Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tak się zastanawiałem cały dzień, jak kol.TB chce akumulować ciepło w ścianach konstrukcyjnych,zimą, izolowanych od wewnątrz. Nijak mi wychodzi ,że się da. Wychodzi raczej,że zimą to trzymanie chłodu,a latem skwaru. No bo wg. przepisu to od południa przeszklenia a nie ściany.

Ciekawą logikę ma kol. TB . Ciężko pojąć o co autorowi chodziło.

Gdzie napisałem, że chcę? Nie chcę! Pan przekręca .

Napisałem tylko o akumulacji, że nie ma sensu akumulować ciepła, które sami wytwarzamy. Tylko JEŻELI JUŻ, to ciepło z zysków słonecznych. Napisałem. że jak się chce to robić (akumulować zyski słoneczne) nie należy absorbera zakrywać styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisałem. że jak się chce to robić (akumulować zyski słoneczne) nie należy absorbera zakrywać styropianem.

Widzę, że łopatologia działa, pojawił się nowy termin w jak, że słusznej teorii - absorber.

To może nareszcie dowiemy się ile to ciepła ten absorber w piękny, bezchmurny dzień styczniowy zaabsorbuje nam w formie kWh a ile tego ciepła odbije się od tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie napisałem, że chcę? Nie chcę! Pan przekręca .

Napisałem tylko o akumulacji, że nie ma sensu akumulować ciepła, które sami wytwarzamy. Tylko JEŻELI JUŻ, to ciepło z zysków słonecznych. Napisałem. że jak się chce to robić (akumulować zyski słoneczne) nie należy absorbera zakrywać styropianem.

 

Jeżeli nadinterpretowałem to przepraszam ,ale zrozumiałem Pana,że ściana niezaizolowana prażona styczniowym słońcem zmniejsza DT a przez to straty.

Tyle,że tych ścian jest 4szt. a południowa przeszklona zgodnie z zaleceniami .Ściany nieizolowane od zewnątrz raczej są generatorem większych strat poprzez większy gradient. Wynika to z różnicy w pojemności cieplnej styropianu i ściany .Dotyczy to również lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nadinterpretowałem to przepraszam ,ale zrozumiałem Pana,że ściana niezaizolowana prażona styczniowym słońcem zmniejsza DT a przez to straty.

Tyle,że tych ścian jest 4szt. a południowa przeszklona zgodnie z zaleceniami .Ściany nieizolowane od zewnątrz raczej są generatorem większych strat poprzez większy gradient. Wynika to z różnicy w pojemności cieplnej styropianu i ściany .Dotyczy to również lata.

 

Jeżeli akumulujemy zyski słoneczne, nie ma sensu się od nich izolować. Akumulacja ciepła wytworzonego przez nas, to strata. Chciałem tylko Panu wyjaśnić, że dom akumulacyjny, jest izolowany od wewnątrz. Chciałem tylko, żeby Pan nie mylił pojęć. Akumulacja zysków słonecznych, może mieć sens, akumulacja ciepłą z ogrzewania, to czysta głupota.

 

Zapraszałem na budowę, więc parę zdjęć z rana.WP_20141121_08_59_41_Pro.jpgWP_20141121_09_34_53_Pro.jpgWP_20141121_08_59_34_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze czarne domy.... Z przeszkleniami ...

 

Nie, nawet czarny kolor nie da nam gwarancji, ze coś zaabsorbujemy. Trzeba jeszcze pomiętać o czymś o czym miszcz nie ma zielonego pojęcia jako energetyk, bo to wiedzą tylko ciepłownicy.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zapraszałem na budowę, więc parę zdjęć z rana.

Fajny domek jednorodzinny, można powiedzieć, że to dom z bali!

Chciałem tylko Panu wyjaśnić, że dom akumulacyjny, jest izolowany od wewnątrz. Chciałem tylko, żeby Pan nie mylił pojęć.

No patrzcie Państwo a ja cały czas myślałem, że mój dom ocieplony od zewnątrz jest akumulacyjny. A tu okazuje się wręcz odwrotnie. Jak łatwo pomylić te pojęcia. No ale jak miszcz tak mówi to pewnie tak ma być nawet gdy będzie odwrotnie.

Chyba, że:

 

Coś kiepski dzień ma dziś guru. Z drugiej strony czego tu oczekiwać. :)

To lepiej na dziś zmienić ziółka, lub przestać palić jakieś świństwo.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli akumulujemy zyski słoneczne, nie ma sensu się od nich izolować. Akumulacja ciepła wytworzonego przez nas, to strata. Chciałem tylko Panu wyjaśnić, że dom akumulacyjny, jest izolowany od wewnątrz. Chciałem tylko, żeby Pan nie mylił pojęć. Akumulacja zysków słonecznych, może mieć sens, akumulacja ciepłą z ogrzewania, to czysta głupota.

 

Zapraszałem na budowę, więc parę zdjęć z rana.[ATTACH=CONFIG]290230[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]290231[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]290232[/ATTACH]

 

Pan pokazuje szkielet a mowa jest o układzie ściana murowana i izolacja od wewnątrz.

Nie mylę pojęć i uważam,że rezygnacja z dobrodziejstwa akumulacji jest czystą głupotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan pokazuje szkielet a mowa jest o układzie ściana murowana i izolacja od wewnątrz.

Nie mylę pojęć i uważam,że rezygnacja z dobrodziejstwa akumulacji jest czystą głupotą.

 

Nie jestem fanem akumulacji. Ale jeszcze raz powtarzam - akumulacja zysków słonecznych ma sens. Automatyka odpowiada za to, by nie było zysków z systemu ogrzewania. Jeżeli uważa Pan akumulację za zaletę, to izoluje Pan od wewnątrz, tak jak radzi ISOVER, ROCKWOOL XELLA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważać możesz sobie co chcesz, czy słusznie to nie ważne ale może określ co rozumiesz przez "akumulację" oraz "rezygnację z akumulacji"?

To pierwsze to "Malbork" a to drugie to wszystko z lekkich spienionych czy wełnianych materiałów? Łącznie z posadzkami, tynkami, kaflami, sufitami i innymi okładzinami itp. itd.? Przecież nawet w tym styropianowcu, który pokazuje TB będzie akumulacja.

WP_20141121_08_59_51_Pro.jpg 20 cm zbrojonego betonu. Po co więcej przy zużyciu do 15kWh/m2 na ustawienie temperatury i 200l cwu dziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważać możesz sobie co chcesz, czy słusznie to nie ważne ale może określ co rozumiesz przez "akumulację" oraz "rezygnację z akumulacji"?

To pierwsze to "Malbork" a to drugie to wszystko z lekkich spienionych czy wełnianych materiałów? Łącznie z posadzkami, tynkami, kaflami, sufitami i innymi okładzinami itp. itd.? Przecież nawet w tym styropianowcu, który pokazuje TB będzie akumulacja.

 

Tyle,że my nie o tym .Kolega TB twierdzi ,że ściana zewnętrzna murowana i izolacja od środka , zimą powoduje zmniejszenie różnicy temp. a przez to mniejsze straty. Ja uważam ,że jest wręcz odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie lub możecie powiedzieć jaka powinna być w domu jak w temacie temperatura ścian ?

Lub inaczej, dopuszczalna różnica pomiędzy temperaturą powietrza a ściany ?

Dzięki

"jak w temacie" :) Nie ma domów jak w temacie. To wymysł nieuka z megalomanią. W domu pasywnym temperatura ścian jest stała. Podlega zmianom zgodnym z porami roku. W lecie trochę więcej, w zimie trochę mniej. Powietrze ma mieć temperaturę komfortową. Jaka to jest to kwestia preferencji osobistych. Najważniejsze z tego jest to, że dom pasywny ma zapewnić warunki komfortu dla użytkowników bez zużywania energii albo zużycia tylko takiego którego nie da się w żaden inny sposób uniknąć. Nie chodzi o koszty, co jest istotne. Pasywność na pierwszym miejscu, wydatki na drugim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie lub możecie powiedzieć jaka powinna być w domu jak w temacie temperatura ścian ?

Lub inaczej, dopuszczalna różnica pomiędzy temperaturą powietrza a ściany ?

Dzięki

 

Abstrahując od tego czy są czy nie,w domu pasywnym ,w zależności od temp. zewnętrznej , nie powinna przekraczać 0,5oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm ,Nydar

Dzięki

....chociaż popsuliście mi wieczór :)

i nie chodzi o to że się łudziłem :)

 

znalazłem coś takiego

" Z tego wzoru mamy po przekształceniu wzór na temperaturę wewnętrzenj powierzchni przegrody zewnętrznej:

 

Twew s=[fi*Tpom+Tzew s)/(1+fi)]

 

Twew s - temperatura wewnętrzenj powierzchni przegrody

fi - stabilnosć cielna > 4,5, optymalnie: 12-15

Tpom - temperatura wewnątrz pomieszczenia

Tzew s - temperatura zewnętrzenj powierzchni przegrody (w pżybliżeniu równa temepraturze otoczenia zewnętrznego, różnica 2-3 stC)

Wartości temperatur podaje się w stopniach Celsjusza.

 

Pochodzi z wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106844-Temperatura-zewn%C4%99trznej-%C5%9Bciany-od-wewn%C4%85trz&p=2324462&viewfull=1#post2324462

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm ,Nydar

Dzięki

....chociaż popsuliście mi wieczór :)

i nie chodzi o to że się łudziłem :)

 

znalazłem coś takiego

" Z tego wzoru mamy po przekształceniu wzór na temperaturę wewnętrzenj powierzchni przegrody zewnętrznej:

 

Twew s=[fi*Tpom+Tzew s)/(1+fi)]

 

Twew s - temperatura wewnętrzenj powierzchni przegrody

fi - stabilnosć cielna > 4,5, optymalnie: 12-15

Tpom - temperatura wewnątrz pomieszczenia

Tzew s - temperatura zewnętrzenj powierzchni przegrody (w pżybliżeniu równa temepraturze otoczenia zewnętrznego, różnica 2-3 stC)

Wartości temperatur podaje się w stopniach Celsjusza.

 

Pochodzi z wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106844-Temperatura-zewn%C4%99trznej-%C5%9Bciany-od-wewn%C4%85trz&p=2324462&viewfull=1#post2324462

To inna bajka. Ten wykres pokazuje, że człowiek czuje się komfortowo wtedy gdy odczuwa promieniowanie. W skrócie, przy ciepłych ścianach/podłodze można zmniejszyć temperaturę powietrza a dalej będzie się odczuwało komfort. Teza prawdziwa ale nie do końca, bo jak sprawić by promieniowało na człeka z każdej strony? Nie przejmowałbym się tym za bardzo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm ,Nydar

Dzięki

....chociaż popsuliście mi wieczór :)

i nie chodzi o to że się łudziłem :)

 

znalazłem coś takiego

" Z tego wzoru mamy po przekształceniu wzór na temperaturę wewnętrzenj powierzchni przegrody zewnętrznej:

 

Twew s=[fi*Tpom+Tzew s)/(1+fi)]

 

Twew s - temperatura wewnętrzenj powierzchni przegrody

fi - stabilnosć cielna > 4,5, optymalnie: 12-15

Tpom - temperatura wewnątrz pomieszczenia

Tzew s - temperatura zewnętrzenj powierzchni przegrody (w pżybliżeniu równa temepraturze otoczenia zewnętrznego, różnica 2-3 stC)

Wartości temperatur podaje się w stopniach Celsjusza.

 

Pochodzi z wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106844-Temperatura-zewn%C4%99trznej-%C5%9Bciany-od-wewn%C4%85trz&p=2324462&viewfull=1#post2324462

 

Wejdź na u -werta .Wstaw przegrodę,którą uważasz za pasywną ,a pokaże w przybliżeniu przy różnych temp. zewn. Temp.ściany od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...