Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

No nie do końca:

[Editor's note: Readers who want to emulate David Posluszny's efficiency achievements should be cautious about imitating his decision to install a vapor barrier on the exterior side of his walls and roof. This approach violates the recommendations of most building scientists. For more information on this issue, see Dense-Packed Cellulose and a Wrong-Side Vapor Barrier.]

 

Nawet redakcja przestrzega.

 

Przestrzega, bo nie wszędzie się to nada, co nie oznacza,że tak się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Normalnie wychodzi od 0.1 do 0.3 przy 50Pa.
Też chętnie zobaczę test szczelności, w którym uzyskano taki wynik.

Gdy pierwszy raz wykonywałem kiedyś test szczelności, też nie zdawałem sobie sprawy co oznacza te 50 Pa. Owszem wiedziałem, że szczelność 0,6 1/h, uzyskuje się dla przeciętnego domu, gdy suma nieszczelności w domu ma wielkość dziurki od klucza. O ile szczelność na nadciśnieniu dosyć łatwo uzyskać, to uzyskanie jej na podciśnieniu okazało się sporym wyzwaniem. Strop w parterowym budynku był uszczelniony folia paroizolacyjną. Folia ta przymocowana była do sufitu z płyty OSB zszywkami, przy czym pasy folii sklejone były na stykach, a wszystkie zszywki zaklejone były taśma butylową. Folia była też taśmą butylową przyklejona do ścian zewnętrznych.

Przy wykonaniu podciśnienia w domu folia napięła się jak balon, i kilka zszywek nie wytrzymało. Test przerwałem. Ponownie wykonany był już po wzmocnieniu mocowania paroizolacji listwami drewnianymi. Wynik 0,6 1/h udało się uzyskać, ale nieszczelności występowały w bardzo zaskakujących, np. na kotwach systemu JBD do mocowania okien w warstwie ocieplenia.

Patrząc na to z perspektywy czasu, przy płycie OSB folia paroizolacyjna na całej powierzchni sufitu nie była konieczna. Płyta OSB ma wystarczająco duży opór dyfuzyjny i szczelność powietrzną, wystarczyło uszczelnić styki poszczególnych płyt między sobą i ze ścianami zewnętrznymi, oraz przejścia instalacji przez sufit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu takiego testu u siebie (wspomniane przez asolta 0, 47)w domu który własnoręcznie wybudowałem a wiec wiem czy mozna by zrobic cokolwiek lepiej czy nie, stwierdzam że osiągnięcie wartosci 0,3 jest jeszcze w miarę realne (jak uszczelnię HSa to prawdopodobnie tyle bedzie) ale 0,1 to już chyba worek foliowy z dziurką od szpilki. Moim zdaniem nie realne, tym bardziej jeśli budowy nie wykonuje własnoręcznie inwestor tylko budowlańcy ktorym zazwyczaj spieszy się z każdym etapem budowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu takiego testu u siebie (wspomniane przez asolta 0, 47)w domu który własnoręcznie wybudowałem a wiec wiem czy mozna by zrobic cokolwiek lepiej czy nie, stwierdzam że osiągnięcie wartosci 0,3 jest jeszcze w miarę realne (jak uszczelnię HSa to prawdopodobnie tyle bedzie) ale 0,1 to już chyba worek foliowy z dziurką od szpilki. Moim zdaniem nie realne, tym bardziej jeśli budowy nie wykonuje własnoręcznie inwestor tylko budowlańcy ktorym zazwyczaj spieszy się z każdym etapem budowy.

 

Dlatego tez nie wierze w zapewnienia ze n50=0.1 jest normalnym czyli łatwym do uzyskania wynikiem. Nie spotkałem sie dotychczas z tak wysrubowanym wsp. i nikt oprócz TB (jak zwykle bez zadnych dowodów) sie nim nie pochwalił. Zasadnicze pytanie to sens uzyskania tak małego wsp. skoro efekty energetyczne sa tak nikłe w porównaniu do wsp. n50=0,6 dla domów pasywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dodać, że bez DZ, instalacji, trzeba kupić min. 5 szt itp. itd. a gwarancja jest u Hui Wii Dzie:D

Tęga rada, nie ma co... ale trzymasz swój standard:D

 

Jak poszukasz to znajdziesz takiego dostawcę co sprzeda ci jedną za 3000PLN z kosztami transportu i opłat.

DZ, trochę rurek i solanka. Nie ściągał bym . Koszt transportu.

Rada nie rada. Możliwość wyboru obniżenia kosztów kilkukrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że fajna reklamka nie zmienia faktu, że droga bo z kosztami naprawy już od samego początku jak nie chcesz wysyłać morzem do producenta.

No ale jak tak rozumiesz część tematu dotyczącą "taniego i komfortowego" domu to pogratulować pomysłu na chińską pompkę bez gwarancji i lokalnego serwisu z częściami zamiennymi:D

 

No to masz Meetinga 7kW z COP 4 za 5199. Z gwarancją i serwisem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...