Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Powiedział co wiedział i się naraził:D

A wracając do twojej-waszej samozagłady z izolacją od wewnątrz. Myślę,że dobrym rozwiązaniem będzie styropian ryflowany gr. 50mm jako antidotum przed letnim przegrzewaniem . Grawitacja wywieje nadmiar ciepła, o ile taka elewacja jest do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powiedział co wiedział i się naraził:D

A wracając do twojej-waszej samozagłady z izolacją od wewnątrz. Myślę,że dobrym rozwiązaniem będzie styropian ryflowany gr. 50mm jako antidotum przed letnim przegrzewaniem . Grawitacja wywieje nadmiar ciepła, o ile taka elewacja jest do zaakceptowania.

 

nydar, nie prowokuj :)

 

Po co ten ryfel ? U mnie na zewnątrz będzie wełna, ze szczeliną wentylacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne tworzenie niestworzonych teoryji. Co mnie obchodzi temp. ścian czy powietrza jak to mi ma być komfortowo a nie przegrodom czy powietrzu? Dlatego opalając się na stoku nie obchodzi mnie ani temp. otaczających ciał stałych ani powietrza. Radzę spojrzeć na temp. szyby w oknie, przed którym sobie komfortowo wypoczywamy w mroźny, słoneczny dzień.

 

Temp. ściany mówi Ci o stratach. Te 0,5oC dla -20oC na zewn. daje Ci dom pasywny.

 

Z innej beczki. Zobaczcie jak u-wert kręci:

Kiedyś:

sciana.jpg

 

Dziś:

sciana2.jpg

 

Co się zmieniło, że wcześniej nie dochodziło do kondensacji, a dziś owszem, i jest jej duuuużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, nie prowokuj :)

 

Po co ten ryfel ? U mnie na zewnątrz będzie wełna, ze szczeliną wentylacyjną.

 

Ryfel to durny wynalazek dla szkieletu ,ale niezły dla izolacji od wewnątrz jak ktoś uparty się zaweźmie. Odprowadzi nadmiar ciepła ze ściany choćby grafitowej (modny kolor ostatnio).Na zimę można to zamknąć jak przemyślane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryfel to durny wynalazek dla szkieletu ,ale niezły dla izolacji od wewnątrz jak ktoś uparty się zaweźmie. Odprowadzi nadmiar ciepła ze ściany choćby grafitowej (modny kolor ostatnio).Na zimę można to zamknąć jak przemyślane.

 

Ryfel musiałbym mieć min 2cm głębokości. Dla takiej szerokości szczeliny można mówić o wentylacji przegrody. Z tego co widziałem ryfle w styro tyle nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nieuki profesory i doktory od teorii sterowania na studiach uczyły, że układ sterowany powinien być stabilny. Stabilny oznacza w przełożeniu na język normalnych ludzi taki układ, który ma miejsce w którym mu dobrze.

 

Dla wnętrza domu istnieje taka temperatura, którą osiąga ono bez sztucznego dogrzewania. Można powiedzieć, że tę temperaturę wnętrze lubi i w niej mu dobrze. Jeśli jednak chcemy podnieść tę temperaturę do wartości odpowiadającej człowiekowi, to włączamy ogrzewanie. Teraz jeśli strumień ciepła generowany przez grzejniki dodamy do innych strumieni wpływających na temperaturę wnętrza, to otrzymamy nową STABILNĄ temperaturę, którą wnętrze osiąga w tych warunkach. Tę temperaturę wnętrze "polubi", a zrobi to tym prędzej, im mniej będzie "dynamiczne". To tak jak starzy ludzie - młodym wydaje się że ich życie jest trudne, ale oni już wiedzą jak tym trudnym warunkom sprostać i nie chcą żadnych zmian. Ci ludzie są STABILNI.

 

Jeśli więc wnętrze domu ma dużą pojemność cieplną to trudno zmienić jego temperaturę, bo trzeba ogromnie dużo energii cieplnej żeby tego dokonać. Pozornie więc trudno się takim układem steruje ale prawda jest taka, że zmiany są czasochłonne, ale efekt stały - STABILNY i nie wpływa na niego znacząco jakikolwiek dodatkowy strumień energii.

 

Alternatywnie można zrobić niestabilny układ i marnować energię na utrzymanie go w zadanych ryzach. To zupełnie jak w przykładzie z odwróconym wahadłem:

 

http://obrazki.elektroda.net/99_1231699583.jpg

 

Widziałem takie wahadła utrzymywanie +/- w pionie przez dowolny czas. Marnuje toto duuuuużo energii. Alternatywnie można wbić to wahadło w ziemię - brak ruchomych części i sterowania, nie trzeba zatrudniać specjalistów od sterowników, nie potrzebuje energii elektrycznej, a efekt 100x lepszy. Czy to zbyt proste w XXI wieku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=290348&d=1416603907&thumb=1 a czy czasem w drugiej symulacji nie brak wentylowanej pustki powietrznej ? te strzałki coś pokazują ...

 

Barth dodaj tynk wewnątrz i farbę o odpowiednim oporze dyf.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę temperaturę wnętrze "polubi", a zrobi to tym prędzej, im mniej będzie "dynamiczne". To tak jak starzy ludzie - młodym wydaje się że ich życie jest trudne, ale oni już wiedzą jak tym trudnym warunkom sprostać i nie chcą żadnych zmian. Ci ludzie są STABILNI.

 

Ale to mądre. Aż mnie podziw dla twojej osoby wziął ;)

 

A tak poważnie to sprowadza się do jednego.

Im większe masa, tym większa moc aby to ruszyć w krótkim czasie. Starym ludziom to nie potrzebne, bo oni 99% emerytury przesiadują w domu, więc dla nich 10W/m2 i 500 ton masy wystarczy (FG nydara jak znalazł ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=290348&d=1416603907&thumb=1 a czy czasem w drugiej symulacji nie brak wentylowanej pustki powietrznej ? te strzałki coś pokazują ...

 

Kurde, myślisz, że te strzałki będę musiał tam umieszczać ? Z czego je zrobić ? Chyba najszybciej będzie z drewna wystrugać ? :p

 

Barth dodaj tynk wewnątrz i farbę o odpowiednim oporze dyf.

 

Taki jest plan. A nawet więcej - płyta magnezowa, zamiast G-K. Kwestia jak to wszystko cenowo wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to mądre. Aż mnie podziw dla twojej osoby wziął ;)

 

A tak poważnie to sprowadza się do jednego.

Im większe masa, tym większa moc aby to ruszyć w krótkim czasie. Starym ludziom to nie potrzebne, bo oni 99% emerytury przesiadują w domu, więc dla nich 10W/m2 i 500 ton masy wystarczy (FG nydara jak znalazł ;) ).

 

Nie pojmujesz filozofii tego systemu:D. Słonko jest motorem .Technologicznie potem PV,a przedtem kolektor niskotemperaturowy.Uzupełnienie z gniazdka ,bo inercja duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to mądre. Aż mnie podziw dla twojej osoby wziął ;)

 

Podziw PUŚĆ GO!

 

A tak poważnie to sprowadza się do jednego.

Im większe masa, tym większa moc aby to ruszyć w krótkim czasie.

 

Im większa masa, tym mniejsza konieczność ruszania tego w krótkim czasie. Stąd wielka moc niepotrzebna.

 

Starym ludziom to nie potrzebne, bo oni 99% emerytury przesiadują w domu, więc dla nich 10W/m2 i 500 ton masy wystarczy (FG nydara jak znalazł ;) ).

 

Dla mnie w domu mają być warunki domowe. Zawsze. To komfortowe.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...