedza ze statystyki ( Uczyła mnie dr Anna Bielecka ) - czy we wszystkich przypadkach będzie 8%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś kolejny raz mi nie pasuje ten % ! Szanowny Panie Andrzeju... weźmy identyczną szczelinę czy sumę nieszczelności i 50Pa w domu z przegrodami 0.3W/m2 xK 0.15kW/m2 xK i 0.08W/m2 xK, ni jak moja wiedza ze statystyki ( Uczyła mnie dr Anna Bielecka ) - czy we wszystkich przypadkach będzie 8%?

 

Napisałem ok 8%, dotyczy to wyłacznie róznicy n50, nic nie wspominałem o róznicach izolacyjnosci przegród. Porównujemy dom o róznych n50 (ten sam dom)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ok 8%, dotyczy to wyłacznie róznicy n50, nic nie wspominałem o róznicach izolacyjnosci przegród. Porównujemy dom o róznych n50 (ten sam dom)

 

Dlatego się z Panem nie zgadzam.

120 m2 dom 2000kWh - dla 160kWh między 4 /50Pa a 0.6/50Pa - nie miałby sensu testów robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszą wartoscią którą otrzymałem od inwestora było 0,47 (M.A.G.) co jest wielkoscią rewelacyjnie niską. Panie Tomaszu zapraszam do zapoznania sie z definicją n50.

 

It was 22 cfm@50 Pa. This translates into 0.09 ach50. The Passivhaus standard, which is the most stringent in the world, is 0.6 ach50.

http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/guest-blogs/affordable-zero-energy-house-massachusetts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

It was 22 cfm@50 Pa. This translates into 0.09 ach50. The Passivhaus standard, which is the most stringent in the world, is 0.6 ach50.

http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/guest-blogs/affordable-zero-energy-house-massachusetts

 

Moze odniesmy to do warunków lokalnych, podałem jakie n50 otrzymałem od inwestorów. Jezeli masz potwierdzone badania lepsze niz to co podałem to wklej skan tych badan. Poza tym jaki jest sens takiego uszczelnienia aby uzyskac n50=0.1 jezeli róznica miedzy n50=0.6 jest tylko ok 2-3% całosci zapotrzebowania na ciepło. Wbrew pozorom taką szczelnosc nie jest łatwo i tanio uzyskac. Byc moze mozna uzyskac n50=0.0 tylko po co jezeli n50=0,5 jest wystarczający. Nawet n50=0.0 nie warunkuje uzyskania pasywnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze odniesmy to do warunków lokalnych, podałem jakie n50 otrzymałem od inwestorów. Jezeli masz potwierdzone badania lepsze niz to co podałem to wklej skan tych badan. Poza tym jaki jest sens takiego uszczelnienia aby uzyskac n50=0.1 jezeli róznica miedzy n50=0.6 jest tylko ok 2-3% całosci zapotrzebowania na ciepło. Wbrew pozorom taką szczelnosc nie jest łatwo i tanio uzyskac. Byc moze mozna uzyskac n50=0.0 tylko po co jezeli n50=0,5 jest wystarczający. Nawet n50=0.0 nie warunkuje uzyskania pasywnosci

 

Asolt, podalem to tylko jako ciekawostke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmyślaj znów bo jeszcze ktoś gotowy w to uwierzyć - napisane jest, że całość z zewnątrz pokryta folią wiatro i wodoszczelną; bariera paroszczelna od wewnątrz.

 

No nie do końca:

[Editor's note: Readers who want to emulate David Posluszny's efficiency achievements should be cautious about imitating his decision to install a vapor barrier on the exterior side of his walls and roof. This approach violates the recommendations of most building scientists. For more information on this issue, see Dense-Packed Cellulose and a Wrong-Side Vapor Barrier.]

 

Nawet redakcja przestrzega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...